Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM 3 İyi olmuş / Kötü olmuş kavgası topici!

Eno

Öne çıkan mesajlar

q'da soul cube
e'de shotgun
f'de flashlight
c'de chaingun
g'de plazma

en kral böyle oynanıyo. herşey elinin altında. zaten karanlıkta oynuyorum, bi de 7 sayısını keyboardda ararken yaratık gibilmiyo. (gib'di di mi onun adı? hani eski doom'larda içini açıyodun adamın..)[signature][hline]Are you gonna bark all day, little doggie, or are you gonna bite?
Sosyal ağlarda paylaş

mayfer demiş ki:
"benim kafamdaki fps moderatörü bi oyunu beğenmese bile +larını da -lerini de görmelidir. tarafsız bi analiz yapmalıdır."

+'larını da sunuyorum, -'lerini sunuyorum.
+'ları görmüyorsunuz.
ama -'leri "bone sen tamamen saçmalamışsın" diyorsunuz..

grafikleri 7 puan vermemin sebepleri.
-Quake 3'e çok benzer grafikler kullanmışlar. Herşeyi bump mapping'e şartlandırmışlar, ve Pixel Shader 3.0 yok. Pixel Shader, Far Cry'da çok güzel kullanılmıştı.
-Yakından grafikler çok kötü olmuş. Undying'te aynı gözüküyor yakından grafikler. Bana sebep uydurmuşsunuz da, Undyingten beri 3.5 sene geçmiş. Bu 3.5 sene içerisinde, grafiklerde hiç gelişme olmadı mı? Yakından güzel grafikler için illa 50 cd mi gerekli? Ha ayrıca, dolap kapaklarını gösterdim size. Bu tarz dolap kapakları, Duke Nukem 3D zamanında da vardı. Acaba OpenGL'de ısrar edilmesinin sebepi midr bu?
-Fizik motoru yeterince efektif kullanılmamış, o fizik motoru çok çok daha iyi kullanılabilinirdi. Ayrıca yangın efektlerini beğenmedim.
-Çok az poligon kullanılmış. Biraz daha poligon kullanılsa, Bilgisayarı biraz daha yorardı, ama elbet P 4 3.4 ghz, 1024mb ram, geforce 6800 ultra sahibi olanlar, ultra grafiklerde hiç zorlanma görmezlerdi.

10 puandan 3 notu kırmamın sebepleri bunlar.

7 puan vermemin sebepleri ise:
-Grafikler uzaktan tablo gibi gözüküyor.
-Silah grafikleri çok hoş. Özellikle Plasma gun ile pistol'un çizimleri hoşuma gitti.
-Motor directx9 değil de opengl olduğundan, pcimde hızlı çalışıyor oyun.
-Implerin duvara tırmanma ve sütünlarda dolaşma grafikleri çok hoş olmuş.
-Bumpmapping ve AA güzel kullanılmış.

Alın size Oyunun grafiklerinin + ve -'leri.

ama siz gene bunu beğenmessiniz.
Fanatizimlik kötü şeydir onu söylerim.
Basit ve dandik bir firma yapmıyor sonuçta oyunu..
ID yapıyor. FPS'nin babası.
İnsan daha iyi grafikler bekliyor.
Far Cry, Quake 3, HL gibi oyunlarda yakından bu kadar kötü gözükmüyor.
Size yakında Undying'ten farksız diyorum, siz bana saldırıyorsunuz "Tabii ki Undying'ten farksız olacak".
Tabii ki Undying'ten farksız olacak, 3.5 senede hiç teknoloji gelişmedi. Değil mi?

Ayrıca ne directx9, ne de pixel shader 3 kullanılmamış.
Bunlar güncel teknoloji.
Güncel teknoloji kullanmayan bir oyunun grafiklerine ben nasıl 10 verebilirim.
Biri bana bunu söyleyebilir mi?

Sonra çıkıyorsunuz. "Undying'in grafikleri zamanın gerisindeydi." Peki Doom 3'ün kullandığı grafikler zamanın gerisinde değil mi? Nerde en son Direct X 9? Nerde Pixel Shader 3?

Tekrar söylüyorum, Amatör CryTek bile, oyununda Pixel Shader 3 kullanırken, niye ID kullanmadı?

Tamam elimde Geforce 6800 yok. Ama elinde olanlar için de Pixel Shader 3 desteğini veren Tek oyun şu an Far Cry...

Lütfen saldırmadan önce bir düşünelim.
Boşuna konuşmuyorum ben burda...[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

Far Cry Doom3'ten daha iyi diyince dalga geçiyorsunuzda, Doom3 güzel diince de "PC Gamer %94 verdi!" diyorsunuz.
Aynı PC Gamer Far Cry'ya %95 verdi...

Bone'a katılıyorum. ama ben 1 puan yukarda verirdim. 8 yada 8.5 alır benden Doom3.
Yüzdelik formata dökersem %91-92 alır. Eski bir efsanenin devamı olmasının ona getirdiği "klasiklik" ünvanı olmasa klasik olamayacak bir oyun.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor

[Bu mesaj LathspeLL tarafından 08 Ağustos 2004 19:38 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

oyunu oynadıktan sonra bone'un aslına grafik konusunda haklı oldugunu gördüm.

dikkat ederseniz duvarlar, textureler uzaktan sanki girintili çıkıntılı tasarlanmış gibi gerçekçi ve güzel gözüküyolar ama yakınlaşınca aslında düz texure üzerine çizilmiş gölgeli resimler oldugunu görüyorsunuz.göz yanılması gibi bişey.[signature][hline]i'm turkey, you're hungary, so you can eat me..
Sosyal ağlarda paylaş

lathspell, anlamadığım bir nokta var.
bir oyuna 10 üzerinden 8 veya 8.5 vermiyor musun?
ee, 100delik olunca 80 veya 85 olmuyor mu?
91-92 nasıl oluyor.. onu anlamadım ben, ehe :)

yoksa pc gamer bu yüzden mi çok yüksek puanlar veriyor :-P[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 08 Ağustos 2004 19:52 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

kusura bakma bone, 7/10 verdiğini unutmuşum. aklımda kalanlar 1/10, 0/10 falan olduğundan böyle agrasif bi mesaj attım.

(bu arada yakına girince bozulma olayı farcry'da da var. ayrıca farcry'da önemli motor problemleri vardı. mesela fps düşünce cursor sen mouse'u hareket ettirdikten sonra hareket ediyodu. 9600XT ve amd 2600+'la bile medium'da oynanabilirlik çok kötüydü.)[signature][hline]Are you gonna bark all day, little doggie, or are you gonna bite?
Sosyal ağlarda paylaş

ultra'da map ve karakter dokuları sıkıştırılmıyor. high'da sadece map grafikleri sıkıştırılıyor. medium'da ikisi de sıkıştırılıyor. low'da ikisi de hem sıkıştırılıp hem yarısı boyda doku kullanılıyor..

ultra'da oynayamadıkça yakından piksel pikselliğin göze batmaması kaçınılmaz. bone bir yerde "ultra oynuyorum" filan yazdı da nasıl oynuyormuş anlamadım. ama ultra çalıştırabilsem uzaktan ve yakından ss koymaya çalışacağım..

haa ayrıca, hiçbir fps'de dikkatli bakılması gerekmeyen yerlerin dokularının çözünürlüğü yüksel tutulmaz. kendini tekrar eden ya da dokunun düşük çözünürlüğü göze batmayacak yüzeylerde özellikle. birinci öncelik yüzlerdir mesela, adamın yüzü sinema filminden çıkmış gibi gözükürken gömleğinin yakasında bulanıklık seçilebilir. hl2 çıkacak onda da aynı şeyi göreceğiz, zaten şimdiden verilen ss'lerde görmek mümkün. (bütün kıyafetlere, kutulara, duvarlara filan bakın, dr. eli'in yüzü gerçek gibiyken gömlek cebi lego gibi) eğer her yere aynı önemim verilebileceği bir oyun olmadı ve şu teknolojik gidişatla olmaz da. her zaman yüze göze önem verip duvar ya da kutuları daha kalitesiz (belirgin şekilde) hazırlayacaklar..

hl2'ye laf attım diye anlamasın bazı arkadaşlar, bu dediğimin olmadığı bir oyun yok. araba yarışı açın, arabalar gerçek gibi görünür, insanlar karton stand gibi. strateji oyunlarına bakın, wonder'lar şahane görünür, önemsiz evler karton ev gibi. mmorpg'lere bakın, karakteriniz kahraman gibi görünür ama çevresindeki ağaçlarda üç 'kıvrım' vardır. doom 3 yeterince iyi, daha iyi olabilir miydi bilinmez ama daha iyisini görmedim..

bump-mapping'i aşağılamanın manası nedir onu da anlamadım. poligon sayısını çoşturmadan o hissi veren bir efekt bu. birkaç yıl önce görmüştüm makalelerde ve beni çok heyecanlandırmıştı normalde yapılması mümkün olmayan bir grafiğin bu efektle ciddi bir performans farkı gerektirmeden yapılabildiğini görünce..

daha çok poligon demişsin, oyunun sistem gereksinimlerinin bugüne kadar bir pc oyunu için en yüksek seviyede olduğunun farkında mısın? daha yüksek olurdu, sen de gelir "çok yüksek yapmışlar biraz düşürselerdi" derdin. benim 40 gün önce aldığım (ortalamanın üstünde denebilecek bir konfigürasyon) makine ile rahatsız edici miktarda takılmadan ancak medium'da oynayabiliyorum. 3.6ghz, 6800fx filan demişsin ne sayıklıyorsun? 600$ kart, 800$ işlemci, 300$ hafızalı bir sisteme göre mi hazırlansaydı oyun?

bone'cum quake 3 grafiği demişsin, ondan bir ss alıp bir de bundan alıp yanyana koyalım mı? daha dün en yüksek ayarlarla açtım, grafikler uzaktan doom 3'ün yakından göründüğü gibi. o zaman da "ben mecazi bir kıyas yaptım" deme?

8 verilir tamam anladım da böyle sebep yaratmaya uğraşırsa insan 3 de verir, 5 de.. beğenip beğenmemek birşey, hayali sebeplerle karalayıcı makale yazmak başka birşey..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

:)

bir tek yerde 0/10 dedim. O da, yakında grafiklerden duyduğum rahatsızlığı belirtmek için. Yoksa puan felan vermedim oyuna 0/10 veya 1/10 gibi..
ama sanki grafiklere veya oyuna 0/10 vermişim gibi (ki boldla yazdım, genel puanları, mesela grafiğe verdiğim puanı, oyunun geneline verdiğim puanı felan anlayasınız diye bold ile yazdım ama dikkat eden kimse olmamış herhalde onlara)
ağzıma edildi resmen.
yanlış okunuyor sonra suçlu ben oluyorum ne yazık ki :)

bir de şu "fps moderatöründen beklemezdim" lafına çok takıldım. onun hakkında bir iki şey demek istiyorum.
sanki ben gamespot, level gibi dergide, FPS yazarıyım.

ben sizler gibi bir kullanıcıyım. Tek görevim, FPS alanında, düzeni sağlıyabilmek. Onun dışında paticikte sizlerden farksızım. Benim de duygularım ve düşüncelerim olabilir :)
umarım anlamışsınızdır..

Ha, gamespot'taki yazarlar gibi, oyun hakkında yazılar yazsam, paticik para verse,
ben de o yazarlar gibi 21 inç ekran, 2048 ddr2 ram, 2 x geforce 6800 ultra (SLI sistemi işte), 7.1 thx creative hoparlör, soundblaster 2 zs platinum pro sistemim olsa,
isterim tabii..

ama dediğim gibi, paticik sadece bir forum, ben de oyun yazarı felan değilim sadece fps moduyum. :)

beğenip beğenmem paticiği felan ilgilendirmiyor.
hatta ben kendi beğenip beğenmediğim yerleri -aynen sizler gibi- söylüyorum.

umarım ne demek istediğimi bu sefer anlatabilmişimdir.

doom 3'a karanlık dediğim ama "sen doom 3'e aydınlık dedin" gibi tam zıt bir ifade çıkmasın yukarda yazdıklarımdan.. aman.. ayvayı yerim yoksa..[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 08 Ağustos 2004 20:09 tarihinde demiş ki:
bone bir yerde "ultra oynuyorum" filan yazdı da nasıl oynuyormuş anlamadım. ama ultra çalıştırabilsem uzaktan ve yakından ss koymaya çalışacağım..

ultra oynadım.
istersen elimdeki dijital kamerayla ultra seçeneğini ve 4x AA seçeneğini seçtiği, ve oyuna girdiğimi gösteriyim.

highda bilgisayar rahat rahat oynanıyor.
ama ultra kasılıyor.
ultrayı ise, sadece grafiklerin farkını görebilmek için açtım.
SS'leri onla çektim.

sonra high'a geçtim.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 08 Ağustos 2004 19:22 tarihinde demiş ki:
-Yakından grafikler çok kötü olmuş. Undying'te aynı gözüküyor yakından grafikler. Bana sebep uydurmuşsunuz da, Undyingten beri 3.5 sene geçmiş. Bu 3.5 sene içerisinde, grafiklerde hiç gelişme olmadı mı? Yakından güzel grafikler için illa 50 cd mi gerekli?

ya oha ve oha ve oha
şu oyundan iyi grafiğe sahip bir oyun henüz görmedim, göremem de zaten. ancak everquest2 çıkınca bundan daha iyi grafiğe sahip olucak ve en az 1 gb ram, en en en az 256mb ekran kartı isteyecek.
şu grafiklere kötü demek deliliktir bence[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 08 Ağustos 2004 20:19 tarihinde demiş ki:
"uzaktan 10/10, yakından 0/10, e hadi 7/10 verdim gitti" yazdın.. :)

uzaktan 10luk gözüküyor evet.
yakından ise 0lık gözüküyor.

ama grafiklere verdiğim puan, ne 10, ne 0. Verdiğim puan 7....

neden 7 puan verdiğimi de, üstte yazdım sam.
daha detaylı bir şekilde.
beğendiğim ve beğenmediğim yerleri yazdım.

kafadan atıp 7 puan vermedim yani..[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

ben de yukarıda yazdım neden yakından grafiklerin istediğin kadar iyi olamayacağını. istersen bir gözat, fps deneyimi olan insanlar zaten farkedecektir yazdığım şeylerin ne denli gerçekçi olduğunu..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

ben oyuncuyum sam.
oynarken rahatsız eden kısımları söyleme hakkım.
"yok daha iyisini yapamayız" demek bir mazeret değildir.
3.5 yıl önceki undying duvarıyla aynı duvarı görünce şaşırdım.
şu elektrik kutusu gibi dolapların da resmini gösterdim.
o da duke nukem 3D ile aynı şekilde gözüktü gözüme.

oyun yapımcısı veya oyun yazarı felan değilim.
sadece bir oyuncuyum.
grafikler kötü gözüktüyse söylerim.
"daha iyisini yapamayız" derse herkes, pong'da sayıklıyor olurduk..

poligonlar arttırılarak, o girinti çıkıntı gibi gözüken yerler, daha gerçekçi gözükebilirdi. Böylece yakından da bakınca grafikler daha güzel gözükebilirdi.

ha, "id yapamadı, daha iyisi yapılamaz, poligon konulursa bilgisayarlarda oyun yavaşlar"
ama grafikler kötü. Oyun yapımcısı firma grafikleri daha gelilmiş yapamadı diye
"hayır kötü diyemessin" denmesini anlıyamadım..

bana grafikler çok güzel gelmedi, nedenlerini de söyledim..[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

valla doom 3 ü henüz görmek kısmet olmadı da
screenshotlara bakıyorum,bonecrusher dışında undying ile alakası olduğunu düşünen varsa söylesin lütfen, ben de gönül rahatlığıyla "aha senin gözün bozuk arcane" diyip daha büyük numaralı lens alayım.undying nereee doom 3 nereee demezler mi ? nasıl diyen çıkarsa önce bi ÖEAH derim.ne demek nasıl ! yahu oyun geforce 3 den aşağısını direk support etmiyor ehue.undying nere yahu. :)[signature][hline]stick me with pins
peel away my skin
pluck out my eyes
i can't stand to see you die
Sosyal ağlarda paylaş

oyuncuysan bilgisiz bir oyuncusun bone, oyuncu demek teknolojik bilgisi sıfır olması gereken bir insan demek değil. pixel shader'dı bump mapping'di filan bilgin de var hani, bilgisi hiç olmayan birisine anlatmaya çalışmam zaten böyle. :) kulaklarını tıkama sebebini de anlamadım eleştirdiğin noktaya açıklama getirildiği zaman. "daha iyisini yapamayız diyen" kimse var mı ortada? yaparlar, minimum olarak da yukarıda yazdığın 2000$'lık bir sistem ister. sen de ti4200'ünle ss'lerini seyredersin. poligonu basıp grafikleri güzelleştirmek zor birşey değil, adamlar zaten ölçekliyor yüksek poligon modellerden oyun yapılırken. oyunlarda daha karakterlerin ağzı burnu yeni 3-5 köşeyi aşmışken sen lağım borusundaki poligonlardan şikayet ediyorsun. hatta bir de duke nukem ile kıyasladın, aç duke nukem'i, koy ss madem bu kadar iddialısın üstüne basa basa söylüyorsun..

günlerdir tonla yayın ve oyuncu incelemesi okudum, grafikleri beğenmeyen kimseyi görebilmiş değilim henüz. oyuna 3/10 veren insanlar bile ilk satır olarak "if there's something good about this game, then it's graphics" yazmışlar. "onlardan bana ne" diyebilirsin ama bu temeli olmayan görüşünü paylaşan bir kişi bile yok.. biraz ilginç oluyor söylediğin bu durumda..

bak arcane bile seninle aynı fikirde değil yani, isimsiz marine bile senin kadar yalnız değil.. :-p[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

doom 3'ün yakından resmini çektim
undying'in yakından resmini çektim.

ikisinin de duvarın dümdüz olduğunu, sadece skin ile derinlik katılmaya çalışıldığını gösterdim.

doom 3'te ekstradan, bu derinliği poligon ekleyerek yapılmasını beklediğimi söyledim.

ben sevmediğim noktayı anlattım.
neden sevmediğimi de, resimlerle gösterdim.
daha yapabilecek başka birşey yok üzgünüm.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

doom 3 ve half-life 2 videolarını ilk gördüğümde hayran kalmıştım.

oyunun teki çıktı, diğeri çıkacak.
doom 3'e 7.5 puan verdim.
hl2'ye de en fazla 8 vericem gizi gözüküyor, ertelendikçe, grafik motoru eskiyor, ve oyunun tadı kaçıyor çünkü..
daha da ertelenirse, o not 6'ya felan da düşebilir.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

en pek bi rekabet amaçlı olarak ID, Valve ve Epic yapıyor.çıtayı yükseltiyorlar paso.
ATI ve Nvidia da köşe oluyor, onlar da el atıyorlar.
Hoş tabii ama o çıtanın yükselip yükselip bana girdiği bi gerçek hehe.yani olan cüzdana oluyor..[signature][hline]stick me with pins
peel away my skin
pluck out my eyes
i can't stand to see you die
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle birşey var HL videosu.
yani kendisi değil.doom da da video vardı, yorumlar farklıydı.
HL 2 gelsin yine farklı düşünceler olacaktır video/oyun arasında.[signature][hline]Nursery rhymes are said Verses in my head Into my childhood, they're spoonfed Hidden violence revealed Darkness that seems real Look at the pages that cause all this evil
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...