Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM 3 İyi olmuş / Kötü olmuş kavgası topici!

Eno

Öne çıkan mesajlar

Sam old-school old-school diyip durdun.
old-school ile kastın ne?
old-school ile kastettiğin, bol düşmanın üstüne akıp akıp durduğu, duck hunt tarzı senin de onlar avladığın birşeyse. Kiss Psycho Circus, Serious-Sam gibi oyunlar mevcut.

Ama ben Duke Nukem 3D, Blood, Outlaws gibi oyunlar isterim. "Old-school" ile benim kastettiğim odur.
Eğlenceli, oynanması rahat olan, az da olsa bulmaca (düşünme ihtiva eden) bazı gizli yerlerde komik şeyler içeren oyunlardır.
Doom 3, bir iki yerde bu tarz şeyler gösterdi, ama genel olarak gene ciddi bir oyun.

Doom 3 elbette Doom1 ve 2'nin bir devamı olcak.
Adı üstünde Doom.
Ama bir remake olabilir mi? Bence hayır. Oyun çok değişmiş. Tabii bu dediğim benim grafikler veya yapay zeka gibi çağa ayak uydurması gereken kısımlar değil.
Genel hava tamamen değişmiş.
Her yaratığın hızının aşırı derece artması, reflekslerinin artması, üstüne atlaması.
Her yerin kapkaranlık olması.
Daha Deus Ex vari bir oyun olması...

Doom 3, güzel bir devam oyunu olabilir. Ama Doom 1 veya 2 remake'i olduğunu düşünmüyorum.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Qui, 04 Ağustos 2004 12:50 tarihinde demiş ki:
Ehehe aman ne eylenceli başlık olmuş bu. Fırında Bone çevirme, portakal soslu Bone kızartması yada jülyen kesilmiş köri soslu Bone olmuş burası! :))

said:
Azmodai, 05 Ağustos 2004 04:45 tarihinde demiş ki:
bende severek seyediyorum
[signature][hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

UYARI!:Evcil yaşayanlar için uygun değildir!

[Bu mesaj Marduk tarafından 32 Mayıs 2012 25:61 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

old-school ile neyin anlatıldığını anlıyor olman gerek bir kere, wolf 3d'den bu yana fps oynadığını söylüyorsun sürekli. :) diğer saydıkların biraz geçiş oyunları denebilir, senin ya da benim istediğim de bir kenara doom 3 ne olmaya çalışmış ona bakmak gerek. hl2'ye rakip diye bekleyenler görmeli ki öyle bir rekabet içerisinde değildi hani belki grafikler harici..

komedi ve doom? işte bu komik.. :) dnf'yi bekle ayrıca, (ben de bekliyordum bir zamanlar) ancak doom'dan dn3d olmasını beklemek abes olur..

remake ne demek bone? olabilir olamaz yoktur, üretici şirket "remake yaptık" diyorsa, konu, setting, karakterler, silahlar aynıysa ufak tefek değişikliklerle o oyun remake'dir. bencesi sencesi yok yani bunun.. deus ex'vari oyun? deus ex'in rpg olduğunu hatırlıyorsun sanırım?

adı doom 3 değil de doom remade, returned, pwned filan olabilirdi ama pazarlama açısından 3 demelerinin daha uygun olacağını düşünmüşler muhtemelen. doom 3 bir remake'dir. hiçbir remake sadece güncelleştirilmiş grafik/ses ile eski oyunun aynısı değildir birebir. işte mars, işte cehennem, işte big f**king gun..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

Harbiden.. Zaten bonecrusher doom 3 hakkında attığı ilk mesajdan sonra bizim gözümüzde silindi.. Bi de fps bölümü moderatörü olucak.. Cevap yazıcaktım ama değmeyeceğini düşündüm...

Lathspell'de farcrya doom 3'ten daa güzel demiş. Komik bile diyemiyorum. Gitsin kendini bfg ile öldürsün..[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dungeon_Master, 06 Ağustos 2004 05:11 tarihinde demiş ki:
Harbiden.. Zaten bonecrusher doom 3 hakkında attığı ilk mesajdan sonra bizim gözümüzde silindi.. Bi de fps bölümü moderatörü olucak.. Cevap yazıcaktım ama değmeyeceğini düşündüm...

Lathspell'de farcrya doom 3'ten daa güzel demiş. Komik bile diyemiyorum. Gitsin kendini bfg ile öldürsün..

görüşlere, fikirlere saygı... Ayrıca FPS bölümü modu olunca millet bayıldı diye Doom 3'ü eleştirmemesi gerekmez.

Lathspell için de aynı şey geçerli. İster Far Cry sever, ister "Doom 3 olmamış, artık HL2'yi bekleyecez" der, ister başka bişey der.

big f**king gun ı karıştırmayalım işe:)[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
MSN:[email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

lathspell çıkmamış hl2'yi "gelmiş geçmiş en iyi fps" ilan eden, bone ise çıkmamış doom 3'ü "şişirilmiş oyun" ilan eden insanlar. esas beğenselerdi sürpriz olurdu zaten.. :)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Zaten bonecrusher doom 3 hakkında attığı ilk mesajdan sonra bizim gözümüzde silindi..

Doom'a karanlık dediğim, ama bazıları bunu ısrarla aydınlık dediğim diye sandığından "doom 3'e aydınlık dedin gözümüzden silindin" diye aforoz edilmemden bahsediyorsun di mi?

said:
Bi de fps bölümü moderatörü olucak..

Dur dur dur.. biraz yavaş..
FPS moderatörü olmam ile bunun ne alakası var.
FPS Moderatörü dediğin her oyuna "mükemmel" mi demek zorunda.
Bir oyunu ya severim ya sevmem. Ya beğenirim ya beğenmem.
Ben insan değil miyim? Her insanın zevkleri farklı olabilir, bunu kabul et. FPS moderatörüyüm diye her FPS oyununu "evet evet karanlık, yaratıklar atlıyor üstüne, mükemmel oyun" diye mi değerlendirmem mi lazım?
Asıl sen aç gözünü de Doom'daki hataları gör, benim sevmediğim kısımları düşün. Gözünüzü kapatmışsınız, "Doom mükemmel, o zaman Bonecrusher kesin yanlış yazmıştır, yazdığını okumadan hemen laf koyim ona"...

said:
Cevap yazıcaktım ama değmeyeceğini düşündüm...

değmiyeceğini düşünüyorsan, bir daha benim mesajlarımı okuma.
Bir daha benim hakkımda konuşma.
Zaten okuduklarınızı yanlış anlıyorsunuz, böylece yazdıklarımı yanlış yorumlayıp bana saldıran kişilerden kurtulmuş olurum...[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 06 Ağustos 2004 14:08 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bone daha çıkmadan doom'u 'fps'de mihenk taşı' ilan etmen dışında fps bölümü modluğunu ilgilendiren hiçbirşey yok.. bir de fps türünü bugüne getiren oyunun devamını esneyerek oynaman dışında.. :-p

sonun harakiri yapan kobe su işleri dairesi başkanı gibi olmasın da, sen sonradan oynar oynar "bak burada bafiye referans varmış süper oyun be" dersin diye endişe ediyorum.. :horace:

%77 oldu, bu hızla sürerse bütün doom düşmanlarını yarın bu vakitler chaingun manyağı yapıyor olurum.. 8-)

ekleme: zegna hani diyelim birilerinin sırtı monitöre dönükken ayağa kalkarlar, yanlış bir taraflarından anlarlar. mümkündür.. :)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

[Bu mesaj Sam tarafından 06 Ağustos 2004 14:14 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 06 Ağustos 2004 14:11 tarihinde demiş ki:
fps türünü bugüne getiren oyunun devamını esneyerek oynaman dışında..

çok karanlık oyun yahu.
bir de uykum oluyor benim, karanlık yüzünden iyice uykum geliyor, ben de esnemeye, daha sonra horlamaya başlıyorum, bir bakıyorum ölmüşüm[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 06 Ağustos 2004 14:19 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

yok bone, sen yoldan dönmüşsün bir kere. you just wait..

bfg'yi bulayım hepinizi şahsen ziyaret edeceğim.. 8-)

trailer'da gördüğüm sahnelerin yarısı bile essahtan oynanabiliyorsa bütün ihtiyacım olan kanıt bu olacak şimdiye kadar yazdıklarım için..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

açıkcası ben bayıldım oyuna birte çok hafif kasıyormus gibi oluyor (High) oynarkene.ba$ka hiç bir problemim yok oyun çok güzel severek oynuyoruz :) Kıskananlar Çatlasın , Kıskananlar Çatlsın oyunu oynayamayanlar oyuna gereksiz şuclamaları yapmasınlar :hrr:[signature][hline]Dostlarinla öyle yasa ki düsman oldugunda hakkinda söyleyecek sözleri olmasin...
Düsmanlarinla öyle yasa ki dost oldugunda yüzün kizarmasin...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 03 Ağustos 2004 22:24 tarihinde demiş ki:
2 saat daha oynadım bakalım oyunda ne var ne yok diye. Ekstradan birşey göremedim
son durumu yazıyorum:

Grafik: 7/10

"Doom 3 benim pcde çalışır mı" "doom 3 için hangi ekran kartı almam gerekir" felan filan
Eh, Need For Speed'in zorladığı PC'de gayet güzel çalışıyor işte, bu kadar heyecan yapmaya gerek yoktu..

Oyunda pc niz zorlanmıyor, medium detail ve 2x AA oynamama rağmen.

Şöyle bir durum var, insanların "doom 3 grafikleri mükemmel" demesine sebep olan durum:
***Uzaktan bakınca herşey mükemmel gözüküyor.
En düşük ayarda bile, Yaratıklardan kapı grafiklerine ve texture'lerine kadar herşey mükemmel gözüküyor.
Kapılar duvarlar sanki derinlik varmış gibi, duvarlar üzerinde girinti çıkıntı varmış gibi. 10/10***

Ama gel gör ki, grafiklere yakından bakınca bu büyü bozuluyor.
Duvarlar eski doom 1 grafiklerine benziyor. Pixel pixel, duvar ve yaratık kaplamaları çok bulanık. İğrenç ve rezil. Eh bu dandik grafikler sayesinde Oyun bu kadar hızlıymış onu anladım. Duvarda girinti çıkıntı gözüken textureler, yanına gidince bulanık görüntülerden başka birşey olmuyor. 0/10

Uzaktan bakınca mükemmel, yakından bakınca rezil.
Ama adamlar sonuçta derli toplu grafiklerle hızlı oyun imkanı veriyorlar. Hatta Yaratıkların duvarda ilerlemesini oyun içinde gösterebiliyorlar, o zaman al sana 7/10, daha ne..

Ses/Müzik 6/10
Oyunda bir iki yer dışında yaratık seslerinin etkisini hissedemedim.
Müzikler ise yeterince iyi değildi..
Ama insanların dialogları çok iyi seslendirilmiş. Özellikle datapadler çok zevkli.

Oynanabilirlik 4/10
Oyun hiç de korkunç değil. Tersine oyunda esniyordum yaratık öldürürken.

Easy'de bile yaratıklara karşı oynamak oldukça zor. **Daracık koridorlarda kafana fireballer ve pençeler yiyorsun.
Kapıyı açar açmaz impler kafana atlıyor.**
implere yakından saldırmak çok zor, kafanı ütülemkten başka bir işe yaramıyorlar.
**Uzaktan ise Resmen güdümlü füze atıyorlar.**
Dar koridorlarlarda nereye kadar kaçabileceksin?
Eski impleri özledim.
Easy oynuyorum, ama impler ve marineler pro gamer gibi hareket ediyor. Sanki CS'de clan maçı yapıyorum.
Marineler hiç bir atışı kaçırmıyor.
Ama senin atışlarından çok rahat kaçıyorlar.

Oyun bu kadar zor olmuş, niye? Çünkü birileri çıkıp "oyun çok korkunç" desin diye. Kolay yaratıklar koysalar denilir miydi? hayır, sadece çok zor öldürülen yaratıklar var diye.

Oyun korkunç olsun diye bir de karanlık eklenmiş ki, aman aman dedim.
Ya koskocaman üs'te odalar aydınlık olmaz mı? Yok her yer karanlık. Karanlık konarak 1- Oyunun grafikleri kurtalılmaya çalışılmış, 2- Oyun korkunç gibi gösterilmeye çalışılmış. Ya oyunun haritası zaten karışık, bir de karanlık olunca oyunda kayboluyorsun.
Yaratıkları görmekte zorlanıyorsun, ateş ederken ıskalıyorsun. Normalde açık hedef olacak yaratıklara karşı, karanlık yüzünden sen açık hedef oluyorsun.

Senaryo 9/10
Asıl oyunu kurtaran kısım burası.
***Data Pad'ler sayesinde etrafında olan olayları gayet iyi anlıyabiliyorsun. "Hmm sanırım bu olay bundan dolayı olmuş" gibi yorumlar yapabiliyorsun. Sanki bir roman okuyormuş gibi.. Herşey tamamen ortada değil. Çok güzel. Ama herşey tamamen gizli de değil, bu da çok güzel. Sırf olan olayları anlayabilmek ve senaryoyu çözebilmek için oyuna devam ediyorsun..***

Yalnız bir dolabın kodunu öğrencez diye işkence çekebiliyoruz. Bir de oyunun başı klişe geldi (Half-life özentisi gibi) bunlar olmasa 10/10 alırdı.

Genel 7/10
Dediğim gibi Wolfenstein 3D'den beri FPS'nin içindeyim.
Ortaokul ve lisede arkadaşlarla Cafede ve okul pclerinde Doom 1 oynardık paso.

Ancak Doom 3'te aradığımı bulamadım.
Grafikleri çok şişirilmiş.
Uzaktan grafikler güzel gözükse de, yakına gelince insan tiksiniyor.
Doom 1 ve 2 serisinde bol bol canavar öldürüp aksiyona doyarken, burda bir canavar için epey işkence çekiyorsunuz.
FPS'den, hatta Doom tadından çok Aksiyon tadı olmuş, ***Sanki interaktif bir film izlermiş gibi. Hatta filmler, tam yaratık size saldırırken kesiliyor, yaratık tam size saldırırken siz devreye giriyorsunuz.***

Sonuçta Vasat bir oyun olarak buldum.
Pre-Alpha'dan beri grafiklerde ve oynanabilirlikte değişen birşey olmamış.

Oyunun mod ve multiplayer desteğini bekliycez, sırtını multiplayer ve mod olaylarına yaslamassa, oyun kısa ömürlü olacak.
"aa ne güzel grafikler" "aa ne korkunç oyun" "aaa bitirdim tamam doomu at kenara" bu yüzden id, mod olayına önem vermesi lazım.

Beyler nası bone doom 3 hakkındaki düşüncelerini özgürce yazabiliyosa, bende bone hakkındaki görüşlerimi aşırılığa kaçmadan yazdım..

Neys konumuza gelince işte benim için olayı bitiren yazı bu oldu. 15 saat boyunca kapalı, karanlık bi odada 4 arkadaş bu oyunu oynarken grafiklere, korkuya, adrenaline doyduk; binlerce defa "Bu oyunu tek başımıza oynaymazdık..", "Hll olsun senaryo diğer doomlardaki gibi değil, çok daa güzel, çok daa ii olmuş" dedik, oyun içi eğlenceleri, komi
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dungeon_Master, 06 Ağustos 2004 14:31 tarihinde demiş ki:
Oyundaki 2. en güzel şey olan korku içinse; *eminim* bonecrusher esneyerek yaratık öldürüodur, *eminim* oyunda hiç tırsmamış ya da korkmamıştır ama artık undying daa korkunç bi oyundu demekten vazgeçsin.. Grafikleri ve grafik motoru yoktu, yani b.ktu. Oyunda gerçekçilik olmadıı zamanda insan karanlık ve yaratığın farklı yerlerden çıktıı *basit numaralar* dışında korkmuyordu. Undyingi gece tek başıma oynadım, ilk başta bi kaç sahne dışında tırsmadım hatta *esneyerek yaratık öldürdüm*

Şu grafiklere bakar mısınız.. Doom 3'le karşılaştırılamayacak kadar gerçekçi ve korkunçlar..

kavgayı spoiler topiğinde devam ettirmek istiyor herhalde.
neyse..

bakıyoruz, undying ile doom 3 arasında kaç yıl fark var? 3.5 yıl.
3.5 yıl demek, oyun piyasasında bir sürü şeyin değişmesi demek..
Sen Undying'in grafiklerini şu an Doom 3'le kıyaslıyorsun.

Bakıyoruz, Gamespot, Doom 3'ün grafiklerine 10 vermiş.
Grafiklere Sizin istediğiniz puanı vermiş. O zaman gamespot'u esas almama izin verebilir misin? Umarım o hakkım vardır.

Undying:
Gameplay: 9
Graphics: 9
Sound: 10
Value: 7
Tilt: 10

Doom 3:
Gameplay: 8
Graphics: 10
Sound: 8
Value: 7
Tilt: 9

Undying: 9.1, Doom 3: 8.5

Sen Undying'e laf etmişsin, ama yukarıya şahane bir screenshot koymuşsun. Bir daha düşün istersen, gerçekçi mi değil mi?
Half-Life ve Undying'in grafiklerini, Doom'dan daha gerçekçi buluyorum ben.

Gerçekçi ile kastettiğim, karanlık ortamlar, Süper kalın duvarlar, girdili çıktılı gözüken duvarlar değil.
Gerçekçi ile kastettiğim, gerçek hayata benziyen ortamlar.

Half-Life ve Undying ile, Doom 3'yi kıyasla istersen bir. Gerçek hayata hangisi daha çok benziyor? Grafiklerin üstünlüğünü felan tartışmıyorum, gerçekçilikten bahsediyorum.

Ha ayrıca grafiklere de giriceksek, Verdiğin ss'e bak. Duvar ne kadar da güzel ve pürüzsüz.

Doom 3 duvarlarına bakıyoruz.. Uzaktan şahane di mi? Yakına gel yakına. Yakında, Undying'in duvarından pek farkı yok, ayrıca bir de daha pixel pixel ve bozuk bir duvar görüntüsü oluyor. Ha buna da laf edersin biliyorum, "sende Geforce 4 var, bumpmapping yok, o yok, doom 3'te şu özellik var diyorlar, o da yoktur sende, gidip 6800 ile oynamayı dene" dersin tabii.

Diyorsunuz ki, Undying'i peynir ekmek yerken oynardık, Hiç korkmazdık.
Sizin undying'ten korkmama hakkınız varsa, benim de doom 3'ten korkmama hakkım var.

Diyorsunuz ki, 5+1 Ses sistemini sonuna kadar aç, en iyi ekran kartınla oyna, perdeleri kapa, arkaya korkunç bir müzik koy, bir de ışıkları da kapa,
Kendine oyuna ver, aşırı korkarsın.

Eee, bunları Prince'de de yaparsan aşırı korkarsın, yerdeki taşlar düşerken aniden sıçrarsın.

Undying'de Senaryoyu yapan, ayrıntıları hazırlayan adam Clive Barker. Herhalde bu isim sizi hiç ilgilendirmiyor. Undying'de, karanlıklardan üstünüze atlıyan yaratıklarla -refleksleriniz yüzünden- korkutmaya çalışırken, Undying'te, oyun sizi germeye çalışıyor.

Etrafın karanlık olması beni germiyor. Evet germiyor. Üzgünüm yapabileceğim birşey yok.
Kapkaranlık harita beni germediği gibi, Oyunu oynamamı zorlaştırıyor. Hangi yaratığa saldırcağımı bilemiyorum, bulamıyorum, sadece hislerime güvenip karanlığa ateş etmek zorunda kalıyorum. Bu da beni korkutmak yerine sadece rahatsız ediyor.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

greg kasavin'in yazıları her zaman son derece objektif ve tutarlı olur, doom 3 yazısı da gayet güzel olmuş. ha ayrıca gene gamespot'tan bakılırsa doom 2'ye de 8.5 puan verildiğini görürüz. :) ayrıca starcraft da myth 2'den daha düşük bir puan almıştır ama bunu söyleyince insanlar "..kimden aşa gamespot" derler..

undying'e sataşmanın anlamı yok hani ama fps'nin aynı dalında oldukları söylenemez doom 3 ile. doom'daki korku eskiden de birşeylerin aniden bir yerden fırlaması, sağdan soldan gelen hırıltılar ve karanlık (ilk doom'lar daha aydınlık da olsa en gerilimli mekanlar loş veya düpedüz karanlık olan yerlerdi) ile sağlanan korkudur. başka birşey denselerdi de doom olmazdı, "undying'den araklamışlar" oyunu olurdu..

"Gerçekçi ile kastettiğim, gerçek hayata benziyen ortamlar"

doom evreni gerçek hayattan mı alınma? half-life 1998'de, area 51'a gönderme yapılmış bir ortamda geçerken doom 2145'te mars ile cehennem arasında gidip geldiğin bir ortamda geçiyor. splinter cell gerçekçiliği mi arıyorsun ortamda?

"Uzaktan şahane di mi? Yakına gel yakına"

bilgisayar tarihinden tek bir flashla yapılmamış (vektörel grafik hedesi) oyun göster sprite, doku ve modeller zoomlanınca, büyütülünce ya da yaklaştırılınca grafik kalitesi azalmayan. hadi bone, sen bilirsin böyle bir oyunu kesin. desteksiz atıyor olamazsın, eminim biraz sonra bir oyun gösterebilirsin bize şöyle kıyaslamalı ss'leriyle. hatta şöyle 1985'ten bir oyun koyarsın da doom 3 motorunun zaten becerilmiş birşeyi yapamadığını hepimiz görürüz. bekliyorum örnek göstereceğin oyun hangisi..

yine gamespot'un yazısına bakarsan "bu oyun için 5.1 sistem almaya çalışın, değiyor" diye yazıldığını görebilirsin. elbette ki bir değil..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 06 Ağustos 2004 15:07 tarihinde demiş ki:
Sen Undying'e laf etmişsin, ama yukarıya şahane bir screenshot koymuşsun. Bir daha düşün istersen, gerçekçi mi değil mi?
Half-Life ve Undying'in grafiklerini, Doom'dan daha gerçekçi buluyorum ben.

Gerçekçi ile kastettiğim, karanlık ortamlar, Süper kalın duvarlar, girdili çıktılı gözüken duvarlar değil.
Gerçekçi ile kastettiğim, gerçek hayata benziyen ortamlar.

Half-Life ve Undying ile, Doom 3'yi kıyasla istersen bir. Gerçek hayata hangisi daha çok benziyor? Grafiklerin üstünlüğünü felan tartışmıyorum, gerçekçilikten bahsediyorum.

Şahsen doom 3'ün grafikleri yani gerçekçiliği çok daa güzel.. Gerek duvar, gerek ortam..

Bence öyle düşünmen çok saçma çünkü bence gerçekçilik grafikte biter, ortamda değil.. Ki ortamı da düşünürsek doom 3'ün ortamından da oynarken defalarca "çok güzel olmuş" şeklinde bahsettik. Doom 3 mars'ta kurulan bi üssü; içinde, ışınlanma sırasında ve sonrasında; yaratıklar tarafından ele geçirilmiş ve yokedilmeye çalışılan ortamı çok güzel yaratmış.. Artı ne undyingdeki gerçek olmayan dünya, ne half-life'teki xen var.. Aralarında boyut olarak en gerçekçi olan "cehennem" var..

Gerçek hayata benzetme mantığında çok saçma bence. Undying geçmişte malikhanede, çevresinde, gerçek olmayan bi dünyada; half-life günümüzde yeraltı labaratuar ve üssünde, xende; doom 3 ise gelecekte mars'ta, yine labaratuar üssünde ve cehennemde geçiyor.. Sence hangisi en gerçekçi. Gerçek hayata en yakın?
said:
Ha ayrıca grafiklere de giriceksek, Verdiğin ss'e bak. Duvar ne kadar da güzel ve pürüzsüz.

Doom 3 duvarlarına bakıyoruz.. Uzaktan şahane di mi? Yakına gel yakına. Yakında, Undying'in duvarından pek farkı yok, ayrıca bir de daha pixel pixel ve bozuk bir duvar görüntüsü oluyor. Ha buna da laf edersin biliyorum, "sende Geforce 4 var, bumpmapping yok, o yok, doom 3'te şu özellik var diyorlar, o da yoktur sende, gidip 6800 ile oynamayı dene" dersin tabii.

Evet ordada duvar güzel duruyor ama camlar yeteri kadar transparan değil ve bu kadar uzaktan bile kolonların pixel pixel olduu görebiliyorum.. Yaratığın gölgesi ise tek kelimeyle "gülünç"..

Doom 3'ün grafikleri hakkında ise yorum yapmayacağım.. Dediğim gibi senin yüzünden gecenin bi vakti sinir krizlerine girdik ve o mayferin yolladıı 6 ssi çektik. Hatta senin için yakından bi pixel shaderlı, bi pixel shadersız çektik.. Onnara bak ve yakından çok kötü, yakına gelin demeyi bırak bence..
said:
Diyorsunuz ki, Undying'i peynir ekmek yerken oynardık, Hiç korkmazdık.
Sizin undying'ten korkmama hakkınız varsa, benim de doom 3'ten korkmama hakkım var.

Diyorsunuz ki, 5+1 Ses sistemini sonuna kadar aç, en iyi ekran kartınla oyna, perdeleri kapa, arkaya korkunç bir müzik koy, bir de ışıkları da kapa,
Kendine oyuna ver, aşırı korkarsın.

Eee, bunları Prince'de de yaparsan aşırı korkarsın, yerdeki taşlar düşerken aniden sıçrarsın.

Undying'de Senaryoyu yapan, ayrıntıları hazırlayan adam Clive Barker. Herhalde bu isim sizi hiç ilgilendirmiyor. Undying'de, karanlıklardan üstünüze atlıyan yaratıklarla -refleksleriniz yüzünden- korkutmaya çalışırken, Undying'te, oyun sizi germeye çalışıyor.

Etrafın karanlık olması beni germiyor. Evet germiyor. Üzgünüm yapabileceğim birşey yok.
Kapkaranlık harita beni germediği gibi, Oyunu oynamamı zorlaştırıyor. Hangi yaratığa saldırcağımı bilemiyorum, bulamıyorum, sadece hislerime güvenip karanlığa ateş etmek zorunda kalıyorum. Bu da beni korkutmak yerine sadece rahatsız ediyor.

Bu konuda yapabileceğim bişi yok ama cidden sana inanmıyorum. Çünkü inanmak çok zor, imkansız gibi bişey.. Undyingide oynadım, doom 3'ü de. 2'sinide aynı ortamlarda: Karanlık, bütün kapı, pencere ve pedeler kapalı, ses ve müzik detayları duyucak kadar açık.. Tek fark undyingi tek başıma oynuyodum, doom 3'ü 4 kişi oynuyoduk.. Buna rağmen oyunları nasıl oynadıımızı çeşitli threadlerde annattım..

İşte dediim gibi princei de bu şekilde oynasam korkmam çünkü undyingde bile çok az tırstım..

Undying'in senaryosuna hiç bişey demiyorum. Hatta oyunu biraz da Clive Barker senaryosunu yazdı diye almıştım. Ama bence yanıldıın bi nokta. Clive Barker sadece oyunun *senaryosunu* yazdı. Yani oyunun gidişatını, kabaca olayları ve tabiki önemli kilit sahneleri.. Dediğin gibi yaratıkları, çıkma yerlerini, davranışlarını, karanlık yerleri yani seni korkutan yerleri, kısaca scriptleri ise başka birileri yazdı..[signature][hline]Birini suçlamak için işaret ettiğinde, diğer 3 parmağınında seni işaret ettiğini unutma..
Sosyal ağlarda paylaş

PCGamer'ın notu:

Highs: Extraordinary graphics and sound; incredible tension, atmosphere, and mayhem.

Lows: Some stabs at humor fall a bit flat.

Bottom Line: Just as we'd hoped, it's a non-stop ride of tension, carnage and terror. A new classic.

Multiplayer:
1v1, DM, Team DM, and Last Man Standing. There are 5 DM maps shipping with the game.

94%

genelde pcg'a güvenirim ama cümleler çok yuvarlak bence[signature][hline]MISCHIEF. MAYHEM. SOAP.

[Bu mesaj Dextra tarafından 06 Ağustos 2004 15:49 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben karanlığın iyi düzeyde olduğuna inanıyorum el feneriyle etrafı görüp silahla karanlığa ateş ediyorum daha tırstırıcı oluyor ani bişey fırlayınca elinde el feneri kalıyosun sora f ye basınca fener gidiyor silah geliyor ama karanlıkta kalıyosun adamlar insanın en ilkel karanlık , ani olaylar ve klostrofobi korkularını yüzeye çıkartıyor bi alien vs predator bi doom3 bunu bana yapabildi bu güne kadar yane oyunu karalamayın karanlık diye[signature][hline]Something Strange In The Neighbourhood Who You Gonna Call???
Sosyal ağlarda paylaş

Size birşey diyeyim mi?

Undying'in senaryosunu Clive Baker yazdı, yani bir zahmet iyi olsun o senaryo.3 kişi oynardık o oyunu.
Bir kişi oynar bir kişi fikir verir, diğeri ise objektif olarak "hmm evet ebesini şaaptın ortamın süperdi" derdi.

Şu şekilde oynardık oyunu.

"Hass!Işıklar gitti lan!"
"Dur olm önüne bak."
"Hmm."
- VÖARTGHHH
"Alın!AL AL AL AL ^&^?(+&'?( KODUKLARIM GEBERIN LAN!"
"Bitti galiba."
"Hmm."
"Öeh be, sen geç biraz."
"Ok."
"Güzeldi evet."[signature][hline]wi$hmaster (7:29 PM) :
Guce dengeyi getirecem ben.