Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM 3 İyi olmuş / Kötü olmuş kavgası topici!

Eno

Öne çıkan mesajlar

o videoyu ben de izledim boccob
aynı fikirde değilim
yani o kadar abartı bir şey göremedim ben o videoda

bone bişe demiyorum artık, kendi kelimelerin zaten gerekeni söylemiş

said:
Bonecrusher, 15 Ağustos 2004 20:43 tarihinde demiş ki:
...hatta bir su efektine fena değil demem o oyunun tümüne nasıl etki ediyor onu anlamadım.....

çünkü su efekti ot efekti ..k efekti derken sen bu gidişle oyunun tamamına da çocuk oyuncağı dersin gibime geldi de ordan öyle bir çıkarım yaptım, ne anlatmak istediğimi bal gibi anlıyosun da işte maksat laf olsun

said:
Bonecrusher, 15 Ağustos 2004 19:03 tarihinde demiş ki:
...ha, sırf karanlık, ve kalın texturelar derdinizse, gerçekçilik aramıyorsanız doom 3 yeter size..

bunu dedikten sonra bi de gelip konuyu doom3 e getirdiniz diyosun helal olsun bone :)

bu arada sana bir hatırlatma, konunun başlığına bakarsan zaten doom 3 ile ilgili bir konu olduğunu göreceksin, yani konu oraya gelmiyor, konu zaten orada da sen farkında değilsin gibime geliyor ;)

antifanatikliği nereden çıkardığımı söylim;
her mesajın altına doom3 oynayın size yeter vs gibi amacı, manası tamamen belli şeyler söylemen

aman neyse banane, ben sizin gibi oyun üstadı değilim nasıl olsa ;)
iyi oyunlar...[signature][hline].:. He who fights with monsters should look to himself does not become a monster...When you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you .:.
- Friedrich Nietzsche

[Bu mesaj BlackRose tarafından 15 Ağustos 2004 21:05 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 15 Ağustos 2004 20:38 tarihinde demiş ki:
ancak hl2 nin e3 basın videosunu bink video aracılığı ile max. kalitede izlemiş biri olarak hl2 nin grafiklerinin o ss lardan bile daha iyi olduğunu söyleyebilirim...

yani öyle mmorpg grafiklerinde de var denecek gibi değil...

videolara pek güvenmemek lazım
swgnin bi videosunu izledikten sonra düşüncem bu oldu artık
yani o oyunu o atmosfer içinde oynayan biri varsa o oyunda ne kıllık olursa olsun laf etmez

manyak bi video
naboo bataklıkları falan harika insanın uçası geliyor ekrana

mesela bonecrusherda Doom 3ün videosu için 10 demişti zamanında
ama oyunu görünce 7 verdi öyle bir şey işte kısaca

not: HL2nin bi videosunu indirmiştim orda gördügüm su efektiyle swgdeki aynı gözüktü bana :) yani mmorpgde var denecek gibi[signature][hline]Don't be afraid of the dark! Be afraid of what it hides!

Zegna, 08 Şubat 2004 00:06 tarihinde demiş ki:
fasıldan geldım
kafamda darbuka sesi var hala
gecmıyo
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BlackRose, 15 Ağustos 2004 20:59 tarihinde demiş ki:
bunu dedikten sonra bi de gelip konuyu doom3 e getirdiniz diyosun helal olsun bone :)

topiğin başlığı doom 3 tamam..
ama benim orda konuştuğum konuyla doom 3'ün uzaktan yakından alakası yoktu.
buna rağmen morrowindden bahsederken, su efektleri fena değil lafım üzerine "doom antifanatikliğin akut düzeye ulaşmış" demen çok garibime gitti..

Bilmem anlatabiliyor muyum?

said:
Sufi, 15 Ağustos 2004 20:58 tarihinde demiş ki:
bu arada laf sokuşturmuş olmak için yobaz gibi buradaki durumla alakasız ama kaba kaçan kelimeleri kullanmamayı bunca senelik forum kullanıcısı olarak öğrenmiş olman gerekirdi.

"bu aşırı yobazca düşünceler neden aklınızdan çıkmıyor"
demişim ben.
neden? sen orda:
"bitmez tükenmez bir enerjiyle sürekli çamur atanlar"
demişsin ondan..

oyunu eleştirmek, beğenmediğimiz yerler var diye 10 vermemek çamur atmak mıdır?
oyunu eleştirenlere çamur atıyorsunuz diyenler, bana göre kafasını kapatmış, diğer insanların düşüncelerini umursamayan kişiler.
diğer insanların eleştirilerini "çamur atmayın" diye bir kalemde iteleme olayından dolayı "yobazca düşünce" diyorum.

burda kimseye karşı bir hakaret yapmıyorum. Yobazca düşüncelerle, eleştiriye kapalı olmayı anlatmaya çalıştım.
Ha, yobazca düşünce dediğim paragrafı, sen "Bonecrusher bana pis aptal yobaz dedi" diye algıladıysan
Burda senden özür diliyorum.
Ama hakaret manasında kullanmmadığımı bir kere daha vurguluyorum.

said:
Rexar, 15 Ağustos 2004 21:05 tarihinde demiş ki:
yahu oyun bu. oynarsın 3-5 gün biter. nedir sanki oynayın bitirin keyfinizi alın. radyatörü kafasına atsan noolur sular kötü gözükse noolur.

oyun oynarken beğenmediğim kısımları söylemek benim hakkım. Forumların amacı ise bunları tartışmak.
Bu yüzden Sims'i 1 ay felan oynadıktan sonra bir kenara atmıştım.
Niye? Çünkü oyunda beğenmediğim birçok olay vardı, bu yüzden oyunu sevmemiştim.

radyatörü kafasına atsan nolur? Söylüyüm, fizik motorunu iyi kullanmışlar olur.
Sular kötü gözükse nolur? Grafikler kötü yapılmış, su konusunda yetersiz kalmışlar olur.

Ben oyunun beğenmediğim yönlerini eleştiriyorum burda.
Bardağın dolu ve boş kısımlarını anlatmaya çalışıyorum.
Topiğin adı da zaten doom 3 üzerine tartıştığımızı çok iyi ifade ediyor sanıyorum.[signature][hline]Chemical, 13 Ağustos 2004 22:00 tarihinde demiş ki:
Ben çok terbiyesiz, yaramaz ve şımarık bir çocuğum. Şimdiye kadar yaptıklarımdan dolayı bütün patilerden özür diler, büyüklerimin ellerimden öperim.
Sosyal ağlarda paylaş

bazilarinin buyuk oyun sirketlerine basvurma zamani gelmisde geciyor. ne yapsalar goze giremiyorlar.

bu nasil teknik oyun bilgisidir bu ne gelmis gecmis tum oyunlari gelecek oyunlarla veya cikmis oyunlarla tartmaktir bu ne hor gorudur. breh breh breh.

bizden korkulur

halflife 2 simdiden bircok dusman kazandi cikinca aynilari onun icin yasanacak gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya Bone, uğraşmamak lazım. Biz gerçekleri bir oyuncu gözüyle birleştirerek yazdığımız zaman adımız "HL2 fan'ı... tabi savunacak" oluyor ama onların adı "Doom3'ün eksi yönlerini kabullenmeyen ve D3'ü savunan kitle" olmuyor.

Doom3'ü oynadıkça bayıyorum ya, oyunda ilerliyorum hala aynı ulan oyun. Her odada aynı şeyler oluyor. Bu mu süper oyun?

Uzaktan bakıyorsun etrafa, gerçekten güzel görünüyor etraf. Ama oyunun yapısı gereği mekanlar dar olunca, ister istemez yaklaşmak zorunda kalıyorsun nesnelere, duvarlara. O zaman ne oluyor? BM'nin olayı bitiyor ve poligonsuz nesneler ile;
aşırı BM kullanımının dahada kötüleştirdiği texture'lar ile başbaşa kalıyorsun. Bu mu güzel grafik?

Aynı B-M miktarı Far Cry'da da vardı. Ve hatta FC'nin DX9.0'ı kullanmasından solayı kazandığı bir sürü efekt onu daha üstün kılıyor motor olarak D3'ten.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LathspeLL, 15 Ağustos 2004 22:40 tarihinde demiş ki:
...Doom3'ü oynadıkça bayıyorum ya, oyunda ilerliyorum hala aynı ulan oyun...

Tabi ya bak biz bunu unutmusuz. HL2 da ilerledikce oyun deisio boole 1. bolumu gecdigin zaman Far Cry oluo, 2. bolumu gecdigin zaman Doom 3 oluo, 4. bolumu gecdigin zaman Star Wars oluo. Ilerledikce ayni kalmio oyun. Super oyun dedigin budur ya...

Not: Bende hepiniz kadar HL i bekliorum ama yani bu cesit kotulemeler bence garip oluo...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 15 Ağustos 2004 21:30 tarihinde demiş ki:
...
topiğin başlığı doom 3 tamam..
ama benim orda konuştuğum konuyla doom 3'ün uzaktan yakından alakası yoktu.
buna rağmen morrowindden bahsederken, su efektleri fena değil lafım üzerine "doom antifanatikliğin akut düzeye ulaşmış" demen çok garibime gitti..

...

bone tam olarak mesajın aşağıdaki gibi
en son cümlede hiç doom lafı geçmemişken gelip size doom 3 yeter diyen sensin el insaf, bi de hala diyosun ki doom 3 e getirdiniz konuyu, sen kendin demişsin orda durduk yerde, gerçekçilik aramıyosanız doom 3 size yeter diye

işte bu yüzden, su efektinden morrowindden bahsederken durduk yerde doom 3 size yeter demenden sende akut bir antifanatiklik sezdim dedim, budur...ama şimdi diyosun ki nerden konuyu doom 3 e çektiniz, antifanatiklikten kastım bu işte, söylediğini, yazdığını bile unutacak raddeye gelmiş ifadeler

said:
Bonecrusher, 15 Ağustos 2004 19:03 tarihinde demiş ki:
saydam su efekti diyorsanız, onu yapmak çocuk oyuncağı.
morrowindde var mesela, fena değildi..
hatta yeni çıkan şu dandik Conan oyununda bile var, ama iğrenç...

ama burdaki su, daha gerçekçi.
yansımalar çok hoş,
sudaki dalgalanmalar çok hoş..

"ilk defa saydam su efekti koymuşlar" demiyorum elbette.
ama ağzımı açık bıraktırdı..
morrowind'deki su efektini epey ileriye taşımış..

ha, sırf karanlık, ve kalın texturelar derdinizse, gerçekçilik aramıyorsanız doom 3 yeter size..

said:
Bonecrusher, 15 Ağustos 2004 21:30 tarihinde demiş ki:
...Bilmem anlatabiliyor muyum?...

evet anladım
ok sağol, pardon[signature][hline].:. He who fights with monsters should look to himself does not become a monster...When you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you .:.
- Friedrich Nietzsche

[Bu mesaj BlackRose tarafından 15 Ağustos 2004 23:15 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Noxael, 15 Ağustos 2004 22:54 tarihinde demiş ki:

Tabi ya bak biz bunu unutmusuz. HL2 da ilerledikce oyun deisio boole 1. bolumu gecdigin zaman Far Cry oluo, 2. bolumu gecdigin zaman Doom 3 oluo, 4. bolumu gecdigin zaman Star Wars oluo. Ilerledikce ayni kalmio oyun. Super oyun dedigin budur ya...

Not: Bende hepiniz kadar HL i bekliorum ama yani bu cesit kotulemeler bence garip oluo...

Yani cevap atmak istemiyorum ama delleniyorum bu mesajlara. Ya ulan 29. sayfaya bak, oyunun mekanlarına bak, sürekli farklı mekanlar var, oyun boyunca aynı grafikleri, aynı renk paletlerini görmüyorsun. Her odada aynı şeyler olmuyor.

Ama işte at gözlüğü ile d3 oynadığınız için mesajlarımı anlamıyorsunuz.[signature][hline]LathspeLL
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrica oyunun vidyolarinida izledim SS larinida gordum. Super oyun manyak oyun tmm bende oole olduguna inaniorum ama cok sacma seyler soyleyerek Doom 3 u kotuluyorsunuz. "Cok karanlik olmus... Karanlik bayiyo... Karanlik ..k karanlik pusur... Hep ayni oyun ( ki marsdaki bir usdeki [ussun buyuklugude ne kadar olabilirki?] odalarda ne gibi seyler oymaliydiki ilerledikce oyun farklilassin? ) Zombilerin eti fazla kacmis......" gibi sacma seylerle Doom 3 u kotulemeyin diyorum ben sen annamamissin diosun. Hadi annamamis olalim...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ya Bone, uğraşmamak lazım. Biz gerçekleri bir oyuncu gözüyle birleştirerek yazdığımız zaman adımız "HL2 fan'ı... tabi savunacak" oluyor ama onların adı "Doom3'ün eksi yönlerini kabullenmeyen ve D3'ü savunan kitle" olmuyor.

said:
LathspeLL, 29 Nisan 2004 10:19 tarihinde demiş ki:
... Tabiki 2003 ve 2004'ün en fazla beklenen oyunu ve Tüm zamanın en iyi oyunu ödülüne aday olan Half-Life 2 içinde yeni bilgiler su yüzüne çıktı....

Çoğu kişi bilir deli bir HL2 fan'ıyım, öyle böyle değil...

hmm..

dün bakıyordum da eski yazılarımı karıştırırken, 19 mayıs 2003 tarihinde tamamlanmış bir hl2 önincelemesi yazmışım. bu da oyunun duyurulmasından sonraki bir-bir buçuk ay içinde bulunan bir tarih. yazıyı hazırlarken toparladığım videolar, ss'ler ve diğer dökümanlar da halen duruyor. 2003 e3'ünün bittiği haftaydı sanırım. çıkış tarihi olarak da 30 eylül 2003 verilmişti. ve şayet o vakit çıksaydı o ana kadar görülmüş en iyi grafikler olacaktı, bu da kendi görüşümdü..

ancak.. kod çalındı bilmemne oldu derken verilen çıkış tarihinin üzerinden bir yıl geçti neredeyse ve ortada tarih yok. gold yok. yarın gold basılsa da üzerinden bir yıl geçmiş olacak ilk verilen tarihin. ve 1 yıl uzun bir zaman oyun piyasasında, hele hele grafikler oyunun ağır toplarından biri olarak sunuluyorsa, çok uzun bir zaman. ve bu süre hl2'nin doğal olarak aleyhine işledi. bir yıl önce gördüğümde beni uçuran ss'ler, videolar, bu yıl normal geliyor. kötü demiyorum kesinlikle, halen güzel ama başımı döndürmüyor.. far cry çıktı, doom 3 çıktı ki bunlar hl2'den daha iddialı grafiklere sahip olduklarını taa baştan beri söylüyorlardı, öyle de oldu..

haa şimdi şöyle de bir tutarsızlık var sevgili lath'in dedikleri arasında.. önce bir resim koyuyor cs source'dan, belli ki etkilenmemiz, doom3 grafikleriyle kıyaslamamız için. kimse beğenmiyor. bunun üzerine "zaten source motoru düşük sistemler öngörülerek bilerek fazla performans gerektirmöiyor, ondan böyle" diye açıklama yaptı. sonra gene gidip hl2'nin en iyi ss'lerini koydu. e madem ki oyunun grafik alanında en iddialı olmadığını söylüyorsun, neden yarıştırıyorsun sürekli yeni resim koyarak? bu resimler 2003 yılı için etkileyici, 2004 için normal. su yansıması myth 2'de bile vardı 5 yıl önce en basit efektler kullanılarak, sonradan morrowind gibi oyunlarda geliştirildi. hl2 de morrowind'in kullandığı teknolojiyle gerçekleştiriyor bu efekti, öyle ilk defa gördüğümz birşey değil. binalar ise dümdüz model üzerine doku kaplamasından ibaret eğer içine girilemiyorsa, bu da doom 3 gibi oyunları gördükten gözümüze batıyor..

ha ayrıca doom'daki hep aynı renk paleti konusu da pek mantıklı değil, normalde üssün heryeri birbirini tekrarlayabilir mantıken ama yine de çok güzel bir çeşitlilik oluşturulmuş gerek ışıklandırma gerekse tasarımla. hl2 ne kadar çeşitli olur onu da göreceğiz ama koca bir şehirle uzay üssü arasında 'biraz' fark olsa gerek yani..

said:
Uzaktan bakıyorsun etrafa, gerçekten güzel görünüyor etraf. Ama oyunun yapısı gereği mekanlar dar olunca, ister istemez yaklaşmak zorunda kalıyorsun nesnelere, duvarlara. O zaman ne oluyor? BM'nin olayı bitiyor ve poligonsuz nesneler ile;
aşırı BM kullanımının dahada kötüleştirdiği texture'lar ile başbaşa kalıyorsun. Bu mu güzel grafik?

lath sen de "uzaktan 10 yakından 0" olayına düşme aman, yarın öbürgün hl2 çıkar, buraya koyarız ss'leri ve alıntılarız mesajını. bone'un durumundan ders çıkarması gerek herkesin.. :-p

"uçaklar güzel oyuncaklar ama asla savaş silahı olamazlar"
- fransız genelkurmay başkanı

"640kb herkese yeter"
- bill gates

"uzaktan 10, yakından 0 verdim"
- bonecrusher[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Noxael, 15 Ağustos 2004 23:45 tarihinde demiş ki:
cok sacma seyler soyleyerek Doom 3 u kotuluyorsunuz. "Cok karanlik olmus... Karanlik bayiyo... Karanlik ..k karanlik pusur... gibi sacma seylerle Doom 3 u kotulemeyin diyorum ben

karanlık dolu oyun olması
karanlıktan yaratıkların çıkması
bazı insanları korkutuyor di mi?
korkutuyor.
insanların buna hakkı var, oyunda korkmaya hakkı var, kimse laf etmiyor.

iyi peki.

benim veya benim gibilerin, bu kadar karanlıktan sıkılma hakkı yok mu?
sıkılınca, karanlıktan bayılınca, neden saçma konuşmuş oluyorum onu anlamadım.

cevap bulunamıyor, genelde beni madara ederek savunulmaya çalışılıyor oyun..

bak bir daha söylüyorum.
oyun çok karanlık.
ka-ran-lık

benim için korku = bilinmeyen.
benim için oyununun tamamen karanlık olması korkutucu olmaya yetmez.
çünkü sağdaki soldaki karanlıktan yaratık çıkacağını bilirim, bundan dolayı korkmam.
benim için asıl korkutucu olan şey, karanlık yerlerde her defasında yaratık çıkan bir oyunda,
bir sahnede karanlıktan yaratık çıkmamasıdır. Dediğim gibi, korku, bilinmeyendir.. Doom 3 ise, bilinmeyenden çok, karanlıkla ve bol yaratıkla korkutmaya çalışıyor.
Biz buna "bööö" efekti diyoruz, ani olaylarla, insanın refleksini ölçmeye çalışıyor.

Doom 3'te her yer karanlık.
Ve her karanlık köşeden bir yaratık çıkıyor.
Yanından geçtiğim her karanlık köşeden bir yaratık çıkcağını bildiğimden, korkmuyorum.

Bu konuda derdimi anlatabildim mi?
Umarım..

Geçiyorum diğer kısma..

Oyun tamamen karanlık, haritalar çok basık, koridorlar çok dar.
Bu beni irrite ediyor.
Bazılarına korkunç gelebilir.
Ama yaratıklar akın akın gelirken,
karanlıkta yaratık avlamak çok zor oluyor.
Dar koridorda implerin alevlerinden kaçmak da çok zor.
Haritalar çok basık, kendimi doom değil de wolfenstein oynuyormuş gibi hissediyorum.
Bunlar beni irrite eden diğer faktörler.

Saçma sapan nedenler sunmuyorum.
Bunlar benim görüşlerim.
Oyunun beğenmediğim kısımları.
Oyunun beğenmediğim yanlarını düzgün savunan çok az kişi var, genellikle saçma denilerek itiliyor.. :)[signature][hline]Chemical, 13 Ağustos 2004 22:00 tarihinde demiş ki:
Ben çok terbiyesiz, yaramaz ve şımarık bir çocuğum. Şimdiye kadar yaptıklarımdan dolayı bütün patilerden özür diler, büyüklerimin ellerimden öperim.

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 16 Ağustos 2004 00:52 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Yani çoğu mesajımı acaip şekilde yanlış anlıyorsunuz.

"Doom3, oyunun motoru için bir reklam. HL2 ise oyunun motorunun reklamı değil." diyorum. Siz "HL2 için acaip reklam yapılmadı mı?" gibi acaip anlamsız, alakasız bir cevap veriyorsunuz mesela.

HL2 grafikleri geçen sene çok iddialıydı. Ama 1 yıl ertelenince Far Cry'ın çıkmasıyla o iddiasını kaybetti. Ama kullandığı renk paleti, harita dizaynı ile kendi tarzını oluşturdu oyun. 29. sayfadaki resimlere baktıkça "Ulan gerçek gibi" diyorum.
Ayrıca Far Cry'ın yükselttiği çıtayı Doom3 yükseltmedi ki. Aynı efekti FC'de görmüştüm zaten. Hatta çok daha fazlasını yaşattı bana Far Cry.

Yani enteresanlığını kaybettiğini kabul ediyorum grafiklerin. Ama HL2'de objelerin yanına gittiğinde 2 poligondan oluşan şeyler görmeyeceksin. Yakına gidince detay artacak ki bunu bir sürü in-game video'da görebiliyorsun. D3 kadar detaysız değil HL2.

Far Cry iddia ediyordu ve başarılı oldu. Doom3'te grafiklerin daha süper olacağını iddia etti, öyle gözüküyor ilk başta ama DETAYA indiğinizde öyle olmadığını anlıyorsun ve bayıyorsun. Ekstra hiç güzel efekt görmedim ben ya D3'te. Yani Fener olayı olmasa oyunun eski oyunlardan hiç bir + özelliği olmayacak.
Dediğim gibi zaten teknolojisi eski.

Yani bir oyun firması için D3 motorunu kullanmak büyük bir hata olur. Çünkü motorun kapasitesi belli, böyle klostrofobik mekanları çizebilen bir motora sahip. Aynı tipte bir oyun yapacaksan kullanırsın ama D3 kopyası olursun, iş yapmaz oyunun.

Ama FC motoru ve Source ile çok daha geniş oyunlar yapabilirsin. Güncel bütün efektler var, D3'te gördüğün bütün efektleri zaten yapabiliyorsun, vs..

Şimdi D3'te grafikleri eledim. Geride ne kalıyor? Senaryo, sesler ve oynanabilirlik.
Senaryo zaten zayıf, hatta yok gibi. Arada 1-2 şey göstererek "ha bunun konusu vardı dimi?" dedirttiriyor. Zaten kendini tekrar eden korkutma yöntemleride bayıyor. Sıkıyor oyun. Eski Doom sevenler tabikide oynar, sonuçta sevfikleri oyunun devamı ama diğer kitle oyundan çok fazla hoşlanmaz. Hani derler ya "Bu türü seviyorsanız alın"; ha işte ondan. Seriyi seviyorsanız alın. Ama Komplike bir oyun arıyorsanız D3 isteneni veremiyor.[signature][hline]LathspeLL
Sosyal ağlarda paylaş

o konuda ciddiyim.
doom'da korktuğum tek sahne - daha önce dediğim gibi -
bir odada iki ölü adam vardı,
birisinin düpedüz zombi hali vardı.
oyunun daha önceki yerlerinde benzer ölü adamların zombie olduğunu gördüğümden, bahsettiğim ölünün de zombi olcağını sanmıştım.
bekledim ama zombileşmedi.
arkamı döndüğümde diğer ölünün -benim zombi olcağını hiç düşünmediğim ölünün- zombi olup yaklaştığını farkettim.

bilinmeyenle kastettiğim budur.
yoksa her kapının arkasından bir impin atlaması,
her karanlık köşeden bir zombi çıkması bana korkunç gelmiyor.
biliyorsun, bu yüzden kapıyı açtığında zombinin yüzüne atlaması, korku değil, sadece sıkıntı yaratıyor insana..
"böö efekti" dediğim durum bunlar. mesela impin aniden yüzüne atlaması.. refleks testi gibi birşey.
hani, arkadaşının yüzüne el çırparsın, adam irkilir, "aha korktun işte korktun korktun" dersin ya, bu oyundaki korku efektleri de bunun gibi..

hell bölümlerini sevmemin nedeni de bu. "böö efekti" diye bahsettiğim durum yok, tersine daha gergin bir hava hakim..[signature][hline]Chemical, 13 Ağustos 2004 22:00 tarihinde demiş ki:

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 16 Ağustos 2004 01:02 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

evet eagle
öyle bişi oldumu ana yareatık nerde kaldı acaba nerden çıkcak diye tedirgin oluyo insan
ayrıca hell di en zevkli bölümler
onun dışnında bayış[signature][hline]Chemical, 13 Ağustos 2004 22:00 tarihinde demiş ki:
Ben çok terbiyesiz, yaramaz ve şımarık bir çocuğum. Şimdiye kadar yaptıklarımdan dolayı bütün patilerden özür diler, büyüklerimin ellerimden öperim
Sosyal ağlarda paylaş

Lath begenmeyince, sikilinca oyun bayik oluyo ama biz begenince, deli gibi oynayinca oyun bize göre güzel oluo. ehe kr@lsiniz ikiniz de. ayrica hiçbi etkileyicilii olmayan hl2 ss leri koyup da Sahin K edasiyla offf beh bunlar ne beh aazimin sulari akti beh ölüorum ulaaahnn die konusmaniz ne mantik alla askina? tamamen hl2 fanatikliinizden kaynaklanan duygularla niye gelip doom3 topicine sçp siviyosunuz? açin hl2 topici gelelim bizde konusalim bizde beklemiomuyuz hl2 yi? biz de sevmiomuyuz? nie çogunluun olduu tarafta olmaktan bu kadar korkup da sivrilmeye çalisiosunuz? hele çikmamis bi oyunu tarihin en ii oyunu yüzyilin oyunu binyilin oyunu ilan etmeniz ayri bi güzellik. valve yapio ister çamurdan olsun biz oynariz mi olayiniz? çok merak ediorum hl2 çiktiktan sonraki yorumlariniz nasi mantiklara dayiycaksiniz. hl2 önce çiksaydi doom3 için böle yapicaktiniz sonuçta ama neyse.
gecen oynuyorum doom3. zamaninda doom çiktiinda ben daa masaya yetisemezdim birak klavyeye dokunmayi. babam o zamanlar oynardi doom hatirliorum ben 7 yada 8 yasindayim. iste dün oynuyorum babam geldi yine odaya. o sirada iki tane imp dalio bana babam gördü direk doom mu oglum bu dedi. evet dedim yeni çikti 3.sü bakti grafiklere falan eskileri hatirladi. sonra geçti oynadi zevkten ölerek 42 yasinda adam. bi oyun bunlari yasatiyosa insana, koymusum isterse tek poligon olsun yakindan objeler..[signature][hline]Oski Teh n000000OOOOb
Ariakan Teh üBaaahr thrust mercenary
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-Aragorn-, 16 Ağustos 2004 01:44 tarihinde demiş ki:
Lath begenmeyince, sikilinca oyun bayik oluyo ama biz begenince, deli gibi oynayinca oyun bize göre güzel oluo. ehe kr@lsiniz ikiniz de. ayrica hiçbi etkileyicilii olmayan hl2 ss leri koyup da Sahin K edasiyla offf beh bunlar ne beh aazimin sulari akti beh ölüorum ulaaahnn die konusmaniz ne mantik alla askina? tamamen hl2 fanatikliinizden kaynaklanan duygularla niye gelip doom3 topicine sçp siviyosunuz? açin hl2 topici gelelim bizde konusalim bizde beklemiomuyuz hl2 yi? biz de sevmiomuyuz? nie çogunluun olduu tarafta olmaktan bu kadar korkup da sivrilmeye çalisiosunuz? hele çikmamis bi oyunu tarihin en ii oyunu yüzyilin oyunu binyilin oyunu ilan etmeniz ayri bi güzellik. valve yapio ister çamurdan olsun biz oynariz mi olayiniz? çok merak ediorum hl2 çiktiktan sonraki yorumlariniz nasi mantiklara dayiycaksiniz. hl2 önce çiksaydi doom3 için böle yapicaktiniz sonuçta ama neyse.
gecen oynuyorum doom3. zamaninda doom çiktiinda ben daa masaya yetisemezdim birak klavyeye dokunmayi. babam o zamanlar oynardi doom hatirliorum ben 7 yada 8 yasindayim. iste dün oynuyorum babam geldi yine odaya. o sirada iki tane imp dalio bana babam gördü direk doom mu oglum bu dedi. evet dedim yeni çikti 3.sü bakti grafiklere falan eskileri hatirladi. sonra geçti oynadi zevkten ölerek 42 yasinda adam. bi oyun bunlari yasatiyosa insana, koymusum isterse tek poligon olsun yakindan objeler..

Iste budur, bir efsanedir, FPS in efsanesidir...Su HL2 yi bizde bekliyoruz sizin kafaniz basmiyor sanirim :)...Ve oyun elime gectigi gün aninda ss yagmuru basliycak bütün duvarlarin dibine giricem, bütün texture resimlerini cekice duvarlarin dibinden zoomlayip bumuydu ettiginiz laf diye yedircem size:D...

HL2 ye karsi hicbir antifanatikligim olmadi ama oyundan daha cikmadan nefret edicem böyle giderse...Lathspell bak arkadasim :) o grafikler günümüzün siradan grafiklerinden farki olmayan grafikler, su effektleri falan agzimi sulandirmiyor, texturelar zaten kaplama seklinde durdugu icin hicbir etki yapmiyor üstümde, daha öncede yazdigim ve previewlardan örnek gösterdigim

"HL2 models just look like the origionals just much higher resolution and smoother looking. Doom 3 characters just look so much more fitted for their purpose where as hl2 just look any old slap job. IMO, Doom 3's characters have far more quality put into them than HL2's do."

türü sonsuz previewdan sonra artik buraya HL2 grafigi koyma lütfen, arkadasim bak kaplama bosuna olduktan sonra ben koymusum 10.000.000 tane poligona :), kaplama realismi yansitmadigi ve cizgi film havasi verdikten sonra benim icin önemi yok bunu buraya daha öncede yazdim lath ve sen inatla ss koymaya devam ettim, insanlar texture quality istiyor...DOOM3 ultra high daki texture size larindan haberin yok sanirim, bu texturelari kaldirmak icin min 512mb RAM gerekiyorsa bu texturelar yüksek kalitededir...

Buraya pek mesaj atmiycaktim ama dayanamayip atiyorum napayim :) ...HL2 karakterlerde ve özellikle yüzlerde bump-mapping kullanmamis ve kusura bakma ama bu cok büyük bir eksi DOOM3'ü oynamis insanlar icin...Su effekleri zaten standart oldu artik...E neye bakicaz biz? Realism hissi nerde, gercek görünen adamlar, yaratiklar nerde...Anlatmaya calistigim bir baska cok güzel senaryolu HL cizgi filmi oyniycaz..

Ama eglenmiycek miyiz? Eglenicez, sonuc: Niye daha fazla ss atilip dahada dibe cekiyorsun oyunu, ben o ss leri gördükten sonra bide acip doom3 oynadiktan sonra HL2 den gittikce daha cok soguyorum ve cok bekledigim bi oyun olmasina ragmen...

Doom3 te neden mi acik alan yok? (bone sana degil bu laf sadece ortaya üstüne alinip fitik etme beni :D) Oyub marsta bir üste geciyor, yaratiklar üssün a.k'mus...Parmakla sayilcak kadar adam yasiyor ve onlarin da bir kismi üs icindeki hayati sistemleri ayakta tutmaya calisiyor, birak isiklari yakmayi yani...

Siz bu kadar tantanayi sanirim, marsta teknoloji sayesinde olusturulmus bir atmosfer, gökyüzünde günes isigi, yesillikler icinde, cehenneme acilan papatyalardan (dizilerek) yapilmis bir kapidan cikan yaratiklara shotgunimizla cicekler aticagimizi sanarak cikardiniz.Bu oyunun böyle olcagi zaten belliydi ki, tantana niye karanlik hakkinda.Bilmiyomuydunuz, yillardir beklerken oyunu görmediniz mi sslerini?

Kisaca bu tartismanin sonu "iki ucu b.klu deynek" misali bir sona ulasir...Ama doom3 topiginde HL2 resimleri inanilmaz itici oluyor....

Bi yazi genelde okunurken sonlarda yazilan akillarda kalir ve ona göre cevap atilir, cogu insanda bu hatayi yapar, cevap atmadan önce son bikez yazinin üst kisimlarinda ne denmis gözden gecirip öyle atinda cevap atarken yine ayni seyleri aciklama zahmetinden kurtulayim :D[signature][hline]Dont make me more aggressive than devil...
Sosyal ağlarda paylaş

7 yaşımda wolfenstein 3d de oynuyordum, test drive 4d (stunts) da oynuyordum, supaplex, gods felan da..

doom 3'ü gözünüzü kapatıp "grafikleri mükemmel, 10" demenizi anlamıyorum.
eleştiriyorum,
onda da suçlu oluyorum :)

"kaplama realismi yansitmadigi ve cizgi film havasi verdikten sonra benim icin önemi yok"
Vampire böyle diyorsun da, HL ve HL2'nin kaplamaları, Doom 3'den daha gerçekçi.

Doom, gerçekçi bir oyun değil. Ama HL serisi öyle.
Doom zaten gerçekçi olmak için kasan bir oyun değil.
Şeytanlar, zebaniler felan..
Ama HL, daha gerçekçi bir dünyada geçiyor.

"...HL2 karakterlerde ve özellikle yüzlerde bump-mapping kullanmamis ve kusura bakma ama bu cok büyük bir eksi DOOM3'ü oynamis insanlar icin"
HL2'deki mimikler, Doom 3'deki mimiklerden daha ayrıntılı. Özellikle G-Man'in mimikleri.
Bu da Doom 3'ün eksisi.

"Su effekleri zaten standart oldu artik."
Doom 3'de var mıydı?
Hmm bir yerde küçük kan gölcüğü gördüm de, o hiç mi hiç gerçekçi değildi.

"HL cizgi filmi oyniycaz.. "
HL'ye çizgi film diyorsan, Doom daha bir çizgi film oluyor. Yaratıkların şekli bile öyle.

"(bone sana degil bu laf sadece ortaya üstüne alinip fitik etme beni )"
benim işim bu değil mi.. Sorarım sana.. ha fıtık olmasa fındık olsa daha iyi olmaz mı?

"Parmakla sayilcak kadar adam yasiyor ve onlarin da bir kismi üs icindeki hayati sistemleri ayakta tutmaya calisiyor, birak isiklari yakmayi yani."
peki o kadar sentry robotu varken, ekstra ışık hedesi niye yok?
Karanlıkta neden dolaşıyoruz? Neden üs bu kadar basık? Neden ben bu kadar şikayet ediyorum?

"gökyüzünde günes isigi, yesillikler icinde, cehenneme acilan papatyalardan (dizilerek) yapilmis bir kapidan cikan yaratiklara shotgunimizla cicekler aticagimizi"
evet evet çok zevkli olurdu..
hatta yoldan geçen küçük kızları arabımızla ezelim (carmageddon?) euheuehe

"yine ayni seyleri aciklama zahmetinden kurtulayim"
sen açıkla yine de, zevkli oluyor böyle..
nihaha yaşasın eziyet :-P[signature][hline]Chemical, 13 Ağustos 2004 22:00 tarihinde demiş ki:
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...