Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM 3 İyi olmuş / Kötü olmuş kavgası topici!

Eno

Öne çıkan mesajlar

"çünkü ne siz bize oyunu sevdirebileceksiniz, ne biz sizin at gözlüklerinizi çıkarabileceğiz..."

çünkü ne siz bizi oyundan soğutabileceksiniz, ne biz sizin at gözlüklerinizi çıkarabileceğiz şeklinde değiştirelim onu, giderayak gol atma girişimlerini ilk defa görmüyoruz.. :-p

savaş filan demişsin, sen mecazi dediysen ben de mecazi olarak karşılık vermişim o zaman senin dediğine dayanarak, sıfırdan laf cambazlığı yaratmanın alemi yok.. ;)

zevkler ve renkler tartışılmayabilir, zevksizlik tartışılır ama.. :)

boccoc sana da bir fotomontaj gerek anlaşılan bone gibi şöyle kaşları içbükey uydu anteni yapılmış hellknight ne görmen için.. :horace:[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

nasıl çirkin ya? pre-rendered videodan alınmış filan değil ki, oyun içinden. daha 3-4 yıl önce bu kadar detaylı pre-rendered video yoktu ortada neredeyse..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 10 Ağustos 2004 21:39 tarihinde demiş ki:
bone daha bir sayfa önce "ben oyuncuyum, beğenmediğimi söyledim başka birşey diyemiyorum" deyip sindin bütün argümanların infilak ettikten sonra. yetmediyse koy argüman ortaya gene patlatalım, ne de olsa zor olmadı şimdiye kadar argümanlarını patlatmak..

evet abi cidden zor olmadı.
"bu remake"
"ben beğendim hastası oldum"
"karanlık atmosfer doom serisine iyi gitmiş"
"zaten doom da karanlıktı"
"hatta bak impler eskiden koşmazdı atlamazdı, böyle remake'e can kurban"

gibi argümanlar kullandınız.
ben burda değişik oyunlardan örnekler veriyorum.
siz duvar gibi "undyingle doom 3'ün duvarları tabii benziycek."
"benzese de, doom 3'te bump mapping kullanmışlar"

diyorsunuz. herşey bundan ibaret.
neden pixel shader 3 yok diyince, "oyun 50 cd olurdu o zaman" diyorsunuz.

yani benim eleştirilerime karşı, elle tutulur hiç bir argüman vermediniz.
sadece laf olsun torba dolsun, diye cevaplar veriyorsunuz.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ha ayrıca doom'un hl'den özenecek bir durumu yok, neden olduğunu da anlattık

doom 1 ve 2'nin temasında, cehennemden gelen yaratıkları haklamamız konu alınıyor peki tamam.

ama şuna ne diyorsun?
-half-life'da bir bilim adamı deney yapmaya gider, laboratuvarda bazı cihazların bozulduğunu görürüz, deney yanlış sonuçlanır, laboratuvar görevlileri zombiye dönüşür, ışınlanıp bize saldıran yaratıklar mevcuttur, head crabler sürü halinde gelir, bulldog tarzında bir yaratık vardır tehlikelidir, laboratuvardan kaçarken, bu işi bir adamn tezgahladığını farkederiz.
-doom 3'de, bir asker deney alanına gider, laboratuvarda bazı cihazların bozulduğunu görürüz, deney yanlış sonuçlanır, laboratuvarda herkes zombiye dönüşür, ışınlanıp bize saldıran yaratıklar mevcuttur, spiderlar sürü halinde gelir, bulldog tarzında bir yaratık vardır ve tehlikelidir, laboratuvardan kaçarken, bu işi bir adamın tezgahladığını farkederiz.

Tamam doom 3 çok farklı bir senaryo. Çalıntı demiyorum.
Ama bu benzer kısımlar oynarken insanı rahatsız edebiliyor. Özenti senaryo dediğimiz bu.

Tamam, yaratık teması ilk doom'da kullanıldı.
Ama doom'da, half-life'ın senaryosuna benzer bir senaryo yoktu.
Tersine doom 3'de half-life'ın senaryosuna benzer bir senaryo var.

Daha değişik bir senaryo yapılamaz mıydı sam?
"remake bu olmaz"
ya da "ben sevdim senaryoyu"
tarzında şeyler istemiyorum.
daha doyurucu birşeyler olursa sevinirim :D[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

bone birkaç ihtimal var..

- kendi yazdıkların dışında mesajları okumadan, üstünkörü bakarak 2-3 cümle görmüşsün toplam..

- unutmuşsun insanların ne yazdıklarını..

- için içine sığmıyor, sıfırdan başlayıp haklı çıkmaya çalışıyorsun.. :)

sen seç bunlardan birini, ben ona göre söyleyeceğim ne diyeceksem.. ha eğer ilk ikisinden biriyse, git ilk sayfadan itibaren okumaya başla, bu sayfaya tekrar vardığında halen aynı düşüncedeysen "üçüncü şık" de, cevaplandıralım seni.. ;)[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 10 Ağustos 2004 22:44 tarihinde demiş ki:
nasıl çirkin ya? pre-rendered videodan alınmış filan değil ki, oyun içinden. daha 3-4 yıl önce bu kadar detaylı pre-rendered video yoktu ortada neredeyse..

benim hellknight'a söylediğim laf üzerine mi bu?

oyun içinde bu yaratık çok daha güzel gözüküyor.
ama bu resimde ışığın geliş açısı felan yaratığı kötüleştirmiş.
fotoğrafçı kötüymüşle kastettiğim bu.
ışık yanlış kullanıldığından bu portre resmi kötü çıkmış gibi geldi bana.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 10 Ağustos 2004 22:58 tarihinde demiş ki:
- kendi yazdıkların dışında mesajları okumadan, üstünkörü bakarak 2-3 cümle görmüşsün toplam..

- unutmuşsun insanların ne yazdıklarını..

- için içine sığmıyor, sıfırdan başlayıp haklı çıkmaya çalışıyorsun.. :)

tüm eleştirilerime hep bu tarz cevap verildi.

ama istiyorsan yarın tüm sayfaları senin için baştan başlayıp okurum. ama düşüncemin değişçeğini zannetmiyorum.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 10 Ağustos 2004 21:39 tarihinde demiş ki:
heh yani deselerdi "10 yıl geçmeden millet doom'a laf atacak" diye, birkaç yerimle birden gülerdim..

doom'a kim laf atmış?
burda eleştirilerimiz doom 3'e.
basit taktiklerle oyunu güzel gösterip şişirmek yerine, daha detaylı bir oyun bekliyorduk.
fizik motoru var ama yetersiz. half-life'da millet arabasını uçurum kenarından kurtarırken biz burda anca birkaç kutuyu iteleyebiliyoruz mesela.

Sam, fenomen demişsin.
Bir oyunun fenomenliğini zaman gösterir.
far cry, doom 3, half-life 2, stalker gibi oyunlar var bu sene.
bu oyunlardan hangisi daha çok oynanırsa (daha çok sevilirse demiyorum) o fenomen olacaktır, diğerleri tarihin tozlu sayfalarına gidecektir.[signature][hline]iyi adam kötü adam çirkin adam
Sosyal ağlarda paylaş

bone senin mesajın "ben müthiş teknik açıklamalarda bulunurken siz 'hoşuma gitti'den fazla birşey diyemediniz" olunca alacağın cevap da budur, sufi'nin, benim ve vampire'ın mesajlarını hiç okumamış olman gerek bunu diyebilmek için. her dediğin cevabını verdik teknik olarak, sen de "ben beğenmediğimi söyledim artık birşey söyleyemiyorum bundan başka, ben oyuncuyum bunu söylerim ancak" dedin kaldın öyle.. :) şimdi yeniden celallendin iyi güzel ama deminki mesajın komik oldu cidden..

çıkmamış oyun üzerine yorum yapmam, yok araba uçurum kenarından kurtuluyormuş filan. doom 3'ün fiziki motoru çok iyi olmayabilir ama ben bu oyunların tek bir teknik özelliğine odaklanıp onunla değerlendirmiyorum. sen sadece pixel shader ya da bump-mapping deyip oyunun bütün güzelliğini ya da grafiğini onunla sınayabiliyorsun. hl2 çıkınca da diyebilirsin ki "bump-mapping kullanılmamış, kare kare gözüküyor adamlar, doom3 yapmıştı halbuki" ve onu da beğenmezsin. mümkündür..

"doom 3 fenomen olacak" gibi birşey dememişim, doom'un fenomen olduğunu söylemişim ki bu seriye ithafen bir yakıştırmadır. terminator 3 serinin diğer filmlerine göre çok zayıf kaldı ama terminator gene bir fenomendir, terminator 4 çıksa yine insanlar heyecanla bekleyip ona göre değerlendirir bu yüzden. ben de doom 3'ü böyle değerlendiriyorum, belki serinin en zayıf halkasıdır (multiplayer eksikliği nedeniyle denebilir sanırım bu) ama bu doom fenomeninin bir uzantısıdır kendisi tek başına fenomen olmasa dahi..

farcry fenomen felan değil, olmayacak da. henüz oynamadım ama vakti için grafikler dışında bir etkiye sahip olamadı görünürde, aksi olsa farkında olurdu herkes.. stalker'ı bilmiyorum ama bu tarz oyunlar genelde içinde bulundukları yıla yönelik bir etkiye sahiptirler ve öyle kalırlar. isimleri kalmaz ileriye yönelik..

half-life 2 ise hl fenomeninin bir uzantısıdır aynı şekilde, dandik bile olsa gene o şekilde değerlendirilip ele alınacaktır. eğer geçen yıl eylül gibi çıkmış olsaydı o anlatılan özelikleriyle, o vakit serinin adını daha da ileriye götüreceği kesin gibiydi. zaman hiçbir zaman lehine çalışmaz geliştirilme aşamasındaki oyunların, belli bir tasarımla yola çıkar ve bunu geliştirirsiniz ama tasarımı modifiye edebileceğiniz ya da tümden değiştirebileceğiniz noktaya gelindiği anda zaman aleyhinize işlemeye başlar. sizin fikirlerinizin dengini ya da daha iyisini de birileri geliştiriyor ve sizinle yakın zamanda piyasaya sunacak olabilir. mesela duke nukem forever işte bu nedenle kendisinin bir adım geride kalacağının görülmesi yüzünden piyasaya sürülemedi..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

evet bitirdim ve yorumumu yapıyorum
ilk bölümleri inanılmaz bayık yapmışlar rezildi resmen
hell ve sonrası daha eğlenceli ilk izlenimimi silmeyi başardı oyun.
ama kendimi kaptırarak oynadığımıda söylemem.
güzel[signature][hline]Here I'll stand on the firing line
Here I'll walk through the field where I died
I will fight and let the voice ring true
I am the ghost.Standing next to you
Sosyal ağlarda paylaş

ha bu arada ilk bölümlerde karşılaştığımız teresa chasar adındaki kadını seslendiren kişiyi tanıyan oldu mu? :)

sc'de kerrigan, d2'de natalya ve fallout tactics'de de vardı, daha da vardır herhalde icraatları. ismini, cismini bulmak gerek, her oyunda süper..

diğer seslendirmeler de, özellikle metzger'inkiler müthiş. en olmadık yerde "destrooooyyy hiiimmmm!!!" diye araya girmesi süper oluyor.. :horace:[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

Sosyal ağlarda paylaş

Olayı fazla teknik detaya boğmuşsunuz. Yok pixel shader, bump mapping falan.. Bir oyunu oynarken size keyif veriyorsa, gece eve gittiğinde doom3 vs oynayacağınızı düşünmek hoşunuza gidiyorsa o oyun sizin için güzeldir. İsterse önceki oyundan teknik açıdan geri gitsin, ben oyundan keyif alıyorsam olay orda biter. Misal hala Ports of Call ve street rod oynarım mütemadiyen.

Renkler ve zevklerde tartışılmaz, benim için oyun güzelse güzeldir başkalarını domine etmeye kasmam, kasanada anti alliasingin 16x te sabitlenirde düşüremezsin işallah diye beddua ederim :)[signature][hline]"Suicide is just healthy self-criticism."
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada belirtmem lazım ki oyunu 15 dakka karanlık odada kulaklıkla (ki 5+1'den falan daha çok ortama çeker iyi bir kulaklık) oynamak yetiyor. Monitörümün yanındaki okuma lambasını açıp odaya biraz ışık vermem gerekiyo yoksa daha fazla oynanmıyo =)

Şimdi alpha labs section2'ye gidiyorum asansörle. Ama sabah oldu arkamdan ışık monitöre vuruyor. Pff akşam 7'ye kadar oynayamıcam =((

Bu arada şöyle bi okudum da bu thread'i. Şu grafiklere ve oyuna laf etmeyiniz ya. Adamlar taş gibi oyun yapmışlar maşallah. tek birşeyi sevmedim:

Oyunda her odada belli bir çizgi var, o çizgiyi geçtiğiniz an bişey oluyo. yok ışık sönüyo, yok imp üstünüze atlıyo, yok kapı açılıp hedelöp üstünüze geliyo. Yahu şunları biraz random yapın di mi. Gereken yerlerde ise şu anki haliyle kalsın, programlanmış gibi olsun olaylar.[signature][hline]
Sosyal ağlarda paylaş

bu adam niye zombi olmuyo diye soruyorum, neo ölsün o zaman diyosunuz:) bari basit bir mantığa oturtsalardı dicem, Sam bana doom3 ün serinin 3.oyunu değil de bir "remake" olduğunu hatırlattı, susuyorum:)
ha bide bir saçmasapan sorum daha var, önceki doomlarda yaratıklar birbirlerine de saldırırdı, bunda koymamışlar neden acaba?
evet sıkıldım[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
MSN:[email protected]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
mayfer, 11 Ağustos 2004 23:17 tarihinde demiş ki:
yoo, saldırdılar ben oynarken... revenant'ın teki mutasyona uğramış marine'leri dağıtıyodu bi yerde.. (yanlışlıkla revenant'ı vurmuşlardı sanırım)

bende hiç olmadı öyle bir olay, madem make up yapıyosunuz tam yapın kardeşim! *!sataşacak yer arar*
şaka yapıyorum bunu da ciddiye alıp laf atmayın:)[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
Sosyal ağlarda paylaş

said:
BOccOB, 11 Ağustos 2004 22:53 tarihinde demiş ki:
doom3 ün alphasında da birbirlerine saldırıyorlardı... en azından ööle bi atraksiyon vardı...

koysalar fena olmamış. en azından birbirini yiyen zombielerden iyi olurdu...

mayferin dedigi gibi saldiriyorlar, cok fazla yaratik bi anda ekranda fazla görünmedigi icin oldukca az gerceklesiyor bu olay, aciyi iyi ayarla ve arkadakinin attigi fireballarin önündekine carpmasini sagla, ben oynarken 1 helknight arkasindaki 2 impi aradan cikardi, baya eglenceli oluyor seyretmesi :)[signature][hline]Dont make me more aggressive than devil...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
-Aragorn-, 12 Ağustos 2004 01:14 tarihinde demiş ki:
zombilerden zayif olanlar sisman olanlari yatirip yiyo genelde soora seni görünce ayaga kalkip sana daliolar, 3-4 kere oldu bu bana

bak o oldu baya sık:) ama ne anladım ki:) şu makineli kullanan zombiler falan dalsa birbirine süfer olur[signature][hline]Roken brengt u en anderen rondom u ernstige achade toe
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...