Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Activision Blizzard ve Kotick efendi Hatun ana karakterlere inanmiyor

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Bu arada Space MArinele Marinelerin birbirine benzemiyo demek ayıptır günahtır lan. Hade power armor yaygın bi konseptte sene 40000 olmuş hala paletli tank kullanmaktan tutta, hala physical ammo ateş eden bolter kullanmaya kadar aynı. Hatta hepsini geçtim Psycher kullanmak bile aynı neyse.

Eldar Protossların 2 ayrı ırk olması. Dark olanının stealthi aktif kullanması dışlanmış olması felan olayını geçtim zaten o klasik elf hikayesi diye. Soylarının tükeniyo olduğu devasa büyük mothershiplerde yaşıyo olmaları felanda kısmet deriz. Neyse konudan amma sapılmış lan.

Bence kadın ana karakter olmaz. Ay başı var mood swingi var.
Sosyal ağlarda paylaş

ahaha tüm konuyu okumadım ama yukarda feamer in söylediği bile faul. "kadın" gibi "kadın" bir karakter nasıl oluyor arkadaşlar? kim belirliyor bu "kadın"ların nasıl "kadın" olması gerektiğini? "kadın" bir karakter "kadın"ların "yapması" gereken hareketlerin dışına çıktığında neden "erkeğe öykünen" damgası yiyor?

yanlış anlamayın demeye çalıştığınız şeyi genel olarak anlıyorum ancak beynimize yer etmiş olumlu düşünceleri belirtirken bile aynı hataya düşüyoruz onu işaret etmeye çalışıyorum.

karakter derinliği ne zaman gerçek dünyayı yansıtır hale gelir o zaman okeyiz. kadın/erkek farketmiyor. kadın kadın ve erkek erkek ve arasındaki tüm karakter renkleri yani olay.
Sosyal ağlarda paylaş

işte böyle yanlış anlayacak birini bekliyordum :)

niye kendinizce çıkarım yapıyorsunuz? nasıl oluyor diye sor dur cevap bekle cevap vereyim ondan sonra devam et.

demin toparlayamadım şimdi toparladım, dayanamadan mesaj gelmiş

said:
"kadın" bir karakter nasıl oluyor arkadaşlar? kim belirliyor bu "kadın"ların nasıl "kadın" olması gerektiğini? "kadın" bir karakter "kadın"ların "yapması" gereken hareketlerin dışına çıktığında neden "erkeğe öykünen" damgası yiyor?

bunun olmaması gerektiğini düşüyorum ve bir çok kere dediğim veya yazmadığım gibi "kadınların yapması gereken" davranış modellerini zaten doğru bulmuyorum ve bu yüzen diyorum ki, kadın "kadın" dünyasında "çıktığında" erkekler gibi hareket etmesin, etmeye gayret etmesin, onlar gibi giyinmeye, konuşmaya, tepki vermeye çalışmasın, kadın olarak o "dünyanın" dışında var olsun. gerçeği yavaş yavaş oluyor ama fantezisi bari tam olsun

şöyle bir örnek verelim, misal futbol olsun. günümüz şartlarına göre "erkek" işi olarak kabul edilen bir spor ama kadınlarda oynuyor

şimdi iki tane kadın karakteri üzerinden örnek verelim:

1. "erkek fatma" dediğimiz bir tip
2. ise kadınsal yanı ile spor yapan bir tip

1. örneği biliyoruz, saçını kısa keser, uzun şort ve tozluk giyer falan, genel olarak yaygındır.
2. örnek için ise Serenay Aktaş örneğini verelim uzatmadan

özetlemek gerekirse, kadınlar "erkek" işi yaparken "erkekçe" davranmaya çalışmasınlar. "erkek" işini kadın gibi yapsınlar ki bir fark yaratılmış olsun
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

işte böyle yanlış anlayacak birini bekliyordum :)

Ya feamer boşversene. Sen düşüncelerini ifade edemiyorsun, sonra beni yanlış anladınız. Geçiniz lütfen.

Ki son verdiğin örneğin ilk mesajından bi farkı yok,

Feamer said:

kadınlar "erkek" işi yaparken "erkekçe" davranmaya çalışmasınlar. "erkek" işini kadın gibi yapsınlar

Ya nasıl yaparlarsa yapsınlar sana ne, hatta rpglerden bahsediyorsak farklı şekillerde yapılmasına izin verilmesi lazım. Sen oyunlardaki kadınları neden fantezilerindeki serenay bilmemkime benzetmeye çalışıyorsun lel
Sosyal ağlarda paylaş

ama işte feodal kafa, kadın ve erkek ayırt etmeden buna karşı duruyor.

erkek etrafında güçlü ve "kadınca" var olan erkek istemiyor, kadın ise kendisine erkekler tarafında sağlanan "rahat" yaşamdan çıkmak istemiyor...

gerçi çıkmak istiyor ama çıkarmıyorlar -bkz. töre cinayetleri... töre dedikleri de bu düzen- belli bir yaştan sonra ve elemeden geçtikten sonra zaten mümkünde olmuyor, o annenin yetiştirdiği erkekte zaten, farklı bir şey düşünemiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

1. "erkek fatma" dediğimiz bir tip
2. ise kadınsal yanı ile spor yapan bir tip

1. örneği biliyoruz, saçını kısa keser, uzun şort ve tozluk giyer falan, genel olarak yaygındır.
2. örnek için ise Serenay Aktaş örneğini verelim uzatmadan

özetlemek gerekirse, kadınlar "erkek" işi yaparken "erkekçe" davranmaya çalışmasınlar. "erkek" işini kadın gibi yapsınlar ki bir fark yaratılmış olsun

nope. gene olamış. sen bir kadının tozluk giyip saçını kısa kesip futbol oynamasını erkekçe tavır olarak betimleyerek iyi niyetinle "farklı bişi yapsınlar hihi" deyince hoooop aynı yere geri gelmiş oluyorsun. thus the loop. thus my point.
Sosyal ağlarda paylaş

iyide kendin kalıplaştırıyorsun

"erkek" gibi hareket etmesin derken varolan bir dinamigi erkekleştiren sensin. motoko ne kadar erkek mesela ? cok sert, cesür hareketleri var (maskülen diyesim geliyor işte-dil ama) kadına yakıştırmamak olsa olsa bizim algımız olur
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada RPG denmisken QQ lamadan edemiycem, gene ABV bioware. En son gene inqusitiondada male ve female animasyonlarini ayni yapmislar, tahta oturuyorsun karakter bacaklarini aciyor salak bir sekilde, en kiro erkekler gibi bacak bacak ustune atiyor, omuzlar boel bir acayip HERP DERP yuruyor ara sahnelerde, ortak tum romanceleri ayni yapmislar cutscene animasyonlarini filan, karakterimden tiksindim direk. Mass Effect de boyleydi de en azindan shepard da kimse yadirgamiyordu asker diye ama citkirildim bir mage oynarken hanzo warrior gibi dolasmasi meh direk

eski tomb raiderlarda cok lesti bu konuda misal, zerre akrakteri yoktu laranin direk indiana jones copy pasta, son oyunda ama yetebildiler direk basyapit oldu benim icin ve korkunc doyurucu oldu
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlarda kadın karakterlerin rolü ve kişilikleri konusundan çok farklı bi yere geldik. Sen istersen bu haksız genellemeler durağında in biz devam edeceğiz feamer.

İşte rpglerde dialoglara ve karakterlerin sonuçları olan seçimler yapmalarına bu yüzden önem veriyoruz, yoksa stereotiplerin bini bi para. Özellikle dialogları skyrim gibi basit ya da dragon ageler gibi ucuz sitcom yazarsan hiç bi etki yaratamazsın, feamerlar da kalkar kadınların dünya üzerindeki rolü konulu monoloğunu 2 oyun üzerine inşa eder.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

RPG denmisken
Laurelin said:
bioware.

Buraya da bi lel demek lazım, rpg demişken anılacak firma değil çünkü.

Laurelin said:

tahta oturuyorsun karakter bacaklarini aciyor salak bir sekilde, en kiro erkekler gibi bacak bacak ustune atiyor, omuzlar boel bir acayip HERP DERP yuruyor

Yapsınlar tabi ayrı animasyon yapmasınlar değil, sesi nasıl ayarlayabiliyorsak posture diye bi presetle karakter animasyonlarını da farklı yapsınlar teknoloji ne de olsa gelişti, ama bu tür yüzeysel farklılıklar karakter oluşturmaya yetmiyor. Adam gibi dialog olacak, soundboard olacak ki "karakter" oluşsun, gerçek bi rpg diyebilelim.
Sosyal ağlarda paylaş

@axedice

korkmayın olum kadınlardan, bilinç altınıza işlemiş

rpg de yapsın ne yapıyorsa orada hem fikiriz ama diğer tarafta gümbürtüye gitmesin dediğim gibi karakter meselesi ama değerlendirme yaparken farklı olasılıklarda olsun diyorum örnek veriyorum

sana ne kısmı için ise, beni ilgilendiriyor çünkü sağlıklı bir kadın nesli, sağlı bir millet demek, erkek baskısı ile yetişen neslin sorunlar zaten bir çok konuşulmuş şeyler

yanlış anlama meselesi değil olay üslup meselesi, anlamıyorsan anlamıyorsun demektir, sorarsın ne dediğini. ama anlamıyor, anlamadığının farkında olarak, anlamadığın yerleri, kendi düşüncelerin ile dolduruyorsan sorun var demektir.

niye kadınların toplum işinde özgürce var olmasına karşının o zaman?

sudan sebepler ile saldırdığına göre var bir sorun belli.

hayır zaten diyorum ki, öyle olmasın. yani böylede olsun. itiraz etmek veya saldırmak saçma

fantezi kısma ise hiç girmiyorum, ucuz işler
Sosyal ağlarda paylaş

bu ben karıyla oynamam diyenler ortaokulda tiyatroda falan daha az screentime almasına rağmen köylü yerine prens seçenler işte.

rpgde de bunu next levela taşımak yerine, kafa real lifetan kopamıyor

aşın abi bunları.
siz yaratıyorsunuz karakteri
nasıl olması gerektiği hakkında normlara takılmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Daesu said:

iyide kendin kalıplaştırıyorsun

"erkek" gibi hareket etmesin derken varolan bir dinamigi erkekleştiren sensin. motoko ne kadar erkek mesela ? cok sert, cesür hareketleri var (maskülen diyesim geliyor işte-dil ama) kadına yakıştırmamak olsa olsa bizim algımız olur

o tırnak oraya neden konmuş? acaba hmmm
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Feamer said:

kadın karakterleri "kadın" gibi yapsınlar, erkeklere öykünen karakterler olmasınlar

Onun yerine farklı kişiliklere sahip karakter oynatmaya izin verse de oyunlara RPG diyebilsek?

Feamer said:
niye kadınların toplum işinde özgürce var olmasına karşının?

http://i3.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/288/648/776.gif
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...