Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Eylul referandumu

di

Öne çıkan mesajlar

Soris said:

Demokrasi ile alakalı ne varsa önünü tıkayan ve tiranlığa giden ülkenin üstünden sırtlan sürüsü gibi geçen üstüne üstlük "Demokrasi bizim için araçtır hiçbir zaman amaç olamaz" diyen bir akp yönetimini demokrasinin önünü açacağını sanmak darbecileri yargılayacağını düşünmek (kendilerinin önünü açan darbedir zaten) traji komik bir durum. Bir kişiye bir iş buyrulurken o kişinin geleceğine bakmak gerekir. Kediye ciğer emanet edilirmi? Gerçi birşeye sahip olamayanlar o şeyin değerini anlayamazlar dolayısıyla ciğersiz adamlar başkalarının ciğerini çok kolay emanet edebilirler kedilere çakallara ve sırtlanlara.

Ülke kendi dinamizmi içinde bir demokrasi kültürü inşa edecekse bunu yapabilecek en son kadro akp dir. Buna ne entellektüel altyapısı ne de kadrosu yeter. Zaten böyle bir amaçlarının ve gayretlerinin olmadığını yıllar boyunca gördük.

Yurtdışındaki radikal islam ile yönetilen ülkelerin hepsine bakın ortak noktaları: batıdan güç alıp bu gücü halklarının üzerinde dikdatörlüğe varan bir şekilde kullanmalırıdır. Türkiye bu noktaya gidiyor fiilen olmasa da yönetim anlayışı bu noktaya çoktan ulaştı. Mitinginde AKP ye hayır diyen 20 yaşındaki çocuğu yanına çağırıp ensesini çırmıklayıp kanatan adam mı getirecek ülkeye demokrasiyi? Yine mitinginde kendisinden büyük yaşlı çiftçileri korumalarına dövdüren adam mı getiriyor demokrasiyi? Ortada suça dair herhangi bir delil yokken ülkedeki tüm vatanseverleri amerikanın buyruğu ile hapishanelere dolduran adam mı getiriyor demokrasiyi? 80 darbesini yapan amerikan köpeklerinin enikleri mi babalarına havlayacak?

Ayrıca sivil örümceğin ağına yakalanmış son teknoloji ve batı çıkarlarının en güncel hali ile donatılmış güzel güzel özel okullarda okuyan bu yurdumuzun pırıl pırıl gençlerinin yıkanmış beyinlerinin varlığı insanı üzüyor.
akpnin burda kendini kurtarmaya çalıştığı aşikar zaten , kimsenin akpyi sevdiği de yok .Hükümetler gelip geçer önemli olan daha kalıcı değişimler yakalamak için surda ilk gediği açmak
Sosyal ağlarda paylaş

Bende diyorum ki bunu yapacak olan kadrolar arasında akp son kadro. Kaldı ki kimse samimiyetine inanmıyor. Bu adamların iktidarı döneminde demokrasininde içi boşaldı islam kültürününde içi boşaldı liberalizm hükümet borazanlığı oldu. Kavramların hepsini karmakarışık hale getirdiler bu işin başka bir boyutu.

AKP kim ki demokrasi getirecekmiş ülkeye? İşin enteresan yanı demokrasi bir sonuçtur. Bunu her ülke kendi dinamikleri içinde oluşturursa demokrasi olur. Ismarlama demokrasiye karşı çıkanlar neden akp nin kendi çıkarları için ısmarladığı demokrasiye (ki o bile demokrasi değil ya) neden itiraz edemiyor?

Bu ülkedeki insanların üstün zevkleri beğenileri seçimleri dolayısıyla talepleri olduğu zaman zengin bir demokrasiyi oluştururuz. Halkın şu an tek talebi ekmek. Haliyle bundan çıkabilecek demokrasi güçsüzdür. Sonuçta sen ne kadar buğday koyarsan o kadar un alırsın. Bizim şu an bu değirmene koyabildiğimiz tek buğday "ekmek derdi" dolayısıyla alabildiğimiz un da az olacaktır. İşte yarın birgün insanlar üstün beğenilerle zevklerle ve taleplerle gelicek :

Van da oturan bir çocuk doğuyu gezip seyahatname yazabilmeyi hayal edecek. Antalyada ki bir turizmci İspanyayı turizmde geçebilmeyi isteyebilecek. Gaziantepteki bir kız moda tasarımı okumanın hayalini kurucak. Elazığdaki bir aile kahvaltısında 5 çeşit peynir bulundurmayı talep edebilecek. Demokrasi bu taleplerin oluşması ve değerlendirilmesi ile oluşur.

Talep sistemine halkın hepsi dahil olursa ülkede gerçek demokrasi kurulur. Birilerinin lüks talepleri başkalarının insanca yaşaması için en elzem olan temel gereksinim taleplerinin dahi önünü tıkıyorsa hiç kimse o ülke için bir demokrasi inşasından bahsetmesin.

Demokrasi ormanın tüm varlıklarını yiyip bitiren bu sırtlan sürüsünün cezalandırılmasının önlenmesi veya onların merhamet talep etme hakkı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

olitere said:

burda evet demek herşey çok güzel evet diyip yatalım demek değil.Askeri darbeyle gelmiş bir anayasanın değişimi için ilk hareket bu.Evet demenin amacı bu hareketin devamında istikrar kazanmaktır , daha fazla darbe bazlı militarist bir ülke gölgesi altında yaşama durumunu sonlandırmaktır

Karşıt görüşlü yazar ve sivil toplum örgütü başkanlarının sebepsiz yere hapse atıldığı (2 senedir neden atıldıklarını bile bilmiyorlar.)

Başbakan hakkında en ufak bir kötü benzetme yapsan hemen bir sürü dava açılıyor.(mizah dergileri)

Kesinlikle karşıt görüşleri kaldıramıyor.Normal konuşmaya çalışsan ve ama efendşm bakın bunun burası kötü deme kalksan neredeyse üzerine yürüyecek kızgınlıkta.

Ailesinin ve akrabalarının (son 8 yılda ) kazandığı servetn haddi hesabı olmayan (sırf elmas işine girdikleri için kdvsinden kurtulmaya yasa çıkaran bi iktidarın)

Yaptığı anayasanın iyi olduğuna mı

Yoksa şu anda ağır aksak yürüyen yanlışları olan bi anayasanın iyi

olduğuna mı karar vermek size kalıyor.

Buddha seçmenin etkilenmemesinden bahsetmişsinde.
şimdi seçmen ister uçurumdan atlar ister atlamaz
Ama türkiyedeki seçmen 3 yaşındaki çocuk gibi daha bilinçlendirilmesi gerekiyor.

yani balkondan atlamayı seçebilir
kendi bileceği iş ama atladığı zaman başına neler gelebileceğini ve sağkalıp kalmıyacağını bilmeden bu seçimi yaptırırsan buda zorlamadır.dersinki atlasada geri çıkar ama bence bu anayasa maddeleri 3 katlı 30 katlı apartman yüksekliğinde.

Bide parlemento filan demeyin Daha bi AKP li milletvekilinin başbakanın onayladığı herhangi bi yasaya hayır dediğini görmedim. (Burda sanki tehtid algılıyorum bakın benim dediğim olucak yoksa partiden atılır ve hakkınınzda bi sürü dava açılır tehdidi var gibi. Yada mutlu mesut bir mafya topluluğu gibi bizden olduğun sürece iyisin ama bize karşı olursan yada kararlara karşı gelirsen işin biter gibi bişi algılıyorum ben nedense.
Sosyal ağlarda paylaş

olitere said:

daha fazla darbe bazlı militarist bir ülke gölgesi altında yaşama durumunu sonlandırmaktır
bu değildir amaç, insan sen bana. Akp'nin kim oldugu,tutumunun ne oldugu, ülkeyle ilgili ileriye dönük planlarının ne oldugu bilinmiyor mu hala ?
nerden çıkarıyorsunuz yok darbe bazlıymış yok militaristmiş, aynı ülkede yaşamıyor muyuz merak ediyorum bazen. bu adam devlet'in parasının anoktaq madı mı ? (yedi değil, para yemek falan bunun yanında hiç kalır) çıkıp kendi ağzıyla "hem laik hem müslüman olunmaz" demedi mi, kendi ağzıyla "geldiğimizde orduyu tasfiye edeceğiz" demedi mi, bu fotoğraftaki adam bu değil mi?

dah nasıl Akp'nin amacını farklı göstermeye çalışırsınız (ya da gerçekten öyle olduguna inanıyorsunuzdur bilemem) anlamıyorum. gerilerde de birisi "hala şeriat vs diyenler var cumhuriyet bile bıraktı" falan demiş birisi, bu söylemi kimsenin iplememesinden olabilir mi acaba. bu 10 senedir söylenen bir şey zaten. ayrıca 1 geri sayfada "ben hukuk bilmem, ordaki ince detayları okusam anlamam" diyen arkadaşa da aynen katılıyorum, ben de anlamam, ama anladığım tek ve artık yıllardır onlarca kez her şekilde karşıma çıkan ve su götürmez bir gerçek varsa (ben ve bir çok insan için) : "recep tayyip erdoğan bu ülkenin hakkından gelip hepimizi köle haline getirecek"dir. bu olayı da her türlü kendi faydasına kullanacaktır , bu kadar basit. benim gerçeğim budur, ve değişemez, değişmesine de gerek yok çünkü 10 senedir eşşek değilsek görüyoruz ülkenin ne hale geldiğini.
Sosyal ağlarda paylaş

ha ayrıca, eskişehir'de olanlar daha iyi bilir çok gözümüze battığı için, kimsenin bişey yapamadığı için. anadolu üniversitesi rektörlük seçimlerinde 2 (iki) oy alan akp'li (abdullah gül tarafından)rektörlüğe atanmadı mı ?
gene şu altta(link) göreceğiniz komik abi de gene aynı kişi tarafından anayasa mahkemesi üyeliğine atanmadı mı , ilginç yani.
ha anayasa değişikliğinin iyi ya da kötü olabileceği, demokrasiye vs ye ne gibi faydaları olacağını falan bilmiyorum, bilemiyorum kısıtlı bilgimle açıkca söylemek gerekirse. ama bunun bu şekilde olmaması gerektğini, akp'nin bunu yapacak gücü de arkasında bulursa ilerde neler yapabileceğini az çok kestiriyorum

http://www.facebook.com/home.php?#!/video/video.php?v=423233582309
Sosyal ağlarda paylaş

son olarak da, bu adam "sayın öcalan aldığı kellelerin hesabını veriyor diyip , evladı için ağlayıp sızlayan analara babalara hitaben "bir şehit verdiğimizde bu ülkede nasıl yaygaların koparıldığını gördük" demedi mi. ne evet'i, ne diyosunuz yahu heh. (bu arada yukarda yazdıklarımın hepsinin video'su youtube'de" mevcut şuan açılmadığı için koyamıyorum)
Sosyal ağlarda paylaş

olitere said:

hala takmışsınız başbakana akpye , onlar elbet gidicek ama anayasa onlarla beraber yürürlükten kalkmıyacak , sizi bilmem ama ben bir solcu olarak 12 eylülün yargılanmasını istiyorum

Sen evet verince 12 Eylül yargilanicak mi yani? Akepenin genclik kollarindan falansin galiba.

Insallah tarih herseyiyle tekerrür eder. Nice darbelere, nice dersimlere diyorum.. Baydi artik modern Abdulhamidlerin ülkeyi getirdigi bu durum.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam yau evet deyince 12 eylülcüler yargılanmıcak, ama hayır dersek yargılanıcaklar.
evet demek kayısıya çare olmayacak ama hayır demek olucak.
evet dersek sendikal haklar daralıcak, ama hayır dersek artacak.
bu hayır çok hayırlı canım, ülkeyi bambaşka bi yere dönüştürüyo cidden oooh
Sosyal ağlarda paylaş

Yani evet cikarsa yarginin siyasetten uzak, temiz kalacagini mi düsünüyorsun? Cidden su referandumdaki 12 Eylül kapagini kaldirin altindakilere odaklanin artik. Insanlarin hassas noktasini biliyorlar ve bunu daha ciddi yasalari arka kapidan gecirmek icin kullaniyorlar. Yarginin tarafsizligini yitirmesi ile demokrasinin beraber yürümeyecegi fikrinin ileride ne gibi bir sonuclar dogurabilecegini tartissak, belki o zaman neden Evet veya neden hayir dememiz gerektigini tartisabiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

tamam yau evet deyince 12 eylülcüler yargılanmıcak, ama hayır dersek yargılanıcaklar.
evet demek kayısıya çare olmayacak ama hayır demek olucak.
evet dersek sendikal haklar daralıcak, ama hayır dersek artacak.
bu hayır çok hayırlı canım, ülkeyi bambaşka bi yere dönüştürüyo cidden oooh[/quote

değişim olsun ne olursa olsun diyoruz yani :)
cık cık cık,
Sosyal ağlarda paylaş

Bence yargıdakiler hariç değişiklikler gayet güzel.Fakat yargıdaki değişiklikler cidden rezalet.Değişikliklerin ayrı ayrı oylanmaması da halka yapılmış bir terbiyesizlik.Adam açıkça 'hap olarak veriyoruz' diyor,bunu kabullenebilen bir insan ne özgürlükçülükten ne liberallikten ne de solculuktan anlar.
Bugün yargı içinde statükocu bir yapılanmanın olduğu doğru.Bunun çözümü yargıyı seçilmişlerin eline mi vermektir?Her gelen yargıda kendi statükosunu oluşturacak.Zaten siyasetçilerimiz(başta Tayyip olmak üzere) demokrasiyi çoğunluk diktası zannediyor,bu yasayla daha da beter duruma geleceğiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...