Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

En son okuduğunuz kitap

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

alman ideolojisine bakılmalı olarak algıladım ben onu, tamam marx'ın alman ideolojisi kitabını kastediyormuşsun.

ancak dediğin gibi basit değil o uygulama mevzusu. kapital'in yazım aşamasındaki evreler ve kapital'in içeriğinde sayısız boyut var. marx'ın kafasında gençliğimdeki görüşlerimi iktisata uygulayacağım gibi bir önkabul yok. tam tersi kapital projesi başlı başına kendine özgülüğü içerisinde ele alınması gereken bir fenomen.

ayrıca önerim kapital'in yordam kitap baskısının alınması, sol yayınları'nın çevirisinde çok hata var.
Sosyal ağlarda paylaş

evet, alman ideolojisi kitabını bilmiyordum ama sol ve yordam baskılarının farkını biliyorum ne var ki bunda? türkiye'nin doğusunu bilmiyorsun ama batısını biliyorsun hadi oradan demek gibi olmuş bu. ya da dostoyevski'nin ecinnilerini bilmiyorsun ama karamazov kardeşlerini biliyorsun nasıl olur? falan demek gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Biyik said:

kapital'in kapağını açmamış "çok bilmişler" gelip MARKSİZM DİN diye sayıklıyor bir de utanmadan artistlik yapıyor, karl popper'mış. dedim önceki sayfada da akp'nin has adamı efkan âlâ popper'dan alıntı yaptı gelir gelmez, git onlarla kafanı tokuştur, dengin onlar çünkü fikri anlamda.

kapital ekonomi kitabı değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

popper, tarihselciliği eleştiriyor. marx'ı eleştiren çoğu felsefecide olan şeyi yapıp marksist bir siyasi yapının en sonunda totaliter bir yapıya bürüneceğini iddia ediyor. bu bence marx'ın üstünkörü ve yanlış okumakla olan bir şey. vülger marksist kaynakları okuyarak marksizmi itin götüne sokmam zaten genel eğilimdir marksizm ve marksist iktisatın karşıtlarında.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

şimdi tarihselci mi savunuyo tarihi olaylardan bilimsel sonuç ve öngörü çıkarılabileceğini anti tarihselci mi?

marx'in tarihselciliginde cok kabaca ilkel komun topluluklarindan kolecilige oradan feodalizme sonra kapitalizme giden sinifsal iliskilerle belirlenen bir ilerleyis vardir post kapitalizmin de once sosyalizm daha sonra komunizm olacagini soyler. popper tarihin boyle ele alinmasina karsi cikiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

İngilizce adı The Dispossessed çevirmen kitabın Dostoyevsky'in The Possessed kitabına cevap olduğunu demiş.

Anarşizmin yaşandığı bi dünya ve günümüz dünyasına benzer başka bi dünya var gerisini okuyun.Ben pek övemiyorum ama yorumları okursanız beğenildiğini görürsünüz zaten ne okusam diyenlere tavsiye ederim.

Hugo ve Nebula ödülü almış 1975'te
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...