Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İHH İnsani yardım gemisi Gazze yolunda. Yarın sabah -engellenmezse- varıyor.

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Flameoffear said:

SeaGle said:

Şimdi abi, siz gerçekten at gözlükleri takıyorsunuz. Mesajları adam gibi okumak işinize gelmiyor sizin, laf sokayım da masturbasyon yapmış olayım falan diyorsunuz.

Karakol sistemi diyorum, sistem. Hani karakolun orada durması. Etrafına 2 asker yerleştirmen, sonra da karakolda beklemen. Adamın sızdıktan sonra 2 roketatar ile senin işini bitirmesi. Buna tepki veriyorum.

Ha sen burdan "sınırda asker durmasın teröristler şehre insin" lafını çıkardıysani bi zahmet mesajları iyi okumaya çalış. Böyle hakikatten çok saçma oluyor cevaplar.

Sistem diyorum, karakol sistemi kötü. Siyasete girdikten sonra bazı tutumlarında sapıtsa da, Osman Pamukoğlu denen adamın 93-95 (sanırım, 1-2 yıl daha fazla olabilir tam hatırlayamadım) yıllarında uyguladığı sistemi takdirle karşılarım. Durmayacaksın abi, statik değil dinamik olacaksın. Ağaç diksen o da durur orda, gelip balta vursan haberi olmaz. Karakol sistemi de aynı sistem. Bekliyosun, bekliyosun bekliyosun. Terörist gelip rpg yi veriyor karakola, hop 7 şehit 10 şehit. Sonra operasyona çıkıyorsun, 5 tane teröristi ölü ele geçiriyorsun, tekrar dönüyorsun, bekliyorsun.

Bunu anlatmaya çalıştım, tabi direk mesajlardan atar yapacak birşey çıkarmaya kastığınız için pek anlayamıyorsunuz.

Sen askerliğini ne olarak yaptın bilmem de, ben Van İran sınırında Çaldıran da yaptım. Jandarma olarak,

Şimdi söylemek istediklerine dönersek, JÖH (Jandarma Özel Harekat) diye bir birim var Jandarma bünyesinde önceden duydunmu bilmem, Ben açıklayayım yine de. Bu adamların görevi istihbari faaliyet alındığında anında olay yerine intikal ederek gerekenleri yerine getirmektir. Benim kısa süreli askerlik dönemimde bir çok kere bölgeye geldiler ve bir çok operasyon yaptılar. Aktif çatışmaya da girdiler. Benim bulunduğum yerde her karakolda en az 3 tane aktif devriye aracı vardı. Ve bu araçlar gece gündüz sürekli devriye atıyorlardı. Kendimde şahsen onlarca kez tam dolu olarak devriyeye çıktım.

Yani neymiş? Karakollar orada yatmıyormuş. Sürekli aktif olarak bölgeyi kontrol ediyormuş. Gerek kaçakcılık faaliyetleri, sınır ihlalleri olsun gerek terör faaliyetleri olsun. Ki bulunduğum yer Tendürek Dağının dibi. Aktif terör bölgesi. Ha DMA ları olmayan karakollar yokmu, elbette var. Ki onların amacı da zaten devriye atmak değil. O işi yapan zaten tonla komando, jöh, jandarma mevcut.

Türk ordusu zayıf falan değil arkadaşlar. Öyle "höt bi dakka" denecek bir ordu hiç değil. Bundan emin olabilirsiniz.

İsrail oldukça abartılıyor, savaş tecrübesi filan. TSK ya karşı aktif bir savaşta ayakta durabilme gibi bir ihtimalleri yok. Yok nuke filam, bahsettiğimz şey nükleer silah, torpil değil. Kafana esince fitili ateşleyip atamazsın öyle. Kaldı ki TSK da böyle bir gücün olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, bu kadarını söyleyebilirim.

İsrail'in yaptığı affedilecek, hiçe sayılacak hele ki "Haklı görülecek" bir şey kesinlikle değildir. Saflık yapmayın.
Türk hükümeti azıcık erkekse gerekli yanıtı israile verir. Umuyorum ki verir. Astığım astık kestiğim kestik anlayışın yürümeyeceğini göstermemiz gerek. Yoksa dünya genelinde küçük duruma düşeceğiz. Bir cevap bile veremediler konumuna gireceğiz. Bu da itibarımız için çok kötü bir şey.

Arada Hamas = PKK benzetmesi yapanları görmek yüzümde bir tebessüm oluşturdu. Cahillik deyip geçtim. Ne israili ne filistini severim. Al birini vur ötekine de Hamas nere PKK nere, azcık düşünün yahu. Ha ayrıca biz öyle pkk ya yardıma gelen gemilere ateş mateş açamayız, hayal görmeyin. teröristlere bile ateş açamıyoruz kaldıki yarıma gelen sivillere ateş açacağız. Bir terörist gördüğünde iki kere dur ihlali çekersin sonra üçüncü son ikazını yaparsın yemedimi havaya iki el ateş açarsın yemedi mi ayaklarıının dibine ateş açarsın yine mi yemedi, öldürücü olmamak koşuluyla adama ateş açarsın ki bunun sonucunda bile gidip yargılanırsın. Kolay değil askerin elindeki silahın kurma kolunu bile çekmesi emirsiz. Yok biz de aynısını yapardık gibi kendi düşüncelerinizle olayı haklı görmeyin yani. Yok öyle bir şey.

+1

ayrıca ekleme yapmak istiyorum arkadaş pamukoğlu demiş eğer pamukoğlu o savaşı verirken arkada karakollar olmasaydı pkk o operasyon sırasında geride kalan yerleri darmadağın ederdi. karakol sistemi denilen şey ne kadar hayati kayıp vermeye de yol açsa binlercesinin canını koruyor,gerilla savaşını en iyi veren örgütlerden birisi pkk belkide en iyisi dünya da gerilla savaşı düzenli ordu gibi değildir o yüzden çok etkilidir. CAhilleşmeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

Ordu vs. orduyken tamam da terör örgütü konusunda bu böyle olmamalı. Tanınmış resmi bir orduyla savaşmıyorsun ki, savaş demek bile suç teşkil eder zaten buna. Hani ülke yok ki savaş olsun gibi..

E abi sen eli silahlı teröriste o senin adamına ateş ederken 3 kere ihtar çekmek zorundaysan zor bitirirsin zaten terörü
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

simdi söyle bi durum var israil ikinci dünya savasından beri, soykırımın ekmeğini yiyor, hala yiyor daha yıllarcada yiyecek.
Lütfen yanlsı anlamasın kimse, özellikle yahudi arkadaslar. bunun yasanan olayları anlamsız veya kücük görmekle ilgisi yok.
ama bizzat yahudilerin soykırımı koz olarak kullanması cok igrenc bir durum.

dediğin gibi ülkeler israili "abi onlarda sabun olmustu ama" diye affetmiyor. lakin su var. Naziler tarihte daha önce esi benzeri görülmemis bir kötülük abidesi, adamlar 290340293489 yıldır aranan absolute evil. nazilerden ceken tartısmasız kurban, nazilerle savasan tartısmasız kahraman. bu akdar basit.

nazilerin en büyük kurbanı olarak lanse edilen yahudilere karsı en ufak ters bakıs bi anda ırkcılık antisemizm olarak algılanıyor, bi anda nazi damgası yiyorsun. kacınılmaz bu.

yıllarca kendislerine ters düşülmesini böyle engelleriler, her zaman halk desteğini arkalarına alarak dünyanın dört bir yanında yükseldiler.

güzel post +1

hatta http://www.facebook.com/video/video.php?v=387026634659&ref=mf
Sosyal ağlarda paylaş

sana göre dönmüyo denmis evet doğru denmis.

hayır sen seyi anlaıyosun sanırım. bu kurallar teröristtinde kapısma sansı olsun o sırad bi csilah cekip vurabilsin askeri esit olsun falan diye yok.
asker her önüne cıkanı vurmasın diye var. nne olduğunu neci olduğunu silahlımı silahsızmı olduğunu yaralaımı saglıklımı olduğunu, teslim olup olmadığını bilmeden vurmasın diye var.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

sana göre dönmüyo denmis evet doğru denmis.

hayır sen seyi anlaıyosun sanırım. bu kurallar teröristtinde kapısma sansı olsun o sırad bi csilah cekip vurabilsin askeri esit olsun falan diye yok.
asker her önüne cıkanı vurmasın diye var. nne olduğunu neci olduğunu silahlımı silahsızmı olduğunu yaralaımı saglıklımı olduğunu, teslim olup olmadığını bilmeden vurmasın diye var.

Tamam ben de aynen bunu dedimzaten okumadan mı tepki veriyorsunuz? Terörist ateş ederken görülüyorsa terörist olduğu anlaşılır, 1 kere teslim ol dersin olmazsa da vurursun yani. Sivil adam neden birine ateş edip sonra teslim ol ihtarını duymazdan gelip devam etsin zaten? :D

Ha öyle silahla aksiyonunu görmediyse o zaman tabii ki o prosedür son derece mantıklı
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Ordu vs. orduyken tamam da terör örgütü konusunda bu böyle olmamalı. Tanınmış resmi bir orduyla savaşmıyorsun ki, savaş demek bile suç teşkil eder zaten buna. Hani ülke yok ki savaş olsun gibi..

E abi sen eli silahlı teröriste o senin adamına ateş ederken 3 kere ihtar çekmek zorundaysan zor bitirirsin zaten terörü [/quote0]

Ya işte bu konu derin. Adamı gördün gerilli abi silahlı dedin vurdun bu sefer suçlu duruma düşüyorsun. Yani kolluk kuvveti aşırı kuvvet uyguladı deniliyor. Askerde bizede böyle anlattılar güç kullanmanın sıralaması vardır. Üstüne mermi yağmadan direk son sıraya yani silah kullanmaya geçemiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

E abi sen eli silahlı teröriste o senin adamına ateş ederken 3 kere ihtar çekmek zorundaysan zor bitirirsin zaten terörü

O ateş ederken sen ikaz yapacaksın gibi bir durum yok tabi.
Olay şu ki sen direk yüz yüze olmuyorsun adamla mesela 50 metre uzaktan görüyorsun. O mesefe da adamda silah olup olmadığını bile görmeyebilirsin. Ya da adam direk çimlerin arasına uzanabilir. Sakat tarafı şu ki uzaktan bir çiftçiyi bu terörist diye kurşun yağmuruna bırakabilirsin böyle olmasın diye bu kurallar var. Askerlik böyle birşey verdiğin karara göre masum bir insanın canını alabilirsin veya kendi canından olabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

Cuce said:

fizban said:

@rock
hayır heron tipi uçak.

heron uav değilmiydi?
eh okumamısım. evet uav, ama uav de ucak sonucta

aselsan üretti sanırım zaten insansız casus uçaklarından gerek kalmadı bunlara gerçi bizimkileri askerlerin elleri ile atması gerekiyor ama olsun geçenlerde tv'de göstermişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

SeaGle said:

Şimdi abi, siz gerçekten at gözlükleri takıyorsunuz. Mesajları adam gibi okumak işinize gelmiyor sizin, laf sokayım da masturbasyon yapmış olayım falan diyorsunuz.

Karakol sistemi diyorum, sistem. Hani karakolun orada durması. Etrafına 2 asker yerleştirmen, sonra da karakolda beklemen. Adamın sızdıktan sonra 2 roketatar ile senin işini bitirmesi. Buna tepki veriyorum.

Ha sen burdan "sınırda asker durmasın teröristler şehre insin" lafını çıkardıysani bi zahmet mesajları iyi okumaya çalış. Böyle hakikatten çok saçma oluyor cevaplar.

Sistem diyorum, karakol sistemi kötü. Siyasete girdikten sonra bazı tutumlarında sapıtsa da, Osman Pamukoğlu denen adamın 93-95 (sanırım, 1-2 yıl daha fazla olabilir tam hatırlayamadım) yıllarında uyguladığı sistemi takdirle karşılarım. Durmayacaksın abi, statik değil dinamik olacaksın. Ağaç diksen o da durur orda, gelip balta vursan haberi olmaz. Karakol sistemi de aynı sistem. Bekliyosun, bekliyosun bekliyosun. Terörist gelip rpg yi veriyor karakola, hop 7 şehit 10 şehit. Sonra operasyona çıkıyorsun, 5 tane teröristi ölü ele geçiriyorsun, tekrar dönüyorsun, bekliyorsun.

Bunu anlatmaya çalıştım, tabi direk mesajlardan atar yapacak birşey çıkarmaya kastığınız için pek anlayamıyorsunuz.

Sen askerliğini ne olarak yaptın bilmem de, ben Van İran sınırında Çaldıran da yaptım. Jandarma olarak,

Şimdi söylemek istediklerine dönersek, JÖH (Jandarma Özel Harekat) diye bir birim var Jandarma bünyesinde önceden duydunmu bilmem, Ben açıklayayım yine de. Bu adamların görevi istihbari faaliyet alındığında anında olay yerine intikal ederek gerekenleri yerine getirmektir. Benim kısa süreli askerlik dönemimde bir çok kere bölgeye geldiler ve bir çok operasyon yaptılar. Aktif çatışmaya da girdiler. Benim bulunduğum yerde her karakolda en az 3 tane aktif devriye aracı vardı. Ve bu araçlar gece gündüz sürekli devriye atıyorlardı. Kendimde şahsen onlarca kez tam dolu olarak devriyeye çıktım.

Yani neymiş? Karakollar orada yatmıyormuş. Sürekli aktif olarak bölgeyi kontrol ediyormuş. Gerek kaçakcılık faaliyetleri, sınır ihlalleri olsun gerek terör faaliyetleri olsun. Ki bulunduğum yer Tendürek Dağının dibi. Aktif terör bölgesi. Ha DMA ları olmayan karakollar yokmu, elbette var. Ki onların amacı da zaten devriye atmak değil. O işi yapan zaten tonla komando, jöh, jandarma mevcut.

Türk ordusu zayıf falan değil arkadaşlar. Öyle "höt bi dakka" denecek bir ordu hiç değil. Bundan emin olabilirsiniz.

Abii nerden neler çıkıyor ya, Türk ordusu zayıf demedim ben, ofs.

Ben askerlik yapmadım henüz. Zaten söyledim, verdiğim yıllarda orda tümgenerallik yapmış olan Osman Pamukoğlu'nun yazdıklarındani konuştuklarından yola çıkıyorum. Ki benim kuzenim 94-95'de Şırnak'da jandarma komando olarak yaptı askerliğini, mesela onların da hiç durmadığını da biliyorum. Ama hiçbirşeyi bizzat görmedim, dediğim gibi askere gitmedim. Sadece okuyarak dinleyerek -safsata kaynakladan değil ama- öğrenebiliyorum o yüzden şu an.

Karakol duruyor onu biliyoruz. Etrafta gezici ekipler varsa, neden bu kadar kolay oluyor bu iş, en azından niye bu kadar kolay olduğunu sanıyoruz. Hangi gazeteyi açarsan aç "karakola roket baskını" başlığını görüyorsun. Ya bu adamlar öyle durup bekliyor, ya geziciler her yere yetemiyor. Ki 2. seçenek olabilecek birşey, ordaki de terminatör değil sonuçta. Dört tarafına çember de çekemezsin. O yüzden diyorum ya, gerekli önlemler elbette alınıyordur. İnsan canı emanet ordaki komutanlara da, Ankaradakilere de. Onlar da farkında, elbet önlem var. Ama aşılabilince de direk hedef olarak kalıyorlar. Buna tepki veriyorum işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu komploya bu sekilde niye girdigimizi hala anlamiyorum. Acikca gozukuyor. Adamlar 1 avuc askerini gemiye dovulsunler diye cikariyor. Bizimler zaten dunden hazir "cengavercilik" oynamaya. Adamlarda vuruyor birazini, digerlerini yaraliyor.

Ingiliz ve Amerikan basin yayin kurumlarinin sitelerini arastirdim. Adamalar: " Gemiye kontrol amaci ile gelen askerler, gemideki insanlar tarafindan dovuldu. " diye yansitmis.

Turklerden adam olmaz. Hadi bakalim bundan sonra ne olacak. Hic bisi..

Israilin tek sucu International sularda boyle birsey yapmasi. O gemiler yanlislikla israil sularindan gecseydi ve gemilerdeki tum insanlar oldurulseydi. 1 gram bile uzulmezdim.

Su adamlarin yaptigi gibi komplolarin keske %10 nu biz, " Gereginden fazla yardimsever turkler" yapsak, o kadar mutlu olucam ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Baskınlar hep genelde gece gerçekleşiyor ve baskın yapıcakları karakolu iyi seçiyorlar 1 ay önceden çalışmalar yapıyorlar. Yardım gelicek yolları kapatıyorlar ( mayın ile ) Kaçabilecekleri güzergahları seçiyorlar. İlk önce keskin nişancılar ile mevzideki askerleri indirip bir anda çok ağır saldırıp akabinde ufak ufak geri çekiliyorlar yardım gelene kadar..
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Flameoffear said:

SeaGle said:

Abii nerden neler çıkıyor ya, Türk ordusu zayıf demedim ben, ofs.

Ben askerlik yapmadım henüz. Zaten söyledim, verdiğim yıllarda orda tümgenerallik yapmış olan Osman Pamukoğlu'nun yazdıklarındani konuştuklarından yola çıkıyorum. Ki benim kuzenim 94-95'de Şırnak'da jandarma komando olarak yaptı askerliğini, mesela onların da hiç durmadığını da biliyorum. Ama hiçbirşeyi bizzat görmedim, dediğim gibi askere gitmedim. Sadece okuyarak dinleyerek -safsata kaynakladan değil ama- öğrenebiliyorum o yüzden şu an.

Karakol duruyor onu biliyoruz. Etrafta gezici ekipler varsa, neden bu kadar kolay oluyor bu iş, en azından niye bu kadar kolay olduğunu sanıyoruz. Hangi gazeteyi açarsan aç "karakola roket baskını" başlığını görüyorsun. Ya bu adamlar öyle durup bekliyor, ya geziciler her yere yetemiyor. Ki 2. seçenek olabilecek birşey, ordaki de terminatör değil sonuçta. Dört tarafına çember de çekemezsin. O yüzden diyorum ya, gerekli önlemler elbette alınıyordur. İnsan canı emanet ordaki komutanlara da, Ankaradakilere de. Onlar da farkında, elbet önlem var. Ama aşılabilince de direk hedef olarak kalıyorlar. Buna tepki veriyorum işte.

Sana şöyle söyliyim pkk'nın halkın içinde bir sürü muhbiri var bu sayede çok rahat bir şekilde hareket edebiliyorlar. Karakolları sürekli kolluyorlar sürekli mükemmel olamıyorsun maalesef o yüzdende açık buldukları anda vuruyorlar.Zaten adamlar sürekli 100 kişi halinde gelip vurmuyorlar ki karakolları 2-3 kişi sürekli geceleri izliyor sonra boşluk bulduğu anda roketle vurup kaçıyorlar. Adamlar biz geliyoruz hadi kafa kafaya kapışalım diye birşey yapmıyorlar. Sürekli devriyede geziyor ama illaki açık oluyor. Adam seni 1 ay boyunca izleyip nöbet düzenine kadar ezberliyo bişey yapmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

khalad said:

yannız israil'e bi halt yapamayız diyen arkadaşlar şu görüntüleri izledikten sonra halen daha aynı kanıdaysa yazık . adamların komandosu gemiye indirme yapamıyor.

tabi güldük eğlendik ama hani abartmamak lazım öyle israil askerini küçük görmek gibi. hayır allah'ın her günü son 1 haftada 3er 5er şehit verirken oturduğumuz yerde.

zaten ilk asker indikten sonra "ulan dövüyorlar kaptan çek kenara çok pis dayak var" diyip koyveremezler orda. yok öyle yani askeri tek başına orda bırakıp gitmek dayakta yese inecek oraya. zaten göze alarak iniyorlar. ilk asker inmeden önce zaten toplanmış millet sopalarla falan.

israil gene gariban edebiyatı yapıyo olan o. sanki pusudan çıkmışta adamlar dövmüşler bunları iş çıkışı. kendilerine silah kullanmak için makul sebep vereceklerini bildikleri için indiriyorlar o askerleri oraya. yoksa o gemiye başka türlüde çıkarlar . kimsenin burnu bile kanamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar karakollara saldırıyorlar çünkü kolay hedefler. Yakınlarında ani desteğe gelecek birlik yok. Ki baskın olduğunda kara yoluyla destek öyle şıp diye gelemez, yoldaki tuzaklamalara karşı. Ama kolay hedef olmaları gereksiz oldukları anlamına gelmiyor. Hepsi hayati önemde.

Yazıda zaten sana hitaben demedim Türk ordusu güçsüzdür dedin diye.

Bu saldırılar o kadar kolay değil. saldırılardan önce aylarca adamlar istihbari faaliyet yapıyorlar. Karakolun krokisini çıkarıyorlar, nöbet saatlerini öğreniyorlar, personeli öğreniyorlar. En sonunda da gidip saldırıyorlar. Bunu önceden öngörsen dahi nereye kime önlem alacaksın? Etrafındaki köylerin alayı pkk sempatizanı.

Bizim bölük geçen ağustos 3 kelle alldı, adamlar dağdan geliyor köylünün kızıyla yatıyorlar, çıkışta adamın oğlunu alıp terörist olarak yetiştirilmek üzere alıyorlar. Bizim asker bunları pusuda öldürünce de aynı adam ve kızı gelip jandarmayı taşlıyor. Biz böyle bir ülkede yaşıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...