Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

FarCry ve CryTek hakkında

Bone

Öne çıkan mesajlar

Ya bu FarCry'ı yapan kişiler 3 Türk değil miydi?
Bazı dergilerde sitelerde felan oyun tanıtılırken fazla detaylı olmasa da Bu 3 Türk hakkında bahsedilmişti.
FarCry oynayan bazı kişiler, heyecanlanıp, bazı yerlere "Aha FarCry'ın Credits'inde 3 Türk adı gördüm" diye yazılar yazmışlardı.

Ama çok underground, çok yüzeysel bahsedildi hep.

FarCry oyununu oynayamadım şimdiye kadar, CryTek'in sitesine gittim. Girişte ingilizce - almanca ayrımı var.
Ayrıca Sitesinde "Crytek is an interactive entertainment development company founded in 1999 by Cevat, Avni and Faruk Yerli and is located in Coburg, Germany" yazmakta.

Almanyadaki 3 Türk kişi tarafından kurulmuş firma, doğru.
Hatta şöyle birşey var:

"Owner of this site:

Crytek GmbH
Rosenauer Str. 16
96450 Coburg
Germany

Managin Directors
Avni Yerli
Cevat Yerli
Faruk Yerli"

Peki neden bu 3 Türk, Türkiye veya Türkçe hakkında birşey yapmamıştır? Oyun yazarlarının bu 3 Türk hakkında konuşmamasının nedeni nedir?

Lanetin Hikayesi bir Türkçe oyundu.
Yeni nesil Türk oyuncularının gördüğü ilk Türkçe oyundu.
Bir anda tüm oyuncular "Oyunu alın, Türk oyun yapımcılarına destek verin, oley, sonunda birileri oyun yaptı ilk defa, Türkiye oyun sektörüne destek verin..." Gibisinden şeyler.
Oysa oyun rezaletti. Üstüne bir de Resident Evil özentisiydi. Ama ilk Türkçe oyun diye sunulup insanları gaza getirmeyi başarmıştı. Birçok kişi almış, hatta "beğenmedim" diyen insanlara kızılmıştı.

Ama oysa Daha önce çok Türk ve Türkçe oyun çıkmıştı.
Dedektif Fırtına, çok kaliteli görüntüleri olmasa da, Adventure sevenlere hitap eden süper bir oyundu.
İstanbul Efsanesi, Dedektif Fırtına kadar iyi değildi, EoB dönemini hatırlatan grafikleri, ve görünmeyen düşmanları vardı, ancak Bir çok RPG oyunu ve hikayesine gönderme yapan esprileri, oyunu eğlenceli kılmaktaydı.
Gerçeğin Ötesinde gibi başka bir çalışma daha vardı, ama pek tutulmadı.

Earth 2140, Byzantine ve Dreams, Türk bir firma yapmamış olsa da, Türkçe'ye Çevrilmişti.

Warcraft 2 zamanında arkadaşlarla "keşke oyunlarda Türkçe menüler olsa, Garip gurup devletlerin bile var, bir bizim yok" derdik.
O zamandan bu zaman çok az şey değişmiş olsa da, bu bile gelişme bence.

Level dergisi bir çok Türk oyununun çıkacağını söylemişti zamanında.
Pusu, Dedektif Fırtına 2, hatta Kutuplarda geçen bir macera..
Ancak hiç biri hala çıkmadı, beklemekteyiz.

Vividimage, intel için fizik motorlu bir demo hazırlamıştı, Best TV'de Game Special Weekend'e bile çıkmıştı. Ama şimdi hiç ses seda yok, ortalarda görmüyorum. Zamanında "ülkemizdeki oyun yapım sektörünü hakkettiği yere getireceğim" gibisinden laflar etmişti, Ama 3 yıldır hiçbirşey olmadı..

Ülkede oyun yapımı bu kadar durgun.
Almanya'da 3 Türk'un kurduğu CryTek firması bir oyun yapıyor.
Ancak O oyunda bile Türkçe desteği, Türkçe seslendirme felan mevcut değil.
Sitesine giriyorsun, Almanca, İngilizce var, ama Türkçe yok.
Bu nasıl bir olaydır kafam basmadı. Sizlere sorayım dedim.

Türkiye sitelerinde, Türkiye dergilerinde "biz oyun yapçaz, şahane oldu, bitti" gibisinden şeyler dese olmaz mıydı?
Hadi insanları boşuna umutlandırmayalım, belki bitiremeyiz diye düşünmüşler olabilir..

Peki neden oyun bittikten sonra Türkiye'de hiçbirşey yapmadılar? Türkiye'de onlara destek verebilecek hiç kimse olmuycak mıydı? En azından Avaturk'un az da olsa bir destek vereceğine inanıyorum.
Ama 3 Türk'ün kurduğu firmada bile Türkçe hiçbirşey yok, Türkiye'deki oyun yapım sektörünü destekliyecek hiç birşey yapılmadı, yapılmıyor.

Merak ediyorum, Acaba CryTek gibi bir firma, Türkçe'yi ve Türkiye'yi elinin tersiyle ittiriyor? Yoksa ben bazı şeyleri yanlış mı görüyorum?[signature][hline]iyi kötü çirkin
Sosyal ağlarda paylaş

FarCry'ı Türk oyunu olarak saymıyorum ben de. Benim saydığım ve 10 yıl sonra bile oynayacağım tek Türk oyunu vardır o da, İstanbul Efsaneleri. Geçende oynamayanlar için upload edecektim ama oyun benim sandığımdan daha büyük alan kaplıyormuş (200mb), bu nedenle upload edemedim.
Ha bir de Galata var senin yazmadığın Bonecrusher, gerçi ne kadar oyun sayılır ama yine de eğlenceliydi.
[signature][hline]Silphatos Iceheart
Synthetic Intelligent Lifeform Programmed for Harm/Android Trained for Observation and Sabotage
(a.k.a : Grynn , Botanika)
-Est Sularus oth Mithas-

[Bu mesaj SilphatosIce_ tarafından 30 Temmuz 2004 16:53 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe yapan bir patch var doğru. Ama nasıl bir ingilizceyle yapmış bilmiyorum...

Valerin i kaydet ( kurtartma bölümü)
daha abuk subuk garip garip şeyler bölümlerden hiçbirşey anlamadım zaten.
Çoğundada cümle abuk subuk olunca yanına (Ne demekse ? ) yazmış...

Bu arada CRYTEK EA Games ile anlaşmış.[signature][hline]Yalancı şahidimdir ay benim / Her gece denize vurur yakamoz / ben aşkı senle yaşayamazsam varsın olmasın...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Enginar, 30 Temmuz 2004 16:39 tarihinde demiş ki:
Bildigim kadariyla Almanyada dogup büyümüs bu kisiler. Dolayisiyla birak nasil bi yer oldugunu, Turkce bildiklerini bile sanmiyorum. Ha bendeki farcry da officialmi bilmiyorum ama menüleri turkçe yapan bi patch var.

genellemenin bu kadari
benim burda bir sürü arkadasim var almanyada dogup buyuyen.kültür olarak biraz farkli haklisin ama cogu turkceyi ii konusuyor
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu arada neden türkçe yok demek acaip saçma şimdi düşününce komik geldi.niye olsun ki
fransızcası bile yok ki oyunun
3 tane türk kökenli adama trip mi atıosun oyun türkçe diil diye
hadi çok büyük pazar payı olsak ki öyle olan öbür ülkelerinin dilleri de yok sadece almanca ve ingilizce

neye sitem bu ? boş bi sesleniş.abartı.[signature][hline]dark-dr, 25 Haziran 2002 11:29 tarihinde demiş ki:
itinayla threadin agzina, edilir.
Sosyal ağlarda paylaş

niye boş ki?
adamlar türkse niye türkçe yapmamışlar oyunu anlamadım ben diyo. Ben de anlamadım şahsen. bence de türkçe bilmiyor olma olasılıkları yüksek.
ayrıca ubisoft oyunlar türkiyede satılıyor orjinal olarak pazar payı var yani (adamlar ayırıyo belli bir yüzde en azından, yani umarım ayırıyolardır:))
artık ubisoftla değil EA ile anlaşmalılar. aa bak tesadüfe EA oyunları da satılıyor türkiyede (2000-3000 tane satılıyo ama olsun alan var bikaç kişi:-))
not şeysi: harbiden fransızca yok kızmıştır fransızlar kesin :) gıcık oluyorum bu dil olaylarına:-)

[Bu mesaj Heffer tarafından 31 Temmuz 2004 22:59 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Adamların türkiye'de distrubitorleri var da; türkiye'den ne kadar satış payı alıyorlar.Sonuç olarak bu oyunun belli bir süre içinde yapılması gerek ve yapımcı firmayada parayı yayıncı firma sağlıyor.Adamlar sırf türkçe koycaklar diye çıkış tarihini geciktirtmezler bence.Ben olsam da aynı şeyi yaparım.[signature][hline]"Sword is a weapon. Swordmanship is learning how to kill. No matter what ideals you claim how you call it, that is the only truth" Hiko Seijuro

:hrr:"Öğretmek kendinde başlar.İlk önce kendine öğret sonra başkasına" :hrr:
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 30 Temmuz 2004 16:23 tarihinde demiş ki:
Almanya'da 3 Türk'un kurduğu CryTek firması bir oyun yapıyor.
Ancak O oyunda bile Türkçe desteği, Türkçe seslendirme felan mevcut değil.

türk'ün şirket kurmuş olması zarar etmesi pahasına türkiye'yi sübvanse etmesini gerektirmez. ayrıca bu üç kardeşin oyuna teknik olarak ne kattıklarını da bilmiyoruz, yöneticiler. türk malı filan da değil oyun, alman malı olabilir ille sınıflandırılacak olursa..

türkiye'yi umursayıp umursamadıklarını bilmiyorum ama umursuyor bile olsalar bu dediklerini yapamazlar ve kendilerini de tebrik ediyorum kendilerini "türkiye konulu türkçe oyun yapayım da batırayım banka kredilerini" düşüncesiyle hareket etmedikleri için. bu sayede bize göstermiş oldular ki türkiye'nin oyun sektöründe bir gelişme kaydedebilmesi için dedektif fırtına'lar, hain bizans'lar filan fasa fiso. oyunu dünyaya pazarlanabilecek şekilde yapacaksın ve dünyaya pazarlayacaksın. ya da büyük dağıtımcılardan birine satacaksın, o senin için her yerde satacak..

bakın macarlara, polonyalılara, finlilere, hırvatlara, izlandalılara adamlar oyunu amerikan usulü yapıp amerikan dağıtımcılarına satıyorlar ve biz bile onların oyunlarını oynuyoruz bu sayede. "aman türkçe olsun, kurtuluş savaşı ya da atatürk geçsin içinde" düşünceleriyle devam edersek bizim bir şehrimizden az nüfusu olan izlanda mmorpg yapar bizim oynadığımız, biz de "istanbul hikayeleri ne güzeldi, 15 dk vakit ayırmıştım" nidalarıyla dövünürüz..

tebrik ediyorum o üç kardeşi ve başarılarının devamını diliyorum. türkiye'ye onlar birşey kazandıramaz daha yeni başlayan bireysel güçleriyle, biz kendi başımızın çaresine bakacağız..[signature][hline]Cleaning Man at Flophouse: Hey, buddy. You got a dead cat in there, or what?

The Terminator: Fuck you, asshole.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam çok güzel söylemiş.

Türkiye için oyun yapıcaz gazına gelicek ilk kişi batacaktır tartışmasız. Hanginiz FarCry'ı orjinal aldı ki? Memlekette insanların oyuna alacağı güne kadardeğişmesi gereken bazı yasalar var. Bunlar olmadan istediğiniz kadar milliyetçi, programcı ve hırslı olun (başka varsa ekleyin bu üçlüye) yine bu ülkede orjinal oyun satamazsınız.[signature][hline]God created the earth in six days, on the seventh he rendered.
@ui ICQ UIN: 1957744 MSN Messenger: [email protected]
ek$i | DevianArt | Eve-Online | K.O.C.
Sosyal ağlarda paylaş

soyle soyllim
oyunu yapanlari dolayli olarakda olsa taniyorum
(arkadasimin enistesi)
adamlar bidefa alman sirketi 3 turk kardesin
ve calisan programcilarin öncelikle ilk oyun denemeleri ve calisan programcilar arasinda ayrica hic alman yok(turkde az ) vede bizzat bunu sordurdum ,türkiye piyasasinda hic is olmadigi icin herhangi bi kasislari olmamis aman ordada satalim turkce olsun oyun die
ayrica bu arkadas daha 2 sene once soyluodu bak bi oyun yapcaklar super olcak farcry falan die,bizde sallamioduk ,adamlar harbi yaptilar vede gusel oldu :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Heffer, 31 Temmuz 2004 22:56 tarihinde demiş ki:
niye boş ki?
adamlar türkse niye türkçe yapmamışlar oyunu anlamadım ben diyo. Ben de anlamadım şahsen. bence de türkçe bilmiyor olma olasılıkları yüksek.
ay
[Bu mesaj Heffer tarafından 31 Temmuz 2004 22:59 tarihinde değiştirilmiştir]

türkceyi gayetde ii konusuyorlar söyliim
almanci die hitab ettiginiz insanlarin burdaki 80% i türkceyi gayet iyi biliyorlar,sadece biraz dialekt kötü ve sokakta konusulan türkceye hakim degilller
Sosyal ağlarda paylaş

türkçeyi iyi bilen adam dialekt gibi kelimeler kullanmaz, diline hakim olur, türkçe, en fazla osmanlıca kelimeler kullanır...

ama alamancı dediğimiz kesim, konuşma sırasında %30 Almanca terim kullanıyor..
mesela emule programı yapıyor,
sözde türkçe
yarısından çoğunda almanca terim var..[signature][hline]iyi kötü çirkin

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 01 Ağustos 2004 13:34 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

'' dialekt demezden'' kastin ne ?
kendi aralarinda konusuyorlarsa senin dedigin dogru ,yari almanca yari türkce konusyorlar ',ama benim gibi senin gibi birisiyle konusuyorlarsa gayetde guzel türkce konusuyorlar
sende eger hergun 2 dil konusmak zorunda olsaydin anlardin sanirim bunu (okulda almanca evde turkce)
konu sapti neyse zaten :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 01 Ağustos 2004 00:10 tarihinde demiş ki:
türk'ün şirket kurmuş olması zarar etmesi pahasına türkiye'yi sübvanse etmesini gerektirmez. ayrıca bu üç kardeşin oyuna teknik olarak ne kattıklarını da bilmiyoruz, yöneticiler. türk malı filan da değil oyun, alman malı olabilir ille sınıflandırılacak olursa..
işte bunu dedim ben, biraz değişik bi biçimde.türkçe meali budur.[signature][hline]dark-dr, 25 Haziran 2002 11:29 tarihinde demiş ki:
itinayla threadin agzina, edilir.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Bonecrusher, 01 Ağustos 2004 13:31 tarihinde demiş ki:
türkçeyi iyi bilen adam dialekt gibi kelimeler kullanmaz, diline hakim olur, türkçe, en fazla osmanlıca kelimeler kullanır...

/off topic
herhangi cevap yazmadigina göre ben senin demek istedigine anladigim sekilde cevap veriyim.dialekt degil diyalekt olucak,benim hatali yazmis olmam senin gibi bu kadar "" iyi" türkce konusan birisininde ayni hatayi yapmasini gerektirmezdi.
diyalekt=lehce.
ayrica hayatinda gormedigin bi insana türkceyi bilmiyorsun tarzi bi atifta bulunmayi basarabiliyorsun.
/off topic
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...