Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization V

tunch

Öne çıkan mesajlar

abi şu sehire saldırma olayı cok fena ya.

2 sorum olucak

1- Bir şehir elegeçirdim,geçirmez olaydım. Single mutsuzluk cok fena olmuş ya. Aldıgım şehir başıma bela oldu oyunda 1. ken 5-6. oldum yani genişleyecek yer varken haritada saldırmak delilik gibi geldi bana çünkü ne yaparsam yapayım o mutsuzluğu kısa sürede mutluluğa çevircek bir bina,din vs.. göremedim oyun başlarında. Agresif oynamak direk gg. olmuş bence.

2- State'lerin yararını tam olarak çözemedim. Yaptıgım ya da yaptıgımı düşündüğüm questlerin ödülü bize otomatik mi dönüyor ?
Sosyal ağlarda paylaş

Ele gecirmekten kastin annex ise eger courthouse yapmadan o sehirden is cikmaz once courthouse yapicaksin sonra duruma bakarsin. o hayvani unhappy i courthouse kaldiriyor

City statelerin farkli ozellikleri var maritime military religious gibi bunlarla ally isen(ki questleri yaptiginda oluyorsun zaten) bu adamlar sana turlerine gore bonus veriyor. Bunlar arada fazladan askerden tut(military) porcelain jewelary gibi luxury resource olabilir ama dedigim gibi city state in turune bagli.
Sosyal ağlarda paylaş

Gecen burakla ai ya karsı oynadıgımız bi oyun vardı. siamla(%50 city state bonusları daha fazla geliyo ırksal ozellik) din + city state kankacılıgı(piety + o en sagdakinin adını bilmiyorum) gittim science imin ve culture ımın yarısı city statelerden geliyodu 4 sehirde(3 u annexledigim sehirlerdi) +70 happiness la falan geziyodum. Yani tabi bunu yapabilmemin sebebi burak military gitmisti beni o savunuyodu normalde bu kadar yapmak zor ama city state lerin gucunu yeterli gosteriyo gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Darklight1903 said:

ben tekrar dahilim oyuna bilginiz olsun.

sehri ele gecirmeden once belirli bi' happiness yapmis olursan o sorun kalmaz. bi' de once puppet yap, sonra annex'lersin cok lazimsa. olumcul bi' resource'u falan yoksa annex etme. hatta ben baskent disinda aldigim sehirleri yikiyorum direkt, gerek yok kullanmaya.

15-20 turn gerekliden kasıtım courthouse du ztn. Onu dikene kadar gg oluyosun o yuzden oyun bizi yikmaya itiyor ozellikle early game de. isin komik tarafi. Elizabeth benim bir sehrimi aldi(sehir muazzam kilit bir yerdeydi source olarak ama populasyon 2 ve bina yoktu icinde yani yeni kurmustum) ,ayni sekilde cokuse gecti. sizcede sacma degilmi ? Sehir ele gecirdikce cokuyosun oyunda... Yikip yeniden sehir kurmak lazim lol yeni stratejim trap sehirler kurup liderleri kiskirtmak.

Bir arkadasta demiski mutluluk oranini yuksek tut hem genisleyip hem fazladan 8-10 mutluluk tutmak zor be. early kultur bonuslarina baktimda,zor yani... Arena fln da yokki oyun basi. Ha lider bonusu varsa bunu engelleyen tipte bilemiyorum incelemedim onu pek
Sosyal ağlarda paylaş

baskentleri direkt annex'leyebilirsin, puppet yapacagin sehirler cok stratejik noktalarda olsun. mesela late-game'de ucaklari koyabilecegin bir yer, veya early game'de sende olmayan bir resource'u varsa sehrin puppet'la gitsin, zaten o luxury resource'dan geliyor giden happiness.

ai'ye bosuna kazik atmaya calisma net hile yapiyor ai. hep + happiness'da falan. yalniz policy'lerde bi' suru happiness veren hede var. liberty tree'ydi saniri, settler/workerspeed/production/golden age falan veren. orada baskente bagladigin her sehirden +1 happiness aliyosun mesela, gayet iyi. bi' de genel olarak unhappiness'i 5% mi ne dusuruyor. onun disinda rationalism gittiginde universitelerden falan deli gibi happiness geliyor, midgame'de bayagi ise yarar. veya merkantalizmde luxury resource'lardan + happiness alma olayi var falan. yani happiness, yanlis taktikle oynamiyorsan(daha baskente kolezyum yapmadan 3. sehri kurmak falan) cok sorun olmuyor oyunda.
Sosyal ağlarda paylaş

eskiden de sikinti yoktu bence. hani deity'de 25 happiness dolanilmiyordu tabii, ama yine de 5 10 arasi tutabiliyordun wonder'lardan, diger binalardan falan odun vermeden.

tamam iste 3 happiness cebine kaliyor? 2 tane annex yerine puppet yapsan 6 yapar. carp 3'le 6'yi? 18. 2 ekle? 20. 2'yle bi' daha carp? ve civ5'in 40. yili kutlu olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Okk deniyelim yazdıklarınızı.Çömezliği atarsam,belki bende katılıtım ilerde multiye :P

Bu arada Babylon-Nebuchadnezzar II cok güçlü geldi bana.

Ingenuity: Free Great Scientist when Writing's done, Great Scientist born at double rate.

Unique Unit: Bowman - Unique Building: Walls of Babylon

taş gibi science , taş gibi defans
Sosyal ağlarda paylaş

kore babil'in eline veriyor science'da. eskiden onlarla oynuyordum da, kore dlc'den sonra kore'den baska ulkeyle oynamaz oldum :D

valla benim hic sikintim olmadi happiness ile. early game'i atlatirsam, mid-game'de cilgin atiyordu happiness. notre dame vs de yapiyordum. ama mesele early game'i atlatmak zaten o wonder'lari yaparken :D
Sosyal ağlarda paylaş

suan science i en broken olan maya galiba. pyramid(shrine ı replace eden bina) +2 science +2 faith veriyo. Liberty + Messenger of the gods alıp 4 5 tile da bir sehir kurup infinite expansion yapabiliosun ve inanılmaz science geliyo turn basına. gecen quill18 i izliyodum youtube da adam 12-13 sehirde +15 happinesla ve inanılmaz bi science rate le geziyodu(zorluk emperordaydı galiba cok emin degilim ama)

http://www.youtube.com/watch?v=tNL0HBZXD0A

bu herifin videoları baya iyi bi de mmaddjinn var o da cok iyi baya guzel deity videoları var beyond the monument diye.
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

suan science i en broken olan maya galiba. pyramid(shrine ı replace eden bina) +2 science +2 faith veriyo. Liberty + Messenger of the gods alıp 4 5 tile da bir sehir kurup infinite expansion yapabiliosun ve inanılmaz science geliyo turn basına. gecen quill18 i izliyodum youtube da adam 12-13 sehirde +15 happinesla ve inanılmaz bi science rate le geziyodu(zorluk emperordaydı galiba cok emin degilim ama)

http://www.youtube.com/watch?v=tNL0HBZXD0A

bu herifin videoları baya iyi bi de mmaddjinn var o da cok iyi baya guzel deity videoları var beyond the monument diye.

bu herif baya kötü oynuyor serhat sen buna bakma
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...