Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

korsan indirenlerin internetinin askıya alınması

rahatsiz

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

mani said:

http://w-shadow.com/wp-content/uploads/2008/08/piracy-is-not-theftreally.png

direk olarak firmanın binasına gidip aletleri patlatmadıkları için geçersiz oluyor bu önermen.

yok bu resim şunla ilgiliydi.

said:
Piracy Is Not Theft : a Counterproposal

Hmm, doesn’t seem very accurate to me. You can easily tell (by the pixels!) that the author hasn’t really seen a pirate once. Now, the this next picture should be a far more reliable representation of the difference between piracy and theft…

Don’t call filesharing piracy :P
Sosyal ağlarda paylaş

Denizdeki piracy ile piyasadki piracy farklı şeyler.

Tamam deniz korsancılığı konusunda OP haklı olabilir, ama bizim kastettiğimiz piracy o değil.

Şey gibi, Volkswagen Beetle'lara tosbağa deniliyor bizim ülkede, adam çıkıp diycek ki "hiç tosbağa olur mu, ismi bulanın tosbağa gördüğünden şüpheliyim, beetle o bir kere" ona benzettim :D
Sosyal ağlarda paylaş

hahaha. kovalıyo lan ttnet seni. tttttttttttttttttttt diye gider uzaklaştıkça.

bak 8gb full hd film indirdim. ingilizce diye. gerçi ingilizce ses alt yazı ingilizce ama almanca blu-ray den riplenmiş. almanca yazı çıkınca filmin başında dumur oldum yusufladım bi anda. şerefsiz korsan. korsana hayır!
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

korsan gayet hırsızlık. istediğiniz kadar giflerle, jpglerle manipüle etmeye çalışın durumu. bende film/dizi indiriyorum netten haliyle ama yapılan şeyin yanlış olduğunun farkındayım en azından.

mani said:
bu korsan hırsızlık değildir vs olayı şurdan geliyor birde. şimdi teknoloji çok hızlı gelişiyor. insanlar buna çok çabuk adapte oluyor ama bunu denetleyecek olan yasalar çok yavaş kalıyor haliyle. o yüzden insanların kanıksıyor artık birçok şeyi. daha sonra yasal düzeleme gelince haliyle karşı çıkıyorsun. kabul edemiyorsun.

suç olması ayrı bir şey, hırsızlık olması ayrı bir şey.

ha bir de şu var, "copyright parası ödenmediği sürece o korsandır, illegaldır, suçtur" diyor aynı adamlar.

mesela bir şirkete copyright parası ödemediğim sürece arkadaşın şarkısını dinlediğim zaman gene suç işlemiş oluyorum. çünkü o şarkıyı dinlerken şarkıyı parsellemiş olan şirkete gereken haraçı, ay pardon copyright bedel ücretini ödememiş oluyorum. bu da arkadaşım enstrümanlar eşliğinde o şarkıyı söylerken dinlediğim için beni de suçlu yapıyor.

"korsan hırsızlık değildir vs olayı şurdan geliyor çünkü insanlar kanıksıyor artık birçok şeyi" diyerek insanların alışkan olmuş olmasına bağlamak oldukça abes ve sadece "şirketlerin" yaptığı işleri etik ve normal gibi göstermekten ibaret oluyor.

oysa spoilerdaki yazımda belirttiğim gibi "korsan" denilen ürünleri indirip kullananların "tek tip" bir gayesi bulunmuyor. buna karşın "şirketler" hep "tek tip" gaye varmış gibi yansıtıyorlar.

orjinal olmayan yani "korsan" ürünlerin kullanımının azalması ve orjinal olan yani "copyrightlı" ürünlerin kullanımının artması için "korsan"ı öcü, şeytan, hırsızlık, komunizm, kanser, kaotik, yokedici, felaket, öğ, "copyrightlı"ları melek gibi gösterme alışkanlığından kurtulup, ortadaki durumu iyi analiz etmek gerekiyor.

o yazım da bununla ilgiliydi zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

bu işte en güzeli empati kurmak. kendinizi bir film yapımcısı, bir şarkıcı, bir besteci olarak düşünün. sonra etrafınızda arkadaşlarınızın, dostlarınız, komşularınızın sizin ürettiğiniz eserlerin kopyalarını kullandığını hayal edin. emeğinizin karşılığına insanların değer vermediğini görün mesela. ondan sonra ben sanatçı değilim, sanat yapmıyorum dur bi konser vereyim , gömlek satayım madem diye düşünürsünüz belki.

o empati kurarak düşüneceğimiz film yapımcıları şarkıcılar besteciler bu durumda da gayet zengin zaten.

müzisyenler artık konserle götürüyor (eskiden daha fazla götürüyordu onu kabul edebilirim, ama yine de south park'ın ilgili bölümünü tavsiye ederim) parasını zaten. film yapımcılarının da götürdüğü aşikar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Slint said:

Bu arada korsan mevzusu geçmişken, Oink.cd'nin kurucusu Alan Ellis suçsuz bulundu.

http://www.oink.cd/

oink cd neydi, not guilty bulunmuyorsa neden dönmüyor?

İnternetteki en geniş müzik trackerıydı.

Ee adam yılmıştır o kadar şeyden sonra. Zaten kapandığı gibi oink'e benzer iki alternatifi açıldı. İkisi de şu an oink kadar başarılı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben TTnetin Datacenterini gezdim
Çalışan arkadaşım ordaki bu tür işlemleri kontol eden arkadaşla tanıştırdı

Birsürü şey yapılabilir...

En kritiğini söyliyim size...

"şu ip ye giren yada şu siteye girenleri Log la" nekadar gezdiklerini logla ayrıntılı loglamaya kadar hepsini alıyor saniyesi dakkasına kadar.

Birde şöyle bi sistemleri var inanmıyacaksınız...

p2p Network POOL .... WTF dedim görünce
indirdiğin dosya adına kadar Filitre çakabilirm dedi adam...

"şebnemferah - istiklal caddesi" yazıyor kim indirirse bu isimde buluyor

Bide son sapıklığıa gelin...
yapım aşamasında dedi henüz tasarlanıyormuş

Paket+Data+Hex

Yani ismini değiştirsenizde data aynı ise farkediyor...
ama şuan için bunu yapamiyorlar :)

VE Bunları karşılayan getiren yaratan sanırım dubai şirketi
Sosyal ağlarda paylaş

DoruK said:

lan bu türk müzik endüstrisine noluyor arkadaş? sanki çok imba sanatçılarla dolu memleketiz de hakettikleri değeri vermiyoruz yani. zannediyorlar ki internetten müzik indirmeyi engelleyince millet gidip deli gibi petek dinçöz uğba ekinci albümleri satın alacak. hadi lan ordan.

Bu yasa çıkarsa asıl o zaman Türkiye müzik sektörü batar. Adamlar beleş dinlenmeyi hakediyor, millet bedava dinlerken yasa çıkarsa hiç dinlenmeyecek. Şu ekonomik tabloda kim gidip para vererek albümlerini alır? Dinlenme miktarları ciddi anlamda düşer tek gerçeklik bu.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu yerli aybancı muzik cd lerini, film dvd lerini ucuzlatsınlar satsınlar 2-3 tl den, hd leride maksimum 10 tl den satsınlar indirmeyim korsan morsan . lan tezgahtar adamız aldıgımız maaş anca prim ile 1000tl yi buluyor ,prim alamazsak bişeylara yan basıyoruz e bir sosyal aktivite yapmayakmı evde falan ? bunu yapacak adamlar bir d&r falan gezip cd,dvd,hd fiyatlarına bakmamışlar hiç. suc diyorlar bide la bu korsan almayın diyen sanatcıyım diye gecinen tipler ilk once gidip vatan borclarını odesinler herif ler parayı basıp futbolcu bile oluyor askerden kaçmak için.
Sosyal ağlarda paylaş

smyrnas said:

yahu yerli aybancı muzik cd lerini, film dvd lerini ucuzlatsınlar satsınlar 2-3 tl den, hd leride maksimum 10 tl den satsınlar indirmeyim korsan morsan . lan tezgahtar adamız aldıgımız maaş anca prim ile 1000tl yi buluyor ,prim alamazsak bişeylara yan basıyoruz e bir sosyal aktivite yapmayakmı evde falan ? bunu yapacak adamlar bir d&r falan gezip cd,dvd,hd fiyatlarına bakmamışlar hiç. suc diyorlar bide la bu korsan almayın diyen sanatcıyım diye gecinen tipler ilk once gidip vatan borclarını odesinler herif ler parayı basıp futbolcu bile oluyor askerden kaçmak için.

10tl e blu-ray peki. suyla yapılıyordu zaten bunlar hehe
Sosyal ağlarda paylaş

kesin çıkıyor mu bu yasa yani mart ayından itibaren ne dinlediğimize, indirdiğimize karışabilecekler yani ?

şöyle bir durum var ben radyo dinliycem bundan sonra gidip ordan dinlediklerimi de kaydedicem misal.

benim radyo dinlediğimi tespit edebilir, ki radyo yasal sonuçta, ama kaydettiğimi bilemez, kaydettiklerimi de externala atarım, onu da kıçıma sokarım, buyursun gelsin bulsun.

i winz!
Sosyal ağlarda paylaş

Soylenmis mi bilmiyorum, hepsini okuyamadim ama TV'de yayinlanmis seyi indirip izlemek suc degil. Ayni sekilde bir sekilde yayinlanmis herseyi indirip SADECE KENDIN ICIN kullanmak da suc degil. Bunlarin dagitimini ve satimini yapmak suc.

Tum dunyada bu sekilde hatta bu.

Ozellikle orjinal aldiginiz urunler icin milyon tane kopya cikarip evinizde saklayabilirsiniz. Bu da ozellikle para veren tuketicinin haklarindan biri, aklinizda bulunsun.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Soylenmis mi bilmiyorum, hepsini okuyamadim ama TV'de yayinlanmis seyi indirip izlemek suc degil. Ayni sekilde bir sekilde yayinlanmis herseyi indirip SADECE KENDIN ICIN kullanmak da suc degil. Bunlarin dagitimini ve satimini yapmak suc.

Tum dunyada bu sekilde hatta bu.

Ozellikle orjinal aldiginiz urunler icin milyon tane kopya cikarip evinizde saklayabilirsiniz. Bu da ozellikle para veren tuketicinin haklarindan biri, aklinizda bulunsun.

torrent kullandığın anda suç işlemiş oluyorsun. paylaşıyorsun çünkü. hatta milyon dolar tazminata mahkum edilen sıradan üniversite öğrencileri var müzik indirdiler diye. çünkü binlerce insana paylaştıkları için torrent in çalışma prensibi olarak mahkemede bunları göz önünde bulundurup kazığı sokuyor.

evde kendin para verip izlediğin şeyi kaydedebilirsin kayıt cihazlarıyla. bu suç değildir tabi ama paylaşamazsın. hatta bu kaydın bi sınırı var galiba. sonuçta lisans olayı vs giriyor işin içine baya karışık bu olaylar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...