Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

E-book Reader ?

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

ders kitapları, romanlar, gazete/dergiler okumak ve üstümde kilolarca kitap taşımak zorunda kalmamak için ebook reader almayı istiyorum.

bazı kriterlerim var bunun için.
-barnes&nobles, amazon, ideefixe gibi farklı alternatif kitap satış sitelerini destekliycek.
-steam gibi bir platform olacak, satın aldığın kitap listede duracak, istediğin zaman indirip okuyacak veya işin bittiğinde silebileceksin.
-bir şekilde pdf/lit/txt gibi dosyaları destekliycek veya convert edebilecek.
-3g/wi-fi destekliyecek internetten kitap indirebileceğiz.

bunlar olsun istiyorum.

ebook readerlar çok güzel ama ipad seçeneği de var bi de. kararsız kaldım.

kindle/nook:
+çok rahat okunuyor
+e-ink
-yavaş
-siyah beyaz

ipad
+hızlı
+renkli, resimleri görebiliyoruz
-zor okunuyor ve gözü yoruyor
-ağır

belki ikisini birden alırım bilmiyorum ama aynı kitabı hem ipad'e hem nook'a satın almak istemiyorum.
aslında nook'a satın aldığımız kitabı ipad üzerinden de indirip okuyabilsek çok güzel olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

ışık kaynaklı bi' cihazdan yazı okumak gözünü hem yorar hem de zamanla bozar.

ayrıca bu alettlerin hafızaları arttırılabiliyor diye biliyorum (hoş ben nook'ta nerde sd kart girişi var bulamadım).

Bone sen bence ne istediğine tam karar verememişsin :) Bence tam olarak ona karar ver ondan sonra seçimini yap :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
BiTcH_oFBaT said:
ayrıca bu alettlerin hafızaları arttırılabiliyor diye biliyorum (hoş ben nook'ta nerde sd kart girişi var bulamadım).

SD kart girişi arkadaki plastik kapağı çıkartınca çıkıyor ama hiç gerek yok arttırmaya. Okumadığım kitapları B&N serverinde tutuyorum ben. Korsan kitaplarıda bilgisayarımda Calibre'de.

Bone said:

ders kitapları, romanlar, gazete/dergiler okumak ve üstümde kilolarca kitap taşımak zorunda kalmamak için ebook reader almayı istiyorum.

Ders kitabı pek okunmuyor full text değilse. Gazete okunuyor. International Herald Tribune ve Radikal okuyorum arada sırada. Dergi olarak benim Asimov's, Analog, Clarksworld, PC Magazine ve Magazine of Science Fiction and Fantasy aboneliklerim oldu; hepsini denedikten sonra Asimov's ve Magazine of Science Fiction and Fantasy'e devam etmeye karar verdim. Hepsi çok rahat okunuyordu. Bir Wired okunmaz ama.

Bone said:
bazı kriterlerim var bunun için.
-barnes&nobles, amazon, ideefixe gibi farklı alternatif kitap satış sitelerini destekliycek.
-steam gibi bir platform olacak, satın aldığın kitap listede duracak, istediğin zaman indirip okuyacak veya işin bittiğinde silebileceksin.
-bir şekilde pdf/lit/txt gibi dosyaları destekliycek veya convert edebilecek.
-3g/wi-fi destekliyecek internetten kitap indirebileceğiz.

Ya Kindle ya Nook alacaksın zaten eReader alacaksan. Kindle'da sadece Amazon olacak, Nook'ta diğerlerinin hepsi olacak ama Amazon olmayacak.

Hepsi Steam gibi zaten. Kitabı Amazon ya da B&N ya da benim sık sık kullandığım diğer dükkan olan WHSmith sunucusunda tutmazsa çok şaçma olur ebook olayı. İdeefix de tutuyor kitapları sunucularında.

Tüm formatlar Calibre denen programla DRM olmadığı sürece birbirlerine çevirilebiliyor, Nook ve Kindle pdf de okuyobiliyor. Pdf'den pek umutlanma ama.

3g desteğini unut, Türkiye'de çalışmıyor. Alet üzerinden kitap almayı da unut, o da Türkiye'de çalışmıyor. Ama internetten VPN ya da proxy kullanarak aldığın kitapları alet ile indirip okuyabiliyorsun, işin bitince kaldırabiliyorsun. Yine Nook ile bilgisayar kullanmadan dükkanda dolaşıp örnek bölümleri indirebiliyorsun ama satın almak için VPN ve bilgisayar lazım işte.

Bone said:
belki ikisini birden alırım bilmiyorum ama aynı kitabı hem ipad'e hem nook'a satın almak istemiyorum.
aslında nook'a satın aldığımız kitabı ipad üzerinden de indirip okuyabilsek çok güzel olurdu.

iPad'de hem B&N'nin hem de Amazon'un programları var. Diğer dükkanların neredeyse hepsi Adobe Digital Editions kullanıyor ebook dağıtımı ve şifrelemesi için. iPad'de bu program yok ama txtr denen bir program Adobe DRM'li kitapları açabiliyormuş.

Eğer edebiyat ve manga okumak istiyorsan tavsiyem Nook ya da Kindle alman. Ama Kindle ePub ve böylece font embedding desteklemediği için önce bir öğren Türkçe karakter destekleyip desteklemediğini.

Eğer ben batı çizgiromanı okurum, bir sürü grafikli ders kitabı okurum, Wired gibi görselliğin ağır olduğu dergiler okurum diyorsan iPad al. Ama iPad ile okumakla bilgisayardan okumanın hiç bir farkı olmadığını da unutma.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:
Alışveriş yapmak için şunu kullandım: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hotspot%20shield Ücretsiz, virüssüz birşey. Hulu bile açıyor ama çok yavaş olduğundan izlenmiyor. Ama B&N'den kitap almak için ideal. Ama şuradan bir kereliğine 5 dolar verip bir Amerikan adresi alman ve o adresi kredi kartına eklemen lazım. İnternet sitesinden ekledim ben bankanın ama telefonla da ekletilebilir, soru sormuyorlar ne adresi bu diye. Bir adres sallayabilirsin de istersen ama ne olur ne olmaz, 5 dolar çok değil.

Şu olay hala işe yarıyor mu?

149 dolar olmuş nook, alacağım eğer bu yiyiyorsa.
Sosyal ağlarda paylaş

cevaplar için sağol.

GERGE said:

Ders kitabı pek okunmuyor full text değilse.
Kindle'da sadece Amazon olacak, Nook'ta diğerlerinin hepsi olacak ama Amazon olmayacak.
iPad'de hem B&N'nin hem de Amazon'un programları var.

roman/gazete okumak için nook iyi bir tercih.
bu arada ipad'i de resimli kitaplar için kullanırım.
onlarca kitap taşımaktansa iki tane cihaz taşımak daha rahat olur diye düşünüyorum.

said:
Hepsi Steam gibi zaten.

nook'a baktığımda pc-laptop-ipad-iphone-android cep telefonu desteği olduğunu gördüm. bu durumda satın aldığım kitabı tüm bu platformlarda okuyabilmek benim için güzel bir şey olacak.

said:
3g desteğini unut, Türkiye'de çalışmıyor. Alet üzerinden kitap almayı da unut, o da Türkiye'de çalışmıyor.

yok ben zaten amerikada kullanmak için almayı düşünüyorum.
kalacağım yere 100-200 metre ötede free at&t hot spot'u da varmış, güzel olur o yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

GERGE said:
Alışveriş yapmak için şunu kullandım: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=hotspot%20shield Ücretsiz, virüssüz birşey. Hulu bile açıyor ama çok yavaş olduğundan izlenmiyor. Ama B&N'den kitap almak için ideal. Ama şuradan bir kereliğine 5 dolar verip bir Amerikan adresi alman ve o adresi kredi kartına eklemen lazım. İnternet sitesinden ekledim ben bankanın ama telefonla da ekletilebilir, soru sormuyorlar ne adresi bu diye. Bir adres sallayabilirsin de istersen ama ne olur ne olmaz, 5 dolar çok değil.

Şu olay hala işe yarıyor mu?

149 dolar olmuş nook, alacağım eğer bu yiyiyorsa.

ben viaddrass ile kılıf aldım hala kargoluyacaklar...
bu myusabox nasıl acep? yani her pakette 5 dolar mı veriyosun?
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bir kereliğine beş dolar veriyorsun o 5 beş doları da ilk kargodan düşüyorlar. Kaybın olmuyor böylece.

Bir de ben bu myusabox adresimi sadece kitap almak için kullanıyorum. Nook'u Amerika'dan gelen birinden aldım ben de. Şurada Amerika dışında yaşayanlar nasıl Nook aldıklarını konuşuyorlar, bir bak istersen.

Sahibinden'e de bakabilirsin. 300 TL civarına satılıyor orada Nook'lar.

Bir de ben adresi Finansbank kartıma ekledim. Her banka için konuşmuş olmam orada doğru olmamış.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
E-book reader da cok fazla ozellik aramayin. E-book reader amaci nedir? Evde oturup okuyacaksaniz bin tane kitaba yer bulamiyor iseniz e-book reader super bir cozum. Kitaplar daha ucuza geliyor. Onun disinda bir esprisi yok pek.

Disarida iseniz ve tatile gidiyorsaniz bagajinizin hafif olmasi onemli bu nedenle e-book reader cok iyi bir icat.

Netbook gibi her isi yapacak bir e-book reader anlamsiz. Basit ama temel ihtiyalari iyi karsilayan bir sey alin keyfine varin.

Mesela internete baglanan bir kettle neyinize yarayacak. Eve gelmeden bir ping atip kettle i calistirip eve gelince acilen sicak su bi cay yapayim mi diyeceksiniz?

Mat parlamayan ve gunes isigi altinda da rahatca okunabilen ekranli
Yeterli hafizasi olan ve en az 1 yil sizi idare edebilecek kitap barindirabilecek
Pil omru iyi olan
Hafif ve tasimasi rahat olan
Uygun fiyatli
bir e-book reader isinizi gorur...

Ben mesela cok kitap okumayi sevmiyorum ipad alsam kitap okumak icin kullanamam surekli dikkatim dagilir hadi bir oyun oynayim derim :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
İnternet bağlantısı eReader'da iyi oluyor. Kitap indirmek, örnek bölüm indirmek, okulda bir iki dakika internete girip çıkmak... Sadece korsan kitap için bilgisayar bağlantısı gerekiyor.

Netbook da taşınabilir ama dışardayken interneti neredeyse sadece e-mail, sinemalar ve wikipedia için kullanıyorum.

eReaderların ana olayı zaten dediğin gibi kitapların ucuza gelmesi ve yurtdışından kitap alınınca bir ay kargo beklememek.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten Ipad e-book devrimini baltalayacak diye bi teori var, olayda su; IPad alan insanlar kitap okumayi deneyecek ve kitap okumak icin cok kullanissiz oldugunu gorunce elektronik readerlaara karsi guvensizligi antipatisi olusacak bu yuzden bu insanlar e readerlardan uzak duracak.

Duydugumda cok mantikli gelmisti.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Olmuyor öyle bir şey bence. 2010'un ilk yarısında Amazon.com'da satılan ebook sayısı hardcover sayısını ikiye katlamış. Bunun öteki dükkanları var daha.

Bir de insan ebook alınca normalde alacağından çok daha fazla kitap alıyor. Benim kitap tüketimim iki katına çıktı rahat. Eskiden bir-iki haftada bir kitap almak için kitapçıya girerdim, artık kitapçı Speed Dial'dan bir tık sadece. Özellikle öykü ve şiir kitapları almaya başladığımı fark ettim. Eskiden neredeyse hiç öykü ya da şiir kitabı almazdım, internetten korsan indirip bilgisayardan okudum ya da kendim bastırıp okurdum sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Pardon ya...

Ben bir an ipad ebook satışlarını azaltı anladım. Gerçi azaltacak da pek doğru değil bence. ipad'in LCD olduğunu ereaderların olayının eInk olduğunu kitap okumayı ereader alacak kadar seven insanlar bilir. Ne de olsa bu aletler yılda 7-8 kitap okuyan insanlara yönelik değil pek. Kitap kurdu oyuncağı daha çok. Yoksa iphone ile kitap okunmadığını görüp başta kimsenin almaması gerekirdi Kindle ya da Nook'u. Aksine bir sürü insan hep iphone ile kitap okudum, şimdi ereadera geçmek istiyorum; yansıma olmasın, pili uzun gitsin diyor.

Bence ipad ile ebook okumaya çalışan insan biraz okuduktan ve ebookun rahatlığını ve ulaşılabilirliğini gördükten sonra daha rahat etmek için eReader alabilir bile.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...