Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EU 3: Heir to the Throne

massosoit

Öne çıkan mesajlar

o olayın nedenini yukarıda yazmıştım, moralleri sıfırlanmışsa 100 asker bile 100'000 askeri instagibliyor savaşa girerlerse. forta assault filan yaptıysan adam üstüne tek regiment yürütüp silebiliyor ordunu. ya yedek kuvvet bekleteceksin aynı yerde ya da moral dibe vurmadan kaçacaksın savaştan. benim bütün ordularımı yoketti timur stratejimi adapte edene kadar.

ha bu arada yukarıda yazdığım saçmalık silsilesinin son halkası: memluklardan suriye, ürdün ve filistin'i aldım. ateşkes dönemi bitince tekrar savaş açacak oldum, mission'ın verdiği cb yokolmuş! 2 stab hit yedirtecek savaş açabilmek için şimdi onlar saldırmaz da bana kendileri pehey!

genç adam buruk bir gülümsemeyle karşıladı durumu.
Sosyal ağlarda paylaş

garanti verdikleri ya da ally oldukları bir ülkeye savaş açmayı deneyebilirsin. truce sürecinde olsalar bile bazen saçmalık derecesinde, prestij kaybetmek yerine - stab yemeyi tercih ediyor adamlar. bir de sınırındaki askerleri biraz geriye çek bunu yaparken, aranızdaki sınırda çok asker oldumu tırsabiliyor enteresan bir şekilde :)
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

oyun konusunda araplar şöyle mi böyle mi diye tartışmanın pek anlamı yok doğrusu, sokaktaki 2009 model tc vatandaşından değil 1800 öncesi osmanlı devletinden bahsediyoruz sonuçta. bulgar'ı, yunan'ı tolere ederek başlayan, bakü'den doğuya gitmeyen, kuzey afrika ve arabistan'ı yüzyıllarca yöneten devletin özbeğe, kırgıza, tatara kucak açıp da araplara tümden antipatik olması komedi idi. tarihsel olarak da, gameplay olarak da.

tamam pronoit benim dediğimle aynı kapıya çıkıyor. oyundaki durumu konuşuyoruz yani.

Burada olay neyin olup olmadığı değil, etkenler. Şöyle bir gerçek var ki kültürü Türk olan bir devlet Türki halkların topraklarında Arap topraklarında olduğundan daha az zorluk yaşayacaktır, gitse de gitmese de olacak olan budur. Oyunda Türkler'i Arap grubuna koymaya gerek yok ki, Osmanlı gerçekte ele geçirdiği yerleri almaya kalmadan 20% vergi kuralından otomatikman tölere etmeye başlayacaktır Araplar'ı zaten.
Türklük sadece Osmanlı'nın tekelinde değil ki ayrıca, Karamanoğulları'nın ne günahı var, onlar neden anlaşamıyor Azeriler'le Tatarlar'la? Osmanlı zaten Türkmenler'le iyi geçinen bir devlet değildi, Türk kültürünü vermesinler o zaman onlara, Türk'ü Arap grubuna koymaktan daha mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

macleod adamlar hayattan soyutladı kendilerini, pretender dayağı yedikten hemen sonra tekrar portekiz daldı filan. birşey düşüneceğim artık bakalım. :)

midye, o dediğin olmuyordu çünkü arapları da kendi içinde bölgesine göre ayırıyor oyun. yavuz'un hükümdarlığının başındaki sınırlara gelmişsen el suriye, el mısır kültürü filan diye %20 yetmiyor.

karamanoğullarını osmanlı'ya çevirme eventleri olması lazım yanlış hatırlamıyorsam, anadolu'daki her beylik için var hatta. her alman prensliğini almanya'ya çevirmenin mümkün olduğu gibi, "what if" senaryoları.
Sosyal ağlarda paylaş

kutsal roma imaratorluğunu birleştirmek accayip mi kolay yoksa bavyera'ya peşkeş mi çekiyorlar, komşularıma saldırıp annex etmeme rağmen direk beni imparator seçtiler o günden beri de elimden düşmedi, imparatorken de herkes her istediğimi de yaptı. az önce de birleştirdim bütün imparatorluğu hayvan gibi büyük bir ülke oldum.
Sosyal ağlarda paylaş

caponcu said:

Bende çok beğendim ama savaşları biraz fazla abartmışlar sanki :(
hayır kale kusatan 10bin askerimi, kuşatılan yerden çıkan bin piyade nası yok eder hah bide şöle bişi geldi başıma direk kapattım oyunu tabii eeh bune diyim

Ama yeni cb sistemi daha agresif rakipler çok güzel olmuş ^^
morali 0 a inen unite yokoluyor direk, bence gayet guzel savaslar baya belirleyici. bu bana da oldu, o hatayi bi kere yaparim dedim. assault yapamiyorsun cat cut o acidan da iyi :) atli unite olmadan assault yapmamak lazim, diger turlu direk yokoluyorlar 1 kisi bile saldirsa.
Sosyal ağlarda paylaş

of bir saçmalık daha: mısır'ı yutan portekiz'e cihad ilan ettim, kastilya bunları koruyormuş. kastilya ittifak lideri oldu ama ona barış anlaşması götürünce holy war saymıyor, normal infamy ile vuruyor anlaşma. portekiz'e teklif götürürsem onun için de skor inanılmaz düşük (%8) bütün mısır'ı elinden aldığım halde.

/facepalm
Sosyal ağlarda paylaş

o değil de, diploması olayında yapay zeka cidden gömlek atlamış.

Denge politikası izliyo resmen, İtalya'yı oluşturduktan sonra, fransaya karşı -200 relationı olan ingiltere ittifak önerdi. Ve ardından fransaya saldırdı. Fransayı hayvan gibi ezip, çok ciddi bölümünü de alınca, ingiltere direk alliance'ı iptal edip, 10 yıl sonra bana savaş açtı :)
Sosyal ağlarda paylaş

evet yanlış anlaşılmasın, açık ara en iyi eu oyunu haline gelmiş. imparator olarak başlayan bohemya'nın hiç kaptırmadan devam edip polonya'yı yutması hariç herşey süper gidiyor şu ana dek. mission'lar, cb'ler filan iyi yönergeler koyuyor ülkeler için. ve hayli aktif devam ediyor oyun halen, her yerde devamlı savaş var.

WAR IS EVERYWHERE!
Sosyal ağlarda paylaş

Ben osmanlıyla oynuyorum.Benim oyunda Macaristan HRE Bayağıda sağlamlar önüne geleni tokatlıyolar.Henüz bi çatışmamız olmadı ama olursa ne yapıcam bilemiyorum.Venedik yunanistana yerleşmişti.Macaristan tokatladı ordan.Golden Horde hala güçlü.Karakoyunlarla ally ve hanedan olarak bayağı takıldım.Feci güçlendi adamlar.Kafkaslar ve iran ın bi kısmı ellerinde.Memlüklüler çok sorun benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

benim oyunda 1500 olmadan ming hazar denizi'ne geldi ahah

valla hre ile kapışmadan memlukları almak lazım, yoksa arka arkaya bütün avrupa haçlı seferi ilan ediyor ve her yere çıkartma yapıyorlar çok feci. isveçliler kastamonu'ya saldırdı 3-4 yıl filan kesintisiz. :P
Sosyal ağlarda paylaş

benim şu an ki oyunda da fransa kayboldu resmen ,ingiltere ve brundgy tüm topraklarını paylaştı adamların, yokolup gittiler gerçi brundgynin decisionı olması lazım france nationa dönmek için ama zaman ne göstericek görücez. her farklı oyun sürecinde baya random gelişiyor olaylar baya güzel bir özellik.

tunch said:

peki öğrenirken sürekli dayak mı yiyosun yoksa kolay seviyede falan "im the king of the world" geyiğine dönme şansı var mı? :)

ilk öğrenirken güçlü bir ülke alsan rahat edersin castilla - ingiltere gibi, bir de eu3 wiki ve paradox forumları baya karıştırmak lazım öğrenirken.
Sosyal ağlarda paylaş

Peki en çok merak ettiğim şey EU3 personal union zımbırtısı ne işe yarıyor.Saçmalıktan ibaret bişey olduğunu düşünüyorum.Son durumları anlatayım.Bu hanedan kurma olayında celayirler, karakoyunlular,ırak ve altın orda ile aynı hanedandaydım.İlişkiler iyi gidiyodu.Derken khiva ve altın ordayla personal union oldum.Saçmalık şu golden horde ally ve personal union olmasına rağmen adamlar sürekli insult ediyolar.Bari yönetim hakkı verse yada vassal olsa annex etsek bi opsiyon gelse.SAdece ismimiz aynı bi işe yaramıyo.Neyse sonra baktım memlüklüler durumu vahim daldım herşey güzel gidiyor derken.Benim padişah pat öldü varis bırakmadan.Saruhanlı bi adam geçti şansa 4 hanedan var ortak hiç birinden adam gelmedi.Stablity düştü fln derken barış yaptım.Şimdi tekrar osmanlıyı geçirmem lzm hanedanlığıa abuk sabuk adamlar gelcek yoksa.

Diğer devletlerde ise.Fransa toparlandı sağlam.Moskova yakında rusya olur.Norveç bitti.Castilya k.afrikayı aldı yakında ispanya olur.Papalık decision u varsa italya olur yakında.Milana kadar tüm italya onda.Avusturya viyanadan ibaret kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

tunch said:

Penthesilea said:

ya, eh iste. aylarini alacak ogrenmesi :)

peki öğrenirken sürekli dayak mı yiyosun yoksa kolay seviyede falan "im the king of the world" geyiğine dönme şansı var mı? :)
Yok yok, ogrenme kismi da asiri zevkli canim. Genelde 10 defa falan bastan baslyorsun her onemli seyi (haliyle yanlis yaparak) ogrendiginde :)
Benim ilk 2-3 oyunda yaklasik 200 sene falan sonra 60% enflasyon, -60 prestij, mlletten baya dusuk teknlojilerle yarida kesip tekrar basladim :)
Sosyal ağlarda paylaş

paradox oyunlarının gerçek tutorial'ı tooltipler. bütün ikonlara, resimlere gelip herşeyi okuyacaksınız üşenmeden. üç paketin de yüklü olduğu eu3'de gizli saklı birşey kalmamış gibi, badboy, shock/fire, military era değerleri filan artık net gösteriliyor el altında.

bazı şeyleri de oynadıkça görüyorsunuz ya da illa karıştırıcam öğrenicem derseniz txt dosyalarına dalabilirsiniz ki bir yerden sonra bilinçli oynamak isteyen için iyi oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bizde arkadaşla lan atıyoruz kaç gündür. ben aragonla başladım o da hansa ile. arkadaş başta iyi ilerledi. bense fransa ve castile in tacizlerinden sıyırmak üzereydim.

sonra bi şekilde sardinyayı aldım. oradanda italyayı elegeçirmeye başladım.aradan yıllar geçti ticareti fena kökledim income coştu. bu arada burgundy nerdeyse bütün orta ve doğu avrupayı ele geçirmişti. adamlar resmen badboy ötesi oldu fakat kimse sıkıpta savaş açamadı tabi.:) ben sabırla bekledim.

sonra castile fransa ile savaşa girdi. bu fırsattan istifade ispanya yarım adasını nerdeyse ele geçirdim. bu arada fransa ve burgundy e para yedirdim tabi bana dalmasınlar diye heheh :) castile in bi başkenti toledo kaldı yarımadada. orayıda almam gerekiyordu tabi ispanyayı kurmak için. şansa adamlar başketlerini amerikaya taşıdı. orayıda aldım. ispanyayı kurdum. sonra direk amerikaya koloni kurmaya başladım. ordan hindistanı elegeçirdim. indian trade company i de kurdum. 700k civari income olmuştu. bu tarihlerden itibaren teknolojim deli gibi fark atmaya başladı diğer ülkelere.heir olayı sıktı direk admin. republic e geçtim.

aradan biraz daha süre geçti. fransa bi şekilde savaş açtı bana ama adamları yavaş yavaş tükettim.bu ardada fransayla birlikte savaşa giren ingiltereden de baya bir toprak aldım. hansa ile oynuyan arkadaş ile ally oldum. sonra bi şekilde fransa-castile-ingiltere birleşip bize savaş açtı. baya uzun süren bir savaş sonrası(savaş o kadar uzun ve kanlı sürdü ki 0 olan army tradition 100 e dayandı.) fransayı iyice kuzeye sıkıştırıp burgundy i resmen bir sürü küçük ülkeye böldük. neyse çok anlattım galiba. son durumun resmini koyim.

[spoiler=]

income 1k dı şu durumda. :D

Neyse bi dahaki oyunumuzu AAR şeklinde anlatmayı düşünüyorum :D
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

military era değeri dediğin başlarda atlının üstün olması geyiği falan mı eğer öyleyse onun tam olarak ne kadar etkili olduğu yazıyor mu harbiden?

şimdi military tactics olarak adlandırmışlar sanırım, değeri yazıyor ülkenin bütün kritik değerlerinin listelendiği ledger sayfasında. atlının üstün olması değil de ileri dönemden bütün askerler geri dönemlere göre ezici üstünlüğe sahip çünkü değişik combat resolution table kullanıyor. nizam-ı cedit ile zuluların üstüne yürürsen buharlaşıyorlar o yüzden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...