Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blizzard HQ

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:

herkezin kopuk ofislerde calışması cokda guzel bi olayt değilki.

kopuk ofis davası değil olay. açık ofis diye bir terane var mesela. 3-5 metre arayla herkesin masası birbirinin suratını görecek şekilde düzenlenir ofis ya da büyük masalarda insanlar birlikte çalışır. orda mesela amaç insanların birlikte birşeyler üretmesidir

yönetici kesiminin diğer çalışanlardan ayrılması mantıklı birşey. hem aradaki mesafeyi korumak için, hem fazla kişisel ilişkilere girmemeleri için, hem de yönetici kesiminin çalışanların geri kalanının haberi olmaması gereken kararlar ya da emirler alırken tek başlarına olmaları için.

bu resimlerin çoğunda benim gördüğüm, insanlar kesinlikle birbirlerinden izoleler. aynı odada çalıştığı elemanın sırtına falan bakıyorlar. arada illa duvar olmasına gerek yok, bu düzene cubicle deniyor zaten. kimsenin diğerinin ne yaptığından haberi yok. herkes kendi derdine düşmüş. zaten tiplerin çoğu görünüşlerinden belli, okuldan yeni mezun olmuş çömez tipler. eğer bir yerde böyle bir şekilde işe başladıysan, eğitim hayatında neleri yanlış yaptığını düşünmen gerekiyor demektir.

eleştiri de değil bu dediklerim. bu da gerekiyor. 1000 ilkokul mezununu çalıştırmak, 1000 tane iyi eğitim almış kafası çalışan elemanı çalıştırmaktan kolaydır. adamlar zaten sınırları çizmişler. blizzard'taki kıdem olayından haberim yoktu benim. bir yüzük almak bu kadar zorsa, adamlar işin farkında demek ki. bir şekilde çalıştırıyorlar seni.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

Mortis said:

öf ya cennet

biligsayarcı veya tasarımcı vs olsam olsa, hedefimi burası yapardım direk, kasardım deli gibi ^_^

bu arada 2. kat sadece world of warcraft olması güzel =) hehe

sosyal okudugun icin bir eziklik istiyorsun dimi bole paso maycrosoft gugil blizz ea ofislerini gorunce?

bizim sosyalcilerin kaderi bu :(:(:(

ahah evet abi biligsayar müh ü olamk istemezdim ama

böle bi VCD okumak isterdim , tasarımcı concept artcı falan.
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:

abi yazilim sirketi bu, o cubiclelarda bildigin duz programmerdir yani, amma abarttiniz, zort diye mudur yapip ofis vermiyolar herkese, zira mudurlerde kalkip takir tukur kod kasmiyo, ille birileri yazicak.

abi şu olay hakketen böylemi yurt dışında, bizim bölümde olm ilerde biz yazılım müh. olcaz, hiç kod yazmiyacaz niye kod öğrenioz tarzı bi geyik dönüyor, özellikle alt sınıflarda.
harbiden yurtdışında adam yazılım müh. olarak girdi mi kod yazmiyor mu?

staj yaptığım yerde arge'dekiler de çatır çatır java kasıyorlardı çünkü, ha diğer çalışanlardan satır olarak daha az yazıyorlardır belki ama yazıyorlardı yani.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

aquila said:

abi yazilim sirketi bu, o cubiclelarda bildigin duz programmerdir yani, amma abarttiniz, zort diye mudur yapip ofis vermiyolar herkese, zira mudurlerde kalkip takir tukur kod kasmiyo, ille birileri yazicak.

abi şu olay hakketen böylemi yurt dışında, bizim bölümde olm ilerde biz yazılım müh. olcaz, hiç kod yazmiyacaz niye kod öğrenioz tarzı bi geyik dönüyor, özellikle alt sınıflarda.
harbiden yurtdışında adam yazılım müh. olarak girdi mi kod yazmiyor mu?

staj yaptığım yerde arge'dekiler de çatır çatır java kasıyorlardı çünkü, ha diğer çalışanlardan satır olarak daha az yazıyorlardır belki ama yazıyorlardı yani.
olur mu abi bizde senior dev lead'ler bile kod yaziyorlardi, software dev ve software dev II kadar cok yazmiyorlar tabi ki cunku asil gorevleri adam yonetmeye dogru kayiyor artik yavastan, ama cok kilit seyleri yaziyorlardi adamlar, ve cok iyi yaziyorlardi yani. senior dev lead'in bi ustu principal dev manager, artik cok nadir kod yaziyosun bu seviyede cunku altinda 3-4 lead ve bunlarin altinda takimlar oluyor, bunlarin hepsini koordine etmen, yeni fikirlerle gelmen toplantilara katilman zart zurt lazim. onun bi ustu de iyice artik yonetime kayiyor.
bu noktada benim sevdigim bi olayi var ms'in, herkes yonetici ozelliklerine sahip degildir yani, ve bircok sirkette yukselmek = yoneticilik yapmak. ama ms'te bir de individual track var (sadece ms'te degildir tabi bu, google, apple zart zurt butun buyuk yazilim sirketlerinde), yukselirken bi ayrima geliyorsun 3-4. sene sonunda, lead mi olucaksin yoksa tek basina mi katkida bulunacaksin diye. lead'in en sonu presidentlik (veya CEO'luk efsane bi insansan :) ) individual track'in sonu da "distinguished engineer, chief architect" tadinda seyler. eger kod yazmaya asiksan, sen de ona gore devam edersin yani :) chief architect denilen adam bildigin windowsun genel hatlarini yaratip, parcalarini minionlarina gonderiyor mesela :)

kod yazilmayan bi dunya yok abi, kaldi ki kod yazmayi bilmeden giremezsin zaten o sirketlere en basinda o var isin :) bir de, kod yazmayi herkes ogrenir, adam gibi kod yazmak icin cok iyi cs tabani gerekiyor ama, algorithms olsun data structures olsun, kod yazdigin alan hakkinda daha spesifik bilgi olsun falan filan.

bir de mesela steve ballmer'in 2 altindaki adamin ofisiyle, benim (stajerken) ofisim arasindaki tek fark adamin penceresinin olmasi benim de binanin ic tarafina bakan ofiste olmamdi.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Penthesilea said:

Abi sadece 1000 kisi calisiyorsa o kadar koca yerde, niye zavallilarin kendi ofisi yok da cubicle da calisiyorlar?

orda gördüklerinin çoğuna monkey deniyor da ondan. maymun gibi adamlar çoğu. iş verirsin yapar, neyi neden yaptığını bilmez. bilmeleri de istenmez.

o güzelim ofis ortamları zaten adamlara maymun olduklarını bir an için olsun unutturmak için.

Çok doğru tespit :)

Benzer bir firmada da bu tespit geçerli, sistem her yerde aynı demek ki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...