Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DOOM 3 geliyoooo... ama...?

eagle_dnz

Öne çıkan mesajlar

doom 3 oyuncular tarafından çok abartıldı. İki zombi resmi ağızları sulandırdı..
Ben oynadım pre alpha versiyonunu. Hadi pre alpha diyelim, daha geliştirebilirler diyelim? Ama bunu daha ne kadar geliştirebilirler ki?
Yani karşımıza bambaşka bir motorla gelmiycekler sonuçta.
Buna bakarak, oyunun grafikleri "düşlerdeki grafik" gibi olmuycak.
internette doom 3 videolarını da çektim, o kadar ahım şahım birşey görmedim..

ancak half-life 2 bir şaheser olcak onu söyleyebilirim.
İzlediğim videoların yorumlarını hep paticikte yazdım. Oyun çok zevkli olcak. Grafikler 5 GB ekran kartları gerektirecek grafikler değil. Ama adamların mimiklerinden, buggy'nin kadranına kadar herşey şahane, dört dörtlük.

Farcry'in grafiklerine güzel diyenlere şunu söylemek istiyorum,
Farcry ile HL2'nin grafikleri birbirine benziyor, ama HL2 bu grafikleri daha güzel yapmış, daha ileriye götürmüş, eminim ki Farcry'in grafiklerini sevenler, HL2'ye bayılcaklar..[signature][hline]Hangi "de" ayrı yazılır, hangi "de" bitişik yazılır, bir okuyalım bilgilenelim, forumlarda da dikkat edelim.
Sosyal ağlarda paylaş

elime 2 gün önce betasının kendisi ulaştı (nası eline geçti demeyin bi kaç katakulli gerekiyor-gerçi çoğu oyununki geçiyor ama-). HL2 ile yarışmasının söz konusu olmadığını zaten biliyoruz. Ama oyun sırf grafikten ibaret olmayacak. 3. sınıf valuesoft oyunu zannetmeyin sakın.[signature][hline]Darkness is falling in to me
If you are trying to save me
Left me there
And run away
No chance left to win you again

AHYAAAAAKKKKK!!!
Sosyal ağlarda paylaş

bone geçenlerde de bir tartışmada geçmişti, alpha üzerine böyle iddialı yorumlar yapman isabetli sonuç çıkarmaz.. :) ben 3 ay sc oynadım da bana bile yorum yaptırmıyorlar, sen alpha'dan oyunu çözüyorsun.. :-p

ama doom 3'ten beklentim çok fazla değil doğrusu, neden derseniz john romero yok. romero ayrıldığından beri doom 1 & 2 gibi oyunlar çıkarabilmiş değil hatta uzaklaşıyor id software..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

D3 HL2 kadar güzel olmayacak buna adım gibi eminim. Doom grafik motorunun tek özelliği Real-Time Lightning olayı ve bu olayın iyi gözükmesi için abartılmış bir Bumb-Mapping olayı.
Başka hiçbir artı yönü yok. Zaten ben bump-mapping'ten nefret ederim.

HL2 ise HL1'in yaptığını başarıyor bana göre. Ben ilk Half-Life'ı daha ilk oyunu açışımda gerçekçi grafikleri nedeniyle sevmiştim. İnandırıcı gözüküyordu, Quake gibi abartı değildi. Half-Life 2'de herşey yine gerçekçi ve efektler dozunda.

Birde D3 sadece grafik motorunun reklamı için yapılmış bir oyun anladığım kadarıyla, Multiplayer desteği yok denecek kadar kötü. Ama Half-Life 2 bütünüyle tüm zamanların en iyi oyunlarından biri olacak bu kesin.

Half-Life 2, hikayesindeki derinlik, grafiklerindeki ince ve çok hoş detaylar, müzik ve seslerdeki mükemmellik, multiplayer'da herkese hitap eden mod çeşitliliği, oyunculara verilen önem ile bana göre tüm zamanların en iyi oyunu.

Doom 3 ise 3-4 gün oynandıktan sonra raftaki tozlu yerini alacak olan bir oyun.

PS: Doom3'ün texture'ları bok gibi ya. Dış mekan grafiklerini bu kadar kötü gösteren başka bir oyun ararsanız 5-6 yıl evvelki oyunlara bakmanız lazım heralde. Oyunun motoru sadece Bir uzay gemisinde yada Metalden oluşmuş her hangi bir ortam için yapılmış, Metal dışında herhangi bir renk paleti ile rezil gözükecektir o grafik motoru bana kalırsa.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sam, 02 Haziran 2004 18:38 tarihinde demiş ki:
alpha üzerine böyle iddialı yorumlar yapman isabetli sonuç çıkarmaz..

duke nukem forever gibi zırt pırt grafik motoru değiştirmiycekler.
grafik motoru bu, ve biz bu grafiklerle oynuyacaz.
oyun içinde, Doom 3 demonstration videolarındaki grafikleri gördüm, daha iyilerini de gördüm, daha kötülerini de..

Oyunun senaryosu, oyundaki yaratıkların AI'sı, oyundaki silahların güçleri, oyunun atmosferi çok daha farklı olabilir alpha olduğundan..

ama ben grafik motoru üzerine yorum yapmışım.. Alpha olmasına rağmen çok farklı bambaşka bir motorla karşımıza geleceklerini, gelebileceklerini zannetmiyorum..
said:
Norak, 02 Haziran 2004 22:32 tarihinde demiş ki:
sonuçta ben hl2 çıktığında gidicem orjinalini alacam koyacam baş ucuma, masamın bir köşesinde de diğer kopya cdlerin yanında bi yerlerde doom 3 olcak :).

eh biraz öyle olcak gibi bende de..

lathspell +1 (hepsini quote etmeye üşendim)[signature][hline]Hangi "de" ayrı yazılır, hangi "de" bitişik yazılır, bir okuyalım bilgilenelim, forumlarda da dikkat edelim.

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 03 Haziran 2004 07:27 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

grafik motorunda da geliştirmeler olur bone, ille yeni baştan grafik motoru yazmaya gerek yok. yoksa bilmemkaç yıl önce yazılmış motoru hiç geliştirmezlerse zaten son donanıma ve özellklerine uygunluğunu nasıl ayarlayacaklar? tahmin mi yürütecekler sadece aylar öncesinden?

lathspell doom ile half-life fps dünyasının taban tabana zıt iki kampının başını çeken oyunlar. doom half-life'ı kendi kampında (hikaye ve hikaye anlatımı) kesinlikle yenemez ama half-life da düzgün yapılmış bir doom'u (romero olmadığından çok umudum yok) aksiyon açısından yenemez. o nedenle taa en baştan beri bu oyunların grafik dışında karşılaştırılabilecekleri bir alan yok ki doom'u vakti zamanında oynamış olan bilir, öyle 3 gün oynanıp atılacak bir oyun değildir. multiplayer olsun olmasın.

ha kaldı ki half-life 2 daha çıkmadan "hikayesindeki derinlik, grafiklerindeki ince ve çok hoş detaylar, müzik ve seslerdeki mükemmellik, multiplayer'da herkese hitap eden mod çeşitliliği, oyunculara verilen önem ile bana göre tüm zamanların en iyi oyunu" cümlesini nasıl kurduğunu anlayamadım? hadi bone alpha üzerinden grafiklere not veriyor da :) sen çıkmamış oyunu gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak sayıyorsun; oyunları oynamadan nasıl bilebiliriz ki bunu? adı üstünde oyun bu, kendimiz oynayana kadar nasıl bilebiliriz iyi mi kötü mü?[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

id softwarei hafife almayın, p100 3d kartsız 640x480 çalışan oyun yazmış adamlar bunlar(quake). yanlış hatırlamıyorsam quake3 çift işlemci desteği olan az oyundan biri.çotaaa diye linux versiyonunu çıkarmaları da programın gerçekten iyi yazıldığının göstergesi. q3 motoru üzerine yapılan bir enemy territory var ki oynadıktan sonra cs hevesim bitti. işte kısacası hemen karar vermeyin :)[signature][hline]KEDIDIR KEDI !
Sosyal ağlarda paylaş

3d kartsız çalışan oyun yazmak marifet değil..
eskiden 3d kart yoktu zaten..
blood, doom, wolfenstein...

ama "diğerlerinden güzel grafik yapmış" dersen, evet o zamanlar için en iyi grafiklerdi..[signature][hline]Hangi "de" ayrı yazılır, hangi "de" bitişik yazılır, bir okuyalım bilgilenelim, forumlarda da dikkat edelim.
Sosyal ağlarda paylaş

bone rahan'ın demek istediği 3d software rendering kullanan ilk oyunun quake olması, 3d kart kullanmazdı ama grafikler gerçek anlamıyla 3d idi. doom ya da duke nukem 3d gibi 2,5d değildi yani..

ama oyun grafiklerle bitmiyor işte, quake 3 grafik motorundan ibaret bir oyun oldu denebilir. ha kendim de oynamışımdır bayağı ama ana nedeni grafiklerdi, ayrıca topu topu 2 tane muliplayer fps vardı o vakit. unreal tournament'tan sıkıldıkça onu oynuyordum.. :)

burada lathspell ile ben bayağı şeyler yazmıştık ama hepsi uçup gitmiş :hmm:[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

quake bir devrimdi zaten. ancak doom 3'de bu kadar iddialı grafikler göremiyorum.
şimdiki standart grafikler zaten creed - doom 3 gibi olcak..
ama hl2 aşmış grafik motoru var. creed ve doom 3 gibi oyunlardaki cilalanmış duvarlardan, iki kat kaplanmış yaratıklardan öte grafik vercek bize..
+ senaryo..

doom 1 ve doom 2'yi tekrar (daha güzel grafiklerle) hl2'ye mod yapacak biri olursa, doom 3'ten güzel oyun olur şüphesiz..[signature][hline]Hangi "de" ayrı yazılır, hangi "de" bitişik yazılır, bir okuyalım bilgilenelim, forumlarda da dikkat edelim.
Sosyal ağlarda paylaş

eh ben hl2'nin motoru doom3'ten daha iyi olacak gibi değil de tersini bekliyorum şahsen ama kendi gözümüzle göreceğiz ikisi de bu yaz çıkarsa..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

quake serisi deli optimize, adamlar hem süper programcı hem süper matematikçi. düzgün yazılmış programın güzel grafik potansiyeli kat kat yüksektir. sanıyorum ki id doom3 ü piyasaya sürmeden evvel texture ve 3d modellerde büyük iyileştirmeler yapacaktır.

quake3 grafik motorundan ibaret değil yaw, özellikle 1v1 combatta, ve takım oyununda manyak taktik var. bazı adamlar insana dilini yutturacak matrixvari hareketler yapıolar, cs den en büyük farkı çok ani kararlar vermek ve bu kararları anında uygulamak, ve nişan almak o kadar mühim değil. instaunlagged modunda rail gun kapışmayı deneyin kafayı yersiniz. :D[signature][hline]KEDIDIR KEDI !
Sosyal ağlarda paylaş

ben ut'cilerdenim, q3 halen çok basit geliyor bana ut karşısında. öyle bir-iki nedenle değil, neresinden tutarsan elinde kalıyor. hatta abim ilk gördüğünde "atari salonu oyunu olmuş" demişti.. :)

matrix hareketlerinin alası için ut serisine bekliyoruz seni, görürsün dodge ederken shock combo yapanları aklın kayar.. :-p

nişan almak mühim değil mi? q3 demek nişan almak demek..

seni de instagib'e bekleriz ut'de.. ;)[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

eh zaten bunlar action fps'ler, cs ile kıyaslamanın anlamı yok.. :)

ut de döverdi q3'ü, ut2004 ile kıyası dahi olmaz zaten..

ekleme: türkiye'deki q3'cülerin çoğu da vaktinde ut'yi daha üstün bulmuştur ama sonra q3'e dönmüşlerdir snn sağolsun ut camiasının ağzına edince..[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.

[Bu mesaj Sam tarafından 05 Haziran 2004 16:18 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

arkansis normal ut zaten herşeyi köklenmiş halde oynuyorum yıllardır ama ut2004 oynanmıyor haklısın. ut2003 de oynanıyordu (20 fps ile 64'e 6 yapıyordum snn demo sunucusunda 31200 bağlantıyla, wicked sick godlike üstüste filan ehe) ama ut2004 single demoda gördüm ki oynanacak gibi değil, henüz almadım ama belli ki ut2004 ilkinin oynanışını ve ruhunu yansıtıyor ut2003'ün aksine. ve onslaught filan yaşanması gereken bir hadise zaten bunu tek söyleyen de ben değilim.. :)

siz tabii 100fps alamayınca "oynanmıyor" diyorsunuz.. :-p[signature][hline]Where life had no value, death sometimes had its price. That is why the bounty killers appeared.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LathspeLL, 03 Haziran 2004 02:25 tarihinde demiş ki:

Doom 3 ise 3-4 gün oynandıktan sonra raftaki tozlu yerini alacak olan bir oyun.

abi patinin bu olayına hastayım ya. biri der şu oyun boktan olcak bu oyun harika olcak, haydi herkes başlar msj atmaya, her msjda oyun gitgide karalanır sonunda oynanmıcak rezalet bi oyunmuş gibi yapılır.
yukardaki msja da bi git allahını seversen diyorum.
hem alla aşkına siz deilmisiniz oyunu grafik için oynamam aldığım zevk için oynarım falan filan. noldu şimdi? id ye oyundan zevk alma konusunda güvenmiosanız hiç id oyunu oynamamışsınız beklememişsinizdir sanırım. q2 kadar aptal bi oyunu bile saatlerce şuursuz oynatmıştır yani. ki doom3 ün grafik motorundan grafiklerinden alfasına bakıp şüphe ediosanız ne diim. daa önce başka bi oyunun alfa versionuna bakmamışsınız hiç diim.[signature][hline]Oski Teh n000000OOOOb
Sosyal ağlarda paylaş

ya 3-4 gün dediysem "Kısa Süreli"'yi kastettim. Sonuçta Doom 3, Q3'ün yarattığı etkiyi bile yapamayacak çünkü Multiplayer'ı dandik olacak.

Ama tabi Quake serisini hiç beğenmemem ve Doom3'üde yeterli görememem nedeni ile agresif yazılar yazıyorum biraz.[signature][hline]LathspeLL
Taurelilomea-tumbalemorna Tumbaletaurea Lomeanor
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...