Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Zaman'ın Yeni Reklam Filmi

sg-1

Öne çıkan mesajlar

ben bu forumda "sigaraya başlayan adam aptaldır" demedim, attığımı iddia ettiğin mesajı bulamazsan tükürdüğünü yalayacaksın üzgünüm.

Sidik yarışı yapabilmek için haksız ithamlarla cümlelerle oynamak yerine kafanızı çalıştırın ve söylenenleri eksiksiz anlamaya bakın.

Sam said:

zaman'ın eleştirilmesi değil, söylenen doğru bile olsa reddedilmesine işaret ediyorum apis. 007'nin mesajlarında görülüyor zaten "kimin dediğine göre anlam değişir" ifadesiyle.

Söylenen şey genel bi laf ve genel laflar ne amaçla söylendiğine göre biçok farklı anlama gelebilir. Bunda bi mantık hatası olduğunu mu düşünüyosun?

"Tabularınızı yıkın" diyen banu alkansa farklı anlama, fatih ürekse farklı anlama, adolf hitlerse farklı anlama, "zaman"sa farklı anlama gelir anlıyo musun? Bunların hepsinin aynı anlamda "doğru" olduğunu düşünmek zaten saçmalık.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

ben bu forumda "sigaraya başlayan adam aptaldır" demedim, attığımı iddia ettiğin mesajı bulamazsan tükürdüğünü yalayacaksın üzgünüm.

Sidik yarışı yapabilmek için haksız ithamlarla cümlelerle oynamak yerine kafanızı çalıştırın ve söylenenleri eksiksiz anlamaya bakın.

pardon mal demişsin
şu 1
http://forum.paticik.com/read.php?62,4145316,page=10
buda 2
aptalmı malmı uzun zaman geçirince karıştırmışım
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

ben bu forumda "sigaraya başlayan adam maldır" demedim, attığımı iddia ettiğin mesajı bulamazsan tükürdüğünü yalayacaksın üzgünüm.

Söylediklerimle iddia ettiğin düşünce arasında baya bi fark var.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

Söylenen şey genel bi laf ve genel laflar ne amaçla söylendiğine göre biçok farklı anlama gelebilir. Bunda bi mantık hatası olduğunu mu düşünüyosun?

"Tabularınızı yıkın" diyen banu alkansa farklı anlama, fatih ürekse farklı anlama, adolf hitlerse farklı anlama, "zaman"sa farklı anlama gelir anlıyo musun? Bunların hepsinin aynı anlamda "doğru" olduğunu düşünmek zaten saçmalık.

evet mantık hatası var. sözleri kendi değerlerine göre değil de söyleyene göre yargılarsan zaten insanlık tarihindeki özlü sözlerin önemli bir kısmını bu mantıkla çöpe atabilirsin. bu mantığa göre söylenen değil, söyleyen önemli oluyor ki şu iddian önyargı kavramının doruk yaptığı nokta zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Söyleneni söyleyene göre yargılamaktan çok söyleyenin çizgisine göre yargılamak diyelim buna. Önyargı değil yani bu, asıl söylenmeye çalışılanı anlamak.

Mesela insanlık tarihindeki önemli sözleri çöpe atarsın demişsin. Atasözlerinde biçok çelişen ve zıt düşen söz var, demek ki o sözleri söylendiği duruma, söylenin çizgisine ve asıl amacına göre yorumlamak gerekiyormuş. Senin mantığınla her şeye asıl amacına bakmadan bakarsak asıl o zaman biçok söz çelişir.

Söyleyen önemli demek yerine söyleyenin çizgisi ve sözü söylemesindeki asıl amaç önemli.

Dediğim gibi aynı lafı farklı amaçlarla farklı kişiler de söyleyebilir ve hepsi aynı anlama gelmez. Uç derecede zıt anlamlar bile olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

kelimeleri değiştirince fikir değişmiyor. söyleneni sırf söyleyene bakarak değişik değerlendiriyorsun. atasözü demişsin de bir deyim vardır bu fikrine uyan, önyargıyı aynı şekilde benimseyen:

"ona "Allah bir" dese inanmam"

Kelimeleri değiştirmekten bahsetmiyorum söylenen genel geçer laflar farklı amaçlara yönelik söylenebilir bunda yanlış bi nokta yok. Dediğim gibi aynı reklamın sonunda fatih ürek çıksa yine aynı şeyi mi düşünürsün?

Dolayısıyla kimin söylediğine bakacaksın ve kim olduğu da anlamı etkiler, etkilemeli de. Yoksa anlamsız genel geçer laf olmaktan öte gitmez, bu da asıl söyleneni anlamadığını gösterir.

Burda kimin söylediğine bakmak da önyargıyı değil söyleyenin çizgisini ve söylemekteki amacını akla getirir.
Sosyal ağlarda paylaş

Reklam güzel olması malın güzel olduğu anlamına gelmiyor.Örn:Cappy Limonata reklamı ve ağacın bile içinde olduğu limonatası

Ha bu reklamı yapan adamı kutlamak lazım o ayrı

Bu arada konuyu okumadan daldım kimse kusura bakmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...