Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

9/11

Sovereign

Öne çıkan mesajlar

Yahu bende şunu diyorum, cok basitce, benımde bu dunyaya mesajım bu olsun.

Kutsal değerlerinizle dalga gecen herşeye köpürmeden önce bi durun bakın, onuda bir insaın yaptığını. Senden farksız bir insan evladının, bunda bir sorun görmediğini düşün, bı bak bakalım, senın kayıtsız şartsız koruduğun değerleri herkez aynı şekilde koruyomu , yoksa kullnıyomu, gercekten korumaya değermi.

Hayatına perspektif katmak her zaman güzeldir, aptal saptal şeyler gördüğünde 4chan FFS!!! demeden önce bi bak.

Boşver o, hangi amacla, hangi duygularla yapmış. Internette işte, internet bole bişi güzelliği burda, herkez herşeyi koyabiliyo, ordan silebilecek değilsin, silmek zorundada değilsin, barı bişeyler almaya bak.

Ayrıca bunu köylü hasana, faşist osmana demiyorum sadece, sanada diyorum ardeth.
Sosyal ağlarda paylaş

Ortada kutsal bir değer ya da köpüren bir insan yok eleştirme hakkını kullanan bir insan var. Kayıtsız şartsız da korumuyorum zaten bunları, şu an olayı gereksiz bir dramaya çeviren sensin aslen. Bakış açısı dedin yine ama orda bir komiklik var cüce.

Diyorsun ki sen "orda bunla dalga geçmenin sorun olmadığını düşünen senin gibi bir insan evladı var", hatta bu sen ol. Tamam. Burda da "onla manasız bir şekilde dalga geçmenin sorun olduğunu düşünen o kişiden farksız bir insan evladı var". Sen burda bana tek taraflı bir perspektif önerisinde bulunuyorsun. Tek önemli olan karşı tarafın persektifiymiş gibi davranıyorsun bu da benim perspektifimi görmeye çalışmamaktan başka bir şey olamaz. Hayatına perspektif katmak derken, insanlara bazı perspektifleri dikte etmeye çalışırken onların perspektiflerini görmezden gelme gibi hatalara her zaman düşmek zorunda olacağını da görebilirsin burdan. Dolayısıyla insanlara perspektif kattırma amacı çok problematik bir davranış. Bu konuda konuşmak bile zor. Kısacası bu perspektif işinde bir sorun var oturup bir sentez yapmadığın sürece.
Sosyal ağlarda paylaş

/b/tardlarin olayi /b/tardlikta /b/ den firliyan imajlarla doldurulucak bir konu olup olmadigi tartisilir

basarili trolluk vs basarisiz trolluk e geliyor is

south park cartoon wars misal basarili trolldu
cartoon wars un sonunda OMG TERRORISTS ARE RETALAITING kismida en guzel basarisiz troll ornegiydi

basarisiz troll basarisiz oldugu icin komik oluyor zatende /b/tard isi iste
rule #42 malum

ama bokunuda cikarmamak lazim bu topicdeki gibi :p
Sosyal ağlarda paylaş

Bakın 10'unkez soyluyorum.

Konu İnsanın kendisyle ilgili. Kimin yaptığı neden yaptığ onemli ğdeil dememiin sebebi bu. Işın kendisini savunmak başka birşey, onuda savunuyorum herşeyle dalga gecilebilir bence bi sorun yok, bu benım kişisel düşüncem, burda söylediğim bu değil ama.

Ardeth, kou klarşındaki insanla ilgili dğeil, onun dikte etmesiyle kaşısındakinin fikirine bakmanda kendi bakış acısıyla dalga gecmesi falanda değil, bundan bahsetmiyorum ben. Başlından biri sizin ne aldığınızla ilgili diyorum, kimin yaptığı onemsiz diyorum.

Ortada bir tarafın bakış acısına daha cok değer vermek ağırlık vermekle, birinin diğerini override etmekle ilgili bişey yok.ö Ortada "bir insana bakış acısı sunmak" yok. Tekra söylüyorum "senın ne aldığınla ilgili bir durum" almıyosan alma istemiyosan bakma gec git, istiyosan köpür banane, ama arada bir köpürmeden önce senınkinden başka fikirlerinde dunyada bulunduğunun farkına var.

Mesela:
"-omnipotent olmıyan tanrılarda var ama +olurmu öle şey tanrı dediğin omnipotenttir yoksa nası tanrı olucakki"
"-abi illa mülkiyete ihtiyac yok, kimsenin bişeye sahip olmaması, herkezin herşeye sahip olması demek olamazmı, +nası olucakki o biri gelir bütün ekmekleri yer olmaz öle şey"

Sabit fikirliliğin (sabit fikirlilik derken gercekten sabitfikirlilik, kenarda sabit fikirlilik değil) sebebi, başka düşüncelerin fikirleri daha az mantıklı olması değil, ortada başka bir düşünce yer olmamasıdır, diğer herşeyin ya tümüyle manasız oplması hatta tontan varolmamasıdır.

TEkrar söylüyorum, birileri gelip ikiz külelerde tepenin will smithle size hayatın anlamını nalatıyo falan demiyorum, konunun o insanlarla ilgisi yok. Konu tümüyle, sizin verdiğiniz tepki. Saygısızlık olarak görüyosanız saygısızlık olarak görün, sevmiyosanız sevmeyin, beyenmiyosanız beyenmeyin, gülmüyosanız gülmeyin eyvallah ama onuda bir insanın yaptığını düşündüğünü unutmayın.

yukarda verdiğim iki örnek komik gelebiliyo olabilir ama, aslında "faşizm kötü bişi herkez bunu bilirki" demekten, "keşfedilebilenecek herşey keşfedildi" demekten farksız.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu onu bir insanın yaptığına ve o insanın bir bakış açısı olduğuna dair kimsenin şüphesi olduğunu sanmıyorum. fakat bu durumun bize ne katması gerektiği konusunda tam emin olamadım. bu tarz şeyler konusunda insanların sabit fikirli olmasını önleyebilir dedin ona katılmıyorum zaten. sabit fikirliliğini kırabilecek kadar iradeli bir insanın absürt "dürtme"lere ihtiyacı olacağını sanmadığımdan dolayı bu da.

hatta daha da ötesi o karikatürü yapan kişinin o konu hakkında perspektifinin de bana katacak bir şeyi olduğunu düşünmüyorum (diğer fikirleri ve perspektiflerini bir karikatürden çıkarmam zor zaten). Ben ne yapayım öyle perspektifi açıkçası. Hatta perspektifinin hatalı olduğunu düşünüyorum zaten böyle bir düşünceye sahip olmak için o kişinin perspektifi hakkında az çok biraz düşünmüş olmam lazım.

yani iyi ortada bununla dalga geçilmesini normal karşılaşayan biri var ee? ya da sen bana şunu söyle. ortada "bunla boş bir şekilde dalga geçilmesini anormal bulan insan"ların varlığından kendine ne kattın onu söylersen belki anlarım. yani zaten benim bir davranışa karşı bir duruşum varsa o davranıştan haberdarımdır. Sen bana o davranışa sahip insanlar olduğu gerçeğini bünyene kat diyorsun ama ortada katılacak bir şey yok zaten bence. bu insanları görmezden geliyor olmam lazım senin dediğinin tersini yapabilmek için. tam tersine onları eleştirerek varlıklarını ve bakış açılarını fark ettiğimi göstermiş olmuyor muyum?
Sosyal ağlarda paylaş

e kattığının orneğini verdim yukarda.

Medenciler ölüyodu, sucu madencilere attılar, "bile bile insanları ölümemi yollıycaz" dediler herkez inandı, kimse kimseyi bile bile ölümü göndermezki normali bu bu işin dedik. Yıllar oldu sayısız protesto yaşandı kimse inanmadı suclu işveren denildiğinde. Ben olacak okadarda gördüğümde anladım, orda işvereni katil gibi gosterdiklerinden değil, mizah olaya dışardan yaklaştığı için. Ulan dedim, bu insanlar ölüyo evet korkucn bir olay, kimsenın gıkı cıkmıyor, kimsenın birilerini suclamaya gönlü el vermiyo, bu adamlar gelip bununla dalga gecebiliyorsa, demekki herkez için kutsal değil bu yaşananlar, demekki herkez bizim gibi azını bıcak acmaz, aklını fikir yürütmez durmuyo. Levent kırca üzülmüyomu oda üzülüyo, ama bir trejedi yaşandı diye herkezin bizimle aynı manteliteyle hareket ediceğini işin en doğrusu yapıcağını kabullenmiyo.

Şehitler ölüyo, cocuklar öksüz kalıyo. Kimsenin tek kelime etmeye cesareti yok, anca lanet okunuyo. Şehit cocukları üstünde asker üniformasıyla cenazelere getiriliyo, hepsi üzgün ama hepsi gururlu. vatan sağolsun'ana "babamda sağolsun" diyen cocuk cizildi diye olay oluyo. Nasıl boyle bir saygısızlık olur deniyo. Dur bi köpürmeden önce düşün, gercekten her şehit cocuğu celik gibi duruyomu, şehitler adına yapılan her hamleyi körü körüne desteklemeden önce bi dur. Milli duygular kabarsın diye oraya konulan cocuk kac gün hüngür hüngür ağlıyo, asker uniformasını giymiş giymemiş bişey fark ediyomu.

Ne kadar üzücü acıklı olursa olsun, ne kadar değerli kutsal olursa olsun, kültüründe ne kadar yet etmiş sarsılmaz olursa olsun, birileri ters bişey yaptığında bi dur bi etrafına bak yahu, bırak o adam ırkcılığından faşistliğinden neo-naziliğinden anarşistliğinden laikliğinden seriatcılığından liberalliğinden yakalacılığından rüşvetcliğinden yapmış olsun, bi bak anlamaya calış bişeyler cıkarmaya calış kendi adına.

Eğer işin içinde bide komiklik varsa ne ala işte. Komiklik abzurdlükten geliyosa olayın en uc noktaya taşınmasından geliyosa cok daha güzel, daha bi şahane. Bırak bi saniye kırılsın tabuların, "yok olmaz öle ıh ıh" deme bi bekle.

Daha ne yararı olmasını bekliyosunki zaten. altu üstü 400kblik bir gif.

Sankı 4chandan hayatın sırrını örenbilirisiniz, anonlara kulak verin, demişim gibi gelmeniz manasız. cok farklı bişeyden bahsediyorum, konunun 4chanla işin kalitesiyle falan ilgisi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

klişe olcak ama, ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.
gerçi o kadar sene geçti ama bazıları için halen yarası çok taze.

bizim sivas katliamı ve mavi çarşı yangını gibi olayları düşünüyorum üzülüyorum.

elaidi said:

binlerce insanın hayatını kaybettiği bi olay hakkında böyle şeyleri paylaştığınız için bir avuç düşünme kapasitesinden yoksun insanlarsınız.

Sel felaketi konusunda amerikalılar allah'ı silivriye işerken resmetse yine böyle gülücek misiniz?

Konn said:

Bir ülkenin politikası diğer bir ülkeyi talan ediyor diye olmuş bir faciayla, hayatlarını kaybedenlerle, onların aileleriyle ve acılarıyla dalga geçemezsiniz.

Sürekli Amerikalıları eleştirip onları duyarsız olarak adlandırıyoruz ve bunu eleştiriyoruz. Evet yanlışlar eleştirilmelidir ama bu yaptıklarınızla eleştirdiğiniz ahmaklardan farkınız kalmıyor.

Umarım sizin acılarınızla dalga geçen insan hayvanları olmaz..

(tu)

Asteroth said:

Geçebiliriz bence ya.

(td)
Sosyal ağlarda paylaş

ben de diyorum ki senin bahsettiğin karikatürlerin (penguendeki gündem karikatürleri mesela) ya da mizahın (olacak o kadar mesela) onu yapabilecek kalitesi var. Olayın absürtlüğünü ve vahşetini mizahı kullanarak insanın gözüne sokuyor çünkü. Sana katılmadığım nokta bu konu içersinde koyulan karikatürlerin onu yapabilecek kalitede olması. Tam olarak da burda motivasyon'un önemini görüyoruz zaten. Bu konudaki karikatürleri yaratan motivasyonun bir mesaj verme isteğinden yoksun olması da o karikatürlerin bu konuda yetersiz kalmasına sebep oluyor. Her absürt karikatür karşıdaki insanın gözünü açmaz. Ayrıca o bahsettiğin olayların hepsinin de karikatür gerektirmyecek kadar aşikar olduğunu düşünüyorum bunu da ayrıca belirtmek istedim. yani kısacası herhangi absürt bir karikatür o karikatürün motivasyonu ve eleştirisel kalitesinden bağımsız olarak aynı etkiyi yaratamaz bence. dolayısıyla bunlar önemli faktörlerdir.

Ayrıca ortada çok basit bir "kant'ın ödev ahlak"ı durumu var. Levent kırcaya kızmam çünkü o adam eleştirmek için yapmış, diğer herife kızarım çünkü o sadece eğlence olsun diye yapmış (en azından ben böyle düşünüyorum, ama tabi tersini gösterirseniz de hatamı kabul ederim o noktada o ayrı bir mesele). Buna karşı söyleyebileceğin bir şey var mı? Zira asıl konu bu zaten, karikatürün yapandan bağımsız bize kattıkları değil.
Sosyal ağlarda paylaş

bence mizah motivasyonundan ve eleştirisel kalitesinden bağımsız eleştiri olamaz. mizahın kaliteli bir eleştiri seviyesine ulaşabilmesi için bir fikir ve bu fikrin olgunlaştırılması gerekir. aksi takdirde ya yerli bir eleştirili olmaz hedefsiz olur, ya da kalitesiz olur. Bu tarz eleştiriler de iyi değildir.

eleştiri her zaman iyidir deyip de çıkıp sonra Baykal'a laf etmeyin ama heh
Sosyal ağlarda paylaş

komiklik olsun diye yapılmış mizah ile hicvi mizah hiçbir zaman aynı şey değilken, neden bu ısrar anlayamadım doğrusu.

ha kaldı ki bu tatsız espri/esprimsileri eleştirmek de ti'ye alma özgürlüğü şemsiyesiyle pek savuşturulamaz, zira yasaklanmasını filan isteyen yok. bizim türkiye'mizdeki "hebel hübeleyi koruma kanunu" gibi birşey çıksın diyen de yok. isteyen yapıyor, biz de yanlış bulup tü kaka diyoruz. tü kaka dediğimiz özgürlük, mizah ya da hicve değil, ortadaki materyal.
Sosyal ağlarda paylaş

abiler siz neyi tartışıyorsunuz ya.
yaşadığımız ülke için konuşacak olursak.
leman, penguen, uykusuz gibi dergilerin siyasi bölümlerini hazırlayanlar nerelerden geçmiş, nerelerde okumuş, bu zamana gelebilmek için nelerini vermiş, düşüncelerini başkalarına kabul ettirmiş, kabul ettirmese bile tam tersi düşünceden bir insan bile neler demiş acaba diyip onların yazılarını çizgilerini okutturmuş insanlar.
olacak o kadar ekibindeki bütün şahsiyetler toplum için neler yapmış, bu toplumda kaç bilinçsizi uykusundan uyandırmış insanlar.
onların yaptıklarıyla bu topictekileri karşılaştırmak yerli midir şimdi.
uykusuz, penguen, olacak o kadar vs. vs. bunlar toplumu bilinçlendirmek için yapılmış şeyler fakat bu topicteki hangi karikatürvari şey toplumu bilinçlendirmek için yapılmış ki.
bunlar sadece eğlencelik en azından hazırlayanlar orada ölen isnaları düşünmemiş eğlence olarak görmüşler.
bence savundğunuz şeyler aynı platformda karşı karşıya getirilebilecek şeyler değil.
Sosyal ağlarda paylaş

gecen senede gormustum bu senede koymuslar, ikiz kulelerin oldugu yere temsilen havaya suzulen iki tane dev isik suzmesi, olesine manyaq bisi olmuski bi yere kadar suzuluyo daha sonra tepede duruyo, sanirim eski kulelerin boyu kadar yapmislar, birde nasil bir sanssa gecen senede NY a sis cokmustu bugunde ayni sis birdaha coktu, sanki bole etrafta olen insanlarin ruhlari fln dolasiyo gibi acaip mistik bi hava vardi.

foto cekecektim ama evde birakmisim,
suna benziyo iste,

http://www.bing.com/fd/hpk2/Tribute_EN-US1576237407.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

suvras said:

Kimse yanlış anlamasın hakaret amacım yok ama sormak istiyorum:

Orada ölen anan olsaydı bu karikatürleri savunacak kadar açık fikirli olacak mıydın ?

Cuce said:

bu cehaletle ilgili değil, acık fikirli olmakla ilgili.

Savunduğum bu zatan, orda ölen anamda, olsa babamda olsa, cocuğumda olsa, ben dalga gecmek isteyen gecsin diyorum.
"annen ölse öle demezsin ama" falan değil bunun cevabı yanı.

Sız diyosunuzki "yapan adam önemli, hangı amacla yaptığı önemli" ben diyorumki değil, sizin ne almak istediğiniz önemli.
Kac kez soyledim, hala o noktayı savunuyorsanız tartışıcak bişi yok daha fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok fazla düşünmüşsünüz, aynı yerde dönmüşsünüz. Üstüne cüce neredeyse trollenme seviyesinde aynı şeyleri yazmaya zorlanmış.

5 postta anlayamadığınızı 50 postta anlatamaz bu adam.

Bunun 4chan'den post atıyoruz, zuaa primle alakası yok. Bunun mizahla alakası var, ve mizah görecelidir. İlk 9/11 olayını televizyondan izlerken gerçektençok üzülmüştüm.

Ama cuce'nin de dediği gibi, öyle hazin bir olayı, daha büyük hüzünlere sebep olmak için kullandılar. Senin, benim, ölenlerin, yakınlarının herkesin "saygı"sıyla ülke işgal ettiler, daha fazla insan öldürdüler, kendileri yine asker kaybetti.

ama anon img dump ederken, yaptığı mesaj göndermek mi? Hayır. Tamamen mizah. Hiçbirinizi aydınlatmaya çalışmadım, bazılarınız gülsün diye koydum. Oha gülmeyenler var deyip utanacak da değilim, internete hoş geldiniz.

Mizah düşündürmek zorunda değildir, ben biliyorum ki bir sürü insan güldü, eğer gülmediyseniz bile böyle imgların yapılmış olması, böyle bir arz/talep döngüsünün işareti.

Kısacası sen komik bulmuyorsan bile, bulan milyonlarca insan var. Senin kutsal gördüğün, saygı gerektirdiğini düşündürdüğün değerlere milyonlarca insan gülüyor. Sen Internet White Knight olabilirsin, ama ben senin erdemli tavrını paylaşmıyorum bu olaya. Kişisel seviyeye inersem trajikomik buluyorum, çünkü 9/11'in sağladığı, sizin gibi "saygılı" insanların primiyle gidip başka ülkelerdeki sivilleri bilinçli bir şekilde öldürüyorlar.

Ben bunları yazarken, insanlarım 9/11'le dalga geçmelerini haklı çıkarmaya çalışmıyorum, böyle birşeye gereksinim görmüyorum. Internetin en güzel kısmı bu. Sana hiçbirşey anlatmak, öğretmek zorunda değilim. Ben nasıl buluyorsam öyledir, ve ben komik buluyorum. VE yanlız olmadıgımı da biliyorum. Fresh Prince of Bel-Air(dev zenci) Kuleyi tepelerken ben gülüyorum, ve yine yanlız değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...