Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ttnet 8mbit sınırsız internet

benjani

Öne çıkan mesajlar

Loxias said:

Ahaha 15GB nedir ya şaka mı? 8 mbitden bahsediyoruz. 1 mbit 100 kb/sn ile çekse 8 mbit 800kb/sn demek. Kabaca hesaplarsak 5 küsür saatlik dl bu kotayı bitiriyor. (doğrudur büyük olasılık)

Onu geçtim surf yapan adamın 8 mbitte işi ne? İnternetteki sayfalar max 30 kb. Genellikle 20 yi geçmiyor. Saniyede 100 kb indiren internet neyine yetmez surf yapan adamın?

Bunuda geçtim, iş yerlerinin kotalı internetle ne işi var? İş yeri açmışsın, internetten iş yürütüyorsun, 90 tl verip sınırsız alamayacak mısın :)

TTnetin politikası bellidir. Sınırsızları kazık tutup, sınırlıları ucuzlatarak insanları sınırlı kullanmaya zorlamak. Gidin bi avrupadaki internet fiyatlarını araştırın. Tekel olan devlet malını özelleştirirsen böyle halkı eşşek yapıp sırtına semeri verirler.

hll
Sosyal ağlarda paylaş

abi çok şey indirecekseniz zaten tamamen sınırsız olanı da var 99tl? onu alın çok istiyorsanız 4mbitle aynı para neredeyse? aldım ben gayet mutluyum.

xaty said:
ayrıca bağlı olduğunuz dağıtıcıya göre değişiklik gösterecektir ancak 8mbit internet bağlatırsanız 800kb'nin üzerinde download yapmayı beklemeyin pek.

valla ben çoğu yerden (genelde rapidshare) 850+ ile indiriyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

xaty, neden bu kadar savunmuşsun anlam veremedim ben. Kimse "2 lira farkla 8 kat hız almalıyız" demiyor, olay şu; 1MBit'te kota 4 GB iken 8MBit'te sadece 15 GB olması çok saçma ve dengesiz. Doğrusu 30-35 gibi bir şey olmalı. Disappear da demiş, 8MBit alıp da ayda 2 tane oyun/720p bile indiremedikten sonra ne manası var, 2MBit'ten ne kadar hız farkı olabilir ki günlük sörf ihtiyaçları için?

Bunun yanısıra, normal kota aşımı fiyatlandırması yerine "kotayı geçerseniz hızınız tam 16 kat düşecek ehe" gibi süper salak bir uygulama var. Bildiğin kotalı (hatta kotalıdan daha dezavantajlı bir uygulaması olan) interneti "SINIRSIZ ama.adil.kullanım.sınırı.var" diye satmak da ayrı bir TT andavallığı.

Yani özetle dediğin tabii ki doğru, "bütün interneti indirmeliyim" insanları aynı paraya 8 kat hız beklememeliler, çok meraklıysan gider gerçek sınırsızını alırsın parasını verip. Bunun kotası ve mantalitesi çok saçma ama, sanırım katılırsın bu kadarına.
Sosyal ağlarda paylaş

xaty'nin neden savunduğunu ben de anlamadım. acaba bir yakını ttnet çalışanı felan mı.

xaty said:

Saçmalık olduğunu düşünmüyorum.
insanlar internetin yavaşlığından vakit kaybetmek istemiyor ve kullandıkları internet 15gb'i geçmiyor çoğu zaman.

xaty said:

İnterneti nasıl kullandığına bağlı.
(Ayrıca 1 günde 15gb nasıl doldurulur merak ediyorum. Kaç film, kaç oyun indiriyorsunuz günde?)

sınırsız deyip sınırlı vermek bir dolandırıcılık, bu meseleyi geçtim.

eğer internetin hızı yavaş geliyor ve 16 kat hızlı internet istiyorsan,
kullandığın süre içerisinde 16 kat fazla download ediceksin demek oluyor bu.

hani xaty'nin tanımladığı "internette hiç bir şey yapmayan, aşırı low level" kullanıcılar zaten 64k internetle de süper-ultra rahat sörf yapabiliyor. txt bazlı wikipedia gibi, forumlar gibi, web 2.0 siteleri gibi yerlerde hiç bir hız problemi yaşamazsın. hele tabir edilen low level kullanıcı bunu hiç hissetmez.

youtube gibi streaming sitelerde az biraz beklemeyle videolar yüklenip izleyebilirsin.

hani "günde 100000 video izlemek istiyorum, günde 4 saatlik kullanımım sırasında elimdeki hız yeterli olmuyor" diyorsan, zaten video izlerken bile aldığın veriler "download"a giriyor.
yani sırf youtube izleyerek bile 8mbit internetle 15gb'ı rahatça doldurursun.

ayrıca şu var, ign/gametrailer gibi yerlerden video indirirken, microsofttan patch indirirken, kullanmak için yazılım indirirken artık 500mb'lık dosyalar söz konusu.
böyle sitelerden 250mb - 500mb - 1gb boyutlarında dosyaları hızlı indirebilmek istiyorsan gene 15gb'ı doldurursun.

basit bir hesaplama yapalım.
1mbit internetle ortalama 100kb/sn hızında download yapılabiliyorsa, 8mbit internetle ortalama 800kb/sn hızında download yapılabilinir. dakikada 48000 kb ~ 45mb. saatte 2700 mb ~ 2.5 gb. günde 60 gb ediyor.
yani "8mbit'in tamamını kullanabilecek" herhangi bir kullanıcı, bu kotayı 6 saat sonra tüketir.

ha, 8mbit'in tamamını kullanmayacak veya "low level" internet kullanıcılarından bahsediyorsan zaten 512k gibi bağlantılar var, yeter de artar bile. 512k kullanırken bile 6x16 saat yani 4 gün sonra 15gb'lık kotayı bitirirsin.

bütün bunları bırakıp en baştaki soruma dönsek, bu limitsiz internet değil, gene kotalı internet. limitsiz demek dolandırıcılık.
Sosyal ağlarda paylaş

Arka arkaya mesajlar atıp bir şeyler yazınca savunmuş olmuşum. TTNET'i savunduğum falan yok. Sadece 2 tip paket mevcut, ikisi de farklı kullanıcılara yönelik. Diğer kotalı paketler NET4, NET6 diye geçiyor ve bunlarda kota 4gb ve 6gb; üzerine para veriyorsunuz. NETLIMITSIZ'de para vermenizi gerektiren bir kota yok, sadece hızınız düşüyor. Tamam burada laf cambazlığı yapılmış ama paketlerin tümüne bakınca bir de 8Limitsiz diye bir tarife olduğunu görüyorsunuz ve bu ikisinin farklı olduğu ortada.

Ben hiç bir şekilde TTNET süper yapıyor, kimseyi keklemiyor/dolandırmıyor, süper hizmet veriyor demiyorum. Tam tersine o yöndeki şikayetlerimi farklı başlıklar altında zaten belirtiyorum.

Burada söylemek istediğim tek şey eğer 15gb üzeri download yapıyorsanız malesef pahalı olan paketi almanız gerektiği. 15gb üzerine çıkmamak için de ultra düşük seviye bir kullanıcı olmaya gerek yok (ben facebook'da videolar da izliyorum, pati'deki resim/videolara da bakıyorum, kongregate'den oyun da oynuyorum, grooveshark'dan müzik de dinliyorum ama dolmuyor).

Neyse, daha fazla konuşmıyım, uzun ve çok yazdıkça tartışmaya ve savunmaya çalışıyormuşum gibi anlaşıldı sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

dreagloth said:

Bende birşey ekleyeyim,bu kampanya sadece tt de yok, biri vs. de de var. Arkadaşım koç ta çalışıyor ve bunu pazarlayan elemanla konuştuk birebir. Zaten tt nin olduğu için tüm alt yapı,aynıdır heralde. Dediği şu; bu 8 mb bile garanti değil, 1-8 arası değişiyor hızı...

8 mb olması senin internet sağlayıcıya olan uzaklıgına göre değişir. Ben 740 gördüm maksimum bugune kadar.
Biri-smile ve bilumum TTnet ile aynı tarifeyi kullanan şirketler TTnetin altyapısını kullanmakta. Şu ana kadar bir tek Tellcom kendi altyapısını yerleştiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ben senden ziyade ttnet'in paketini eleştiriyorum.

şöyle ki, 15gb'ı dolduramayacak bir kullanıcıysan zaten 8mbit tamamen gereksiz kalmakla.
ben 1mbit ile 125gb download yapmışım (ki öyle 24 saat hiç durmaksızın download eden biri değilim)

eğer sadece internette dolaşmak için alınıyorsa 512k de oldukça hızlı. valla bana bile yetiyor. youtube, google, wikipedia ne ararsan hızlı hızlı gösteriyor.

eğer kişi hiç birşey indirmiyor buna rağmen 512k'yi çoook yavaş buluyorsa gidip elinden öpmek istiyorum "abimsin" diye.

yukarda gösterdiğim gibi "efektif şekilde" 8mbit kullanan birisiyse, zaten 5-6 saatlik bir kullanım hakkı oluyor 15gb kota yüzünden.

esas mesele "sınırlı" bir bağlantı sunup "sınırsız" diye yutturmak.

diyelim ki "ucuz" bağlantı sunmak istiyor,
512kb ile 10gb kota versin, kotalı bağlantı olsun (kotayı aşınca para ile devam edebiliyorsun interneti kullanmaya, gene "sınırsız" oluyor), 5 ytl'ye satsın. herkes ucuz ucuz kullansın :D
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

dreagloth said:

Bende birşey ekleyeyim,bu kampanya sadece tt de yok, biri vs. de de var. Arkadaşım koç ta çalışıyor ve bunu pazarlayan elemanla konuştuk birebir. Zaten tt nin olduğu için tüm alt yapı,aynıdır heralde. Dediği şu; bu 8 mb bile garanti değil, 1-8 arası değişiyor hızı...

8 mb olması senin internet sağlayıcıya olan uzaklıgına göre değişir. Ben 740 gördüm maksimum bugune kadar.
Biri-smile ve bilumum TTnet ile aynı tarifeyi kullanan şirketler TTnetin altyapısını kullanmakta. Şu ana kadar bir tek Tellcom kendi altyapısını yerleştiriyor.

Uzaklıktan ziyade bağlı olduğunuz dağıtım noktasındaki kullanıma bağlı. Bu noktaların verebileceği maksimum hizmet belirli ve o anki kullanıcı ile kullanım ağırlıklarına bağlı olarak hızınızda farklılık olabiliyor.
(örn. bende genellikle 650-750 arasında geziyor hız.)
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar bahsettiğim konu, 8mb verilen net hızının, uzaklığa bağlı olmasından dolayı yaşanan kayıplar değil. 8 mb verilen hattın, 1 mb ye kadar düşüyor olması. özellikle kalabalık lokasyonlarda, tüm kullanıcılara 8 mb verilemyecek gibiyse, değişimli servis verilmesi.

Sizin verdiğiniz örneğe göre açıklayayım; 8mb hattın max dl i 1/8 i 1 mb olarak alınır aşşağı yukarı, bu uzaklığa azalma gösterir, sizin örneklerinizdeki 750 kbps ye kadar düşmesi gibi. Bazı yerlerde, adam sana 8mb vermeyecek, ya da günün belirli saatlerinde, yoğunluk artınca vermeyecek, 4 mb ye düşücek hızın sen bilmeden, dolayısıyla dl de max 500 kbps olacak...
Sosyal ağlarda paylaş

niye bu kadar kötülediğinizi anlamıyorum 8mb 15gb kota olayını.

iş yerinde 4mb sınırsız internetim var ve orda dl yapabiliyorum
evde internete 50ytl altında para ödemek istiyorum
online oyun oynuyorum
aylık 10gb falan dizi indiriyorum
üstüne üstlük normalde baglantım 1mb iken aynı paraya 8 kullanıp 15gb'yi gecersem 512kb ye düşüyor yine de işlerimi yapabiliyorum.

Benim için ve muhtemelen bir çok insan için de çok makul bir paket bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...