Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nukleer santral

reyou

Öne çıkan mesajlar

Myshkin said:

"roket adam" said:

alım garantili doğalgaz anlaşmalarının bir sonucu o. yani her türlü harcanıcak o doğalgaz, harcamasan da parasını ödeyeceksin, e bunlar da ceyran üretelim bari demişler. ayrıca doğalgazdan elektrik üretimi gayet çevre dostu bi yöntem kömür linyit nükleer'e göre, sadece dışa bağımlı tabii, en büyük sorunu da bu :)

abi öyle bir ters mantık kurmuşsun ki. Elektriğin 60%'ı doğal gazla üretiliyor zaten ayrıca gaz şuan fazla değil eksik yani daha da fazla almaya çalışıyoruz, kışın ucu ucuna yetiyor. yani öyle bir mantık kurmuşsun ki evde yemek var diye yemek yiyoruz 3 öğün, karnımız acıkıyor diye değil gibi bir şey.
ayrı nükleerin ne kadar çevre dostu olup olmadığı kullanılan teknolojiye göre değişir.

çekdisa: http://www.alarko-carrier.com.tr/OzelDosya/DogalgazOzel/DgazArzTalep.htm

Bu talep rakamları enerji üretimi İLE birlikte rakamlar ayrıca, hani enerji üretimi için kullanılan doğalgazı talep miktarından çıkarsak, çok daha büyük bir açık ortaya çıkacak. zaten bu açık ortaya çıktığı için ulan bari boşa akmasın kafasıyla kuruldu o santraller. gerçek bu yani, şaka gibi ama gerçek. harcamasak da parasını ödüyoruz, bari bi işe yarasın kafası.

doğalgaz arzında yaşanan sıkıntılar toplam miktardan ötürü değil, anlık miktardan - iletim sıkıntısından ötürü. depolayacak yerimiz sayılı (tuz gölü altına yaptılar mı acaba öyle bir şeyler vardı hatırlayamadım şu an =), siyasi mevzulardan ne bileyim 'ula doğalgaz bitiyi la bize kalmadı'cı ülkelerden ötürü adamlar vanayı bi kıstığı anda ortada kalıyoruz. musluk düşün, kovaya doldurup kullanamıyorsun, bazen çok hızlı akıyor bazen ise çok az akıyor gibi düşün.

bu arada YÜZDE 60 rakamı da çok abartı, toplam enerji arzının %25'i falan doğalgaz idi sanırım, elektrik tüketiminde de maksimum %40 falandır, şu an tam hatırlamıyorum kafam da iyi zaten
Sosyal ağlarda paylaş

zamanında o kafayla kurulmuş olabilir. ama şuan her yıl %25 falan artıyor kullandığımız doğal gaz. sürekli olarak daha fazla alıyoruz yani. önceden bir miktarı kabul ettik şuan onu doldurmaya açlışıyoruz gibi bir durum yok.

ayrıca şuan yığınla hidroelektrik santrali inşaatı vs ama ama çok fazla enerji lazım ve doğalgazın o payını yine adam gibi azaltamıyoruz.

nükleeri bu yüzden destekliyorum ben de alternatif lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

özünde dediğin gibi, doğalgaz alım garantili olmasa doğalgaz çevrim santrallerini bu kadar çok kurmayacaktık mantığına göre gidersek o enerji talebi başka bi yerden karşılanacaktı, kömür falan olacaktı, e yine bizim enerji açığını kapatıcak bi alternatife ihtiyacımız olacaktı. yani evet, çok da önemli bi detay değil ama öğrenmiş oldum-olduk iyi oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Norak said:

olmaz çünkü 2015 e kadar çıkarılcak bütün boru sattık zaten daha çıkmadan :p

zaten bi thorium değil

Madem borun %75i bizde, tekelcilik yapıp fiyatı uçursalar ya, ABD'nin elindeki %20 bitene kadar bekleriz asdasdadadasd

Bizdeki borları saymazsak, dünyada bulunan diğer bor kaynaklarının, şu andaki teknolojide kullanılmak üzere, 1000 yıl yeteceği yazıyordu.

Nükleer konusunda ise, keşke kendimiz yapabilseydik. Dışa bağımlılık nükleer konusunda çok riskli. Ancak 0 enerji kazandırsa bile Türkiye'de bir tane bulunmalı, ve nükleer silah yapabilmeliyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...