Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kuzey Kore yer altında başarılı bir nükleer deneme yaptığını açıkladı.

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

Dogmeat valla ben de demişim Çin önleyebilirdi, incelemek lazım Kore'ye yaptıkları ihracat'ı falan diye.

Ayrıca çok iyi sallamışsın bebek ölüm oranlarında Kuzey Kore bırak geri kalmış ülkeleri Türkiye'nin yarısı kadar. (Binde 30'a binde 60 civarı -3 sene öncesinin rakamları-)

Kuzey Kore'nin tam manada sosyalist bir anlayışla yönetildiğini düşünmüyorum sadece anti-emperyalist duruşlarını destekliyorum ve Amerika karşısında caydırıcı güç olacak askeri olgunluğa erişmesini de isterim.

sipayspeyk Amerika'da binlerce homeless insan var ona bakarsan? Ha çöpten yemek artığı bulabiliyorlar diyorsan orası ayrı. Milyonlarca Amerikalı'nın da açlık sınırının altında yaşadığı biliniyor. Ayrıca Rusya tarihinde de kıtlıklar daima oldu. Bu tür şeyler de farklı bir tartışma konusu, doğal koşullardan teknolojiye ambargolardan dış ticarete vs. Devlet İdeolojisine tek başına bağlanamaz yani.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:
onu zaten söylemiyorum bile,diktatörlüğün olmazsa olmazı saraylarda yaşayıp toplu seks partileri yapmak.ama bunların yanında bir de ben gururumu koruyayım da bunlar ölsün np mantalitesi olunca böyle dünya bir yana k.kore bir yana olur işte.

Aaa Enginardıç gelmiş.

http://www.youtube.com/watch?v=joEIxKl-Gy4
Sosyal ağlarda paylaş

@dennis

Rusya 1948
İngiltere 1952
Fransa 1960
Çin 1964
Hindistan 1974
Pakistan 1998

Rusya dedin,rusya atom bombasını geliştirmek için aç bırakmadı halkını,süper güç olabilecek güçte ve dünyanın en kuvvetli kara ordusunu oluşturmak için bıraktı,ki 1940'ların 50'lerin şartlarıyla ne kadar bıraktı tartışılır.

İngiltere ve Fransaya hiç değinmiyorum bile zaten.

ayrıca cogitoz.

amerikadaki homeless larla kuzey kore halkını karşılaştırman da priceless olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

valla amerikan rüyası falan.Amerikaya gidip birçok ülkedeki insanlardan iyi şartlara sahip olabiliyor musun olamıyor musun ? oluyorsun.Tabi bir bok bilmeyip üniversite hayatında içip sıçıp amerikaya mastera gidip iş yok olm burda diyenleri demiyorum.Züğürt tesellisini bırakıp da gerçekten donanımlı olup da amerikada başarılı olmamak için bir sebep yok.
Sosyal ağlarda paylaş

unicefin 2005 ve 2006'da raporları var.

2005 raporuna göre 1000'de 42 bebek ölümü var ülkede(asyada 3.)
yine 2005 raporuna göre 1000 de 119 5 yaş altı ölümü varki asyada 1.

daha güncel rapor yok çünkü WHO çalışanları artık ülkeye giriş yapamıyor.yapsada butür araştırmalara izinleri yok.

ki WHO'ya ne kadar rapor edilenle gerçek arasınad ne kadar fark olduğunuda kimse söyleyemez.Unutmamak lazımki "ülkemizde AIDS şugüne kadar görülmemiştir" diyen bir yönetimi var.
Sosyal ağlarda paylaş

venezuellada yok bi sn hop, orda hükümet kendine karşı olan 2 milyon kişiyi intertte isimlerini yayınlayıp bunlara iş vermeyin diyip işlerinden çıkarttırdı çoğu gitti ülkeden bunların. :p

hugo chavez bunu merkez bankasını kendine bağlamadan önce mi sonramı yaptı tam emin değilim gerçi lol
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz, seninle daha öncede konuşmuştuk abicim bak bunu,
ekonomi eğitimi de almamışın, sadece das kapital okuyarak aman proleterya canım kuzey kore diyorsun. yapma etme. bizler kapitalizm dünyanın en süper sistemidir demiyoruz. ama diyoruz ki etrafını sorgula. aydınlık, SoL felan okuyarak yürümez bu işler. gözünü seveyim bak, sana da yazık bize de.
Sosyal ağlarda paylaş

Neyse demek istediklerim şunlar
1- Bir ülkedeki kıtlığın, açlığın o ülkenin sosyalist ya da liberal olmasıyla alakası yoktur. "Sosyalist diye açlar" anlamı çıkaranın anlını karışlarım.
2- Kore hakkında atıp tutanların yeterince şey bildiğini de düşünmüyorum fakat zamanında Çin, Küba için söylediklerinin bugün pek de gerçeği yansıtmadığı ortada iken, yıllardır Komünist ülkeler bizim gibi kapitalist ülkelerde deli gibi kötülenirken ben Kore'nin kötülenmesine de hep şüpheyle bakarım.
3- Amerika gibi son 60 yılda 19 kez nükleer tehdite başvuran, dünyanın ilk ve tek nükleer saldırısını gerçekleştirmiş (küçük ölçekli bombalar sayılıyorsa bilmem tabi orasını) çıkıp Kore barışa tehdit falan diyemez, kargalar güler.
4- "Kore'nin lideri grub seks yapıp ensest ilişkiye giriyomuş" "psikopatmış" falan filan hikaye. zamanında kim ildunk muydu neydi ona da dediler aynı şeyi adam üretimde falan harikalar yarattı, ülkeyi nereden nereye getirdi. Ha tapındırdı kendini de bu dünya kimlere tapmadı yani. Kore hiç emperyalistlik yapmış mı, başka ülkeye sömürmek için girip insanları öldürmüş mü, başka ülkelerde iç karışıklık yaratmış mı?

OO ginaly hoşgeldin. birinci maddeyi sana adıyorum o zaman.
Bu kadar anti-emperyalist söylem yeter bi çıkıp hava alıcam.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly Daha önceki mesajımda da yazmışım kıtlığı konuşacaksak ambargoları, dış ticareti, bir ülkedeki ekolojik yapıyı ve bu yapıyı nelerin bozduğunu, tarımda teknoloji kullanımını hammaddelerin ne için kullanıldığını falan konuşmamız lazım. Sen ekonomi okudun daha iyi bilirsin. Bunun liberalizmle ya da sosyalizmle bir alakası yok.
Tüm dünya sosyalist hükümetlerce yönetilse açlık oranlarının düşeceğini hesaplayamıyor musun, hani fazla tüketim lüks tüketimi falan he? Sen ekonomi okudun daha iyi bilirsin. Hatta bu değişimin tetikleyeceği kültürel ve askeri değişim sonucunda da daha insani şeylere yatırım yapılabileceğini?
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:
cogitoz said:

1- Bir ülkedeki kıtlığın, açlığın o ülkenin sosyalist ya da liberal olmasıyla alakası yoktur.

lan yuh artık.
sana bir adet google yazıyorum, orada bi textbox var, oraya gümrük, ambargo falan yaz.

lan ginaly'e ciddi birşeyler yazdırtan adam forumu yaşlandırır herhalde...
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
ginaly Daha önceki mesajımda da yazmışım kıtlığı konuşacaksak ambargoları, dış ticareti, bir ülkedeki ekolojik yapıyı ve bu yapıyı nelerin bozduğunu, tarımda teknoloji kullanımını hammaddelerin ne için kullanıldığını falan konuşmamız lazım. Sen ekonomi okudun daha iyi bilirsin. Bunun liberalizmle ya da sosyalizmle bir alakası yok.
Tüm dünya sosyalist hükümetlerce yönetilse açlık oranlarının düşeceğini hesaplayamıyor musun, hani fazla tüketim lüks tüketimi falan he? Sen ekonomi okudun daha iyi bilirsin. Hatta bu değişimin tetikleyeceği kültürel ve askeri değişim sonucunda da daha insani şeylere yatırım yapılabileceğini?

işte tüm dünya sosyalist olsa olur o.
bütün ülkeleri sosyalist yapabileceğine inanabilirsin, aklına kilit vuracak halimiz yok.
ama neden olmayacağını öğrenmek istersen game theory'nin ne olduğunu ve teknoloji-kapitalizm ilişkisini incele. ben uzun uzun anlatamaycam burada.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...