Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kuzey Kore yer altında başarılı bir nükleer deneme yaptığını açıkladı.

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

helal olsun kuzey koreye !!!!!
darisi iranin basina
daha efekli nuklear denemeler bekliyorum
durmak yok salamaya devam
bu arada 1940 taki icaat edilmis dediginiz seyi biz hala yapamadik bide utanmadan yuzsusce soyluyorsunuz lan daha sorsak nuklear enerjiye bile karsi cikarsiniz nooblar
ata sozunde oldugu gibi
nazar etme ne olur calis seninde olur nub!
Sosyal ağlarda paylaş

ehehehehehehehehehehehehehhehehehe @_@

Şaka bir yana, canının istediği her ülkeyi işgal edebilecek yüzsüzlükteki abd'nin(hele ki kitle imha silahı olarak atom bombası kullanan tek kendileriyken) başka ülkelerin nükleer güç edinmesine "ama dünya için tehlike lan bu" şeklinde tepki vermesi pek mantıklı değil sanki lan =)
Sosyal ağlarda paylaş

İşin garibi sırf Amerika'ya ve Kapitalizme laf atacağız diye hani neresinden tutsanız elinizde kalacak,savunduğunuz şeylerin bile neredeyse doğru dürüst uygulanmadığı,dünyanın en saçma sapan ülkesini savunuyorsunuz ya Sam'in ve Prawler'in tepkisini anlayabiliyorum hatta bende gülüyorum..
İnsanlar K.Kore'ye laf ederken,durduk yere orası süper bir yer geyiklerine getirdiniz,şimdi de olay sosyalizm/kapitalizm tartışmasına döndü ki,aslında hani örnek K.Kore olacaksa eğer bu tartışma bile o kadar gereksiz ki...
İlk başlarda K.Kore'de yaşam süperdi,sonra baktınız olacak gibi değil hani çünkü yok öyle birşey,şimdi olayı tamamen sosyalizm/kapitalizm'e getirdiniz ki onun da K.Kore gibi ne olduğu belirsiz bir ülkeyle de alakası yok...
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:
haydari said:
ginaly said:
kapitalizm krizlerle çökmez.
kapitalizm felsefe ile çöker, bilinçle çöker, aydınlanma ile çöker.
yol yordam, yöntem alternatif ? cidden

kapitalizmin en önemli destek ayaklarından biri teknolojik gelişme. teknolojik gelişme dünyayı daha global hale getiriyor, daha da küçültüyor. yediğimiz bicmac tüm dünyada aynı, içtiğimiz kahvenin tadı tüm starbuckslarda aynı. gitgite yükselen fakat yükseldikçe çeşitliliği azalan, tek bir stile doğru ilerleyen yaşam standardımız var. Teorik olarak gitgide standart hale geliyorsa, gelecekte öyle bir gün olacaktır ki artık benim yediğim yemek, benim sahip olduğum popüler kültür, benim sahip olduğum araç gereçlerin aynısı amerikadaki micheal'da da olacak. bu durumda ben ile micheal arasında bir fark kalmayacak. İşte ancak bu noktadan sonra insanlar "nabıoruz lan biz, adam olalım" diyip kapitalizmden vazgeçebilirler.
Tabi bu son derece kabataslak bir yaklaşım. Böyle bir sürecin içinde sayısız değişken mevcuttur, bu kadar basit bişey olmaz yani. Sadece fikir vermesi açısından şeettim.
çataldan kaleme her şey teknoloji. olay onu nasıl kullandığına bağlı. kapitalistler daha iyi kullanmış olabilir. insanlar zaten bir birinin aynı. sadece din ırk gibi dalgalarla bölünmüş. bu ayrımların yanlış olduğunu anlamak için bigmac'ten öte akıl gerek. komnünistlerin v.s. tespitleri doğru. çünkü materyalist felsefeyi baz alıyorlar. gelecek planları yanlış çünkü kehanetlere dayanıyor. işgücü sektör değiştiriyor. sanayi robotlaşıyor. onların geri dönük diktatöryel yaklaşımları taraftar toplamıyor. teknoloji sayesinde insanlar işsiz kalıyor. kapitalistler istemese de kitleler yatıyor. zaten kapital sahiplerinin birkaç teknisyenden ötesine ihtiyaçları kalmıyor. sistem onları sürekli zenginleştiriyor. fakir kitleler pazarı daraltıyor bu da onların zenginliğinin önüne ket vuruyor. gerçekteyse devletten orduya paradan kar'a hiçbir şeyin anlamı kalmıyor. aklımızdaki bariyerlerden başka bir engelimiz yok. yani kapitalizmin daha fazla gelişmesinden öte, eğitimli insanların önyargısız bakması ile kapitalizm mevcut teknoloji ile bu gün bile yıkılabilir. yani geçiş için teknolojinin biraz daha gelişmesi gerekmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

ben sana "sen nasıl olurda zengin olmak isityorsun, senın cok paran olması demek birilerinin ac kalması demek, katil" diyomuyum? demiyorum.

sizin dunyanıza ait olmıyan kavramalrı düzenleri felsefeleri, kendi dunya gorüşünüzle değerşerinizle yargılıyamazsınız.

Komünizmi destekleyenlerin bilmediği temel bir bilgi: İnsan vahşi bir hayvandır. Hiçbir zaman komünist sistemde yaşayacak kadar stereotipleştirilemez. Hiçbir zaman değişmeyecek insan doğası komünizme aykırıdır. İşte bu yüzden komünizm kağıt üzerinde güzel kalmaya ancak pratik hayatta çürümeye mahkumdur.

İnsanların bir kısmı zengin olmayı, küçük bir kısmının da kaybetmeyi kasten tercih ettiği sürece komünizm yanlış olacak. Sürünmeyi hak etmek kavramına girmedim bile. Onu da katarsam komünizm tamamen çöküyor çünkü.

Bununla birlikte dünyadaki mevcut kapitalist sistemin revize edilmesi lazım, dünyayı ve halkları sömürüyor. Haksızlığa ve sömürüye sebep oluyor. Bunun çözümü sosyalizm ya da komünizm değil.
Sosyal ağlarda paylaş

pekaziz said:
İnsanlık tarihi hakkında iki satır okumadan, sadece 15-20 yıllık hayat tecrübesine bakaran"insan vahşi bir hayvandır" diyenlere gülüyorum sadece. Morgan'ın yazılarını okuyun biraz, ilk insanlık tarihini öğrenin.

Bunu "15-20" senelik hayat tecrübesine dayanarak bir bünye söylemiyor. Bu bilimin desteklediği bir bakış açısı. Kişisel değil yani.

İnsanlık tarihi hayvanların bile yapmayacağı türden kanlı savaşlardan oluşuyor ve bu binlerce yıldır olduğu gibi hiçbir zaman değişmeyecek.

Prawler said:

Cuce said:
ben sana "sen nasıl olurda zengin olmak isityorsun, senın cok paran olması demek birilerinin ac kalması demek, katil" diyomuyum? demiyorum.

Gercek kapitalizmde benim zengin olmam demek baskalarinin da zenginlesmesi demek. O yuzden diyemezsin zaten.

Ek olarak sadece burda Prawler'a katılmıyorum. Evet birilerinin zenginleşmesi demek birilerinin kaybetmesi demek çünkü matematiksel bakış açısıyla dünyadaki gelir dağılımının toplamı sabit düşünülürse biri artarken diğeri azalır. Toplam değişmez.

Yani eğer zenginleşmeden bahsedeceksek birileri de fakirleşecek. Herkes aynı anda zenginleşmiyor yani, başka bir yerden çıkıyor o.

Ek olarak evet, hak eden zenginleşirken hak eden kaybetmeli. Çünkü hak diye bir kavram var. Hak etmeyen adam kazanmamalı.

Bugünkü sistemde hak etme durumu sömürülüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:
pekaziz said:
İnsanlık tarihi hakkında iki satır okumadan, sadece 15-20 yıllık hayat tecrübesine bakaran"insan vahşi bir hayvandır" diyenlere gülüyorum sadece. Morgan'ın yazılarını okuyun biraz, ilk insanlık tarihini öğrenin.

Bunu 15-20 senelik hayat tecrübesine dayanarak bir bünye söylemiyor. Bu bilimin desteklediği bir bakış açısı. Kişisel değil yani.

Son 150 yıldır Morgan'ın ortaya sunduğu gerçekleri çürüten hangi bilimsel veriyi kaçırıyorum acaba? Aydınlatır mısın beni?
Sosyal ağlarda paylaş

Senin için "Morgan'ın ortaya sunduğu gerçekleri" özetler misin? Sen özetlemeden cevap vereyim ya da: İnsana sadece etnoloji ve antropoloji açısından bakmak yetersizdir. İnsana biyolojik ve genetik açılardan bakılırsa "insan" hayvanlar aleminde sınıflandırılır. Bununla birlikte sosyolojik açıdan bakarsan ilk zamanlardan bugüne kadar her zaman savaşlar olmuştur. Bugün bile birileri hayatta kalabilmek ve çıkar sağlayabilmek için vahşice hergün onlarca kişiyi katlediliyor. Gördüğün gibi insan hayvanlardan daha vahşi yani. Öyle "çömlekçilik sanatı vahşet dönemini bitirmiştir, barbarlık dönemi alfebesiz dönemdir" demekle falan olmuyor yani. İnsan doğası vahşi diyorsak bunu antropoloji açısından söylemiyoruz, genetik açıdan söylüyoruz. O açlık hissiyle gelen agresiflik, vahşet genlerde var yani.

Redeagle said:

Şaka bir yana, canının istediği her ülkeyi işgal edebilecek yüzsüzlükteki abd'nin(hele ki kitle imha silahı olarak atom bombası kullanan tek kendileriyken) başka ülkelerin nükleer güç edinmesine "ama dünya için tehlike lan bu" şeklinde tepki vermesi pek mantıklı değil sanki lan =)

İşte Amerika'yı anlayabilmiş biri daha. Sabahtan beri bunu anlatmaya çalışıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

haydari said:

çataldan kaleme her şey teknoloji. olay onu nasıl kullandığına bağlı. kapitalistler daha iyi kullanmış olabilir. insanlar zaten bir birinin aynı. sadece din ırk gibi dalgalarla bölünmüş. bu ayrımların yanlış olduğunu anlamak için bigmac'ten öte akıl gerek. komnünistlerin v.s. tespitleri doğru. çünkü materyalist felsefeyi baz alıyorlar. gelecek planları yanlış çünkü kehanetlere dayanıyor. işgücü sektör değiştiriyor. sanayi robotlaşıyor. onların geri dönük diktatöryel yaklaşımları taraftar toplamıyor. teknoloji sayesinde insanlar işsiz kalıyor. kapitalistler istemese de kitleler yatıyor. zaten kapital sahiplerinin birkaç teknisyenden ötesine ihtiyaçları kalmıyor. sistem onları sürekli zenginleştiriyor. fakir kitleler pazarı daraltıyor bu da onların zenginliğinin önüne ket vuruyor. gerçekteyse devletten orduya paradan kar'a hiçbir şeyin anlamı kalmıyor. aklımızdaki bariyerlerden başka bir engelimiz yok. yani kapitalizmin daha fazla gelişmesinden öte, eğitimli insanların önyargısız bakması ile kapitalizm mevcut teknoloji ile bu gün bile yıkılabilir. yani geçiş için teknolojinin biraz daha gelişmesi gerekmiyor.

Dediğin doğru, teknoloji geliştikçe işçinin yerini alıyor, açıkta kalan işçilere yeni işler yaratılamıyor, işçi çalışamayınca para kazanamıyor, parası olmayınca bir şey almıyor, toplam talep azalıyor, talep azalınca şirketler para kazanamıyor, onlar para kazanamayınca yeni yatırımlar yapamıyorlar, yatırım olmayınca yeni iş sahaları açılamıyor, böylece biraz daha işçi işsiz kalıyor ve çark başa dönüyor.
Kapitalizm kendi kendini bitirecek tezi bu.

Fakat bu noktada bahsettiğin, yani aklımızdaki bariyerleri kaldırdığımızda engelimiz kalmaz dediğin şeyin gerçekleşebilmesi için o bariyerleri kaldıracak itici gücün oluşması lazım.

O itici güç de kapitalizm yüzünden fakirleşip hayat standartlarının düşmesi.*
Bahsettiğimiz teknoloji ilerlemesi öncelikle bu vasıfsız işçileri vuruyor. Yani en basit bir vidalama işini yapan işçi artık o işi makinaya kaptırıyor. Fakat skilled job denilen servisler sektöründe decision making ağırlıklı, henüz makinaların yerini alamadığı işlerdeki işçiler hayat standartlarını çok fazla kaybetmiş değil. Ve servisler sektörü dünyadaki toplam GDP'nin 60%'ini oluşturuyor. Bu vasıflı işçiler, vasıfsız işçilere göre gitgide daha iyi konuma geliyorlar, aralarındaki fark açılıyor. Ancak IMF 2007 raporu gözümüze sokmuştur ki vasıflılar vasıfsızlara göre relatif olarak ücret artışı yaşarken, bu iki işçi sınıfının toplamı kapitale karşı kaybediyor. Bu döngü devam ettiği sürece gün gelecek artık vasıflı işçiler de "hoop durun lan noluyo" diyecek. Şu an için tabiri caizse tuzu kuru adamlar yani. İşte ancak o noktadan sonra artık kapitalizmin yanlışlarının topluca savunulduğu ortam ve değişime hazırlayıcı mental platform oluşacak. O yüzden "eğitimli insanların önyargısız bakması" olayının sadece bilinçle değil, bu insanlar gerçekten kapital sahiplerine karşı somut olarak bir şeyler kaybettiklerini anladıklarında gerçekleşeceğini düşünüyorum. Kapitalizm bir cool down süreci gibi. Yanıp bitmesini beklemekten başka çare yok.

*: şu anki süreçte teknoloji artış hızı ile işçilerin ücret artışı paralel olmadığı için, hayat standartlarını düşürmek istemeyen işçiler aradaki açığı borçlanarak kapatıyorlar. dünya para stoğu belirli bir değişkene bağlı olmadığı için borçlanma sürekli devam eder, arada sistemin bi f5 yemesi gereken yerler olur ki bunlara kriz diyoruz. business cycle desek daha güzel bir tabir olur. borçların ileride ödenebilir olduğu hissiyatı tekrar oturtulduğunda borçlanma tekrar devam ediyor. sonra bi daha kriz falan. bu da daha önceki mesajımda söylediğim, neden krizlerle kapitalizmin çökmeyeceğinin cevabı niteliğinde.

ps: sevgili haydari, alıntılamış olduğum, bilinçli, bilgi dolu, popülist söylemlere dayanmayan mesajına da teşekkür ederim. ağzından tükürükler saçarak kuzey korede insanlar refah içinde yaşıyor diyen arkadaşlar örnek alır inşallah. teşekkürler.
Sosyal ağlarda paylaş

firatram said:
Dennis said:
Eline yeterli miktarda güç geçerse, Kuzey Kore'nin Amerika'dan daha beter bir "Amerika" olacağı gayet açık bence.

Etki tepki meselesi bu. Elbette silahlanmaya karşı olmak lazım ama ezici güçün karşısında bir güç olmasıda durumu dengeler.

Çin var zaten Amerikanın karşısında. Bir güç olmasına lafım yok zaten, ama nükleer silah geliştirilmesi tüm insanlık için sakıncalı.

Amerika elindeki nükleer silahları bugün kullanmaya kalksa, başta kendi ülkesinden olmak üzere çok fazla tepki alır, birçok ülke ile ilişkileri bozulur. Kuzey Kore'nin kendi vatandaşlarının tepkiyi bırak, söz söylemeye hakkı yok, diğer ülkelerin tepkilerini de umursayacaklarını söyleyemeyiz.

O yüzden evet, Kuzey Kore'deki nükleer silahtansa, Amerika'daki nükleer silahı tercih ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:
Senin için "Morgan'ın ortaya sunduğu gerçekleri" özetler misin? Sen özetlemeden cevap vereyim ya da: İnsana sadece etnoloji ve antropoloji açısından bakmak yetersizdir. İnsana biyolojik ve genetik açılardan bakılırsa "insan" hayvanlar aleminde sınıflandırılır. Bununla birlikte sosyolojik açıdan bakarsan ilk zamanlardan bugüne kadar her zaman savaşlar olmuştur. Bugün bile birileri hayatta kalabilmek ve çıkar sağlayabilmek için vahşice hergün onlarca kişiyi katlediliyor. Gördüğün gibi insan hayvanlardan daha vahşi yani. Öyle "çömlekçilik sanatı vahşet dönemini bitirmiştir, barbarlık dönemi alfebesiz dönemdir" demekle falan olmuyor yani. İnsan doğası vahşi diyorsak bunu antropoloji açısından söylemiyoruz, genetik açıdan söylüyoruz. O açlık hissiyle gelen agresiflik, vahşet genlerde var yani.

İnsanlığın tarihin (özellikle ilk çağ zamanını) bugün bilimsel olarak en gerçekçi şekilde açıkladığı kabul edilen antropolog Lewis Henry Morgan'dır.

Koca eserini burada açıklamam çok zor ama özetle şunları söylüyor: İnsan ortaya çıktığı ilk anda "bencillik, sahiplenme, savaşma" gibi arzulardan habersizdi, çünkü yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan yiyecek zaten çok kısıtlıydı. Erkekler topluca ava çıkarlar, bulabildikleri hayvanı eşit bir şekilde bölüşürler ve bu şekilde ölüp giderlerdi. Ne zaman ki insanlar üretim araçlarını geliştirdiler (mızrak, ok, yay yapımı gibi) ihtiyaçları olandan fazlasını elde ettiler, o zaman o fazlaya kimin sahip olacağı sorusu gündeme geldi. Dolayısıyla bencillik denen kavramın çıkış noktası üretim fazlasının ortaya çıkması ve bunun bölüşümü sorunudur.

Sosyalizm de bu üretim fazlasını halka eşit bir şekilde dağıtacağı için bireysellik kavramının zamanla ortadan kalkacağını kabul eder.

Ulan karımı da mı paylaşacağım başkalarıyla diyen amcalar için de Nazım Hikmet'ten bir dize alıntılayalım.

yarin yanağından gayrı
her şeyde her yerde
hep beraber hep beraber
diyebilmek için
Sosyal ağlarda paylaş

İşte biyoloji ve genetik de ilk zamanlarda insanda bencillik duygusu olmamasını reddediyor. Hayvanlar da mesela mücadele eder biyolojik ihtiyaçlarından dolayı. Bencillik duygusunun ihtiyaç fazlasıyla alakası yok. Bu genlerde ve yaşam formlarının hayatta kalması için doğuştan gelen bir özellik görüşü var. Bu da Morgan'la ters düşüyor.

Ayrıca insan doğasının vahşi olması demek "tarihte üretim araçlarından önce savaş olmaması" teorisiyle aynı şey değil. Savaş daha toplumsal bir olaydır, toplum yoksa savaş da olmaz..vs. Fakat bu bireylerin biyolojik olarak vahşi olmadığı anlamına gelmez.

Ek olarak günümüz dünyasında teknolojinin etkisiyle çağdaş yaşamda ihtiyaçların miktarı kat kat artmıştır ve sosyalist sistemde kimsenin çağdaş ihtiyaçları karşılanamaz, herkes örnekte olduğu gibi çağdışı yaşar. Ayrıca herkesin stereotipleştirilmesi hatasına değinmiyorum bile. Hak kavramına da değinmiyorum, çünkü herkes eşit koşulları hak etmez, tercih bile etmez. İşte bu yüzden bazı insanların ihtiyaçları tamamen karşılanmalıdır, ancak sistem hatası sonucu düzenli olarak ihtiyacından kat kat fazlasının karşılanmasına ben de karşıyım.

Hiçbir sistem bireysellik duygusunu yok edemez biyolojik olarak, o düşünce sadece siyasette bahsi geçen biyolojik olarak imkansız bir hayaldir.

Dennis said:

Amerika elindeki nükleer silahları bugün kullanmaya kalksa, başta kendi ülkesinden olmak üzere çok fazla tepki alır, birçok ülke ile ilişkileri bozulur. Kuzey Kore'nin kendi vatandaşlarının tepkiyi bırak, söz söylemeye hakkı yok, diğer ülkelerin tepkilerini de umursayacaklarını söyleyemeyiz.

O yüzden evet, Kuzey Kore'deki nükleer silahtansa, Amerika'daki nükleer silahı tercih ederim.

Hiç katılmıyorum bu kısma. Kendi ülkesinden gelecek tepki maksimum bikaç kitlenin protestosundan ibaret olur, belki biraz oy kaybı falan olur. O diğer ülkelerin de amerikayla ilişki bozacak cesaretleri zaten yok, ne yapsa uşağı konumundalar. Amerika'ya itiraz edecek cesareti olan ülke yok bugün Avrupa'da. Belki geri kalan ülkelerden kafa tutanlar olabilir.

Kuzey Kore öyle bişey yapsa Natosu var şusu var busu var, en azından cevap verme şansı var. Ama amerika yaparsa 2-3 ülke dışında kimse yok. İşte bu yüzden güçsüzle güçlü, fakirle zengin arasındaki bu tip uçurumlar dünya için bi tehdit.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

Komünizmi destekleyenlerin bilmediği temel bir bilgi: İnsan vahşi bir hayvandır. Hiçbir zaman komünist sistemde yaşayacak kadar stereotipleştirilemez. Hiçbir zaman değişmeyecek insan doğası komünizme aykırıdır. İşte bu yüzden komünizm kağıt üzerinde güzel kalmaya ancak pratik hayatta çürümeye mahkumdur.

http://img35.imageshack.us/img35/9674/36892579.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...