Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Polis Vahşeti

cogitoz

Öne çıkan mesajlar

gene "YA ANNENIZE ÇARPSAYDI O ALKOLLU SURUCU" argümanı gelmiş siz hala tartışıyorsunuz arkadaşlar. Adam finish him yapmış. Vermiş argümanı kanıtlamış haklı olduğunu.

Mesela bu argümanı söyleyen birisi asla ve asla polisten korkmaz üstünde ehliyeti yokken yakalanırsa. Yada alkollüyse. O yüzden ya kenara çeker türk delikanlısı gibi polisle yüzleşir yada ölmeyi hakeder. İşte beyin çapını belirleyen tek unsur bunlardır. O yüzden bazıları beyin çapıyla uygun nick seçip trollüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Dur ihtarına uymayan adam hem yasayı çiğnemiştir, hem de muhtemelen saklayacak bir şeyi vardır, ki varmış. Bu da polise önce uyarı ateşi, sonra direk ateş açma hakkı verir, o da yapılmış. Yaralamak yerine öldürdüğü için ve tutuksuz yargılandığı için de 2 sene almış, bu kadar basit.

Olayı "cinayet" ile aynı kefeye koyanlar süper yani. Esas sahtecilik yapıp örtbas etmeye çalışanların beraat etmesine yanın siz, polis işini yapmış. Kaçarsan vururlar, adam olacaksın, kaçmayacaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
Bak bu haberde elli tane link vermişim polis olaylarıyla ilgili. Ayrıca Baran Tursun'un öldürülmesinin de gereksiz olduğunu söylüyorum. Bu tür olayların değiştirilen polis kanunuyla ilgili olduğunu söylüyorum ve maddeleri yazıyorum. Son iki yılda 44 kişiyi öldürüyor polis, bunu vurgulamak istiyorum. Bu ölümler, dayaklar istisna olmaktan çıktı artık. Kürt milliyetçiliğiyle alakası olmayan biriyim ve bu konuyu onunla bağdaştırmak sadece senin gibi provokatörlerin yapabileceği bir şey. Böyle biri olsam dahi bunu gündeme getiremezsin! Bu konuda söyleyeceğin bir şey varsa söyle, gelip bana neden böyle bir başlık açtın ne hakla diyebiliyorsun! Gerçekten senin yaptığının bir cezası olmalı bu forumda. Forumun kalitesini düşüren ve özgür tartışmaya zarar veren sensin çünkü.

kimse iyi ki öldürüldü demiyor ki.
Ama sen kalkıp kimin masumiyetini kanıtlamaya çalıştığının farkında değilsin galiba.

Alkollü, ayrıca dur ihtarına uymuyor.
Dur ihtarına uymamak ne demek farkında mısın sen?
Bıraksalar gitse, bu adam canlı bomba olsa, ha sen olmaz dersin şimdi, ama bana kanıtlayamazsın, ya da o anda polis düşünemez onun ne olup olmadığını.
O adam gitse patlatsa biyeri, çatır çatır insanlar ölse kim verecek hesabını. Kusura bakma ama, polis dediğin güvenliği sağlayacak insansa eğer, eli kolu bağlı da oturamaz biyerde.
Ölmüş olması tabiki üzücü, kim olursa olsun, ne olursa olsun o da can. Ama yasalar var, uymazsan, üzülürsün. Dursaydı adamakıllı, yeseydi cezasını, ya da en baştan çıkmasaydı trafiğe alkollü. Zaten alkollü çıkması ayrı hadise de, neyse diğer ihlalinin yanında küçük kalıyor bakma sen.
Sosyal ağlarda paylaş

Adam bi güzel ateş açmış öldürmüş işte.
Bunun bi çok yolu var. plakayı alırsın, anaons edersin,
takip edersin, destek istersin.
Ha eğer adam ''yok abi ben uğraşamam bunlarla'' diyorsa zaten o na da polis demiyolar başka bişey diyolar.

''ya adam terörist olsa, ya bomba patlatsa'' falan demekle olmuyo bu işler. Eğer polise, ota .oka vurma yetkisi verilirse zaten bu sefer teröristin yapamadığını polis yapmış oluyo. Örneklerde var işte yanlış yere ölenler.
Sosyal ağlarda paylaş

Seagle ve Baggio zaten başlığın Polis Vahşeti olmasının sebebinin çok ufak bir parçası Baran Tursun olayı. Güncelleştiren öğe o diye ilk planda onu yazdım.

Kimse iyi ki öldürüldü demiyor ama ben bu olayın meşru olmasının da karşısında olduğumu anlatıyorum anlamadığın nokta bu. Çıkıp "bunun hukukumuzda yeri yok" dememişim. Yani değiştirilen yasalar bu olayların yaşanmasına sebebiyet veriyor, verecek. Yunanistan'da bir çocuk öldürüldü diye ayaklanma çıktı. Ben ülkemde de bu bilincin yerleşmesini istiyorum. Otoritenin insan hayatıyla bu kadar kolay oynamaya hakkı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ne güzel di mi, polis vurdu polis kaka, adam öldü adam masum.
Ayrıca bi şüphe de polisin üstüne doğru arabayı sürme var, ben de bunun yalan olduğuna inanmıyorum. Adam dur ihtarına uymamayı göze almışsa, polisin üstüne de kırabilir direksiyonu.

Birde istediğiniz ceza nedir anlamadım? İdam falan mı edilsin polis?

Birbiriyle ideolojik açıdan bağlantılı olduğunu düşündüğüm birkaç konu var forumda yakın zamanda ve o da bunlardan biri. Anlatılan olayların tarafsız, bahsedilen kişilerin masum olduğunu Allah gelse inandıramaz bana kusura bakmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Meşru değil ki zaten, ceza verilmiş işte polise, bir daha da polislik yapamaz diye tahmin ediyorum yasayı tam bilmesem de.

Diyorsan ki kanun kaçaklarının kaçmalarına göz yumalım ya da gece gece çok daha fazla insanın canını/malını tehlikeye atıp kovalamacılık oynayalım, verilsin bütün polislere birer taser, öyle takılsınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

cogitoz said:
Seagle ve Baggio zaten başlığın Polis Vahşeti olmasının sebebinin çok ufak bir parçası Baran Tursun olayı. Güncelleştiren öğe o diye ilk planda onu yazdım.

Kimse iyi ki öldürüldü demiyor ama ben bu olayın meşru olmasının da karşısında olduğumu anlatıyorum anlamadığın nokta bu. Çıkıp "bunun hukukumuzda yeri yok" dememişim. Yani değiştirilen yasalar bu olayların yaşanmasına sebebiyet veriyor, verecek. Yunanistan'da bir çocuk öldürüldü diye ayaklanma çıktı. Ben ülkemde de bu bilincin yerleşmesini istiyorum. Otoritenin insan hayatıyla bu kadar kolay oynamaya hakkı yok.

Ben de ülkemde herkes kanunlara uysun istiyorum ama, bak herkes uymuyormuş işte. Dikkat edersen polis uymuş bence, çünkü vardır ateş hakkı o durumda.

Ha sen kanun yanlış diyorsan, yanlış yerde bağırıyorsun arkadaşım.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiyede insanlar hava kararınca rahat rahat gezemiyor bile. İnsanlarda burda adam polisten kaçtı ne yapmış ki diyor. Polis tabiki vuracak o adamı napabilir yani ? Diğer pek çok olay var polisi haksız bulduğum lakin bu olayda polis haklıdır. sahtecilik olayı da üstünü örtmek için tabi türkiyede üstü örtülen şeyleri düşünürsek bu bişey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

ortada araştırmamaktan ( oysaki elinizin altında google var hiç olmasa)
yada araştırıpta anlamamaktan
yahut bilmemekten
kaynaklı bir sorun var
arkadaşlar polisin bu olayda silahla ateş açması kanun dışıdır
son derece libarel yeni kanunlara göre bile polis bu olayda silahını usülsüz kullanmıştır.
kastı neydi/haklımıydı haksızmıydı binlerce sayfa konulun umrumda değil.istediğiniz kadar maloski argüman dökün,lakin polisin yaptığının kanunsuz olduğunuda bilin.
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT said:
ortada araştırmamaktan ( oysaki elinizin altında google var hiç olmasa)
yada araştırıpta anlamamaktan
yahut bilmemekten
kaynaklı bir sorun var
arkadaşlar polisin bu olayda silahla ateş açması kanun dışıdır
son derece libarel yeni kanunlara göre bile polis bu olayda silahını usülsüz kullanmıştır.
kastı neydi/haklımıydı haksızmıydı binlerce sayfa konulun umrumda değil.istediğiniz kadar maloski argüman dökün,lakin polisin yaptığının kanunsuz olduğunuda bilin.

Tam tersine, tartışılacak bir şey varsa kanunun doğruluğu veya konunun etikliğidir. Polisin dur ihtarına uyulmadığında ateş açma hakkı gayet kanuni bir şeydir.

Araştırma eksikliği bulunan sensin yani bizzat, ki araştırman bile gerekmiyordu, bkz. ilk mesaj:

"Madde 16 - Polis yaptığı tahkikat esnasında ifadelerine müracaat lazım gelen kimseleri çağırır ve kendilerinden lüzumlu olan şeyleri sorar. Tahkikat için ifadesine müracaat edilmesi lazım gelen eşhasın polis tarafından vukubulacak davete icabet etmeleri ve ifade vermeleri mecburidir. Bu davete icabet etmiyenler hakkında Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 17 nci maddesi mucibince muamele yapılır.

Madde 17 - Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun on altıncı maddesi mucibince polis için silah kullanmak salahiyetinin kabul edildiği hallerde silah kullanılması silah kullanmaktan başka bir çare bulunmadığı hallere münhasırdır. Bu takdirde mümkün olduğu kadar suçlunun öldürülmekten ziyade yaralı olarak yakalanmasına dikkat edilmesi ve kalabalık yerlerde silah kullanmaktan imkan nispetinde sakınılması icap eder. "

"İmkan dahilinde" vs. yoruma açık maddelere göre yorumu yapıp kanuna uygunluğa karar vermek bizim işimiz değil, araştırılarak yapılacak bir şey de değil. Şu durumda tek kanuna uygun olmayan yer yaralayıcı yerine öldürücü ateş açılmasıdır, daha doğrusu edilen ateşin ölümle sonuçlanmasıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Silah en son çare olarak ve düzeni bozan kişiyi kaçamaz veya saldıramaz hale getirmek amacıyla kullanılmalıdır.

1. Taarruz (Saldırı) ve tecavüzü başka bir şekilde defetmeye imkan olmamış ise;

2. Silah kullanılması gereken failin, başka bir şekilde ele geçirilmesine imkan bulunmamış ise,

Bunlar da bahsettiğimiz durumu içermiyor mu? Yanlış olanlar nedir; başka şekilde ele geçmesi belki mümkündür, bütün yasa ve yönetmelikleri bilmediğim için kontrolden kaçan herkese bir çırpıda takip/barikat uygulanıyor mu bilemiyorum. Bir de kaçamaz hale getirip yaralamak yerine öldürmüş adam.

Ben zaten adamın ölmesini savunmuyorum da, "ateş etmeye bile hakkı yok" görüşüne karşıyım. Benim bildiğim polis kontrolünden (kimlik olsun, çevirme olsun) kaçan adama sesli uyarı yapılır, dinlemezse korkutmak için havaya ateş edilir, yine olmazsa adamın kendisine ateş edilir. Burada da diğer hallerle birlikte bunları yazmış zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Nefr said:
'yanlis yerde bagiriyorsun' derken?

yanlış yerde bağırıyor.
evet bağırıyor bence, çünkü arkadaş olayı anlatmaktan çok bi tarafı baskı altına almaya da çalışıyor. İlk mesajından beri polis hep kötüdür gibi bi düşünce yaratmış. Şahsi düşüncem bu.

Olayı anlatması değil mesele olan, paylaşma yeri forum tabiki hepimiz biliyoruz ama, yapmak istediği, düzeltmek istediği birşey varsa, burada konuşmaktan daha etkili şeyler yapabilir.

Mahkeme gibi yasa tartışıyoruz kısır döngüde, polisin yaptığı kötü de, adamın dur ihtarına uymaması normal birşey mi. Birsürü sebebi olabilir adam dur dediğinde polis durmuyorsa. O andaki duruma göre önlem alınır. Katil damgası vermeye gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

olay şudur

1)ortada bir tarruz yok.

2)olayda 1den fazla polis aracının kurduğu bir barikat yok,ifadelere göre havaya açılan bir uyarı ateşi yok,bilirkişi raporuna göre ateş direk sürücüyü hedef alınarak yapılmış.

senin bildiğine göre diye birşey yok.
kanuna göre;sadece ağır ceza gerektiren bir suçtan hükümlü olan ve aranan bir kişiler kaçmaya yeltenirse önce dur ihtarı yapılır,sornada ateş edilebilir,sokakta "dur" dediği adam durmayınca vurma hakkı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...