Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ne Mutlu Türküm Diyene yazısı silinmeli

unac

Öne çıkan mesajlar

Türkiye'de dönen iğrenç oyunları görmek istiyorsan çok uzağa Hakkarilere gitmene gerek yok. Git özelleştirmeleri oku, NATO anlaşmalarını oku, darbeleri oku, our boys did it'leri oku, tarımı hayvancılığı ne hale getirdiler onu oku. Bunları anlamak için beyinden fazlasına ihtiyaç var.

DTP politikalarını eleştirirsiniz, DTP'nin PKK'nın yeni bir Kürt ulusu kurup oradaki feodal sistemi kapitalistleştirme ve küresel pazara dahil olma düşüncesi taşıdığını da tezlerinizle iddia edebilirsiniz. Ancak bunun karşılığında hangi tarafta yer almak önemli. Düzen partilerinde yani Amerikancılıkta mı, nerede? Bu bazı solcular neden DTP'nin g.tünden ayrılmıyor bir düşünün bakalım. Bölücü değil ama özgürlükçü Kürt halkı neden bu DTP'yi destekliyor. Yanlış tarafı seçenlerin, halkın yanında olacağına karşısında olanların onları DTP'ye ve PKK mahkum bırakması yüzünden olmasın sakın.
Sosyal ağlarda paylaş

Atatürk milliyetçiliğini "amaca göre kullanmak" da güzelmiş lol.

Şaka gibi adam.

cogitoz said:
Türkiye'de dönen iğrenç oyunları görmek istiyorsan çok uzağa Hakkarilere gitmene gerek yok. Git özelleştirmeleri oku, NATO anlaşmalarını oku, darbeleri oku, our boys did it'leri oku, tarımı hayvancılığı ne hale getirdiler onu oku. Bunları anlamak için beyinden fazlasına ihtiyaç var.

DTP politikalarını eleştirirsiniz, DTP'nin PKK'nın yeni bir Kürt ulusu kurup oradaki feodal sistemi kapitalistleştirme ve küresel pazara dahil olma düşüncesi taşıdığını da tezlerinizle iddia edebilirsiniz. Ancak bunun karşılığında hangi tarafta yer almak önemli. Düzen partilerinde yani Amerikancılıkta mı, nerede? Bu bazı solcular neden DTP'nin g.tünden ayrılmıyor bir düşünün bakalım. Bölücü değil ama özgürlükçü Kürt halkı neden bu DTP'yi destekliyor. Yanlış tarafı seçenlerin, halkın yanında olacağına karşısında olanların onları DTP'ye ve PKK mahkum bırakması yüzünden olmasın sakın.

"Yanlış tarafı seçip halkın yanında olacağına karşısında olan" biri varsa olsa olsa DTP'dir. Çünkü DTP halkın yanında görünüp halkın temsilini ve hak savunuculuğunu bir terör örgütüne mahkum edecek kadar iki yüzlü. Arkasına alarak sömürdüğü halka hizmet etmek yerine o halkı egoistçe kendi çıkarları doğrultusunda suistimal ederek Türk askerinin düşmanı yapacak kadar sömürücü ve bölücü.

Bu ülkede kimse kürtlere karşı değil. DTP kürtlerin çoğunluğunun cahilliğini sömürerek kürtleri orduya düşman etmeye çalışıyor. Sizin gibi kafası çalışmayanlar da ana tabloyu göremeyip kurtlar vadisindeki çeto ve ekibi gibi saf saf ortalarda kimlik mimlik diye saçmalıyor.

Onu bunu senaryoları bırakıp cehaletin sömürüsüne savaş açın, PKK teröristtir DTP=PKK'dır diyebilecek zeka ve bilgi seviyesine ulaşın. Bunu yapamayan adam zaten saçmalıyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:
Şaka mısın nesin ya. Milliyetçiliğin tanımı belli anlamı belli. "Belli olmayan amaç" derken dumansız hava sahasını falan mı kast edebileceğimizi düşünüyorsun? Aynı dili konuşuyoruz diye düşünüyorum..

Atatürk milliyetçiliği bilir misin?

iyi de ben demiyorum ki cogitoz demiş ben onu eleştiriyorum zaten
Sosyal ağlarda paylaş

öyle bi duruma gelicekki kürt diye muattab olmicaz insanlarla.

amma kurcaladılar bu işleri.zorla iç svaş cıkarıcaklar.akp ile birlikte bende bi türbanlı nefreti oluştu.açık açık türbanlı biriyle dialog içine girmek istemiyorum.yakında kürtlerden de nefret ettircekler.

ki daha 2 gün önce 4 tane kürtçe konusan insanla oturduk yemek yedik canlı müzik dinledik güldük

ha bide hazır facebuktaki 'dağlardaki türk bayrağı' videosunu izlemişim

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Sosyal ağlarda paylaş

sembollerin ve degerlerin bir ulusa ne buyuk anlamlar ifade ettigini anlamadan `onu kaldirin, bunu cikarin, bunu traslayin` diye giydirirseniz, yarin oburgun o semboller ve degerler elinizden ciktiginda tutunacak baska seyler bulamazsiniz.
o cok sevdiginiz ulkelerin neredeyse hicbirinde bu istediginiz kriterler yok. "e niye bu kadar insan oraya gidiyor ozgurluk felan yoksa?" diye sorarsaniz, bunun cevabini hak ve ozgurluklerde degil ekonomik imkanlarda arayin. o ulkelerdeki azinliklarin hicbiri (zengin olanlar haric) icinde bulunduklari durumdan memnun degil ama baska careleride yok.

sozun ozu: ekonomik stabilite ve yasam kalitesi olmadan insanlarin tutunacagi sembol ve degerleri ellerinden almanin sonu iyi olmaz. ulusalci vs. libos degil olay, reelpolitik konusuyor.

@cogitoz= "ulus-devlet yapisinin ve uniter devletin ne amaclarla kullanildigi bilmiyorsunuz" diyorsun. sonu ic savasla sonuclanmayacak bi cozum onerin varsa yaz. yoksa gaza gelmis solcu ayaklarini birak, bu cografyada var olmak icin o cok nefret ettigin uniter devlet yapisindan ve ulus devlet anlayisindan baska cikar yolun yok. konuyuda natoya felan cekme, bu konuyla ilgisi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Heh bak nihayet realpolitikten anlayan bilgili bir liboş geldi de güzel tezler sunuyor
"sozun ozu: ekonomik stabilite ve yasam kalitesi olmadan insanlarin tutunacagi sembol ve degerleri ellerinden almanin sonu iyi olmaz. ulusalci vs. libos degil olay, reelpolitik konusuyor. "
Şimdi efenim, insanların tutunacağı sembol ve değerlerin yarattığı baskı unsuruna ben gelemem. Demokrasiye inanıyorsak azınlık haklarını ve isteklerini de koruyacağız. O semboller dün komünizme karşıydı, bugün Kürtlüğe, yarın başka bir şeye karşı olur.

Demokratik bir ülkede yaşıyoruz ya lafta. Aç oku siyasi partiler yasası madde 81 (yanlış hatırlamıyorsam) Hiçbir siyasi parti türkiye'de türk dilinden başka bir dil konuşan azınlıklar olduğunu iddia edemez. Hala yürürlükte. "Halkı askerlikten soğutma" diye bir yasak var, 301 diye bir madde var. Bu ülkede realpolitikten anlayan herkesin militarist ve faşist devleti savunacak hali yok. Realpolitiği liberallerden dinlememek lazım sadece o yüzden. Başka bir dünya mümkün demenin de gaza gelmiş solculukla falan alakası yok.

Şimdi biz kimin kucağındayız, Amerikanın. DTP PKK'nın kimin kucağında olduğunu düşünüyoruz, Amerikanın. Yahu Talabani açıklama yaptı Türklere bu topraklardan kedi vermem diye, sonra halkta bir anti-Amerikancılık tırmandı.(hani Talabani ABD'nin adamı ya) Amerika destek verdi, ordu Irak'a girdi. Genelkurmay açıklama yaptı uzun sürebilir diye, Kandil'e ilerlemeye başladılar. Amerika anında devreye girdi BİR GECEDE bütün ordu geri döndü. Bu sadece kucağın neresinde oturduğumuzun bir göstergesi. Merak etmeyin iç savaş falan çıkmaz Kürtlerle, ABD'nin kısa vadede Türkiye'nin bölünmesini falan istediği yok.

Son paragrafta hızlı suçlamalar görüyorum onlara da cevap vereyim. Bu propaganda yöntemlerinin temellerini tartışırsak iş NATO'ya varır çünkü anti-komünist propagandanın tırmandığı zaman ile Türkiyenin NATO üyeliği ile, Truman yasalarıyla, "biz sizi komünizmden kurtarmaya geliyoruz" ile falan birebir. (1950ler, AM yani Amerikan Mandasi - Adnan Menderes)
Üniter devlet yapısı ve ulus devlet anlayışı nefret edilecek şeyler değildir çünkü duruma göre öznitelikleri değişebilir. Yerel yönetimleri güçlendirirsin, denetleyicilik yaygınlaşır belediyelerin zararını azaltırsın -yolsuzluklar önlenir vesaire- o zaman her şey güzel olur. (İETT'nin her yıl zarar etmesi kaderin bir cilvesi midir örneğin)

Ayrıca en önemlisi, "bu coğrafyada var olmak için o çok nefret ettigin uniter devlet yapisindan ve ulus devlet anlayisindan baska cikar yolun yok." Bu söyleminin gerçeğinin "bu coğrafyada var olmak için o çok nefret ettiğin emperyalistlerin kucağına oturmaktan başka çıkar yolun yok" olduğunu sen de biliyorsun çünkü üniter devlet yapısı ve ulus devlet anlayışının değişkenlik gösterebileceğini söyledik. Valla bir büyük buhrana ve dünyadaki ekonomik dönüşümün Amerikan karşıtı kanadın güçlenmesine zemin hazırlamasına bakar. Bunu da çok da küçümsememek gerekir. Nasıldır bilirsin, oburun zayıftan daha çok yemek yemeye ihtiyacı vardır. Amerika da obez olmuş bir kapital devlet bugüne bugün.
Bizim ülke bu süreçte neoliberalizmin ülkemizdeki tarımı-hayvancılığı bitirmesini önlerse, özelleştirmeleri kısıtlarsa, demokratik hak kazanımlarını desteklerse belki ilerde o herkesin bahsettiği "tam bağımsız Türkiye" ideasına ulaşabilir. Ancak çıkacak bir Üçüncü Dünya Savaşı her şeyi mahvedebilir de. Bekleyip göreceğiz ama bu bekleyişte de hiçbir zaman liberal ekonomiyi savunmayacağım kendi adıma.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:
Onu bunu senaryoları bırakıp cehaletin sömürüsüne savaş açın, PKK teröristtir DTP=PKK'dır diyebilecek zeka ve bilgi seviyesine ulaşın. Bunu yapamayan adam zaten saçmalıyordur.

Devede kulaksın ama sana da cevap vereyim. DTP=PKK diyebilmekte bir zeka ve bilgi parıltısına gerek yok. DTP bir parti, PKK bir silahlı örgüt. Bu bile aradaki eşitliği kaldırmaya yeter. En az 10 topicte anlattım, ilişkilerin bulunması bir şey ifade etmez. MHP DYP ile eli kanlı faşistlerin, CHP ile cuntacıların, MSP AKP SP ile şeriatçıların hiç mi bağlantısı yok. Zeka ve bilgi, siyasi partilerin kuruluş amaçlarını ve illegal örgütlenmelerin sebeplerini anlamak için gereklidir. DTP'nin politikalarını tartışmak yerine, olay her seferinde "PKK lan bunlar"a varıyor. DTP'nin politikalarını, Doğudaki feodaliteyi ve sosyoekonomik problemleri, Kürt dilinin özgürlüğünü insan hakları çerçevesinde tartışmak varken her defasında aynı önyargılarla karşılaşıyorum. Semboller ve sloganlar üzerinden siyaset yapmak gerçekten çok yavan bir iş.

Ne mutlu KONG!um diyene.
Sosyal ağlarda paylaş

oncelikle verdigin duzgun cevap icin tesekkur ederim, bariz rage'le yazilmis cevabimdan utandirdin beni :) ikinci olarak nerede durdugumu aciklayayim: libos degilim, su anki anlamiyla ulusalcida degilim, sadece konuya gercekci bir acidan yaklasmaya ugrasiyorum. ucuncu olarak kim olursa olsun insanlarin demokratik hak ve ozgurluklerin kisitlanmasini istemiyorum. bununla ilgili bir yorumum yanlis anlasildiysa ozur dilerim. ama sunu da gormek lazim: "ne mutlu turkum diyene" yazisi irkcilik midir? hak ve ozgurlukleri kisitlayici bir dusunce midir? icinde kurtleri (ya da diger azinliklari) asagilayici bir ifade var midir? varsa, bu ifade bilerek mi verilmistir? bunlarin aciga cikmasi lazim. ben oyle oldugunu dusunmuyorum, ancak bunun bilimsel cikarimi bana degil sosyal bilimlere ait.
benim acimdan bu soz ulus-devlet anlayisini, millet bilincini halka asilayan temellerden biridir. baskici midir? bunun yorumu yine ban a ait degil. gerekli midir? kesinlikle. yani etrafimiza bakin bir: dagilip parcalanmis, artik ismini bile dogru duzgun kullanamayan yugoslavyaya bir bakin. dibimizde (amerika olmasa) uc parcaya ayrilmasi an meselesi olan iraka bakin. bir elinde terorist kartini, diger elinde buyuk ortadogu projesi silahini tutan amerikaya bakin. o amerika ki projeyi kamuoyuna sunarken gercegi bile saklamaya gerek gormemis; "milli cikarlarimiza uygun bir sekilde ortadoguyu sekillendirecegiz" demis.
hal boyleyken, bu ulkedeki ulus baglarini zayiflatacak hamleleri yapma luksumuz var mi? su an mantikli-mantiksiz olsada anlasilabilir isteklerin gelecekte sacma sapan toprak taleplerine gitmeyecegini kim garanti edebilir? dtpnin her firsatta "amacimiz tam bagimsizlik" diye agizindan kacirdigi itiraflari, her firsatta kurt milliyetcilerinin agzina caldigi kasik kasik ballari unutmayin. boyle bir ortamda attigimiz tek bir yanlis adimin bizi icerden parcalamayacagi ne malum?
kucuk koylu cocuklarin "gel bak sana ucak ucurmayi ogretecez, pilot yapacaz seni" diye koylerinden kacirilip terorist yapildigi bir ulkedeyiz. kan davasina terorist saldiri susu vermek icin kadin-cocuk demeden 44 kisinin kursuna dizildigi bir ulkedeyiz. su an cakacagimiz en kucuk kibrit atesi gelecekte buyuyerek bir ates firtinasina donusebilir, bundandir korkum.

son olarak nato ve amerikayla ilgili fikirlerini tamamen paylasiyorum. ama ben amerikayla olan iliskimizi kucakta oturmaktan cok, ellerinde rehin olmak olarak aciklardim. su anda onlarin dedigini yapmaktan baska bir caremiz yok. askeri ve ekonomik olarak tam anlamiyla agizlarindan cikacak bir soze bakiyoruz. amerika yarin obur gun bu ulkeye destegini kesse bu ulkenin savas ucaklari ucamaz, tanklari yuruyemez, borsasi calisamaz.

not:amerika kisa vadede bolunmemizi istemese bile olaylar onlarin kontrolunden cikabilir. daha oncede oldu, yine olur.
Sosyal ağlarda paylaş

onlar bir değil bağlantıları var diyince ne kadar da masum geliyor kulağa.
kurultaylarında dağlıca baskınını destanlaştıran türküyle coşan, terörist başına sayın diyen adamlar kimseden saygı beklemesin. sadece üstündeki üniformadan dolayı genç insanları öldürenlerin mutlu olmaya hakkı yoktur. onlara destek verenin de yoktur, en ufak sempati duyanın da.
Sosyal ağlarda paylaş

sg-1 said:
@sir, ben yapılanlar doğrudur yanlıştır demiyorum, sadece sorunun-travmanın kaynağını gösteriyorum.
hem sadece kürt isyanlarından mı bahsediyoruz, osmanlıdan kopup gelen bir yapıyız, ermeni isyanları, yunan ayaklanması, arnavutlar, bulgarlar, kuzey afrika, ortadoğu ve araplar... yani iş sadece "kürtler isyan etti diye mi bu haksızlıklar" denecek kadar basit değil, travmanın sebebi çok daha derinlerde. Yıllarca hükmettiğin toprakları kaybetme çaresizliği de var işin içinde, yıllarca omuz omuza yaşadığın insanların seni sırtından hançerlemesi de.

Üstüne üstlük o isyanlara çok benzeyen pkk yapılanması.

Bunların sonucunda olanları büyük haksızlık, büyük yanlışlık diye görmeden önce, sebebini iyi anlayıp, teşhisi ona göre koymak gerekir.

Aha yukarıda da yazdım, işin şantaj boyutu ve halktan gelecek büyük tepkiler hükümetlerin elini direkman kapatır.

Şu milletvekilinin söylediği şeyleri yasalaştırdıktan sonraki gün mhp'nin oyu ne olur, akp gibi emanet oylarla yaşayan bir partinin hali ne olur, tahmin edersin herhalde.

varsın akpnin oyu %5, mhp'nin oyu %40 olsun, partiler de, milletin buna göstereceği tepki de geçicidir. çünkü uzun vadede şu maddelerin yasalaştırılmasının vatandaşın gündelik hayatında herhangi bir etkisinin olmayacağı, tersine terörün ve siyasi kamplaşmanın azalacağı aşikardır. ayrıca hiçbi ayaklanma yoktur ki "talepler karşılandığı için" başlatılmış ya da şiddetlenmiş olsun.

şu "ulus devlet bilinci" lafına hastayım. bu bilinç yüzünden, kendini "sünni, türk, milliyetçi" olarak tanımlamayan her TC vatandaşı şu veya bu şekilde mağdur edilmiştir devlet tarafından. sadece kürtler mi? alevilerin günahı neydi? tarihte bi alevi ayaklanması mı var? yok.

devletin çok bariz bir ayrımcılık kriteri var, ve bu kriterlerde, kökenin ve zihin yapından çok "nasıl göründüğün, nasıl davrandığın" önemli.

-kendini önce türk olarak tanımlamak
-sünni olmak, ama bunu kamusal alanda vurgulamamak
-yine kamusal alanda etnik kökeninle ilgili taleplerde bulunmamak
-devlet için fedakarlık düsturunu benimsemiş olmak

kökeniniz ne olursa olsun yukarıdaki gibi yaşıyorsanız, "makbul" vatandaşsınız. yaşamıyorsanız, başınıza gelecekleri çoktan haketmişsinizdir. işte size ulus-devlet bilinci.

pekala, almanyadan örnekler verip oradaki "ulus bilincini" vurguluyorsunuz. ben almanya doğru yapmış demiyorum ki, avrupa ülkelerinde genel olarak çok daha fazla hakları var farklı etnik kökenlerin. anayasal olarak tanınmış 200 dil var örneğin. yine çoğu ülkede anadilde eğitim hakkı sağlanmış. bunu geçtim, etnik, ekonomik veya sosyal nedenlerle bölünmeyi savunan partiler bile avrupadaki meclislerde rahat rahat yer alıyor, ki avrupanın geçen yüzyılı "bölücü teröre" epey yoğun bir şekilde sahne olmuştur.

belirtmek istediğim bi başka nokta da şu: siz bi cümleyi veya kavramı bu sıklıkta dayatırsanız, dağlara bayırlara "Ne mutlu türküm diyene" yazıp, okullarda antlarla, marşlarla, milli bayramlarla, ders kitaplarıyla, ve sonra ana akım medyayla (bkz. türkiye türklerindir, imza:hürriyet) kısacası devletin bütün kurumları ve ideolojik aygıtlarıyla bir "türklük" propagandası yaparsanız, kendini "kürt" olarak tanımlayan ve TC tarafından kimliği her daim inkar edilmiş insanların bunu masumca bir vatandaşlık tanımı olarak görmelerini bekleyemezsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Dtp=Pkk eksiği var fazlası yok.

Kusura bakma ama muhteşem zeka seviyen ve inanılmaz derinlikte olan bilgi birikimin ile dtp ve pkk nın ayrı şeyler olduğunu düşünüyorsan bilgi birikimi deryanda boğulmuşsun demektir.

Adamlar kongre görünümlü terörizm propagandalarında aponun posterini açıp dağlıca baskınında ölen şehitlerimizi nasıl öldürdüklerini anlatan şarkılar ile çoşarken dtp=/=pkk diye savunabilen hayal gücüne saygı duyuyorum.

Nerenize batıyor neden batıyor bilmiyorum ama;

Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına TÜRK milleti denir.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Yazarken aklıma geldi Türkülerede Türkü demek faşistlik kürdü denilsin türkülere.
Sosyal ağlarda paylaş

@sir= eger ulus devlet bilinci cevabin benim yazimaysa o yazinin odak noktasini kacirmissin. benim mesajimin amaci ulus devlet bilincinin hakliligini yazmak degil, o bilinci kaybedersek basimiza gelebilecek ihtimallerin muhasebesiydi. ne kadar kabul etmesenizde, ne kadar sevmesenizde, ne kadar baskici bilmemne desenizde kabul edin, bu ulkeyi birarada tutan temellerden birisi ulus devlet bilincidir.

bu arada 11 sayfadir okuyorum, hala su anadilde egitim veren bircok ulkeden bir tanesini bile goremedik.
Sosyal ağlarda paylaş

Ümit Özdağ çok güzel yazmış.

Ümit Özdağ said:
''Ne mutlu Türk'üm diyene' cümlesi yurttaşlık esas alınarak Cumhuriyet'in kuruluş felsefesini anlatmaktadır.Bu cümleye hasımlık etmek azınlık ırkçılığıdır.İhsan Arslan gibi düşünenlerin farkında olması gereken husus 'Kürt' sorununu çözerken ortaya etnik merkezli Türk sorunu çıkmasına yardımcı olma durumudur.''

sayfalardır anlatmaya çalıştıklarımızı 1 paragrafta anlatmış.

1.o söz Cumuhuriyet'in kuruluş felsefesidir ırkçı ayrıştırıcı değil birleştirici bir yaklaşımdır.
2.bu kadar acı cekmiş bir milleti kaşırsanız değişik tepkiler alırsınız.

Görüşlerini pek tutarlı bulmadığım Mehmet Metiner neler yazmış bakalım;

Mehmet Metiner said:
''Sorunun çözümü için dağlardan sloganların silinmesi değil anlayışlarımıza kazıyacağımız yeni bir vatandaşlık tanımına ihtiyacımız var.Genelkurmay Başkanımızın vatandaşlığa dayalı milliyetçilik yaklaşımını doğru buluyorum.Soun Ne mutlu Türk'üm sloganından kaynaklanmıyor.

Takip ettiğim kadarıyla Genelkurmay Başkanımızın yaptığı tanım Atatürk'ün Türkie Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir cümlesiydi.Ozaman dağda yazan yazı zaten bu anlayışın sloganı olmaz mı?

Onun dışında Altan Tan;
Altan TAn said:
Bölgede yazılardan rahatsız olanlar var silinmesi gerekir ama daha başka şeyler yapılması da gerekir

Bu çok yuvarlak bir yaklaşım dağda dolaşan terörist şehirde terör propagandası yapan heralde rahatsız olacak.Ancak terörle ilgisi olmayan tarımına hayvancılığına bakan ezilmiş halk yaşamından rahatsız.Onlara sağlanacak ekonomik imkanlar ile yaşamları düzeltilir bu yazıyla da kendilerini Türkiye vatandaşı olarak hissetmeleri sağlanabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

suna bak ya dtp(=pkk) yalakası, emperyalist uşakları vatanın bölünmesini istediklerini resmen forumda dile getiriyorlar bunuda modlar izliyo. İyice azdınız, haddinizide aştınız. Horizon, sufi, sam bu üç zarar ziyan bebe ne kadar süre daha forumda zehirlerini Atatürk'e ve ülkemize akıtmaya devam edecek acaba?

Ha unutmadan

Ne mutlu Türküm diyene!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...