Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

District - 9

Sovereign

Öne çıkan mesajlar

Nasıl bu kadar ünlendi herkes nasıl seviyor anlamadım bu filmi. Tamam değişik bir açıdan ayrı bir konsepti anlatmış, arada zencilere karşı yapılanları eleştiren noktalar yapmış eski dönemlerde, falan filan.

Ama her şeyden önce film tamamen duygu sömürüsü üzerine kurulu. Bakın insanlar ne pisiz yahu diye göze soka soka çabalamışlar.

İkinci olarak film mantıksız. Hani şey "pühe uzaylı var lan mantıksızlığa bak" demiyorum, en basidinden 20 sene tepede uçan bi gemi var, bi söküp neymiş bu, ne teknoloji var diye bakmamışlar. O kadar uzaylı hikayesi, bu kadar laçka güvenlik olamaz. Örnek vereyim:

En basidinden adamlar girip koca merkezden zımbırtıyı çalıyo kimse mi durduramıyo? Onu geçtim, hava kuvvetleri nerede? Sonlara doğru gemi orada duruyo 2 jet yollasalar füzeyi atsa bitecek olay, dandik helikopter yolluyorlar koca ordu 3-5 zencilik çeteyle baş edemiyo, bi yandan "vaktin azalıyo bak haberin olsun" diyolar adama sora 3 seneye gelcem deniyo, koca uzaylı kolonisi var, insanlar hiç garipsememiş durumu hemen uyum sağlamış vs vs

Başroldeki adam her türlü salaklığı yapıyor, bu arada insanlık o kadar saçma ve aciz gösterilmiş ki, hani bi hava kuvveti nerde ordu nerde diyosunuz. Ana konudaki "mesajı" (ki böyle mesaj kaygısını insanın gözüne sokan filmleri hiç sevmem) öyle bi zorlamışlar ki film kendi tutarlılığından kaybetmiş falan.

Orta sınıf film işte, 10 üstünden 6-7 anca alır. Nasıl bu kadar sevildi hakkaten anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

saçmalık olarak nitelendirdiğin şeylerin hiç biri saçmalık değil aslında. bakış açını biraz değiştirirsen ve birde anlamaya çalışırsan, cevapları kendin çok rahat bulacaksın.

neden saldırmıyorlar, neden yok etmiyorlar, neden esir kampı gibi bir ortamda çetelere izin veriyorlar hepsinin cevabını filmi düzgün izlediysen görürsün.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben filmi adam gibi izledim Rewendor'a katılıyorum.

önceki sayfada da yazdım;

film uzaylılar gelir de böyle bir durum olursa işler nasıl yürürdü sorusunun cevabını vermiyor.

kafadan kurulan bir ortam var, cicade de deus tarzı uzaylılar, çeteler; ordaki işleyişi anlatıyor.

illa saçmalık var-yoka getireceksek hadi bakalım, 1 sayfa mantıksızlık çıkar filmde.

filmin duygusal atmosferine laf etmem ama genel atmosfer çok mantıksız. Oraları irdelemeye kalkarsak film sağ kalmaz, BENCE.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

saçmalık olarak nitelendirdiğin şeylerin hiç biri saçmalık değil aslında. bakış açını biraz değiştirirsen ve birde anlamaya çalışırsan, cevapları kendin çok rahat bulacaksın.

neden saldırmıyorlar, neden yok etmiyorlar, neden esir kampı gibi bir ortamda çetelere izin veriyorlar hepsinin cevabını filmi düzgün izlediysen görürsün.

Gayet düzgün izledim zaten, merak etme, ama sonuç ortada.

Yani hani esas baş aktör olan adam aptal bir adam bunu analdık. Karısının babası sayesinde yükselmiş aslında vasıfsız, zekası da pek parlak değil o yüzden saçmalıyor, buraya kadar anladık. Bu adamın yaptıklarını (ki resmen moron gibi davrandı film boyunca) örter. Ama o kadar çok saçmalık var ki... Film duygu sömürüsü ve anlatmak istediği mesajı zorlamak amacıyla tutarlılığı gözardı edip "diyelim ki böyle oldu"larla gitmiş gerçekçilikten uzaklaşmış iyice.

- Arkadaşım, bir uzaylı kolonisi orada duruyorsa çevresinde dehşetengiz ölçüde bir askeri güç durur, "aman tanrım hava desteği çağırın uzaylılar ana gemiye kaçıyo" diyince sniper taşıyan sivil helikopterler yada psikopat bi yüzbaşıya bağlı 10-15 kişilik birlik değil değil F-22'ler gelir oraya müdahaleye, taş üstünde taş kalmaz. O transport gemisini çakarlar aşağı.

- MNU muydu neydi şu özel araştırma üssü öyle kritik bir yerken, üstelik kullanmamalarına rağmen alienlerin ateş gücü biliniyorken 3-5 muhafız tutmaz orayı, gerektiğinde anında müdahale etmek üzere pek çok "askeri güç" olur çevrede.

- Çetelere izin vermeleri mantıklı evet, ama o çetelerin askerle çatışacak gücü de arkası da olmaz öyle, kontrol altında tutulur.

- Ne kadar torpil dönerse dönsün "bu kadar salak" bir adamı orada 1. sıraya koymazlar liderlikte.

- Uzaylı "yalan söylemeyen asil" tip olarak gösterildiyse önce adama "çok az vaktin kaldı ona göre" diye kandırmaz, eğer kandırmıyosa da "sen 3 sene bekle sora gelecem" diye rahatlık yapmaz adamın durumu kritik, ortada.

- Orada 20 sene boyunca anti-gravitiyle havada duran bi gemi var, insan teknolojisinin çok üstünde. İnsan dediğin o gemiyi söker incelemeye başlar anında. Orada kalmaz o gemi.

- Bugün cep telefonundan yer tespiti yapmak için telefon konuşmasına ve hatta telefonun açık olmasına bile gerek olmadığını sağır sultan biliyo senaristler bilememiş, ilginç.

uzar gider bu tutarsızlıklar.

Daha pek çok tuhaflık var, filmi güzel çıkarmak için gözardı etmeye gerek yok. Ha, ama film zaten bilim kurgu filmi falan deil, "aman tanrım insanlığımızı unutuyoruz bakın" filmi, "zamanında zencilere böyle davranılmıştı bakın, irdeliyorum ben" filmi. Tamam bunları da güzel vermiş, hani fazla göze sokarak ve fazla duygu sömürüsü yaparak vermiş ama yine de LoTR hikaye katliamından sonra P.Jackson beklenenin üstünde bir şey çıkarmış.

Ama tutup da bu filmi öyle "oha süper, dehşet" diye yüceltmek fazla abartmak oluyor.

"bakış açısını değiştirmek"ten kastın filmin aslında ne anlatmak istediğine bakmaksa tamam orasını anladık zaten, ama benim için ne anlattığı kadar, hatta daha çok, bunu nasıl anlattığı önemlidir filmin. Bunları gözardı etmek "bakış açısını değiştirmek" değil yarım yamalak değerlendirmektir.
Sosyal ağlarda paylaş

rewendor iyi izledim fln diyorsunda abicim o güvenliği sağlayanların ya da o binanın orduya ait olmadığını bir şirket tarafından sağlandığını anlamamışsın. MNU'nun kritik araştırma üssü olduğunu bilmiyorduk adamlar dünyadan gizli deneyler yapıyormuş ve kimsenin kendilerine dokunabileceğini düşünmemişler. zaten ellerinde ki silahlarla 5dk da girip çıktılar ne bekliyorsun güvenlik güçlerinin olay yerine ışınlanmasını mı? birde bilmediğimiz şeyler üzerine konuşuyorsun 20 sene orada durmuş insan dediğin söker fln diyorsun. kim sökecek bunu? uzaylılar oradayken hangi hakla ve daha doğrusu hangi götle yapacaksın bunu? adamların belki ileriki kuvveti var 1 sene sonra gelecek bir bakmışlar gemilerini ve soydaşlarını .. etmişiz. ne olacak böyle durumda. herkesin beğendiğini beğenmek zorunda değilsin olsun beğenme. benim izlediğim en sağlam bilim kurgu filimlerinden birisiydi ve özellikle senaryosunu çok beğendim ki benim için en önemli şey senaryodur filmi sadece onun için izlerim. böyle güzel bir senaryo uzun süredir görmemiştim, çokta sağlam ve mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuyu falan okumamıştım filmi izlemeden önce. Başka herangi bir sözlük/forum da okumadım.
Bu yüzden çok beklentim yoktu filmin başına otururken.

Baya baya etkilendim ama yahu.

Başkarakterin gelişimi falan harikaydı (harika olan birçok şey var gerçi ya)

Üzerinde çok şey yazılıp çizilebilecek bir film aslında.

Her neyse, District 10'u merakla bekliyorum ve eminim devam filminin olacağından :)
Sosyal ağlarda paylaş

Milamber said:

rewendor iyi izledim fln diyorsunda abicim o güvenliği sağlayanların ya da o binanın orduya ait olmadığını bir şirket tarafından sağlandığını anlamamışsın. MNU'nun kritik araştırma üssü olduğunu bilmiyorduk adamlar dünyadan gizli deneyler yapıyormuş ve kimsenin kendilerine dokunabileceğini düşünmemişler. zaten ellerinde ki silahlarla 5dk da girip çıktılar ne bekliyorsun güvenlik güçlerinin olay yerine ışınlanmasını mı? birde bilmediğimiz şeyler üzerine konuşuyorsun 20 sene orada durmuş insan dediğin söker fln diyorsun. kim sökecek bunu? uzaylılar oradayken hangi hakla ve daha doğrusu hangi götle yapacaksın bunu? adamların belki ileriki kuvveti var 1 sene sonra gelecek bir bakmışlar gemilerini ve soydaşlarını .. etmişiz. ne olacak böyle durumda. herkesin beğendiğini beğenmek zorunda değilsin olsun beğenme. benim izlediğim en sağlam bilim kurgu filimlerinden birisiydi ve özellikle senaryosunu çok beğendim ki benim için en önemli şey senaryodur filmi sadece onun için izlerim. böyle güzel bir senaryo uzun süredir görmemiştim, çokta sağlam ve mantıklı.

Abi tamam şirket olabilir de farketmiyor, orada bir uzaylı kolonisi var, çevresinde devasa bir ordu olur en ufak kaş hareketini bile izler yani şirkete devretse bile araştırma işini. Yabancı ırk var, üstelik dehşet ateş gücüne sahip bir ırk var, oradaki ordu gücü dehşet olur, öyle F-22'sinden tut tanklarına artilerilerine kadar. Yani senin aklın alıyor mu araştırmayı şirkete bile verse insan ırkının böyle bir durumda bu kadar aciz kalıp bu kadar savunmasız bırakacağını orayı? Hele ki uzaylı ırkın "eğlence amaçlı yakıp yıkmak ve öldürmekten zevk aldığını" biliyorken, ve bu kadar üstün silah teknolojileri varken?

Gemiyi sökme işine gelince, bunu insan dediğin mutlaka yapar, ha 1-2 sene beklersin en kötü baktın gelen yok o zaman çıkar yaparsın böyle bir teknolojiyi görmezden gelmek imkansız.

Filme güzel/kötü demiyorum ben, ama senaryosu çok kötüydü diyorum senin tam tersi görüşünde.

Kısaca güzel bir konu seçmişler, üstelik bambaşka bir bakış açısı ele almışlar, "dünyaya saldıran uzaylılar" klonu olmamış, üstüne güzel öz eleştiri duygusallık falan da katmışlar, hadi bunlar tamam hepsi güzel düşünülmüş. Ama senaryoda öyle çatlaklar var ki, temelini sarsıyor filmin.
Sosyal ağlarda paylaş

zararsız olduklarını anlamışlar etrafını çevirmişler sadece. bir de yabancı bir ülkeyi tepesine ufo geldi diye işgal etme hakkın yok. onlara da dokunamazsın gemilerine de dokunamazsın ne olup olmadığını bilmiyorsun o tehlikeyi göze alamazsın. geçmişi bilmiyoruz neler yaşandığını bilmiyoruz bu yüzden varsayımlar üzerine konuşuyoruz. ben iddia ediyorum böyle bir durumda o gemiye dokunamayız. anca girdik çıkardık adamları aldık silahlarını zararsız hale getirdik bir kampa yerleştirdik tmm. ama ilerisini yapamazsın. yedirir mi adamlar sana o teknolojiyi. belki denizde bir kuvvet vardır ya da uzakta bir askeri birlik. ki illa vardır ama kullınılmaları gerekmedi. uzaylı gemisi de çekip gitti. niye ne hakla vuracaksın ki onu? adamlar sana saldırmadığı sürece ayrı bir ırka savaş açmanın anlamı yok. o silahları gördük o gemiye zarar gelseydi ya da uzaylılara bir şey yapılsaydı ve bu herifler ordu getirseydi anamızı ağlatırlardı çok rahat. ufak bir mechleri neler yaptı düşünün tüm ordu gelse ne olur ki distric-10 da bekliyoruz eheheh
Sosyal ağlarda paylaş

spoiler içine alim nolur nolmaz

Bu işin BM'si var, Nato'su var, işgal değil zaten politik baskıyla falan hele g.afrika gibi zayıf bi ülkede höt dedim mi kurarsın abi askeri gücünü, maksat belli zaten, uzaylılara karşı önlem.

Gemiye gelince, adamları kobay olarak kullanıp parçalıyosun, gemiyi incelemekten sökmekten mi çekinecen :)

Sonradan vurmaya gelince, gemiyi sam bataryasıyla düşürdüler ufak olanı, yerden-havadan defalarca ateş açtılar, yani vurmak patlatmak için ellerinden geleni yaptılar, savaş açmaktan çekinseler bunları yapmazlardı zaten. Gelip uçakla vurmak indirmek için en ufak bir tereddütleri yok, olsa bunları da yapmazlardı, üstelik Uzaylılara nasıl davranıldığı zaten ortada, zevk için öldürüyosun, deney için kesiyosun, yumurtalarını alevle yakıyosun, ufak gemiyi patlatıp düşürüyosun, karidesleri oradan oraya sürüyosun, bi gemiyi sökmek ya da vurmaktan mı çekinicen yani, Hiçbiri sorun olmad ıbu mu olacak :)

Sosyal ağlarda paylaş

3 milyon uzaylıdan gizlice kaçırıp deney yapmak ayrı bir şey. tüm dünyanın önünde hepsini öldürüp uzay gemilerini düşürüp incelemek ayrı bir şey. BM komik bir örgüt onu geçelim. NATO tek taraflı böyle bir şeyyaparsa rusya çin hindistan iran bilimum afrika devletleride karşıda durur. zaten kimsenin eline geçmesin diye uluslar arası bir şirket kurmuşlar ve yönetimi ona bırakmışlar. gemiyi vurma emrini o asker verdi uçak kaldırmaya yetkisi yoktur herhalde zaten istesede 2dk da denizden uçak kaldırıp oraya gidip vuramazsın zaten vurmaya da gerek yok hakkın yok böyle bir şeye.

Sosyal ağlarda paylaş

[spo]Yanlış anlamışsın abi, gemi gelir gelmez düşürsünler demiyorum zaten, son dk da gemi giderken içinde hepi topu 1-2 kişi varken düşürsünler madem ateş açmaktan çekinmeyip ateş açıyolar diyorum. Yoksa daha ilk dakkadan "uzay gemisi geldi ateeeeşşşş" tabii ki olmaz

Zaten dediğim gibi böyle güçlü bir uzaylı mülteci durumu olunca çevrede mutlaka pek çok askeri güç olur, kimse başı boş kalmasını istemez, ha, natoya güvenmiyolarsa diğerleri de kendi askerlerini de koyar, uluslararaıs askerli falan bişi çıkar mutlak yani
Sosyal ağlarda paylaş

işte biz nasıl bir anlaşma yapıldı bilmiyoruz. o ateş emrini veren gerizekalının tekiydi. belki sonradan başı yanacaktı adamın bilemiyoruz öldü salak. zaten belgeselde dikkat ettiysen yapılanların yanlış olduğu anlatılıyordu sürekli. o çatışma sırasında kimseye sormadan vur emrini verdi elemanlarda heyecanlanıp sıkmıştır aha kaçıyor lan die yoksa emir alıp vuracaksın ki yemez diyorum ben çünkü hakkımız yok bize sığınanlara bunları yapmaya. mechler .. eder. :D

Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada oldukça beğendiğimi belirteyim..
Rewendor ve Milamber için farklı bir görüş:

Belki o gemiyi parçalamama/araştıramama sebepleri gerçekten hiçbir kayda değer şey bulamamalarıdır..Kayda değer derken,mesela bizim eleman küçük gemide elini sokmadan hiçbirşey olmadı,muhtemelen gemideki teknoloji de silahlar gibi "bir uzaylı" tarafından kontrol edilmek zorunda olduğundan hiç bir zaman anlaşılamadı...Bunun için gemiyi tek tek parçalamalarına gerek olmadığını düşünüyorum,muhtemelen geminin de silahlar gibi bio-teknolojiye dayandığını farkettiler,bu yüzden o gen teknolojisini bulmaya uğraştılar,çünkü gemiyi parçalamaktansa her zaman tek halde incelemek çok daha mantıklı eğer parçaladığında birşey elde edemeyeceğin kesinse...Ayrıca bilemiyorsun ne olduğunu,her an birşey olabilir diyorsun,bence kesin gemi üzerinde araştırma olmuştur fakat burada filmin herşeyi göstermesini ve anlatmasını bekleyemeyiz...Askeri güç konusunda ise katılıyorum,çok çok daha fazla askeri güç beklerdim,ancak şöyle bir durum var,aradan 20 yıl geçmiş unutmayın,ve orada birşekil yaşam kurulmuş,bu askeri güç başlarda çok daha fazla iken zamanla azaltılmış olabilir 20 yıl barış içinde (göreceli olarak) yaşandıysa her daim müthiş bir askeri güç olmasına gerek olmamış olabilir...

Sosyal ağlarda paylaş

ya asıl adama nie aptal diosunuz ki adam uzaylılar hakkında herşeyi biliyor çevresindekilere hep o anlatıyordu farkettiyseniz.adam tipsiz ve fiziksel olarak güçsüz,karizmatik de değil o yüzden aptal imajı veriyo olabilir.

spoiler

ha uzaylı yavruları patlamış mısıra benzetmesi için diyosanız ok orda sinir oldum adamımıza ama orda anlatılmak istenen insanların uzaylıları insandan aşağı yaşamı değersiz varlıklar olarak görüyor olması.aynı şeyi asırlarca birbirimize yaptık uzaylılara yapmamamız için bi neden göremiyorum.

ben çok beğendim filmi sadece kusurlarına odaklanırsanız adam gibi film bulamazsınız hele ki bu bilim kurgu kıtlığında.senaristin,yönetmenin hayalindeki şeyler sizdekiyle uyuşmayabilir.tıpkı bi kitabı okuyan herkesin aynı şeyi hayal etmemesi gibi.uzaylılar gelince olacaklar olarak değil,olabilecekler olarak bakmak lazım olaya.son olarak birçok forumda filan filmin ilk yarısının çok sıkıcı olduğu milletin bu yüzden izlemeyi bıraktığı filan yazıyor.ben 1 dk sında bile sıkılmadım ki nadiren olan bişey bu.belki de bilim kurgu delisi olduğumdandır bilemicem :)
Sosyal ağlarda paylaş

Transformers Revenge of the Fallen izledim, üstüne District 9 izledim

2 filmde yansıtılan amerikan askeri gücü imajını düsündüm.... garip insanlar vesselam

Rewendor a katılmakla birlikte (askeri konuda) transformers tadındaki askeri gücü getirselerde filmin esas anlatmak istediği seylerden uzaklasacaktı muhtemelen bu yüzden ucuza kacmış gibi geldi senarist ve yönetmenler.

en kötü ihtimal orayı kafalarına yıkıcak afrika limanları cevresinde kruvazör bisi olur amerikanın yani o konuda büyük fiyasko ha ama mesela denildiği gibi , BM,NATO tarzı ekipler büyük güc kullanımı yapamıolar filmin basında hatırlarsanız canlı yayında gösterilio imza atılması vs vs hani demekki askeri güc kullanılmak istenmiş ama insan hakları örgütleri buna karşı durmuş fln olabilir yani filmden öncesi icin..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...