Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

[HL2 Mod] Age of Chivalry + Paticik Server

Baggio

Öne çıkan mesajlar

Selam Pati'ler.

Geçen haftalarda yeni bir HL2 modu keşfettik; Age of Chivalry. Henüz dünyada da çok bilinmiyor ama büyük ihtimalle 2008 Yılın Mod'u ödülünü alacak. HL2 motoru üzerinden, FRP tarzı FPS oynuyoruz.

Oyunda iki taraf var; iyiler tadında mavi Agatha Knights ve kötüler olarak kırmızı Mason Order. İki tarafta da birbirinin aynı 3'er class var; Archer, Footman ve Knight.

Ayrıca her class için 3 silah seti seçeneği var, örneğin Archer'larda Longbow, Crossbow ve Spear seçenekleri var. Ama sadece seçtiğiniz silahla gitmiyorsunuz, her classın 2 default silahı var, bizim seçtiğimiz üçüncüsü oluyor. Acil durum veya hızlı koşma ihtiyaçlarında işe yarıyor diğerleri de. Mesela throwing dagger/sword/axe var, önce onu atıp sonra melee'ye giriyorsunuz gibi.

Dövüş sistemi enteresan, 3 çeşit atağımız var; yan savurma, üstten savurma ve saplama. Ayrıca elimizde kalkan varsa block, yoksa parry yapan bir tuş da var, ayrıca Sprint var. Bunları yaparken azalıp, birşey yapmayınca yeterince hızlı dolan bir Stamina bar var.

Her silahın her atağının farklı özellikleri, menzilleri ve hızları var. Mesela short sword ile basar basmaz saldırırken, halberd ile güzel ayarlayıp 1.5 saniye kadar pay vermeniz gerek, ama short swordla 1 adım ötenizdeki adamı tam tutturmanız gerekirken, halberd ile 2 adım ötedeki 2 adamı birden "faraşlayabilirsiniz" :p

Archer'larda crosshair yok ama okun/mızrağın ucuna ya da crossbowun nişangahına göre gayet isabetli atıyorlar, fakat az da olsa uçuş süresi ve yer çekimi de var. "Medieval AWP" gibi bir durum yok yani. Crossbow daha güçlü olduğu için daha yavaş yürütüyor ve reload ederken sabit kalıyorsunuz mesela.

Haritalar ve oynanış da dümdüz deathmatch değil, görevler var, siege ekipmanları var, capture the flag tarzı haritalar var. Örneğin bir haritada bir taraf ram'ı kale kapısına ittirmeye çalışırken, diğerleri itenleri öldürüp ram'in üstüne surlardan yağ dökerek durdurmaya çalışıyor. Ram kapıya ulaşıp da kırmayı başardığında oyun stage atlıyor, kaleye girmeye çalışanlar öldüğünde artık kalenin içinde respawn oluyor ve daha içerlere girmeye çalışıyorlar, gibi.

Oyunu yüklemek için Steam'de Source motorunu barındıran bir oyuna (HL2, TF2, CS:S, DoD:S vs.) sahip olmak gerekiyor, HL2 mod'u olduğu için bomboş Steam hesabına yüklenemiyormuş malesef. Uyumlu oyunların listesi burada. Steam Store'da "Age of Chivalry" diye aratın, birşey bulamayacak, sonra "Games" olan radio box'u "All" ya da "Mods" yapıp tekrar aratın, çıkar orada.

Bu Steam app linki.
Bu da resmi sitesinin linki.

Resmi sitede screenshotlar ve manual'i var oyunun, inceleyebilirsiniz. Başta dandik bir oyun gibi geliyor ve gelişmesi gereken birkaç yönü var, becerilmiyor da girer girmez, ama savaş sistemine alışıp taktikler geliştirince kısa sürede gerçekten çok zevkleniyor.

Bir başka güzel haber de şu; göreceği ilgiyi denemek için Paticik bünyesinde oyuna bir server açtık. Denemek isteyen veya halihazırda oynayan varsa güzel güzel oynayalım, Soldat'tan zevkli valla :p

IP: 212.175.238.73:27030

İyi eğlenceler hepimize.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:
Başta dandik bir oyun gibi geliyor ve gelişmesi gereken birkaç yönü var, becerilmiyor da girer girmez, ama savaş sistemine alışıp taktikler geliştirince kısa sürede gerçekten çok zevkleniyor.

pvkii gibi bir mod dururken esamesinin okunmaması gereken bir oyun benim gözümde, daha "detaylı, ciddi" havası var ammavelakin o havanın aslında yavaşlatılmış bir oyundan ibaret olduğunu görüp 2 gün kendimi zorladıktan sonra pvkiiye sarılmıştım. mekanikleri öyle böyle değil, çok kötüydü.

9 aydır hiç bakmadığım için umarım geliştirmişlerdir diyor, birkaç güne katılmayı düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de demin 10 kişi gördüm hemen girdim heyecanlanıp, meğer gavurlar dolmuş Internet Games'den bulup. En düşüğü 100 pingli, ben 25'le birinci ötesi oldum, hala oynuyolar :p

Pati ahalisi oyuna ısınıp serverı doldurmaya başlarsa 150ms falan bir autokick koyarız artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:
Baggio said:
Başta dandik bir oyun gibi geliyor ve gelişmesi gereken birkaç yönü var, becerilmiyor da girer girmez, ama savaş sistemine alışıp taktikler geliştirince kısa sürede gerçekten çok zevkleniyor.

pvkii gibi bir mod dururken esamesinin okunmaması gereken bir oyun benim gözümde, daha "detaylı, ciddi" havası var ammavelakin o havanın aslında yavaşlatılmış bir oyundan ibaret olduğunu görüp 2 gün kendimi zorladıktan sonra pvkiiye sarılmıştım. mekanikleri öyle böyle değil, çok kötüydü.

9 aydır hiç bakmadığım için umarım geliştirmişlerdir diyor, birkaç güne katılmayı düşünüyorum.

Geliştirmişler mi? PVK ve PVKII baya güzel mesela, daha iyi değilse oynamanın bi anlamı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...