Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir anket : Kendinizi tarihi olarak nasıl kimliklendirirdiniz ?

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Orta Asya'dan bugüne gelmiş şeyler var. Ulus bilincinde de böyle ufak şeyler tüm içeriği oluşturur.

Mesela dilin büyük bir kısmı.

Gelenek görenek (hala var köylerde)

Çalgılar, müzik (hala var)

vs.

Yani yaratılma düşüncesine katılmıyorum. Sadece olan bir şeyin "hatırlatılması" ve öğretilmesi var.
Sosyal ağlarda paylaş

ben sadece bugunkü Türk kimliğinin her diğer ulus gibi sonradan yaratıldığıundan bahsediyorum, Tabi ki kültürler, etnik kökenler vs var. Zaten milliyetçilik sınırları belirlemektir. İstediğini alırsın istediğini dışlarsın. Kimliğini, özelliini, kültürünü , dilini , tarihini yaratır düzenler ismini de Türk koyarsın.

edit: konu alakasız yerlere gelmesin die sildim son kısmı.
Sosyal ağlarda paylaş

Hergün sabah 5'te sitedeki bikaç dk.lık kesilme sebebiyle mesaj bikaç kez gitmiş, kusura bakmayın.

Ulus kavramı bir anda yaratılabilecek bir şey değil bence. Yani bir anda kimlik yaratılmaz bir topluma. Yaratılsa bile itibar görmez toplumca bir şey ifade etmiyorsa.

Dolayısıyla ben "ulusal değerlerin ve ulusal kimliğin yaratılması" kavramını mantıksız buluyorum. Bu kimlikteki değerler düzenlenebilir, seçilebilir de ancak değerlerin de dilin de kültürün de bir kökeni vardır. Kimse dil yaratmaz, kültür yaratmaz yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaratılma derken kimlikten bahsediorum ulusu tanımlayan. Yani diller , etknik kökenler, kültürler, vs tamamen yaratılıyor demiyorum. Ama bunlar alınıp bi paket haline getiriliyor ulus oluşumu sürecinde. İşte Türk Tarih Kurumunu kurup, Osmanlı'nın İstanbul'u fethi ile Orta Çağ bitti, Yeni Çağ başladı deniyor. Bu tarz tarihi yeniden yazmalarla da Türklük yüceltiliyor vs. Yaratma dediğim olay bu. 200 sene önce böle bir bilinç yok çünkü kimse de. Bu bir gerçek.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Hem kendimi Göktürk soyundan hemde osmanlı soyundan gelmiş olarak kabul edip Türkiye Cumhuriyetinin bir ferdi olamazmıyım diye sordum kendime...

Hayır faşist değilim, gayet medeni bir insan olarak görüyorum kendimi. Ama nedir yani şu mantık. Haçlı seferleri yapanlardan tiksinmiyoruzda osmanlılardan tiksiniyoruz... Fransa'da yahudiler katledilmeye başlandığında onlara kucak açan Osmanlıydı hatırlatırım.

Ayrıca Atatürk Türk Tarih kurumunu niye kurdu ?
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ırkçılığa karşıyım ama madem şahıs olarak konuşuyoruz, ben eskişehirliyim ve tatar türklerinden geldiğimi biliyorum. dolayısıyla soy olarak orta asya türkleri bana daha yakın geliyor.
anadoluda 700 sene boyunca bin çeşit arap-rum-kürt-slav yerli halkla karışıp, sonrada biz kayı boyuyuz has türküz diyen osmanlıcılara ise sadece gülüyorum. kayı boyumu kaldı yahu 700 senede löl
Sosyal ağlarda paylaş

Mohi said:
ırkçılığa karşıyım ama madem şahıs olarak konuşuyoruz, ben eskişehirliyim ve tatar türklerinden geldiğimi biliyorum. dolayısıyla soy olarak orta asya türkleri bana daha yakın geliyor.
anadoluda 700 sene boyunca bin çeşit arap-rum-kürt-slav yerli halkla karışıp, sonrada biz kayı boyuyuz has türküz diyen osmanlıcılara ise sadece gülüyorum. kayı boyumu kaldı yahu 700 senede löl

Kayı boyu'da orta asyadan gelmedimi ?
Sosyal ağlarda paylaş

firatram said:
Ayrıca Atatürk Türk Tarih kurumunu niye kurdu ?

Atatürk Türk Tarih Kurumu'nu Türklüğü savunacak, teşvik edecek, yeniden yapılandıracak bir kurum olarak kurdu. Amacı özünde Türklüğü atsızcılar gibi savunmak değil, Osmanlı kimliğini silmekti. Atatürk bugün yaşıyor olsaydı Osmanlı-Türk ayrımı gibi bir şeyi yapmazdı. Ama o gün şartlar bunu gerektiriyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

bir insan kendini bir devletin torunu olarak nasıl görebilir anlamıyorum yani TC cumhuriyeti kurulmasaydı ingiliz sömürgesinde yaşasaydık acaba ne hissediciktiniz kendinini merak ediyorum.tamamen politik biyerde bizlere dayatılmış fikirler bence bunlar.insanız sonuçta ne bu kendmizi sınıflandırma çabası onun torunu bunun torunu diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...