Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir anket : Kendinizi tarihi olarak nasıl kimliklendirirdiniz ?

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

• 1 ay sonra ...
  • 4 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Spiegel said:

o degil de turk parasinda neden livres turque yaziyor fransizca, ne alaka?

cunku o donemde turkiyede en yaygin kullanilan yabanci dl fransizcaydi
o sebeble latin harfleriyle bi sekilde turk lirasi yazilmasi gerektigi icin yaziyor

yane arapca harflerden anlamayan bi alman bile livres turqui diyince aa turk parasi diye bilmesi icin
Sosyal ağlarda paylaş

osmanlı mıyız türk müyüz muhabbeti için bi 100 yıl kadar geç kalmadık mı artık ?
aklımda tüm detaylar kalmadı fakat olduğu kadarıyla bi hocamın anlattığı bir anektodu paylaşayım;
dönemin ünlü edebiyatçılarından biri (yanlış hatırlamıyorsam namık kemal fakat tam emin değilim) ingilterede bir kütüphaneye gidiyor. bu kütüphane de öyle yolgeçen hanı biyer değil, girerken bir form vesaire doldurulması gerekiyor. formda nationality kısmı var.
Namık kemal düşünüyor, o kısma müslüman yazıyor veriyor kağıdı. görevli bakıyor, sana nationality (işte milliyet diye çevirelim) soruyorum dinini değil diyor. namık kemal alıyor kağıdı, tekrar düşünüyor. bu sefer Osmanlı yazıp veriyor. görevli tekrar geliyor, sana ülkeni değil milliyetini soruyorum diyor. Bunun üzerine, artık 3. seferde namık kemalin aklına türk yazmak geliyor ve öyle giriyor.

Dediğim gibi namık kemal miydi tam hatırlamıyorum başkası da olabilir fakat dönem o dönemler, 19. yy sonları yani.
Bu türklük mevzusu zaten sandığımız kadar eski bişey de değil, ki başlıkta başkaları da söylemiş sanırım. Cumhuriyet dönemi propagandalarından öncesine bakarsak, halktan birine göktürk möktürk desen ne diyon hacı derler.
Bugün sorduğunda elbet halkın çoğunluğu aynı soydanız falan der. Fakat osmanlı mı göktürkler mi diye sorsanız kanımca osmanlı ağır basacaktır. zira ırk bazında bir "aidiyet" hissi daha çok radikal değil belki ama, merkezden uzak bir sağcının tercih edeceği bişeydir diye düşünüyorum.
Osmanlı ise halkın heralde önemli bi kesimi için "dünyayı fethettik ulan" şeklinde bi gurur kaynağı. Bunların yanına 3. bir seçenek olarak türkiye cumhuriyeti konulduğunda da bu durumda birçok insanın bu şıkkı seçmesi pek de şaşılacak bir durum olmaz heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya burda sorulan tam ne bilemedim.
Köken mezvsuzu konuşuluyo,ilk okuldan beri osmanlının torunlarıyız deniliyo gidiyo. 2.si Türkiye daha yeni türkiyenin çoçugu osmanlının torunlarıyız.

Namık Kemal hikayesi güzelde genede türklük denilen şeyin çok eskiye dayandıgına inanmıyorum(bilmiyorum yada).
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...