Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2009 Motorlu Taşıt Vergileri

Mino

Öne çıkan mesajlar

yuh 6200cc

desoto kamyon mubarek :)

cons git bi cay koy :)

neyse bir hikaye yazayim

bir davette bir adamla tanismistik

neyse bu alinin bir teknesi var adi beni al ali altindaki telefonu yaziyor :)

neyse bu arkadas almanci-dogu turkcesiyle

simdi kizlar benim tekneyi ariyorlar, hemmen bakiyorum durbunle kari guzelse gidiyorum aliyorum, kartal aliyorum birakiyorum eminonune, e tabi kariya diyorum madem sayemde 1.5 saat kazandin, o zamman benimle bir aksam yemegi yersin :)

buda boyle bir ani efem :)
Sosyal ağlarda paylaş

leoneo5 said:
matama said:
simdi bole 4000 cc nin ustunde bir jipe sahip olmak nasil birsey

cok mu hizli gidiyor ? nebliyim cok mu karizma :)

butun kizlar hasta mi oluyor sana

hahaha

4000 ne kelime 6200 motor benimkisi

her gaza basışım birinizin aylık geliri kadar yaktırıyor

oldu mu şimdi? =)

görgüsüz görmemişinz siz

Konusmadan once dusun biraz yalniz, matama var karsinda ehah.

Pepelek/eski pati zamaninda da bu turden kimil zararlisi tipler vardi da, en azindan sayica cok degildiler, kaale alan da yoktu.

Forumda maddi durumu kuvvetli olan birsuru insan var da, gelip showoff masturbasyonu yapan hic yok, tanidiklarim da gayet iyi insanlardir yani.
Sosyal ağlarda paylaş

koca adam oldum, çalışıyorum didiniyorum geceyi gunduze katıyorum ama bir gazlık para kazanabiliyorum :(

abim uzman doktor, ama onun arabayı babam aldı, anlasılan o da ikinci gaz kadar kazanıyor :(

çok utanıyorum valla. bu yasta hala baba parası. bir baltaya sap olamadık :( benim maaş kadar millet gazlıyor baksana :( nasıl cıkıcam simdi dısarı bu gercegi bilerek :(
Sosyal ağlarda paylaş

leoneo5 said:

bla bla bla robin hood bla bla bla

tersine memleketin tasıt vergilendirme sistemi cok sacma.

2000 motor 135 beygir 5 lira, 1600 motor 160 beygir 2 lira. sanki yuksek hacimli her araba cok pahalıymıs gibi. 2000 motor jetta da aynı vergi, 3.20i de aynı vergi, audi 2.0 da aynı vergi.

direk aracın kasko bedelinden alsalar daha mantıklı olacak.

lüks araba sahibi cok odesin kardesim. vergide adalet gelire oranla vergi almaktan gecer. bundan gocunmaman tersine desteklemen lazım. birilerine indirim olacaksa da herkese olmalıdır. mevcut arac vergilerinin fahis oldugunu hepimiz destekliyoruz, ama bana fahis size degil dersen de 1.6 kullanan adama, o zaman biraz gülerim ben de sana.
Sosyal ağlarda paylaş

Trollden vergi alınsın, IQ ne kadar düşük ise o katsayıda da arttırılsın...
Katılanlar?

leoneo5 said:
matama said:
simdi bole 4000 cc nin ustunde bir jipe sahip olmak nasil birsey

cok mu hizli gidiyor ? nebliyim cok mu karizma :)

butun kizlar hasta mi oluyor sana

hahaha

4000 ne kelime 6200 motor benimkisi

her gaza basışım birinizin aylık geliri kadar yaktırıyor

oldu mu şimdi? =)

görgüsüz görmemişinz siz
Sosyal ağlarda paylaş

hele orada bir dur kardesim yok oyle birsey

bir kere ben arabami alirken zaten pahali oldugu icin essek yukuyle vergi veriyorum, motorlu tasit vergisinin temel amaci o sene aletin yollara verdigi zarardan vs icin alinan para aslinda. cikisida amerikada dmv

zaten istersen yil sonunda verdigimiz gelir vergilerini, kurum vergilerini karsilastiralim. o zaman hakli yada haksiz dersin. o yuzden bunun arabasi pahali vurun abaliya dersen, kimse kalmaz bu ulkede parasi olan. sonra is is diye ortada gezersin.

ben kendi adima her ay 40 kisiye maas veriyorum, benle calisan taseronlarda en az bir o kadar benim islerimden dolayi veriyordur. 80 aile eder, eger isin cilkini cikartirsan, ben kacar giderim bu ulkeden baska yerde calisirim.

Namessar said:
leoneo5 said:

bla bla bla robin hood bla bla bla

tersine memleketin tasıt vergilendirme sistemi cok sacma.

2000 motor 135 beygir 5 lira, 1600 motor 160 beygir 2 lira. sanki yuksek hacimli her araba cok pahalıymıs gibi. 2000 motor jetta da aynı vergi, 3.20i de aynı vergi, audi 2.0 da aynı vergi.

direk aracın kasko bedelinden alsalar daha mantıklı olacak.

lüks araba sahibi cok odesin kardesim. vergide adalet gelire oranla vergi almaktan gecer. bundan gocunmaman tersine desteklemen lazım. birilerine indirim olacaksa da herkese olmalıdır. mevcut arac vergilerinin fahis oldugunu hepimiz destekliyoruz, ama bana fahis size degil dersen de 1.6 kullanan adama, o zaman biraz gülerim ben de sana.
Sosyal ağlarda paylaş

o konuda katilmiyorum acikcasi

aile olarak 4 adet arac var. bunlardan 3 u eli yuzu duzgun sayilabilecek araclar.

bunlar yerine 4 tane 2000 motor ama daha fiyati uygun, daha yaygin arabalarda olabilirdi. onlar cok kotu araba mi? eger premium imaji oldugu dusunulen ve aslinda luks sayilabilecek bir araba aliyorsak o zaman vergisini de fiyatina oranla hakkiyla vermek durumundayiz.

otv tamamen satista alinan bir vergi oldugu icin motorlu tasitin ayni tutarda alinmasina referans olamaz bence. eger otv si yuksekse bir arabanin motorlu tasitlari da yuksek olmali.

aile olarak sahip oldugumuz araclarin hic birisi cok luks degil, ama tutar olarak hepsini toplayinca hatiri sayilir bir rakam yapiyor, bir kac tanesinin kasko bedeli de yuksek. kendim dedigim seyi savunarak daha fazla vergi verecegimi bildigim halde savunuyorum.

bu acikcasi luks tuketim dusmanligi degil, gelire gore adil dagilim talebi biraz. sabit gelirli serbest meslek gibi giderlestiremiyor cogu kisisel harcamasini, ama ayni vergi dilimlerine giriyor motorlu tasitlarda.

ama bir konuda hepimiz hem fikiriz sanirim, o da otv soz konusu oldugunda vergi oranlarinin yuksekligi. dusurulmesi gerekmedigini soylecek yoktur aramizda.

acikcasi otv soz konusu oldugunda, hatta motorlu tasitlarda da, ben "luks araclar daha da cok vergi versin" i degil, "herkesin vergi oranlari dusurulsun ama luks araclarinki daha az dusurulsun" ya da "digerlerinden cok versinler, ama sonucta simdiki alinan otv den en luks araclarinki bile daha dusuk olsun"u savunuyorum.

edit sebebi: araclarin marka ve modellerini yazidan cikardim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...