Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2008'in En İyi Oyunları Açıklanmış

Gangren

Öne çıkan mesajlar

GTA4 kadar şişirilmiş, abartılmış bir oyun dünya oyun tarihinde yok.

Oyun tamam güzel bir oyun. Ama o kadar. Sadece güzel. "Süper" ya da "mükemmel" bile değil kaldı ki bir de en iyi oyun olsun.

Hangi oyun incelemesine hangi web sitesine baksanız dayamışlar 100'ü. Herhalde bayağı bir para yedirdiler el altından oyun övülsün diye.

Bir türk oyunu vardı Culpa Inata mı ne garip bir adı vardı, orada çalışmış bir arkadaşım anlatmıştı. Oyunun önincelemesi için web siteleriyle kontakt kurup yollayalım demişler de, öyle en sağlam en bilindik web sitelerinden bile "eğer bir miktar ödeme yaparsanız o oyun türüyle daha çok ilgili bir arkadaşa inceletiriz, yoksa bahtına kim düşerse o inceler" lafıyla el altından rüşvet isteği almışlar. Heralde GTA4 bu tekliflerin hepsini yerine getirdi fazlasıyla :)

Sırf viraj dönerken kameranın aracı takip etmeyip ayrıca çevrilmesi gerekmesi yüzünden bile %5-10 puan kırılır bu oyundan.

Ha oyun kötü çirkin demiyorum, ama aşırı derecede abartılmış, inanılmaz overrated bir oyun olduğu da bir gerçek.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet tarihin en iyi oyunu GTA4, her oyun dergisi ve web sitesinden 100% almayı hakediyor. Başka hiçbir oyunun almadığı bu puanı her "otorite"den alacak kadar iyi ve eksiksiz.

Demogoji yapacağınıza biraz açık düşünseniz...

Birisi "abartılmış" dediğinde bir sav söylediğinde tüyleri kabartıp "sen söledin diye abartıldı di mi, oldu" diye dikleneceğinize biraz da "niye böyle demiş? çünkü tüm incelemelerden 100le geçiyor. Peki tarihin en iyi oyunu mu yani bu başka hiçbi oyuna verilmeyen puanlar ortalamalar veriliyor oyun tarihinde" diye kendinize sorsanız...

Keşke bazı şeyleri insanlar parmakla gözünüze soka soka göstermeden, noktasına virgülüne izah etmeden kendiniz düşünseniz...

Güzel oyunla tarihin en yüksek ortalama puanlı oyunu olmak arasında fark var. Ben zaten kötü oyun demedim GTA4'e ilk mesajımda bile. Ama şu cafcafını da haketmiyor dedim. Ha tutup da "yok abi bence gelmiş geçmiş en iyi oyundur sonuna kadar hakediyo o puanları. Daha güzel oyun çıkmadı dünyada hiç" derseniz tabii o zevktir tercihtir peki derim. Ama "sen söledin die abartı oldu di mi" diye "basitleştirirseniz" kendinizi düşüncenizi ve dolayısıyla zekanızı, olayı tartışmak yerine sen söyledin de olduya getirirseniz yapacak bir şey yok. Burda ben savımı destekleyen noktaları belirtiyorum ortalamaları oyun dergi ve sitesi puanlarını örnekliyorum, gelen cevap "sen söyledin oldu."

Nato mermer nato kafa.
Sosyal ağlarda paylaş

kendi düşüncemi yazayım da abartı değil bu her yerden 100 alması gerekiyor görüntüsü vermiyeyim. gta4 bazı sitelerden dergi yazarlarından 100 alabilir, yani bu oyuna hakkıyla 100 veren insanlar olabilir buna şaşırmam abartı bulmam ama dediğim gibi bazıları vermişse, eğer hepsi vermişse gariptir o zaman abartı bulurum çünkü elbet senin gibi 1-2 noktasını beğenmeyip ya da bu oyun süper ama yine de 100 daha mükemmel daha efsane bi oyunun hakkıdır diyen adamlar çıkar kesinlikle. yani limitleri daha yüksek ya da pimpirikli yazarlar vardır.
ha bence 100 mü, değil. bu sene daha iyisi var mı, yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ssj4songoku said:
Oldu. Sen söyledin diye oyun abartılmış oldu. LOL, gören de seni bu konularda otorite sanar lol.

LOL ROFL KEK BUR URUK KEK. Sper coolsun qanqa yææ LOL ne bööle bize de öret xD

O kadar gereksiz, seviyesiz, saygısız ve boş bir mesaj atmışsın ki hayret ettim. İnsan gibi tartışmayı öğrenin önce. İki açıklaması var; ya tuttuğunuz takımlarla ilgili tartışmaları Futbol bölümünde bırakmayı bilmeyecek kadar gaz bir insansın ki garez yapmışsın, ya da GTA'yı çok beğenmişsin ve bu gözünü kör etmiş.

"Kötü" ile "abartılmış" arasında kocaman bir fark var, 8.5-9 alması gereken oyun 10 alıyorsa o abartılmış bir oyundur pekala, ama bu onun kötü olduğunu kesinlikle göstermez. Merak etme dinine falan laf etmemişler yani, oyunun gereksiz derecede büyütüldüğü söylenmiş ve kusura bakma ama bu doğru. Hayal dünyanın temel direğini yıkıp hayatını mahvettiysek özür dileriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben GTA4'e aldığı puanları hak etmiş yada hak etmemiş gibi bir yorum yapmadım bir defa. Benim yorumum sizlerin sanki kendi söyledikleri daima doğru/gerçek sanan ukala tipler gibi "Bu oyun abartıdır, bu doğrudur" triplerine girmenize karşı. Sen gelip 'benim dediğim daima doğrudur" triplerine girersen ben de LOL, ROFK , KEK derim yani.

LOL, ROFL, KEK.

Edit: Futbol'u hiç miklemem, GTA da benim için güzel bir action oyunudur o kadar. GTA'yı savunsam ne olur savunmasam ne olur lol. Her gördüğünü fanboi sanan tiplere çok gülüyom ben var ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Abartılmış oyun. Neden? Çünkü alması gerektiği puanın çok üstünde aldı. Nasıl? Gir bak istediğin oyun inceleme sitesine, çoğunda tarihleri boyunca verdikleri en yüksek oyunu bu oyuna vermişler. Hakediyor mu? Haketmiyorsa abartılmıştır.

Bunun ukalalıkla bir alakası yok. Oyunla da bir ilgisi yok. Bir oyun birden fazla kaynaktan bu kadar çok puan toplayabiliyorsa bu oyundan beklenti haliyle kat kat yükselir. "Güzel" ve hatta "çok güzel" olması bile kesmez oyunun, bilgisayar oyun tarihini değiştirecek yenilikler ya da özellikler içermesi gerekir. Bunu karşılayamıyorsa da abartılmıştır.

Bunu dile getirmek ukalalık mı?

Umarım bu sefer herkesin anlayabileceği kadar sade ve yavaş olmuştur açıklama da kimse daha anlayamayıp düşünemeyip "ukalalıkla" suçlamaz. Daha fazlasına kasmayacağım çünkü.

Her mesajımızın altına "yazar burada diyor ki," diye açıklama düşüp anlatalım mı yahu?

Edit:

Hah bak ukalalık demişsin, benim mesajı anlamadığın üstünkörü okuduğun için ukalalıkla suçlamışsın. Gerçek ukalalıktan bir kuple:

"Her gördüğünü fanboi sanan tiplere çok gülüyom ben var ya"

Daha güzel örnek mi olur? Bunu diyen adam bir de milleti ukalalıkla mı suçlar?
Sosyal ağlarda paylaş

ssj4songoku said:
Futbol'u hiç miklemem, GTA da benim için güzel bir action oyunudur o kadar. GTA'yı savunsam ne olur savunmasam ne olur lol. Her gördüğünü fanboi sanan tiplere çok gülüyom ben var ya.

Hiçbir temele dayanmadan bu kadar çocukça vahşi savunmalar yapıyorsan durum daha vahim ama, senin belli ki yeni keşfedip önüne gelen yerde kullandığın dille açıklamam gerekirse "attention whore" oluyorsun demek ki :p

GTA4 oyun tarihinin gelmiş geçmiş en iyisi mi sence, çok basit ve kısa bir soru bak. Mantıklı düşünebilen ve farklı olma çabası içine girmeyen 10 insandan 9'u buna hayır der sanırım, eh demek ki şişirilmiş. Dediğim gibi, "normal güzel" bir oyuna "muhteşem bir başyapıt" dersen de abartmak olur, illa kötüye iyi demek gerekmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de dün kurdum oyunu, arkadaşımda görmüştüm bugüne kadar anca. Çalıştırmak için 45 dakika falan harcadım bir kere, 6-7 aylık kartımla bile uyumlu değildi. En son BETA driverları çekmek zorunda kaldım + RivaTuner kurdum, ancak texture yükleyebildi oyun içinde. Hala da resmi bir patch yayınlanmış değil, büyük bir özensizlik.

Onun dışında araba fiziği pek iyi değil, %60 el frenine dayanıyor araba kullanmak resmen. Zevkli oyun, belki zorlasan yılın oyunu bile olur, ama rekortmen oyun ile uzaktan yakından alakası yok gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...