Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

MMO'lar çok mu sıradan kaldı?

Chewy

Öne çıkan mesajlar

kanuni kibarca yazmış ben biraz daha düz yazayım belki daha açıklayıcı olur

10 senedir mmo oynuyorum burada kimsenin bilmediği oyunların bile beta testini yaptım. piyasaya çıkıp oynanabilir kabul edilebilecek oyunların topunun kutusu önümde duruyor neyin ne olduğunu hangi oyunun olup olmadığını bende biliyorum dolayısıyla oynanabilirlikten uzak oyunların getirilip konulmasına gerek yok öte yandan birşey oynayacaksam serverda tek başıma dolaşmakta istemiyorum.

no offense
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuniye ben de katiliyorum. EVE harika bir oyun, gercekten cok iyi aslinda ama benim oynayamamin 2 nedeni var (ki 2004 char var, halen yilda 1-2 ay actirip oynar sonra sikilip kapatirim), birisi oyunda gemi olayi cok ters. Boyle bir yere yuruyup, clanmatelerimle veya kankalarimla birsey yapamamak, anca uzayda yan yana durmak yetmiyor bana. Olmuyor iste.

Ikincisi de butun gun gate camp cok bayik. Hadi avatarimiz olsa dunyada araday apacak bisi olsa cekilir de, gemide oyle boslukta duran 2 gemi olmak fena bayar.

Simdiki MMOlar arasinda en iyi oyun WOW, bir dizayn harikasi bence, lvl 1 den itibaren elinden tutuyor, sonuna kadar goturuyor, ben WOW'u cok lineer buldugum icin begenmiyorum (ama 2 yilimi yemistir yine de)... benim ozledigim sey her hareketimin bir sey ifade ettigi, tamamen sandbox bir dunya. Darkfall soz verdiklerini yapabilirse (ki ben HALEN inanmiyorum, umut etsem de inanmiyorum) mmo'um cikmis olur.

Ve ayrica Mighty'e de katiliyorum, oyuncunun dunya uzerinde fiziksel bir evinin olmasi, veyahut fiziksel bir varligi, bir mali olmasi cok cok onemli bisi.
Sosyal ağlarda paylaş

Daoc,Swg,Wow,Lineage2,Guildwars,Warhammer,Tabula Rasa,Aoc hepsini denedim oynadım baktım ama hala Ultima Online diyorum içeriğini açmak gerekirse sayfalarca yazmam gerekebilir hiç biri bana özgürlüğü oyun oynuyormuş hissini vermedi arkadaşlarımla bişeyler yaptığımın farkına varmamı sağlayamadı,sürekli bi uğraş çaba..
Sosyal ağlarda paylaş

Mmmorpg'ler de sorun sunlar bence!
- Klasik lvl alma sistemi.
Oyun guzel dimi? Kombo yap, instance yap, lvl al, 3-4 ay oyaliyorlar seni. Maximum lvl ol aran dur ne yapicam diye.
Bir dusunun mesela ben niye hayatimin 3 ayini bir oyun icin ezik geciriyorum diye. Ust lvl bir eleman gelsin Tanri gibi kessin seni, merak etme 3 ay sonra bulursan alirsin intikamini.
Su anda ki oyunlar reklam ve para tuzagi. Bos verin...
Sosyal ağlarda paylaş

hunty said:
Mmmorpg'ler de sorun sunlar bence!
- Klasik lvl alma sistemi.
Oyun guzel dimi? Kombo yap, instance yap, lvl al, 3-4 ay oyaliyorlar seni. Maximum lvl ol aran dur ne yapicam diye.
Bir dusunun mesela ben niye hayatimin 3 ayini bir oyun icin ezik geciriyorum diye. Ust lvl bir eleman gelsin Tanri gibi kessin seni, merak etme 3 ay sonra bulursan alirsin intikamini.
Su anda ki oyunlar reklam ve para tuzagi. Bos verin...

ama oyle olmiyanlarda var iste
genel olarak dedigion dogru
Sosyal ağlarda paylaş

uo nun reklamini yapmak istemem, su an bedava olsada oynamakta tereddut ederim fakat, uo bir mmorpg degildi, yada mmorpg idi ama su andakiler ise sadece cok fazla oyunculu bir multiplayer game. o yuzden Bone'un yorumununa katilmiyorum. Bence bir mmorpg oyununda ozgurluk ve o dunyanin tarihine dayatilman ve orali gibi yasaman en onemli konu.Potansiyeline guvendigim Dungeons and Dragons vardi mesela ama bekledigimi vermedi. Eve gayet iyilerden birisi bunu gibi bir kac tane daha duyulmamis vardir belki ama mevcut populerlerde bunu bulamadim ben. hepsi gayetiyle iri bir hack and slash gibi geliyor artik. Mmorpg 4-5 sene once cilginca patladi, single player oyun satilmicak dendi nerdeyse fakat su an geriliyor, sadece wow gibi ciddi oyunlar ayakta kalabiliyor, pasta boyutu azaldi, iyi olan yiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
önümüzdeki 2 sene içinde skill based bir 3d oyun çıkacak. half life'ın fps'de olduğu gibi mmorpg'de mihenk taşı olacak... böle bi oyun çıkana kadar level kasmalı, düzgün ekonomi sistemi, craft sistemi olmayan, single player havasında oynanan mmorpg'ler görmeye devam ederiz.

o yüzden darkfall-earthrise-mortal online 3'lüsünden birinin başarılı olması şart... bu 3'ü birden başarısız olurlarsa, oyuncular olarak sonumuz pek iyi olmaz gibi
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:
önümüzdeki 2 sene içinde skill based bir 3d oyun çıkacak. half life'ın fps'de olduğu gibi mmorpg'de mihenk taşı olacak... böle bi oyun çıkana kadar level kasmalı, düzgün ekonomi sistemi, craft sistemi olmayan, single player havasında oynanan mmorpg'ler görmeye devam ederiz.

o yüzden darkfall-earthrise-mortal online 3'lüsünden birinin başarılı olması şart... bu 3'ü birden başarısız olurlarsa, oyuncular olarak sonumuz pek iyi olmaz gibi

üzgünüm ama sırasıyla Epic Fail/Fail/Fail
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkür ederim.

bu bir denklem,iyi bir mmo yapmak için para,kaliteli eleman,o kaliteli elemanlardan ufak bir ordu,iyi bir fikir,sağlam teknik altyapı ve iyi bir pazarlama stratejisi olması lazım.Sözkonusu oyunlarda bunlar olmadığı gibi yapımcılar göz önüne alındığında olma imkanıda olmadığı bence açık sonuç itibariyle Epic Fail/Fail/Fail
Sosyal ağlarda paylaş

tunch said:
mmo "biterse" oynamanın "kasmanın" manası nedir ki?

biz sc kasiyorduk baya da eğlenceliydi yani oyun kasmak mmo'ların tekelinde değil

hunty hayatımın 3 ayını ezik diye niye dolaşayim demişsin de oyun bu level ile alınan keyfin birbirine bağımlı değil. ama eğer gerçekten oyundan bekletin herkesi ezim kesim ise zaten bir eziklik vardır 3 ayla da sınırlı değildir. onun dışında mmo harici oyunlarda strateji olsun fps olsun 3 ay oyuncudan bile sayılmayacağın bir dönemdir. normal yani. oyun bu keyif işi kim hangi türden zevk alyorsa oynar. mmoların en kötü yanı ister kral ol ister level 1 noob ol oyunun gidişatina etki edemediğin gibi oyundaki hikaye de çok derin olmuyor olsa bile atmosferi düşük oluyor ama kesinlik bi warhammer 40k nın mmosu gelse fallout un mmosu gelse mmolar hiçte sıradan olmaz sadece kılıç büyü muhabeti baydı.
Sosyal ağlarda paylaş

stargate atlantis, stargate sg-1 tv dizilerini izlediyseniz stargate filmini, hani mısırda bi metal halka bulunuyo uzayda baska galaksilere yolculuk yapılıyo onunla, şimd ibunun mmo su cıkacak 2009da, stargate worlds isminde olacak galiba, belki o wow ve eve online dan sıkılanlara care olabilir. kılıc kalkan buyu işi bayıyo wowda bi sure sonra, eve ise ilk basta zor geliyo oyunda belli bi guce ulastıktan sonra cok zevkli oluyo,bide wow 10-15 yaşa hitap ediyo tasarım olarak, eve ise 20 yaş uzeri, evede 10-15 yasında oyuncu ben gormedim,ama eve nin de eksigi cok,ha bide wow her expansionda milleti kazıklıyo, yeni bisey verdikleri yok, ellerine gecirmişler milleti 2 sene kasmıs,emeklerini kaybetmemek icin dewam ediyo veriyo parayı yeni expansiona, tamamen kazıklamaya donduler milleti, sırf o yuzden bıraktım wowu,senede 1 milyar dolara yakın hasılat eden oyunda expansion die eski quest-itemizasyon a makyaj yapıp dayıyolar aynısını,wowu bırakın eve deneyin, evede karakter gelisince oyunda kazandıgınız parayla oyun suresi alabilirsiniz beles oynarsınız bu sayede,
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:
teşekkür ederim.

bu bir denklem,iyi bir mmo yapmak için para,kaliteli eleman,o kaliteli elemanlardan ufak bir ordu,iyi bir fikir,sağlam teknik altyapı ve iyi bir pazarlama stratejisi olması lazım.Sözkonusu oyunlarda bunlar olmadığı gibi yapımcılar göz önüne alındığında olma imkanıda olmadığı bence açık sonuç itibariyle Epic Fail/Fail/Fail

+1

Ama neden normal değil de epic fail?

Özellikle Darkfall, yazmaya başlayan developerların cocukları oldu ofis de kosturmaya başladı hala vaad edilenin yarısını bile veremedi oyun.

Diğer ikisi, lore eksikliğinden gümler.

P.S: MK nın lore var demeyin aman :)
Sosyal ağlarda paylaş

uo nun olayı kas/kas/kas bekle resetlensin gene kas/kas/kas değildi.zemininde oyuncuların kendi şekillendirdiği organik sosyal bir yapı vardı ve insanlar o yüzden beğeniyordu.en basiti maden kazma sistematiği bile başlı başına oynayan için keyif verebilen bir unsurdu.insanı robotlaştırmıyordu vs.

şimdikiler öyle değil yolun zaten çizilmiş sen sadece onun üstünden gidiyorsun.neden özgürlük veren bir oyun yok anlamıyorum ayrıca bence şirketler anlamalı artık grafik hiç bir şey,atmosfer ve oynanabilirlik her şey.

daha geçen aylara kadar dwarflı bir oyun oynuyordu insanlar hatta onu geçin eskiden web üzerinden oynanan text bazlı mmo oynardım o dandik text ekranında lady bilmemne kuzey den göründü diye bir yazı gelince heyecanlanırdı insan çünkü oradaki yazı senin hayalgücünü tetikleyen bir unsurdu.o sana yol gösterir gerisini sen hayal ederek hallederdin işte o yüzden inanılmazdı.daha sonrasında bence meridian da güzeldi ama grafik tabana o zaman alışamamıştı kimse uo bir zirve yaptı bu aşamada ve sonrasında dekadans dönemine girildi.yaratıcılık denilen şey renkli duvarlar ve en popüler olanın olduğu oyun oldu ama bence asıl yaratıcılık bir insana olayların ucunu gösteren ve en fazla şekilde onu özgür kılan dahası hayalgücünü körükleyebilecek olan dır.

şu anda mmo ların hepsi bana kalırsa geniş çaplı multiplayer oyunlar içerikli çizgisel ilerliyor ve işte bu yeni bir şey maskesi altında bayağı olanın mor rengini yediriyor.

buna tepki vermesi gereken aslında oyunculardı ama onlarda yeterli olamadılar.swg gibi bir oyunun gelişimi bunu gösterdi bence oyuncu camiasına ve gelişmişten-sıkıcı ya doğru bir gerilemeye sürüklendi.

bence çok büyük değişimlerle gelen bir mmo olmadıkça bu böyle gidecek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...