Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnanılmaz fotoğraf

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Et yensin, tamam gayet doğal, doğadaki çoğu hayvan da kendisinden zayıf olan hayvanlardan faydalanıyo, iyi güzel de bir insan olarak bu doğal düzenin biraz üzerinde hareket etmemiz gerekmez mi? Sözde doğa üstüyüz ya o açıdan.
Hayvana işgence ede ede, bilumum haşaratın ve mikrobun bulunduğu bir ortamda vahşice katletmek ve steril şartlar altında, hissettirmeden kesmek arasında birkaç fersah fark var...

İnsan demeye utandığım mahlukatların sadist egolarını bu şekilde tatmin etmeye hakları yok bence. Düpedüz vahşilik.

Hele o şov yaparak kesmeleri, üstüne üstlük çocukları bu şova ortak etmeleri filan kelimelere sığmayacak kadar barbarca bir davranış. Umarım bunu yapanların herbiri ipini koparmış birer boğa tarafından vahşice katledilirler. Bir canlı grubundan bu kadar nefret etme potansiyeli görmüyordum kendimde, ancak edebiliyomuşum demekki. Beter olasıcalar.

İşin din boyutuna, fakirlere dağıtıcaz diye kesip "komşu al 5 kilo etini, ver 5 kilo etimi" uygulamasına filan hiç değinmiyorum, değinirsem çıkamam çünkü. Böyle birşeye sebep olan hiçbir şeye de saygı duymam beklenmesin zaten.

Bütün bunların haricinde; bildiğim kadarıyla adrenalin oldukça güçlü bir toksinmiş ve kesimden önce hayvana aksiyon ve korku yaşatıldığı için hayvana acı çektirilerek kesilen etlerin sağlığa da zararlı olduğunu duymuştum, ne kadar doğrudur bilemem. Ama mantıklı geldi bana.
Tabii böyle şeyler yapan mahlukatların sağlığı ne kadar umrumdadır, o da ayrı bir tartışma konusu.
Sosyal ağlarda paylaş

tunca said:
hayvan mıyız biz ne doğa kanunu

+1

nilep'in de dediği gibi ''akıllı hayvan'' olmamız gerekmiyor mu az? Hala tanrı adına kurban kesme gibi, bir canlıyı ritüel uğruna pisi pisine boğazlamanın olağan karşılanmasını hiç anlamıyorum.

Hayvan kesimi, insanoğlunun gereksinimini karşılayacak kadar olmalı ve kesimler hayvana en az acı verilecek şekilde uygulanmalıdır. Ne yazık ki dünyanın bir çok yerinde avlar zevk için yapılabilmekte, hayvanlar cansız objeler olarak görülebilmekte, fok katliamından, kimi büyük şirketlerin tavuk çiftliklerinde zavallı hayvanlara yaşatılan işkencelere kadar bir çok ülkede hayvanlara inanılmaz derecede duyarsız yaklaşılmaktadır. Ama bunlar, tüm dünyadaki (müslümanlar dahil) birçok insan tarafından kınanmakta, protesto edilmekte, eleştirilmektedir.

Ne yazık ki hayvan katliamlarının en fazlası, kurban bayramlarında müslüman ülkelerce yapılmaktadır, ve işin kötüsü çoğu müslüman bu işte hiç bir terslik görmediği gibi, olay 'tanrı' adına yapıldığı için, bu, işkenceyi de içeren katliam olaylarını savunmaktadır. Sanki hala İnka döneminde yaşayan İnkalar zihniyetindeyiz.... Kurban, daha çok kurban, daha çok kan istiyoruz, kana susamış uygar vampirlere dönüşüyoruz.

Eğer tanrınızı iyi niyetli, sevecen, yardım sever, duyarlı, tüm canlıları koruyan-kollayan bir yaratık olarak düşünüyorsanız, öyle bir tanrı bu yapılanlara isyan ederdi bana kalırsa. O dönemdeki kurban kesme gereğinin tek amacının fakirlere yardım olduğunu düşünüyorum. Ama fakire yardım, ülkeler neredeyse kan gölüne dönecek şekilde hayvan kesimi olmaksızın da yapılbilinir artık.

Hayvanlara hakaret olacak ama (insan dışında gereksinim fazlası tapınma adına, ritüel uğruna, zevk için hayvan katleden başka bir canlı yok, ya da zevk için öldüren hayvan varsa bile çok çok az diye biliyorum.) evet, tunca'ya hak veriyorum:

1. Sırf tanrıya tapınmak (sonrasında da cenneti garantilemek -çakallar sizi-) adına gereksinimin çok çok üstünde hayvan kesmek hayvanlıktır. (insan dışındaki hayvanları tenzih ediyorum.)
2. Bu hayvanları, steril olmayan şartlarda ve acı çektirerek öldürmek hayvanlıktır. (i.d.h.t.e.)
3. Bir de üstelik bu iğrenç, işkence dolu kesimleri çocukların gözü önünde yapmak, hayvanlığın daniskasıdır. (i.d.h.t.e.)
4. Sonrasında bu etleri deepfreeze edip, aylarca gereksinimin çok üstünde et tüketmek hayvanlıktır.(i.d.h.t.e.)
5. Kesilen etlerin en iyi yerlerini ve büyük bölümünü kendine ayırıp, kötü yerlerini ve az bir kısmını fakire vermek, hatta çoğu durumda hepsini kendin yemek hayvanlıktır.(i.d.h.t.e.)
Sosyal ağlarda paylaş

Tanrıya birşeylerin kurban olarak sunulduğu bir din tamamen ilkel bir dindir.Kaldı ki insanlar olarak güçlü olduğumuz için doğanın dengesi gereği yaşamımızı sürdürebilmemiz için diğer canlıları öldürüyoruz.Tüm bunları yaparken mümkün olduğunca hayvanlıktan uzak insanlığa yakın tavırlar sergilememiz gerekiyor.

Diğer bir yandan insanlar hem iyiyi hem kötüyü bilecekler.Çocukların bu şekilde yetişmesi gerekiyor.Hep iyiyi bilen bir çocuk hayatın gerçekleri karşısında çıktığında sudan çıkmış balığa dönecektir.Hepde kötüyü bile çocuk hayatın eğlencesini algılayamayacak.Hep depresif ruh halinde yaşamını sürdürecektir.O yüzden ne carebear olmak ne de çocuğuna kestiği hayvanın kafasını gösteren bir piskopat olmamak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
* Kurban ne demektir?
Kurban , kelime anlamı ile yakınlaşma demektir. Buradan hareketle, kurban kesmek; Allah’a yakınlaşma gayesiyle, O’nun verdiği mallardan, kurban edilmesi mümkün olan birini, yine O’nun rızası için boğazlamak demektir.

* Kurbanın dinî dayanağı nedir?
Kurban kesmek, ilk insanla beraber başlamıştır. Hz. Adem’in çocukları Allah için kurban kesmişlerdi, ama birisinin niyeti halis olmadığı için onun kurbanı kabul edilmemişti. Kardeşinin kurbanı ise kabul edilmişti. Diğeri de onu kıskanmış ve öldürmüştü.

Bu olayı bize Kur'ân-ı Kerim nakleder. (Mâide 5/27). Buradan hareketle kurbanda asıl olanın Allah rızası için kesme olduğunu da anlıyoruz. Bunun dışında Kur'ân-ı Kerim’de pek çok yerde çeşitli vesilelerle önceki peygamberlere emredilen kurbanlardan, hacda kesilecek kurbanlardan söz edilir.

Bütün dinlerde kurban vardır. Nihayet Kevser Suresi’nde ise Hz. Muhammed’e hitap edilerek onun ve ümmetinin kurban kesmesi emredilir. Hz. Peygamber de Medine’de sürekli kurban kesmiş ve hacda ise, muhtemelen altmış üç yıllık ömrünü esas alarak, 63 tane kurban kesmiştir. İbn Mâce’nin naklettiği hasen derecesinde bir hadisi şeriflerinde ise: “Kim imkân bulur da kurban kesmezse bizim namazgâhımıza yaklaşmasın” buyurmuştur

* Kurban ne için kesilir?
Hac Suresinde Allah (cc): “kurbanlarınızın etleri ya da kanları Allah’a ulaşmaz, ama sizin takvanız Allah’a ulaşır” (22/37). Dendiğine bakıldığında, kurban kesmenin asıl amacının Allah’ın emrini yerine getirmek, böylece takvalı olduğunu göstermek olduğu anlaşılır. Bunun anlamı, Allah isterse en değerli malımızı dahi O’nun yoluna feda edebiliriz, demektir.

Tıpkı Hz. İbrahim’in İsmail’i kurban etmeye karar vermesi gibi, gerekirse bizim de canımızı dahi kurban edebileceğimizi göstermektir. Bir bakıma da kurban malperestlik duygusunu kırmak, Allah’ın rızası karşısında her şeyimizden geçebileceğimizi göstermek anlamına gelir.

Güneşe aya ya da doğadaki herhangi bir olayı algılamaksızın buna tapan ilkel ırkların sözde tanrılarına adak adamaları ya da kurban vermelerinin izahı olmadığı gibi yukarıdaki açıklamalardan süslü kelimeleri çıkardığımızda islamında bunun mantıklı bir izahını ortaya koyduğunu göremiyorum açıkçası.

Sözü edilen yaratıcı kullarının kendilerine birşey adaması ya da kurban etmesiyle koltukları kabaracak kıvamda mı sorusu geliyor akıllara. İnanılmaz bir denge içerisinde yaratılan evrenin hakimi için bunlar son derece küçük değersiz ve mantıksız insani hissiyatlar. Ben kurban kesmektense o parayı gidip bir yoksul aileye vermeyi daha mantıklı bulurum açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Parayı yoksul aileye vermekle hayvan kesmek arasinda aslinda bir fark yok. Isin ozu kendince degerli olan bir seyi yalnizca tanri yolunda harcayabilmek. Bu artik hayvanin olur araban olur ne bileyim evini satip fakire verirsin.. Baska bir hikmeti de vardir belki ama hayvan kurban etmek daha cok bir gelenek yonu ifade ediyor. Yoksa parayi yoksula vermekle ayni sey. Ilkel insanlar da kendileri icin onemli olan bir seyi tanrinin yolunda feda edebiliyorlar mi dusuncesiyle adak adiyorlardi. Bugun de ayni sey.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu durumda namaz yere yatip kalkma egzersizinden, oruc ac kalmaktan, hac Suudi Arabistan'a gidip siyah bir kupun etrafinda donmekten, zekat kazandigin paranin bir bolumunu yabanci insanlara dagitmaktan baska bir sey degil.

Halbuki bunlarin hepsinin icinde, butune bakabilen bir insan icin bir cok anlam gizli. Sadece namazin ya da zekatin hikmetiyle ilgili akla hitap eden binlerce cilt kitap yazilmistir. Ki manevi yonu apayri bir dunya.
Sosyal ağlarda paylaş

umarım kaypaklık edip de ileride evlenip ele güne karışınca, islamla inançla falan alakanız olmadığı halde sırf etrafa uymak için bi hayvan alıp boğazlayıp sonra da et şenliği yapan anne-babalarınızın yaptığını yapmazsınız. (atlama hemen, annesi babası böyle davrananlar için genel söylüyorum. seninkilerin nasıl davrandığını bilmiyorum.)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...