Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dwarf Fortress - Tutorialımsı, Soru Cevapımsı, Tanıtımımsı

Gazanfer

Öne çıkan mesajlar

aynen de abi başka fortress lara saldırı olmadan bayıcak galiba biraz sonra. yazıyodu forumunda başka fortress lara sefer falan olucakmış ileride o zaman harbiden yarar başından klakamayız yani. bi de ben geçen bizim bi arkla konuşuyorum (nickini unuttum burdaki) baya güzel bi tuto olmuştu, keşke yazaydım buraya. neyse o kaydetmişti o belki yazar. ama bikaç öneri. oyun başlar başlamaz gidin furnace lerden de wood furnace ve smelter kurun. çünkü iron anvil gelene kadar baya bunlardan depolamanız iyi olur. çünkü silahlar armorlar falan en az 3 tane eritilmiş maden istiyo. ve de aynı anda wood furnace ve de smelter kurarsanız charcoal bir, eritilmiş maden (bar) 1 gelicek fakat diğer forge da 3 tane bara ihtiyacınız olacak ki bu da süreci oldukça yavaşlatacak. bu yüzden direkt başlarken bu iki furnace i de kurun...
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben sey sorcam
simdi ben fortress icin bi alan seciyorum
adamlarimi ayarliyorum
(dwarf wiki tutorialdaki gibi iste miner/lider miner/mason )
barrel fazla olsun diye gotumu yirtip her etten bi tane aliyorum felan
sonra bi bakiyorum sectigim alanda ya tas yok
ya sand yok
hoppa bastan tekrarher bisiyi seciyorum
yok mu bunun bi caresi yane oyunda default gelen takimi ayarliyim ben alan seciyim beenmessem bi daha seciyim
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:
ya ben sey sorcam
simdi ben fortress icin bi alan seciyorum
adamlarimi ayarliyorum
(dwarf wiki tutorialdaki gibi iste miner/lider miner/mason )
barrel fazla olsun diye gotumu yirtip her etten bi tane aliyorum felan
sonra bi bakiyorum sectigim alanda ya tas yok
ya sand yok
hoppa bastan tekrarher bisiyi seciyorum
yok mu bunun bi caresi yane oyunda default gelen takimi ayarliyim ben alan seciyim beenmessem bi daha seciyim

Takımını ayarladıktan sonra oyuna başlamadan o takımı ve alet edevatı kaydetmni sağlayan bir tuş vardı. Aşağıdaki harf ve açıklamalara bakarsan mutlaka görürsün.
Sosyal ağlarda paylaş

ya heryerden bı şpekilde bi metal bişi cıkıyo, her alanda her madenı bulmanız mümkün dei.l zaten öyle alanlar yok oyunda,

şu anda oynaıdğımda mesela bolmiktarda gem cıkıyo 4 tane altın damarı buldum ama demir yok hiç, uğraşdım didindim bronze döktüm onu kulnıyorum zırh ve silah için, geldikce merchantlardan alıyorum metal falan.

bi şekilde cözülüyo herşey. zaten oyunun mantığı bu bölgenızdeki malzemelerle sonuca ulaşmaya calışmak.
Sosyal ağlarda paylaş

ahah olm onu aratsana flux olsun magma olsun falan diye
site finder var o mekan seçtiğin ekranda
oraya istediğin değerleri giriyosun sana buluyo yer
/ayrıca satmak için mekanism hiç denemedim ama stone crafts yapıyorum baya para ediyo
bin yapıyorum bide markete taşırken kolay oluyo
sırf stone crafts için bide stockpile lazım tabi kolaylık açısından
Sosyal ağlarda paylaş

cifliği sulamayla cözebiliyosun, ben nehir olsun bolca ağac olsun diye bakıyorum hep, geri kalanı bir şekilde cözüyorsunuz.

ilk oyunsa tavsiyem bol limestone olan bi alana yerleşin, ha limestonedada şöle bi problem var. Taşın i,çin plantium Iron falan her bişi bulunuyo kendisi flux zaten cok kral bi taş ama bse value'usu 1 yerine 2 olduğu için bi anda whealt coşuyo ilk bahardan 30-40 kişi oluyosunuz goblinler akıyo falan.
Sosyal ağlarda paylaş

Birisi bana ayrıntılı olarak farm olayını anlatabilirmi.Sand olan yere kuruyorum tamam ama mantar baya yavas yetisiyor.birde buyukluğu ne olmalı.bu sulama isi nasıl oluyor.ben farm ın yanına kadar suyu getiriyorum ama ozman sulamıs oluyomuyum.sulamak için ekstradan ne yapmalıyım.

Farm ı kurduktan sonra menüden neleri ayarlamam gerekiyor,gubre filan diyor,yaz,kış olayları var.ben çakamadım bi türlü.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu millet farm'ı soruyor, ben daha oda inşasında kaldım.

Şimdi kazdım kazdım ufak bir tepeye, ilk kata depoyu koydum herşeyi çektim içeri, alt kata marangozhane, yemekhane ve mutfak koyayım dedim.

Kazdım herbiri için 9x9 oda (ilerisi için büyük olsun dedim). Sonra işte açtım menüyü, w ile workshop ordanda seçtim mutfak marangozhane ama odalar 3x3? Tamam dedim mutfak ve marangozhane için 3x3 birer alan işaretledim o alanlardan. Ama sonra birer cüce geldi oralara gittiler hızlıca sonrada hiç bir şey olmadı? Yani şimdi o atölyeler kuruldu mu sadece o 3x3 odaları işaretlemekle? Kapı, yatak, masa, sandalye fln lazım nasıl olacak bunlar? Birde yemekhane nasıl oluyor, mutfağın yanına masa sandalye (yapabildikten sonra tabii) atsam yeterli mi?

Acil oda tutorili lazım...
Sosyal ağlarda paylaş

simdi workshopı dikince olanlar şu:
architect geldi 2 baktı gitti , sonra orayı kuyllanacak olan cücelerden biri malzemeleri getirdi kurdu.
sonrasında u,m,q tuslarıyla managerdan " 30 bed yapın dersen" manager da görevi onaylarsa otomatik görevler sıralanıyor carpenter workshoplara.

ofis yoksa Q ya bas. workshopun üstüne gel sagda menüsü çıkıcak workshopı kim kullansın neler yapılsın hepsini görebilirsin kafana göre atarsın görevleri.

mechanism satamadım ben hiç çok ağır ve fiyatıda az rock craft rulz bencede.

farm sulamada galiba suyu dump ettiriyorsun bir yere o zaman oluyor , sand de sulamaya gerek yok , kapalı alanlarda yetişen bitkilerde gübrelemeye gerek yok. (dağın içinde kuruyan su murky pool olur oraya farm kurabilirsin , yapay sand gibi düşün)
2 grower başlayıp 5x5 gibi bir farmla uzun süre idare edersin , growerlarını yetenekli başlat ama ve biri brewer diğeri cooking alsın. statusten tohumları pişirmeyin/içki yapmayın demelisin (z,kitchen), daha hızlı skill alcaklarsa sadece farmer lar hasada katılsın ı seç. (o,h)
Sosyal ağlarda paylaş

LethE said:
simdi workshopı dikince olanlar şu:
architect geldi 2 baktı gitti , sonra orayı kuyllanacak olan cücelerden biri malzemeleri getirdi kurdu.
sonrasında u,m,q tuslarıyla managerdan " 30 bed yapın dersen" manager da görevi onaylarsa otomatik görevler sıralanıyor carpenter workshoplara.

ofis yoksa Q ya bas. workshopun üstüne gel sagda menüsü çıkıcak workshopı kim kullansın neler yapılsın hepsini görebilirsin kafana göre atarsın görevleri.

Çok çok sağol =) Bir soru daha; peki atölye büyüklükleri kaç olmalı? 3x3 yeter mi? Yoksa 9x9 yapıp bir köşesine mi kondurayım 3x3 alanı?
Sosyal ağlarda paylaş

gazanfer ustamızın izni de olursa ben de ufak bi tuto yapayım madem (ben kaç saat uğraştım geberdim mine yapana kadar o kadar tuto ya rağmen:)bodrack a o kadar anlattık o da hakeza madem şöle daha anlaşılır bi şekilde yeniden yorumlayalım gazanferin tuto yu. benden de bişeyler katıcam ama :) şimdi efenim başlangıçta dağ falan filan aramayın başlayacağınız yerde. böyle mümkünse dümdüz bi yer olsun. önemli olan taş çeşitleri aslında ama başı tepede kıçı dipte bi yerde kurulmak oldukça zor oluyor (özellikle yeni başlayanlar için). efendim gidin böyle nerede paso ağaçlık var aradan bi de nehir geçiyo mu? hah işte oralarda aranmaya başlayın kurulma yerlerini. böyle yerler bulmak yetmiyor tabi dediğim gibi düz olacak. efenim düz olduğunu nasıl mı anlıyoruz. bölgemizi seçerken hani TAB lıyoruz ya hani goblinler en uzakta olacak falan diye kasıyoruz. hah işte ordan bi kaç TAB daha yapıp her tarafın bööyle 0000000 (yazıyla sıfırsıfırsıfırsıfırsıfırsıfırsıfır) olduğu bir yer buluyoruz mümkünse. değilse de çoğunluğun sıfır olduğu bi yer iyi olur böyle bi yer bulduk mu bitiyo mu iş? tabi ki hayııır:) şimdi bu özelliklere sahip aynı zamanda limestone gabbro ya da greanite üçlüsünden ikisine ya da en azından birine sahip bir yer olması gerekiyor bu yerin, tabi eğer metal gem falan konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız. [şimdi diyebilirsiniz ki ohannes onu buldun bunu ara bunu buldan şunu ara bulunur mu öle bi yer, ama ararsanız bulunuyor efendim. misal ben 9 tane dünya kurdum böle bi yer bulabilmek için ki yalnızca granite e ve flint ve de dandirikten bi taşa daha tav olmama rağmen (aslında üçüncü dünya überdi de acemiliğime geldi) unutmayın bu yeri aramakla en fazla yarım saat kaybedersiniz. ama böyle bi yer bulunca oyundan maksimum verimi ve de zevki alacaksınız] şimdi efenim neden böyle dümdüz bi yer istedik? çünkü dağ olan yerlerde genelde (belli bi yere kadar çok kısıtlı bir kum olsa da) taş oluyor oda yapamıyorsunuz içine. aşağı eğim olunca orayı kazıyosunuz (mecbur kalıyosunuz) bütün yaptığınız savunma boşa gidiyo. çünkü goblinler hiiiç sizin yaptığınız fortificationlara falan bakmadan aşağı inip direkt aşağıdan dalıyolar, tecrübeyle sabittir.

şimdi tuto ya dönersek, efenim böyle dümdüz bi yerde başladıysanız etrafında en az göl olan yere bi downward stairway kazın sonra Shift + . (nokta) ile aşağı kata inin ve böyle dikdörtgen şeklinde grileşmiş yerin üstüne gelerek up down stairways yapın. sonra alt kattaki o dikdörtgen 3*3 lük bir dikdörtgene dönüşecektir. oradan işte kazmaya devam edin. ben o ilk kazdığım yeri genelde stockpile yapıyorum bu yüzden baya geniş bi oda kazabilirsiniz siz de stockpile yapmak isterseniz. sonra efenim, bu odayı kazar kazmaz direkt stockpile ları oraya koyun ya da başka bir odayı (büyükçe bi tane) hemen kazın ve önce food sonra wood olmak üzere yerleştirin gem, furniture ve finished goods stockpile yapmanız da iyi olur zira hemen bunları da üretmeye başlayacaksınız. sonra efenim bir büyükçe oda daha kazıyoruz ve oraya da workshopları yerleştiriyoruz. bu oda stockpile la bitişik olsun zira oraya gidecek ürünler. oraya da kesin olarak carpenter, mason workshopları yapıyoruz. diğer workshoplar da artık siz hangi özellikleri seçmişseniz ona göre değişir. craftsdwarf, kitchen, brewery, butcher, jewellery de iyi olacaktır. şimdi wikide falan belirtilmeyen bir noktaya değinelim. efenim bunların yanına hemen furnace lardan wood furnace ve de smelter yapıyoruz. niye mi? çünkü başta iron anvil yok bizde, doğal olarak silah falan üretemiyoruz. şanslıysak ağustosta geliyor ama o zamana kadar kömür ve de metal barları depolamakta fayda var. niye diyeceksiniz. çünkü efenim her bir silah 2 metal bar istiyo ki armorlarda bu 3 e çıkıyo. yani metalsmiths forge ile aynı anda smelter ı ve de wood furnace i kuraarsanız wf ve smltr bir üretirken (ki wf coal üretir ve buu da smelter tüketir) metalsmith 3 yahut 2 isteyecek bu da oldukça can sıkıcı olacak, inanın bana. ben misal en baştan wf ve smltrı hemen yapmama ve ilk gelen migrant dalgasıyla ikişer taneye çıkarmama rağmen yetiştiremedim demiri ama neyse ki şu anlık silah ve de armor durumlarını hallettim.

bunlar aslında oyunun temelleri. diğer önemli bi kısım da misal farming. yerin altında farm kurmak için yer üstünden farklı birşey yapmanıza gerek yok. eğer bahsettiğim gibi düz bir yer seçtiyseniz altınız kum olacaktır ve sorun olmayacaktır. bir oda da farm için açıyoruz. buraya b menüsünden farm plotu seçiyoruz. umkh ile tarlanın büyüklüğünü belirledikten sonra tarlayı yerleştiriyoruz. elinizdeki tüm tohumlar bu tarlada yetişecektir (bak rock nuts niye yetiştiremiyorum diyodum quarry bush diye geçen de rock nuts muş zaten). ha derseniz ki ben dışarıda yetişen bitkileri de yetiştirmek istiyorum (ki hiç gerek yok) o zaman da tarla yapacağınız yere bir yerden su çekiyorsunuz kazarak. sonra bir kenarındaki bir kaç kareyi channel yapıyorsunuz ki su abarıp tarlayı basmasın. orası murky pool mu ne oluyor. yer üstü bitkilerini de yetiştirebiliyorsunuz bu şekilde. hah unurmadan, her mevsim tekrardan ne ekeceğinize karar vermeniz gerekiyor.

sonra efenim daha başka ne kaldı. hmmmm, evet askeriye olayları. migrantlar gelmeye başladıkça boşta kalan adamlar olacaktır. misal peasantlar, sonra efenim gereksiz işlerle uğraşanlar. lye makerıdır, clothier idir sonra animal trainer ıdır bunları draft edebilirsiniz. (eğer hunter yaparsanız bir adamı belli bir süre sonra hayvan bitmekte haritada. o da ideal bi asker oluyo marksdwarf olarak) sonra bir odayı barracks yapıyoruz (armor stand ya da weapon rack in üzerine q ile gelerek). daha sonra m menüsünden v ile önceleri tek tek gelerek on duty kısmını standing down a getiriyoruz. bu askerilerimizin barrack larda sparring yani antrenman yapmasını sağlıyor. burada gerçekleşecek sakatlıkları önlemek için önceleri bırakın silahsız dövüşsünler. sonra iyi bir armor, shield de fena olmaz. ciddi sakatlıklar bazen hiç düzelmeyebiliyor. o yüzden sağlam bir wrestler olmadan silah vermemek lazım adamların eline. sonra silah verirken de silver silahları verin. bunlar iron lardan %50 daha az zarar veriyor. silver a geçmeden önce (yapamıyosanız henüz) elfler geliyo ya onlardan wood swordlar alarak çalıştırablirsiniz adamlarınızı. birlik oluşturmak için de m ekranına gelip enter lıyoruz bir dwarf ın üstünde, sonra onun komutası altında olmasını istediğimiz dwarfları da teker teker enter lıyoruz. space e basarak onaylıyoruz. crossbow dışıda antrenman böyle. crossbow lar içind e archery range yapacaksınız onlar orada takılıcaklar kendi hallerinde. goblinler faan gelince direkt on duty e çevirin askerleri ve de önceden belirlenmiş bir patrol bölgesi olsun. goblinlere doğru patrol bölgesini genişleterek üstlerine sürebilirsiniz adamları (ya da kadınları erkek egemen konuşmayalım:))

şimdilik tuto bu kadar. istek üzerine daha başka şeyleri de el birliğiyle açıklayabiliriz:)

misal ben bu kadar tuto yazdım hala bir inek sağabilmiş değilim oyunda. o kadar ineğim var mushox um var ama sağamıyrum efenim. her bi özelliği de ayarlıyorum. available ada yapıyorum. olmuyor da olmuyor. inek sağan varsa gelsin arkadaşım nasıl yapıyorsunuz:D
Sosyal ağlarda paylaş

sanırsam inek sağma eklenmedi , en son butcherım "craft dwarfs workshop" aldı , shell bulamadı diye legendary masonu katletti :(
apis sana kendi workshop dizayımı yazayım bi sorun göremedim. oncelikle yerin altındayım , 2 giriş var ve stonefall trap kaynıyor bu girişler , o yüzden trade depot yukarda.
resim koymayı deniyeyim :P
dikkat edilcek nokta craft stockpile ım trade depottan 10 adım ötede , hızlı ve rahat taşıyoruz . sıkıntı olursa cücelere taş alanı koydurcam yakına. metal le hiç uğraşma ben kalabalığın gücüne inanıyorum 2 melee 4 x-bow cücem var gelen iniyor giden ölüyor. simdi deponun yanıa yükselti yapıcam kilitliyecem kötü bi durum olursa çıkarcam okçuları oraya biçecekler adamları.

ps:calimero bu arada tek tek standing down yapmakla uğraştıgını fakrettim , military ekranında komutanı seç entera a bas , altına verceğin adamları seç ve space le bitir artık hepsi tek bir squad.
[img=http://img204.imageshack.us/img204/7018/asdwy5.th.jpg]

Sosyal ağlarda paylaş

LethE said:

ps:calimero bu arada tek tek standing down yapmakla uğraştıgını fakrettim , military ekranında komutanı seç entera a bas , altına verceğin adamları seç ve space le bitir artık hepsi tek bir squad.
[img=http://img204.imageshack.us/img204/7018/asdwy5.th.jpg]

eyvallah abi sağolasın biliyorum (yukarıda da yazdım farketmemişsin heralde) onu ilk başlar için söyledim. yani kimin daha iyi olacağını bilmeden komutan yapmıyorum. alttaki biri daha iyi olursa moral bozuluyo falan başlangıç için söyledim onu.
Sosyal ağlarda paylaş

Apis said:

İlk kapım çıktı sanırım =D

İlk kapım çıktıda... Kayadan yaptım. Niye? Nedenini anlayamadığım biçimde marangoz-oduncum ağaç kesmiyor, odunum yok? O kadar baltada almıştık 300 puana? Bölgede ağaç vs. de var.

Bu adam neden odun kesmiyor?

Birde o kadar aşağıya taşıdım tüm malzemeyi, taştan masa-sandalye fln yaptırıyorum oturma odası fln olsun diye, mutfak flnda aşağıda ama adamlar hala vagonların orda duruyorlar kazı yaptırmadığım zamanlar?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...