Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dwarf Fortress - Tutorialımsı, Soru Cevapımsı, Tanıtımımsı

Gazanfer

Öne çıkan mesajlar

valla ben hiç bakmadım komşularıma ama kobold thiefler vs hep geliyor 3 ırkın karavanı da geldi komşuluk pek etkilemiyor kanımca , belli bi zenginliğe ulaşınca zaten ordu halinde gelirler.
sanırsam komşunun caravanlaır daha çok gelebilir. yada haritada direk yerleşimleri olabilir hatırlıyorum bi kere humanlar vardı.
Sosyal ağlarda paylaş

evet aynısı bende de oluyo. şöle bişi okumuştum, elemanların train olabilmesi için farklı bi alanda olması gerekiyomuş rakibinin. ama ben 4 askerimide unarmed yapıyorum wrestling train ediyolar. galiba ileri düzeye çıkmaları için başka class gerekiyo. en son bi sürü silah aldım hepsine ayrı silahlar verdim birine kılıç birine mace vs, bakalım nolcak. bu seferki fortressımı nispeten daha ufak bi alana kurdum, daha rahatladı oyun. gerçi henüz çok göç almadım 30 küsür nüfusum var ama yavaş yavaş gelişiyorum :)
bide üst katmanlarda yeterli alan yoktu direk 2 kat alta inip oraya yerleştim, riverdan da su çektim alta çok zevkliydi onu hesaplamak falan nası yapsam diye :)
şimdi hedefim gelen saldırılara karşı su tuzağı yapmak. yani elemanları bi bölgede kıstırıp üzerlerine su vermeyi denicem becerebilirsem :P
ama kafama takılan nokta sonra o su nasıl boşalıcak hehe
Sosyal ağlarda paylaş

ben bugun oynadımğım oyunda 60'ım buldum daha ilk migrate'te 30 olduk zaten, sonra bi 10 kişi kaybettim, military kurmakta gec kaldığım için...

nesyse topalandık, o kadar zaiyat verince ikinci senede daha az insan geldi, tam toplarlandık surları kurduk kapıları cektik, iceriye su cektik derken, tam trade'e baslıycakken ,bütün buroktatik işleri yapan amca trade'ide yapıyo gazanferin dediği gibi, cat ambush! öldü gitti lider..

zaten mekanda kömür yoktu, o seferde trade yapamayınca tohumumda azaldı, icki yapmayı göze alamadım cüceler iyice cöktü, pek kayıp vermeden savuşturdum goblinleri tekrar bı göç akını yaşandı 60 küsür olduk. Nese toparlarız belki derken, 3-4 goblin partisi yüklendi, golini gectim human partileri gelip saldırdı... zaten kömür yok odun yok zırh silah yapamıyorum, ölen cücelerin kemiklerinden yaptığım boltlar savaşıyorum artık o noktaya geldi oyun, son bi umut dwarf traderlara kadar dayanıyım dedim, fort mal dolu cünki ceşit ceşit bi şekilde kurtarırım diye düşündüm ama bi tane bile broket olmayınca 60 kişinin arasında tek parca zırh sılah bile alamadım, icki aldım tohum aldım kumaş aldım dünyanın gem'ini craftını verdin yolladım adamları.

artık 1 sene daha belki dayanırım sanırım
Sosyal ağlarda paylaş

abi oyun hayatımın oyunlarından biri oldu. bi başladım resmen 30 saat oynadım aralıksız. tabi başlarda kafayı yedirdi bana. biraz öküzlük olsa da mine yapmayı beceremedim bi türlü başta. internet falan da yok tabi. ama sonunda çözdüm baya. bikaç şey dışında. arkadaş nasıl demir üretiyoruz. kafayı yemek üzereyim. charcoal malzemesi var charcoal yapmıyo. linyitle bi coal çeşidi daha var onlardan var onlardan kok kömürü üretiliyomuş ama nasıl üretiliyo onu da bilmiyorum. sonra efendim. elimde inek var sağ diyorum sağmıyo. ne bileyim potash var arkadaşım git pearlash yap diyorum, hiiiç sallamıyo beni. köpeem var git diyorum war dog yap sallamıyo, git diyorum hunt dog yap sallamıyo. bilmiyorum ben mi çözemedim oraları ama, un var şeker var helva yapmıyo bu adamlar. bakalım wikiden bi bakayım şu iron olayıyla mining deki ayrıntılı arama olayına da bakalım bulurum heralde. ama sizlerde yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

v ye bas boşta duran bi dwarfu seç sonra 4 sekme var general ınventory wound ve preferences. preferences dan labor a gel animal training/care ver bi adama o zaman gider train eder o adam. diğerlerinde de aynı olayı atlıyorsun sanırsam.
21x14 bi barracks var 7 kisilik bir militia olusturdum sonra squad ayarlarından "squad is standing down" yaptım sabah akşam kapışıyorlar , wikide (verify demişler gerçi) barracks da boş alan yoksa antreman yapmıyorlar tarzı birşey denmiş
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi sağ kalamk bile kasıyor biliyorum ama hadi olduda palazlandık diyelim, biz saldırabiliyormuyuz etraftaki diğer yerleşimlere?

Birde etraftaki yerleşimlerde gelişmekte mi? Yani dağı kazarken bir anda aksi yönden kazan bir goblinle karşılaşabilirmiyim mesela?
Sosyal ağlarda paylaş

LethE said:
v ye bas boşta duran bi dwarfu seç sonra 4 sekme var general ınventory wound ve preferences. preferences dan labor a gel animal training/care ver bi adama o zaman gider train eder o adam. diğerlerinde de aynı olayı atlıyorsun sanırsam.

abi sağda solda dolaştım daha bakmaya vaktim olmadı ama o dediğinden değil yani. oraları geçtim yani:) zati yaptığım adamlar animal trainer sonracığıma milker kendiliğibnden seçili dediğin şeyler hatta ve hatta diğer tüm herşeyi de iptal ediyorum ne hauling var ne bişey var ama yapmıyo hayvan herifler du bakim şimdi vikiden bulurum...
Sosyal ağlarda paylaş

EagleEye said:

bide şöle bi grafik paketi buldum, daha kurmadım ama güzel görünüyo
may green

Şimdi normal oyunu indirip başladım oynamaya, ama baktım yapamıyorum şu senin grafiklerde hoşuma gitmişti, bende indirdim bunu ama baktım bu daha önce indirdiğim oyun dosyalarının aynısı? Yani asıl oyunun üzerine kurulan birşey değil sanırsam değil mi?

Ordaki (mayday den indirdiğim) exe ile oyuna başladım "Mode switch fail, Running in Windowed mod" diye error verdi, herşey birbirine girdi, ekranın dörtte birini görür oldum?

Burda iki soruda sıkıştım yani;

İlk olarak Mayday grafik modu mu (Asıl oyunun üzerine koyacağımız) yoksa direkt indirip oynadığımız grafik olarak geliştirilmiş bir versiyonu mu oyunun? Yani şu Mayday'i nasıl oynayacağım? Nasıl kuracağım?

İkinci olarak bu error işini nasıl halledeceğim?

Edit;

İkinci soru konusunda bir gelime oldu, FreEmoon'un yazdığı şekilde init bilmemne dosyasında bir satır değiştiriliyormuş galiba, onu şöyle yaptım;

[GRAPHICS:YES] [GRAPHICS_WINDOWEDX:1280] [GRAPHICS_WINDOWEDY:800] [GRAPHICS_FONT:mayday.bmp] [GRAPHICS_FULLSCREENX:1280] [GRAPHICS_FULLSCREENY:800] [GRAPHICS_FULLFONT:mayday.bmp] [GRAPHICS_BLACK_SPACE:YES]

Şimdi error yazmıyor, satırlarıda zarzor okuyabiliyorum ama satırlar, yazılar, dwarflarım yani herşey basık? Yani bir düzgün durmuyorlar. Nasıl bu satırların boyunu uzatacağım?

1280-800 değilde 800-600 olarak yazdım gene aynı sorun?
Sosyal ağlarda paylaş

Apis said:
Şimdi sağ kalamk bile kasıyor biliyorum ama hadi olduda palazlandık diyelim, biz saldırabiliyormuyuz etraftaki diğer yerleşimlere?

Birde etraftaki yerleşimlerde gelişmekte mi? Yani dağı kazarken bir anda aksi yönden kazan bir goblinle karşılaşabilirmiyim mesela?

abi bildiğim kadarıyla o kadar da yakında başlatmıyo seni goblinlerle yani herkesin areası var goblin kazarak senin oraya gelemez ki zaten goblinler kazıyo mudur orası da ayrı.

not: iron' ı direkt bulmak gerekiyomuş. magma river ın oralarda falan bulunuyomuş. goblinler gelince üstündekileri alıp ertiyomuşsun falan. ulan ah bi goblinler gelse herifleri de en uzağa seçtik şimdiye kadar oynadığım tüm oyunlarda bi tek kobold thief geldi anasını satim. coal olayını daha çözemedim onu da bulim editlerim ya da yeni mesaj atarım...
Sosyal ağlarda paylaş

Apis said:

İlk olarak Mayday grafik modu mu (Asıl oyunun üzerine koyacağımız) yoksa direkt indirip oynadığımız grafik olarak geliştirilmiş bir versiyonu mu oyunun? Yani şu Mayday'i nasıl oynayacağım? Nasıl kuracağım?

o grafik paketli oyunu direk açıp çalıştırıcaksın diğerinin üzerine falan atmadan.

metal bar elde etmek için önce ore bulman gerekiyo, cevher yani. kömür yapmak içinde wood burner kurup odunu carcoal yapıcaksın(furnaces kısmında adı wood burner olmayabilir yapının ama öle bişi). sonra smelter kurup ordan da cevheri eritip bar elde ediyoruz.
Hangi oredan hangi metal çıkıyo : http://www.dwarffortresswiki.net/index.php/Ore
Sosyal ağlarda paylaş

Saolasın EagleEye =)

Şimdi son olarak problemim şu;

Ben Laptop ta oynuyorum oyunu. Alet Widescreen, yani 1280 e 800. Bunu bir türlü May Day'e ayalayamadım. Şöyle ki ya çok küçük oluyor herşey ne yazıları okuyabiliyorum ne cücelerimi görebiliyorum, yada herşey (yazılar grafikler vs) çok basık oluyor (yani yandan çekilmiş gibi).

Bunlara bir çözümü olan var mı?

Çözünürlüğü 1024x768 olarak ta ayarladım ama aynı tas, aynı hamam.

May Green'in sitesi; Note three: DFG REQUIRES A SCREEN RESOLUTION OF 1280x1024 PIXELS! If you want to play on a smaller vertical resolution, you have to edit the data/init/init.txt accordingly. Subdivide the desired resolution by 16 to get the number of tiles (currently 64).

Diyor. Yani ne yaparsam yapayım bende olmaz mı? (Benim max. çözünürlük 1280x800... )
Sosyal ağlarda paylaş

her bilgisayarda öyle gönlünce yapamıyosun işte :) aletin max resolutionı o çözünürlüğe teoride ulaşabilse de, hardware olarak o çözünürlüğü kabul etmeyebiliyo (bunun aspect ratiosu benim bildiklerimden değil diyo). df'de bu olunca "fullscreen beceremedim, windowa düşüyorum" diye hata veriyo.
Sosyal ağlarda paylaş

önce bi tarafa wall yapıp geçemeyeceği şekilde sonra asıl yapmak istediğini yapabilirmişsin öyle bişi okumuştum ama bu floodgate yaparken geçerli çünkü açıp kapatabiliyosun böylece o gereksiz wallı geçip yıkabilirsin floodgate inşaatından sonra hehe
video olayı hakkında pek bişi bilmiyorum ben, açıyorum çalışıyo :p
ama bende windowed yapınca salaklaşıyo onu çözemedim. ekrandan daha büyük hale geliyo windewed yapınca yarısını göremiyorum oyunun :)

bu oyunumda kafaya koydum ore çıkartıcam :p
platinum buldum 4 parça sadece şimdilik, koskoca bi katı kazdım. Şimdi alt kata indim orayı kazıcam 7x7 şeklinde kazıyorum
ore arama yöntemleri için: http://www.dwarffortresswiki.net/index.php/Exploratory_mining
bide sadece dwarf komşularım var galiba hiç elf veya human trader gelmedi. sadece yılda bir dwarf geliyo. onlarda hangi mevsimde gelicek acaba bi ton stone craft birikti master piece çoğu :P
bide hiç goblin saldırmadı enteresan bi şekilde, nüfus oldu 70küsür, 19 tane askerim var. anca kurt falan öldürüyorum :P

bide bu askerler train olmuyo yau. bakıyorum stocktan 4 tane spear var diyo. elemanlardan 4 üne spear verdim military screenden, sadece birisi spearman oldu kalanlar yine wrestler oldu :L
nası yapcaz bunları
bide mesela platemail giy dersem elemana, platemail yoksa yeterli gidip leather veya chain falan başka bişi giyiyomu?
Sosyal ağlarda paylaş

yok giymiyo, zaten plate daha ağır olduğu için, her zaman en iyi değl diyolar.

ben tonla ore buldum magnatitelar platiniumlar malahtelar gırla, ama kömür yok, odunda cok değil, eritemiyorum rahat rahat. eritince işiliyemiyorum kömürsüzlükten, o yüzden sadece planium'u eritip işledim, bi dahaki gelişleri için kömür istedim bolca bakalım işe yarıyacakmı

ben shaft yöntemiyle araştırdım güzel oluyo baya cok da hızlı oluyo,

zaten basta alığım iki madenci, ultra strong oldu legandary miner oldu adamlar koşar gibi kazıyo madeni.
Sosyal ağlarda paylaş

yau banada goblin basmıyo yeni kurulduğum yerde
bi cüce tüccarlar geliyo sadece elfler humanlarda uğramıyo :)
nereye kurduysam böle :P
bi tonda zenginlik arttı yani normal oyunda bunun yarısı kadar olunca zırt pırt goblin geliyodu
yau o shaft yöntemini bi anlatırmısın ben ordan anlamadım :L
Sosyal ağlarda paylaş

önce geniş bi alanı kazıyosun böle oda gibi, aslında gerek yok ama ben 5 kae aralıklarla bi tane kazmıyorum daha güzel duruyo öle.

sonra 2 kare aralıklarla downwards stair kazıyosun, onlar bitince bi alt z e inip cıkan merdivenlerin altını kazıyosun, bölece bütün zemini taramış oluyo,

hem cok daha az zaman harcanıyor, hemde alt tarafı ıstedığın gibi kullanabiliyosun hala, üstteki alanıda depo yapıyosun falan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...