Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Harry Potter and The Half-Blood Prince

progamer

Öne çıkan mesajlar

• 7 ay sonra ...

harry potter'a bok atmak artik mainstream olmus, onu gözlemledim. rahat olun accik.

izleyenler bu bölümün simdiye kadar en iyi bölüm oldugunu söylüyorlar. hatta ben o gazla tüm seriyi tekrar bastan izlemeye basladim ama tamamlayamadim daha.

heycanla bekliyoruz, izlemeye gidemicem maalesef hemen =/.
bu da traileri;

Sosyal ağlarda paylaş

Filmi izledim ve bence kötüydü, hadi kitaba sadık kalmamasını geçtim, film olarak değerlendiriyim diyorum ama yine de yanlış seçimler yapmış yönetmen, senarist her kim seçtiyse bölümleri.

Hogwarts saldırısı çok sönük en başta, gereksiz sahne sayısı oldukça fazla, etkileyici, akılda kalır bir yanı yok. Diyaloglar baştan savma.

Bence mesela Kovuk saldırısına harcayakları eforu adam gibi bir Hogwarts kapışmasına harcasalar çok daha iyi olurdu bence. Film izlediğim haliyle kesile kesile 2.5 saate sığdırılmış gibiydi. Halbuki Harry Potter serisi film yapılmaya çok uygun, filmde olması gereken sahneler belli, olmasa olacaklar belli.

Tabii filmin pozitif yanları da var, inferius sahnesinde tüm salon 3 yaş yaşlandı mesela. Germeyi başarmışlar, efektler iyi,karakterler ve atmosfer her filmde biraz daha iyileşiyor. Ron da iyice olması gerektiği gibi oluyor.

Özetlemek gerekirse, filmin bence kötü olmasının nedeni kitaba sadık kalmaması vs. değildi, kitabın yanlış yerlerine atıfta bulunması hatalı sahneleri ekrana taşımasıydı.
Sosyal ağlarda paylaş

4 ve 5. filme göre gelişme olsada hala 3. filmin en güzeli olduğunu düşünüyorum.

Bu film çok durgun geldi bana. Hani kim kime aşık gösterces diye biraz yavaşlatmışlar filmi.

Kitabı pek hatırlamıyorum baya oldu okuyalı ama filmde çoğu aksiyon sahnesi kitapta yoktu galiba. Baştaki köprü saldırısı yada weasleyların evi gibi.

Efektler iyiydi yine her zamanki gibi ama bazı sahnelerde kamera açıları çok kötüydü bence.

Melez Prens olayınıda hiç açıklayamadılar. Hani sadece Melez Prens benim diye geçmesi saçma oldu kitapta açıklıyordu baya onu.

Birde o zombi gibi şeylerin olduğu sahne gerdi hani ne olcağını bildiğim halde ^^

Dumbledore'un sondaki sahnelerinide baya güzel yapmışlar tabii yine ama ordaki bazı karakterlerde kitapta yoktu galiba.

Belatrix te az göründü biraz. Hastasıyız filmdeki halinin ^^.

Quidicht te hayal kırıklığı oldu baya. Hani Harry'yi bile göstermediler maçtayken.
Sosyal ağlarda paylaş

Demin izleyip geldim ve açıkçası çok da özelliği olan bi film olarak görmedim açıkçası. Puan verecek olsam 10 üzerinden 6 falan verirdim.
Film beni çok da heyecanlandırmadı açıkçası, en önemli spoilerları çoook önceden duymuş olduğumdan olabilir :p Ama yine de genel olarak durgun geldi bana. Daha fazla Hermione, daha fazla kapışma, daha fazla heyecan beklerdim.

Half blood prince olayı adam gibi açıklanmadı. Tamam kimin olduğunu öğrendik ama; ne demek ki bu yani, ne blood'ı ne half'ı ne prince'i?
İlk filmden beri Draco'da "evil" olma potansiyeli görmüyodum, hala da görmüyorum. Aksine, bi şekilde Harry'nin yanına katılabilir diye düşündüm bi an.
Snape'in Kurtlar Vadisi'nin ilk zamanlarındaki Polat Alemdar tarzı bi adam olduğunu tahmin ediyorum; iyi bi amaç uğruna bilerek ve isteyerek kötülerin arasına katılmış biri. Bu ne kadar doğru bilemiyorum ama.
Şu Hogwarts'a yapılan saldırı 2dk gösterildi bitti (Dumbledore'un ölümünden sonra). Oraya buraya bi şeyler attılar, Hagrid'in evini yaktılar falan, hemen bitti sonra. Bu muydu bütün film boyu planlanan şey? Daha büyük olaylar olmasını bekliyodum.

Film bende kitapları okuma isteği doğurdu ama çok vakit lazım ki onu da bulamıyorum şu sıralar pek. Bundan önceki filmler kitaplara yeterince sadık kaldıysa, direkt 6. kitaptan başlasam olur mu ki? Madem filmde biçok detay atlanmış, 6'dan başlayayım dedim.
Bi de merak ettiğim şu, saydığım maddeler 6. kitapta iyice açıklanıyo mu?

Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

Demin izleyip geldim ve açıkçası çok da özelliği olan bi film olarak görmedim açıkçası. Puan verecek olsam 10 üzerinden 6 falan verirdim.
Film beni çok da heyecanlandırmadı açıkçası, en önemli spoilerları çoook önceden duymuş olduğumdan olabilir :p Ama yine de genel olarak durgun geldi bana. Daha fazla Hermione, daha fazla kapışma, daha fazla heyecan beklerdim.

Half blood prince olayı adam gibi açıklanmadı. Tamam kimin olduğunu öğrendik ama; ne demek ki bu yani, ne blood'ı ne half'ı ne prince'i?
İlk filmden beri Draco'da "evil" olma potansiyeli görmüyodum, hala da görmüyorum. Aksine, bi şekilde Harry'nin yanına katılabilir diye düşündüm bi an.
Snape'in Kurtlar Vadisi'nin ilk zamanlarındaki Polat Alemdar tarzı bi adam olduğunu tahmin ediyorum; iyi bi amaç uğruna bilerek ve isteyerek kötülerin arasına katılmış biri. Bu ne kadar doğru bilemiyorum ama.
Şu Hogwarts'a yapılan saldırı 2dk gösterildi bitti (Dumbledore'un ölümünden sonra). Oraya buraya bi şeyler attılar, Hagrid'in evini yaktılar falan, hemen bitti sonra. Bu muydu bütün film boyu planlanan şey? Daha büyük olaylar olmasını bekliyodum.

Film bende kitapları okuma isteği doğurdu ama çok vakit lazım ki onu da bulamıyorum şu sıralar pek. Bundan önceki filmler kitaplara yeterince sadık kaldıysa, direkt 6. kitaptan başlasam olur mu ki? Madem filmde biçok detay atlanmış, 6'dan başlayayım dedim.
Bi de merak ettiğim şu, saydığım maddeler 6. kitapta iyice açıklanıyo mu?

Half Blood Prince açıklaması

Snape Half Blood Prince diyor kendine çünkü annesi cadı ama babası muggle. Annesinin soyadıda Prince. O yüsden melez prens diyor işte kendine.

Kitapta olupda filmde olmayan bir kaç şey

Kitabın sonunda aslında baya bir kapışma oluyordu Hogwarts da Death Eaterlar bastıktan sonra ama 7. filmin sonunda da buna benzer bir şey olacağı için hani tekrar etmesin diye çıkarmışlar. Mallık yapmışlar. Hani Weasleyların evine sladırı yerine bu sahneyi yapabilirlerdi.

Ayrıca Dumbledore'un cenazesi de vardı kitapta anka kuşu fln bi aksiyona giriyordu da tam hatırlamıyorum. Asasıyla birlikte gömüyorlardı dumbledore'u ki asasının baya bi öenmi vardı bir dahaki kitapta.

Ayrıca filmde Voldemort'un anılarına baktılarda orasıda saçma olmuş. Hani nasıl ele geçirdiki voldemortun anılarını. Normalde Dumbledore başkalarının anılarını gösteriyorduki baya bir gösteriyoru galiba. zaten harry bu şekilde buluyordu geri kalan horcruxları bir sonraki kitapta.

hiç bir film kitaplara çok da sadık değildi o yüzden okuyacaksan baştan okumak en mantıklı.

Birde şimdi aklıma geldi alt yazı da Death Eater ı Ruh Emici olarak çevirmişlerdi ^^

@mulgear eet marla singer aynı zamanda kendisi ama Belatrix hali dha bi güzel. Böyle delilik çok yakışıo kendisine :D
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:

ben de kitabı net hatırlamıyorum da geçmişe gidip şu şunu ailesi bik bik melez prens olayı detaylıydı sanki baya.

kitap

kitapta tom riddle'ın ailesinin yaşadığı durum neden tom un böyle biri haline dönüştüğü işte safkan olma takıntısı falan çok daha ayrıntılı anlatılıyordu. mesela filmde hortkuluk yüzüğün olayı hiç anlatılmamış annesinindi bu diye geçiştirilmiş kitapta annesinin zengin bir prensle evlendiği prensin sonra bundan ayrıldığı, ailesinin dışladığı dahil çok daha fazla şey açıklanıyor. savaşlar açıklanmamış, kardeşi öldü weasley in onu bile göstermediler vasatın altı bir film bu yüzden kitabı açıklayan bir film olmadı. aynı zamanda cart diye öldürmüyorlardı dumbledore ı kitapta savaş oluyordu hepsi atlanmış. niye böyle bir film çekmişler anlayamadım.

Sosyal ağlarda paylaş

Filmlerde elbette kitaptan az ayrıntıya sahip olacak ama bu film ARGHHH

Kitapın kilit noktaları filme aktarılmamış, kitapta olmayan yığınla konuşma ve olay filme konmuş. Ne duygu kalmış, ne kurgu ne birşey.

Hele bazı konuşmalar o kadar aptalca ki yüksek sesle küfür etmek istedim. Kimisinde öenmli bir konuşmayı kesip mahvetmişler kimisinde kendi kafalarından uydurmuşlar.

Ergenlere aşk filmi çekilmiş resmen. Bugüne kadar gördüğüm en rezil uyarlama.

Film olarak kötü, uyarlama olarka tam bir REZALET.

edit: yukarıyı okuyunca hatırladım adamlar ölüm yiyen yerine ruh emici yazmışlar salondakiler ilkinde höng oldu ikincide güldü. Onun dışında çeviri de kötüydü.1-2 yerde kıl etti, tam çevirebilecekken kolaylarına geleni yazmışlar resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Filme gitmeden önce 3 saatden fazla bir süre olduğunu duyunca sevinmiştim, dedim heralde bu sefer kitabın %90'a yakınını uyarlamayı başarabilmişlerdir. Ancak önceki yorumlarda da söylendiği gibi kitaptaki birçok, hatta baya baya çok kilit nokta atlanmış, hızlı geçilmiş. Özellikle son sahneler biraz hayal kırıklığı uğrattı, seriyi bitirmiş olanlar bilir baya sağlam bir final chapter'ı vardır bu kitabın. Gene de hoş ve eğlenceli bir HP filmi olmuş. Gözlerimiz son filme çeviriyoruz artık.
Sosyal ağlarda paylaş

closet -> tualet LOL ötesi yok..

aynı zamanda

kitabın sonunda dumbledore un öldüğü sahnede, normalde harry gorunmezlik pelerinin altındayken dumbledore ona "Stupify" atıp stun'lamıo muydu? film versiyonunda Snape gelip "şşşş" yapıo harry'ye, yukarı çıkıo, öldürüo, diğerlerine söylemio bile.

son kitabı okumayan bakmasın

bu bence tam bir Snape aslında iyi spoiler'ı ve kitapta böyle değil diye hatırlıyorum

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...