Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diablo 3 - Genel Topic

Xo

Öne çıkan mesajlar

abi zaten 1-2 haftada bitiyor oyun e itemlarıda düşürüosun şöle böle,
sonra ip den bağlanıp arkadaşlarınla oynuosun makara kakara kikiri.
e bitti.

Mesela d3 çıktığı gün arkın evinde lan partyle başlıcaz, o gün kapanırız. Sonra max 4-5 ay oynarım. aynı hıkayeyı 23141 kere bıtırmenın manası yokki heh

online da oynamam herhalde
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

4-5 ay dayanır sonra bayarsın, o kadar kasıp düşüreceğin item ahde olduktan sonra niye kasasın?

Diablo 2de kasacagın item sürekli trade de değilmiydi. Neden kasıyoduk o zaman?
Paralı AH var diye trade ölmiyecektir eminim ben ve benim gibi insanlar itemları trade edecektir gene. Birbiriyle olur ya da diablo 2 deki Ist rune sistemi ile olur bilemem ama bir sistem oluşacaktır zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

e bitti.

Mesela d3 çıktığı gün arkın evinde lan partyle başlıcaz, o gün kapanırız. Sonra max 4-5 ay oynarım. aynı hıkayeyı 23141 kere bıtırmenın manası yokki heh

1-2 haftada bitiyor dediğin 1-2 günde de biter eğer hellde baalo kesmeyi oyunu bitirmek olarak görüyorsan.

bi grandfather düşürmemişsindir mesela hayatında :>
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

hadi pati alışkın sana ama

ad hominem süperiör

"siz diablo 1 oynamamış adamlarsanız, diablo 3 sizin yüzünden bu hallere düştü, burda diablo 3'ü savunuyorsunuz ama gerçek diablo oyuncularının olduğu yerde bunları söylemeyin dalga geçerler".

ad hominem'i geçersek,

diablo'nun ilk çıktığı vakit çok meşhur olmasının nedeni,
dungeonların random yaratılması (roguelike oyunlar gibi),
karakterlerin skillerinden statlarına customize edip her defasında farklı bir tarz yaratabilmen,
her oyunu baştan başlayışında farklı questleri ve farklı bölgeleri görebilmen,
arkadaşlarınla toplaşıp daha zor seviyelerde hayatta kalmaya çalışman vs gibi unsurlardı.
item loot işin geyiğiydi.

diablo 1'den sonra diablo clone ya da diablo-like terimi çıktı. bir diablo clone'unda bol bol yaratık kesme üstüne kuruludur. hack&slash'in alt türüdür. nox bu diablo clone'ları arasında en popüleriydi.

wow ise çok farklı bir boyutta. diablo'daki amaç yaratık kesmek için item bulmakken, wow'daki amaç item bulmak için yaratık kesmek.
birçok oyuncu kesimi wow'u bundan dolayı eleştiriyor.
A dungeonı oluyor mesela, %1 drop ihtimalli X itemı gelene kadar o yaratığı kesmekle uğraşıyorsun. yeni patch geliyor B dungeonı ekleniyor. B dungeonına girebilmek için o X itemına sahip olman gerekiyor yoksa B dungeonına giremiyorsun. yeni patch geliyor, C dungeonı ekleniyor. bu sefer C dungeonına girebilmek için B dungeonındaki Y itemına sahip olman gerekiyor, B dungeonını grindleyip Y itemini elde etmeye çalışıyorsun. bir sonraki patchte D dungeonı ekliyorlar, bu sefer oraya girebilmek için Z itemını elde etmekle uğraşıyorsun.
tamam WoW oynayan oyunculardan bu formülü seven var, birçoğu elindeki item puanıyla hava atmayı da seviyor olabilir.
ama sonuçta eleştirilen bir konu bu.
oyunun tüm içeriği item grind üstüne kurulu. itemsız bir hiçsin, item elde etmek için ise oyundaki tüm vaktini o itemi ele geçirmek için uğraşıyorsun.

Şimdi, esas konuya geleyim ben.
laf nerden buraya geldi?
dendi ki, "wow'daki item grind diablo 3'e de taşındı"
sonra birileri "e zaten diablo da item grind üstüne kuruluydu" diyerek wow=diablo gibi bir formül üretti.
buna karşı çıktığımda sen de gelip "pati zaten sana alışkın" gibi ad hominem yolunu sunmayı tercih ettin.

diablo'yu biraz daha açayım.
her ne kadar diablo 2'de ilk oyunun randomluğunu biraz daha azaltmış olsalar da (classler kalın çizgiyle ayrıldı mesela, random questler yok felan)
diablo 1+2'nin en güzel yanı, bir dungeona girmek veya bir yaratığı kesmek için özellikle specific bir X itemına ihtiyaç duymuyor olman.
evet, bulduğun yeni itemlar senin karakteri güçlendiriyor, o ayrı mesele.
ama kötü itemlarla da dungeonları temizliyebiliyor, bossları öldürebiliyorsun.
hani dediğim gibi biraz daha zorlanırsın belki ama "buraya girebilmek için illa şu itema ihtiyacın var" gibi bişi yok.

diablo 1/2'de public oynarken "seni gruptan atıyoruz, şu itemı almamışsın" diyen görmedim mesela, ama wow'da bu var.
bu topicte birkaç sayfa önce eleştirilen mesele ise, diablo 3'ün de bu wow kafasında hareket edecek olmasından duyulan endişeydi.

benim karşı olduğum şey ise, bu endişeye karşı sunulan "diablo zaten wow kafasındaydı" düşüncesi oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

Suark said:

e bitti.

1-2 haftada bitiyor dediğin 1-2 günde de biter eğer hellde baalo kesmeyi oyunu bitirmek olarak görüyorsan.

=) gf düşürmedimde arcane valorum falan vardı.
Sorctu karakterim, istediğim herşey vardı üstümde ya. Zaten landan oynayınca tokatlıodum milleti lvl 78 olmuştum max heh.
ya grind yapıosunda abi çok uzun bir süre zaten 4-5 ay
Sosyal ağlarda paylaş

diablo 1 multiplayer oynamadım denilebilir nerdeyse, çok az yani ama singleplayer defalarca oynadım. diablo 3'ü savunmuyorum bu arada ben bilmem farkındamısın. diablo 2 item toplama üzerine değildir dersen dalga geçerler konusunda hala iddialıyım.

itiraf edeyim diablo 2'yi 1'den çok daha fazla severek oynadım. tabi bunun en büyük sebebi multiplayer oynama şansımın olması.

işin aslı diablo vs wow neden kıyaslamaya başladın onu anlamadım hala. çok farklı türler bi kere. ayrıca wowu uzun süredir (ulduardan beri) oynamıyorum benden sonra çok değişti. yeni halini beğeniyor olsam oynuyor olurdum zaten şu an. gear score falan yoktu bizim zamanımızda ve söylediklerin de çok geçerli değildi. item değil guild önemliydi benim oynadığım zamanda. iyi bir guildteysen her dungeon'ı yapardın. item almaktan çok ilk kez bitirmekti önemli olan. item nasılsa gelicek ilerleyen süreçte. he tabiki item geldikçe daha kolaylaşıyordu her şey ona bi itirazım yok. çok yazarım bu konuda daha, özellikle tbc ilk çıktığında ve sonrasında gelen nerflerle ilgili, ama ne bu tartışma bunun yeri ne de konuyla alakası var.

wowdaki item grind diablo 3'e taşınmadı. taşınan bişey varsa diablo 2'deki item grinddir o. wow=diablo olayını çıkaranla 2* sayfa öncesinden beri dalga geçiyorum ben zaten.

kötü itemlarla yada saçma sapan bir buildle baal run çok uzun sürebilir hatta yeri geldiğinde mümkün bile olmayabilir mesela. yani sadece öyle "biraz daha" zorlanma değil baya baya bildiğin yapamayabilirsin yeri geldiğinde. öyle güllük gülistanlık değil ortalık.

diablo 1/2 public oyunlarda oyundan atma yok diyorsun. insaf birinde saatlerce süren raid söz konusu diğerinde 4 dakikalık baal run. ayrıca emin ol d2de de imkan ve aynı tarz bi ortam olsaydı dediklerin olurdu. milletin skillerini itemlarını görebilseydin. ilk zamanlarında uber tristrama mesela öyle her tip giremiyordu nedense. sonrasında sololayabilecek hale geliyordun ama orası ayrı hikaye.

diablo hiç bi zaman wow kafasında değildi bu arada. wot yazmışsın ama hem konuyla alakasız hem de yanlış çoğu yine.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

Aluriel said:

ahaaha.
ben merak ediyorum d3'te de runewords gibi kan getiren (yapması da/kullanması da) itemlar olacak mı acaba. :p oyunun ömrünü uzatan süphesiz 4356547546543. ye atılan baal runlardı bu yüzden.

pati serverı açılırsa hediye edicem sana :>

diablo run yaparken oblivion knightlardan düşmüştü.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:
işin aslı diablo vs wow neden kıyaslamaya başladın onu anlamadım hala.

ben kıyaslamadım, kıyaslanıyor diyorum, oyunun eleştirilen yönlerinden bahsediyorum.

Aluriel said:
hem konuyla alakasız hem de yanlış çoğu yine.

yanlış bir tarafı yok, gayet de doğru olanı söylüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone çok güzel bir noktaya değinmiş aslında, dediği gibi Diablo'nun olayı tersten ama aynı şey. Gerçi aynı şey derken WoW'daki kastı sanırım oyunun content'inden zevk alabilmek için item kasman gerektiği, Diablo'da ise item bulmak için content'i defalarca oynamak, sanırım ince fark bu.
Ama yine de elbette Diablo aşırı bağımlılık yapan item delisi bu oyun herkes hem fikir bu konuda. Ancak daha önce söylediğim gibi Diablo gibi itemların trade olduğu, dropların yere düştüğü, kısaca herşeyin yere düştüğü, inventory ile fazla etkileşim içinde olduğun hızlı bir oyunda soulbound mümkün olmuyor. Bu mümkün olmadığı için Blizzard'ın bu yöntemini fazla eleştiremiyorum ben, ilerleyen zamanlarda etklerini göreceğiz bunun.
Mesela AH'ye koyulan item başı komisyon alacaklarına belli itemdan sonra exponential bir şekilde artan komisyon alsalar belki Çinlilerin flood yapmasını bir nevi engelleyebilirler. Günlük, haftalık limitler konulabilir. Veya aynı rune'den 5 tane koyarsan yine katlanarak giden komisyon olabilir, böylece bizim koyduğumuz tek rune, atıyorum Çinlilerle kapişabilir, adam 5 tane birden koyarak price undercut yapamayacaksa.
Ben hakikaten pek oyun oynamama rağmen artık, hala oturup D2 oynayan adamım. Rune'larından, Small charmındaki yüzde 1'lik değişime, enchanced damage'in yüzde bir fazlasına kafayı bozan deli adam var Bnet'te. Gerçekten çok değişik bir item olayı var oyunun inşallah dengeleri bozmazlar diye umuyorum über runeword vs'ler ile. Drop rate'ler ne kadar az olursa mesela o kadar güzel olur. Karakter customization manyağı bir oyun. Hele arena ve multiplayer'ın doruk noktası olacağı oyunda inşallah şu AH işine dikkat ederler..
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Ahahah hala neyi dert ediyorsunuz mesajları geliyor. Sanırım lafı uzatınca bağlam karmaşası yaşıyoruz. Madde madde ve basit türkçeyle yazalım herkes anlasın.

- BLIZZARD BÜYÜK FİRMA

- O NE YAPARSA BAŞKALARI DA YAPAR

- PARAYLA ITEM SATARSA BAŞKALARI DA SATAR

- YANİ HER OYUNDA PARAYLA ITEM SATILIR

- BU DA HİÇ İYİ BİRŞEY DEĞİL

- HATTA ÇOOK KÖTÜ BİRŞEY

+1 bazıları hala anlamamakta ısrar ediyor biraz geniş çerçeveden baksanız keşke... neyse konu başka tarafa kaymış ben ölüyü diriltmeyeyim... beta da gelmedi zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Böbürlenmek gibi olacak ama isteyen yanlış anlar isteyen samimiyetime inanır. Bu oyunu hatırı sayılır derecede bilirim. Benim gibi bazı oyuncuları bu ah item alma olayı çok mutsuz edecek.

Şimdi burda d2 hakkında yazan arkadaşlar bir şekilde d2 oynamışsınız ama oyunu siz gerçek anlamda oynamamışsınız. Oyun hellde bitirmekten level 80 olmaktan falan ibaret değil. İnanılmaz bir çeşitlilik var ve gerçekten mekaniği anlamış bilen insanlarla oynamak ayrı bir keyif. Her runda düşecek yeni bir item şansı, o düşen itemlara göre skill stat ayarlayarak yeni bir karakter oluşturmak. Farklı buildler denemek. Çoğunuz gördüğüm kadarıyla bunu yaşamamışsınız. Aluriel in dediği gibi. Her runda yeni bir şans... Deli gibi 8 kişi baali kesmenin anlamı o yeni şans. Düşebilecek rare bir dropu almak. Bunlar ayrı keyifler. Rare bir drop çok az insanda olan birşeyler düşürünce biz çok mutlu oluyoruz.
Şimdi çinliler deli gibi farmlayınca muhtemelen o rare dropların sayısını artıracaklar. O da oyunu bizim gibi oynayacak item farmlayacak insanlar için hayal kırıklığı yaratacak. Ben rare x dropunu düşürdüm diyelim. E ah de bir sürü var? Oyundan çakmayan bir adamın elinde de o droptan var. Düşürse tamam ama parayla almış. İşte bu bazı oyuncuların keyfini kaçıracak. Oyunda bekleneni vermeyecek. Görmedik oyunu daha ama yorumları okudukça item ları gördükçe hayal kırıklığı yaşayacağımı düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Kişisel zevk demekki bende battlenette çok uzun süre oynadım istedigim her itemı ya trade yoluyla ya dropla aldım. 1 kere bile tanımadıgım adamlarla trade dışında oyun girmedim. Kimsenin itemıyla alakadar olmadım ya da merak etmedim. Zaten bendeki item olan adam gelse bile oyunda hiç üzülmem.

Bu arada diğer oyunlarda yapıcak blizzard yaptı diye olayına inanmıyorum. Bu oyun Mmorpg degil soulbound yok. Bu saatten sonra soulbound olayı olmayan mmorpg çıkmaz çıksada oynamaz insanlar. O yüzden bu sistemin online oyunlara bir örnek teşkil edicegine en ufak çekilde inanmıyorum. H&S oyunlar için ise bir önemi yok diye düşünüyorum hala.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...