Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anlayamıyorum

Asteroth

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:
Adıma ne gıcığın var ya :D

Tamam tamam illa tartışmak istiyorsanız Tarantino da Rodriguez de berbat yönetmenler bence, nesini beğeniyosunuz anlamıyorum. Çok doluyum bu konuda. Tartışmayı çok isterseniz tartışırız da yani :D

Amaç o işte abicim, Tarantino'yla Rodriguez'i beğenmiyorsan söyleyeceksin, karşıt fikir gelecek tartışacaksınız. Forumun olayı bu zaten.

Ne zamanki X'in biri gelip "Bunu tartışanın akıl sağlığından şüphe ederim" derse de duymazdan geleceksin.
Sosyal ağlarda paylaş

Kill Bill mesela ne saçma bir filmdir. 21. yüzyıla gelmişsin hala kılıç çekiyorsun. Karşındaki silah çekip vursa alacaksın ayarı ölüp gideceksin. Tabanca diye menzilli güzel silahlar varken ne gerek var kılıca bu devirde baya saçma.

Jet-Li'ye de uyuz oluyorum şahsen. Jackie Chan ve Bruce Lee çakması :P

Grey's Anatomy de berbat bir dizi. Chicago Hope izleyin astane draması mis gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

ahaHaha.. ^^

laf soyledi bal kabagi

Kult film nedir.. Kult film insanin kendine yakisani giymesidir. Film herkese hitap etmek icin suslenir puslenir cikar sokaga, salinirsa endamiyla; surukler insanlari pesinden, asik eder kendine, asik filmde kendini bulur; nikahi basip hayatina katmak ister. Ya da yuzunu bile esirger, cikmaz pencerelere; sicak yataginda bekler yarini, pek azi bilir onun cilvelerini...

Sosyal ağlarda paylaş

konu biraz sapmış da, bence bi film kült olmuşsa, sinema tarihinde önemli bi yer edinmesini sağlayan bi felsefeyi de taşıyor demektir. bu, yeni bir akım yaratma olabilir, yeni bi çekim tekniği geliştirme olabilir, alanında çığır açma ya da farklı bi boyut kazandırma gibi bi sürü şey olabilir.

ama sen çıkıp 90 çekimli bi filme "ya bu ne, hiç bişey anlamadım, nesi kült ya bunun" filan dersen, o film kült olmaktan çıkmaz, sadece olayı çözemediğini göstermiş olursun.

mesela: otomatik portakala kötü diyenler var. otomatik portakal kitabıyla da filmiyle de bi başyapıt oysa. kitap zaten efsane ama filmi başyapıt kılan şey, kitabın motomot çekilmeyip, inanılmaz sıradışı yorumlanmasıydı.

kitabın yazıldığı tarih, felsefesi, çekimler hakkıda bi fikre sahip olmayıp, 5 milyona filmin dvdsini alıp, bi de üzerine "lan boşa gitti 5 kağıt, bari şöle güzel vurdulu kırdılı bi aksyon patlatsaydım" demeye gerek yok yani.

kaldı ki, aksyonun da kültü var, efsanesi var. aksyonu eleştirmiyorum, o kafalardakilere sözüm.

sinema da diğer sanat dalları gibi, picasso ya "lan bişey anlaşılmıo ki bunun resimlerinden" demek yerine, neden daha yaşarken bu kadar efsane olduğunu anlamaya çalışmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

topic adeta meşhur filmlere bok atmaya, izleyenlerle dalga geçmeye dönmüş. "ben sevmem, karışamassın" deniliyor. tamam sevmeme hakkına sahipsiniz, filmin türü ilginizi çeken bir tür olmayabilir, veya senaryo da sevdiğiniz senaryo yapısında olmayabilir. romantik komedi sevip aksiyon filmi seyrettirildiniz veya dram filmi sevip komedi filmi seyrettirildiniz, diye filmin tüm elementlerini tek kalemde çizip atmayın. ben beğenmedim diyin de "kötü, berbat, rezalet, böyle saçma film görülmedi" demeyin.

Penthesilea said:
olsun savasarak degil seviserek tartisalim

bence overrated iste Donnie Darko, Lost Highway, Truman Show vs.

Lost Highway izlemedim ama Truman Show mükemmeldir, Donnie Darko da bir o kadar başarılır.

Cam versiyonunu felan mı izledin bilmiyorum ama ikisi de müthiştir.

Nedenleri

- Çekim ve teknikler oldukça başarılıdır, göze rahatsızlık veren bir yapısı yoktur.
- Oyuncular gayet güzel oynamış ve istenen etkiyi sağlamıştır.
- Senaryo sıradışıdır, adımını attığın yerde rastladığın bildik senaryolar değildir.
- Senaryo filme güzelce işlenmiştir.
- İzlerken düşündürten filmdir.

Türü sevmemek veya senaryo size hitap etmemesi doğal ama nedensiz yere overrated demek yanlış. Eksik bir yanı yok ki filmlerin overrated olsun.

sir said:
bu biraz da alışkanlık meselesi arkadaşlar, herkesle her türlü sinemayı konuşamazsınız, herkese her filmi beğendiremezsiniz. festivale her arkadaşınızla gidemezsiniz örneğin, çünkü herkese hitap etmez bu tarz filmler.

burada çok yerilmiş bikaç film, biçok film eleştirmenine göre başyapıttır, sinema tarihinde kilometre taşıdır. "sanatsal" dediğimiz türde filmlerin olayı sizi eğlendirmek, her saniye farklı bi heyecan yaratıp gözünüzü boyamak veya hayata dair manyavi mesajlar vermek değildir. bu tür sinema insanı zorlar, kastırır, sorgulatır, sıkar, boğar, ağzına bile sıçar =)

ha sanatsal filmler sizi bayıyo olabilir, bu sizin görgüsüz, kültürsüz olduğunuzu göstermez. sadece alışkın olmadığınızı, tarzınızın farklı olduğunu gösterir. beni de oda orkestrasıyla yapılan klasik müzik bayıyo örneğin, bu da onun gibi bişi. sonuçta geleneği olan, kalıcı olan sinema budur. yönetmenin vizyonunu yansıtan, görsel ve içeriksel olarak "tabu yıkan" sinemadır. geri kalanı hoşça vakit geçirmek, eğlenmek ve bi an önce tüketmek için yapılan sinemadır. kalıcı olan ve hep devam edecek olan müzik türü de klasik müziktir. ona da alışkın olsam, "terbiyesini" alsam heralde ondan alacağım tadı da başka müziklere değişmem.

peki dünyada hiç mi overrated film yok? eski avrupayı anlatan, peruklu, kostümlü filmlerin tamamı iğrençtir benim için. pan'ın labirenti, gladyatör, gangs of newyork vasattır. lotr üçlemesi de sinema tarihinin en overrated olayıdır diyorum, wall of textimi bitiriyorum =)

herşey gayet güzel giderken +1 yazacakken o son paragraf olmamış be sircüm.
gladyatör ve lotr hiç de overrated filmler değildir.
kültür, sanat ağırlıklı, festival filmi olsun, insanlar ne kadar sanatsal bir çalışma oldu diye eleştirsin diye yapılmadı ki o filmler.
gladyatör bir aksiyon filmidir. aksiyon konusunda o zamana kadar yapılmış en iyi batı filmlerinden biridir. bir bruce lee filmidir bana göre. cgi konusunda o zamana kadar yapılmış en başarılı teknikleri koymuştur, bu bile "sinema tarihinin kilometre taşı" olması için yeterlidir. savaş sahnelerindeki koreografi de etkileyicidir. gladiator izlediğim en iyi filmlerden biri olmuştur, hele sonundaki sahne beni ağlatır.
lotr daha da güzeldir. gene aksiyon temalı bir filmdir. bu yüzden kıyaslayacaksanız aksiyon filmleriyle, savaş filmleriyle kıyaslamak gereklidir. kimsenin cesaret edemediğini yapmış ve başarıyla çıkmıştır işin içinden. kitaptan bazı şeyler değişmiş olsa da, bir lotr fanı olarak çok hoşuma gitmişti. o fellbeast'lerin endamı yeter. yüksek yerden aşşağıya iniş kamera sahnelerinde de sanki gerçekten ordaymış da aşşağıya düşüyormuşsun gibi hissettirmektedir. Kitapta gördüğün resimlerin beyaz perdede bu kadar etkileyici bir görsellikle sunulması insanı kendinden geçirtiyordu. Birçok sahnenin yapımı için tek tek minyatürlerin hazırlanması, filmin nasıl bir titizlikle yapılmış olduğunu gösterir bence. imdb'de boşuna bu kadar yüksek puan almadı.

nileppezdel said:
Adıma ne gıcığın var ya :D

Tamam tamam illa tartışmak istiyorsanız Tarantino da Rodriguez de berbat yönetmenler bence, nesini beğeniyosunuz anlamıyorum. Çok doluyum bu konuda. Tartışmayı çok isterseniz tartışırız da yani :D

tarzlarını sevmiyor olabilirsin, ama başarılı işlere berbat demek sadece film konusundaki bilgisizliğinizi gösterir. sanırım bu topicte yapılan en büyük hata da bu.

Rodriguez müthiş bir yönetmendir.
Niye? Türkiye'de çok büyük bütçelerle berbat filmler yapılırken, o adam çok küçük bütçeyle El Mariachi gibi bir film yapmıştır.
El Mariachi'yle elde ettiği paralarla Desperados gibi filmler çekmiştir.
Niye? Çünkü Filler amacıyla sahne çekip koymaz filmlerine. Her sahnesi üzerinde çok düşünülmüş ve titizlikle hazırlanmış olur.

Hani bazı filmler vardır, "çok kalabalık olduğu iddia edilen ama sokaklarda kimseyi görmediğiniz bilgisayar oyunları" tarzında boş sahneler çekilir. Hoşuna gider film belki ama bu o filmin detaysız ve boş hazırlandığı gerçeğini değiştirmez. Rodriguez'in ve Tarantino'nun sevdiğim yanı, her sahneyi yeterli düzeyde dolduruyor olmasıdır. Arada mantık hataları, sahne boşlukları gibi eksiklikler olmaz. Bu tip şeyleri film kültürüne sahip seyirci veya sinema eğitimi almış eleştirmen değilseniz farkında olmanız zor. Ama farkında olmasanız bile dipten dipten bir doluluk hissi yaratır.

Üstte de dediğim gibi Tarantino/Rodriguez tarzını sevmiyorsanız, absürt komedi veya dram filmi seven birisiyseniz Tarantino/Rodriguez filmlerini sevmemeniz normal. Ama sevmiyorsunuz diye tutup da Tarantino'ya, Rodriguez'e berbat yönetmenler demeyin, cidden saçma olur çünkü.

nileppezdel said:
Kill Bill mesela ne saçma bir filmdir. 21. yüzyıla gelmişsin hala kılıç çekiyorsun. Karşındaki silah çekip vursa alacaksın ayarı ölüp gideceksin. Tabanca diye menzilli güzel silahlar varken ne gerek var kılıca bu devirde baya saçma.

böyle saçma birşey yazmış birisine yukardaki satırları yazmam biraz gereksiz kalmış oldu ama neyse yazdık bir kere.
Sosyal ağlarda paylaş

yaa cgi benim için bi kalite ölçütü değil açıkçası, artık cgi ile yapılanlar pek şaşırtmıyo..sonuçta cgi her zaman yenilenecek ve güzelleşecek bişey o yüzden 20 yıl sonra lotr'ye bakıp "oha ne dandik efektler lol" falan dicez. bi kalıcılığı yok yani. ama 20 sene sonra bergman yine bergman, tarkovsky yine tarkovsky olucak..

kötüdür, berbattır ıyy rezalet filmler demiyorum zaten, ama "ooff sinema tarihine geçer, ilk 10 filme girmesi şart" diye gezen fanboylara aklım şaşıyo doğrusu. tamam benim de keyif aldığım sahneler oldu gayet de, sonuçta boş yere uzatılmış gibi geldi bana, kitabı okumadığım için de olabilir bu tabi. yine de yukarıdaki isimlerle karşılaştırınca lotr silinip gidiveriyo gözümden =) gladyatör de öyle, seyir zevki veriyo insana ama iz bırakıyo mu? bence bırakmıyo, biraz klişeye ve beylik laflara da girilince iyice soğuyorum.

edit: eheh yurttaş kane'den daha bayık filmler de var haberin olsun. tsai ming liang, robert bresson veya carlos reygadas filmlerine bi göz at derim, yurttaş kane yanlarında terminatör2 gibi kalır dfsdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

White Wolf said:
Bizim sinematografi dersinde(ünlüymüş bu filmde) Yurttaş Kane diye bir film izlettiler 3.5 saat kalp krizi geçircektim nerdeyse o kadar bayık bir filmdi. Olumlu yanı ise idda ediyorum dünyada ondan daha bayık bir film olmadığı için artık bayık filmlere bağışıklık kazandım.

sinematografi dersini neden alıyorsun ki sen zaten=) garip gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

yüzyılın en iyi filmi olayını geçtim, sinematografi dersi alan bir kişinin citizen kane'e ayrı bir gözle bakması gerekirdi. sonuçta o derste bakın negzel film yeaa çok süper film izlemeniz lazım diye izletmiyorlar, o filmde daha önce denenmemiş kamera teknikleri uygulandığından size onu izletiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...