Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkler Anadolu da 8000 yıldan beri varlar. ilk türk devleti hun veya göktürk değil

SON_SAVASCI

Öne çıkan mesajlar

bunu kıytırık bir köşe yazarı değil de bir profesör araştırmalarına dayandırarak söylediği için önemseyerek koyuyoyrum.

Prof. Dr. Ekrem Memiş, Türkler'in Anadolu'ya Malazgirt Zaferi'yle girdiği ve bu zaferle Anadolu'nun 1071'de el değiştirdiği iddiasını çürüttü. Arkeolojik buluntular ve bilgi, belgeler Anadolu'ya 1071 Malazgirt Zaferi'yle girilmediğini ortaya çıkardı. Anadolu'ya Malazgirt Zaferi'yle girildiği yanlışını düzeltmeye çalışan Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ekrem Memiş, "Anadolu Türkler'in ikinci yurdu değildir. Anadolu Türkler'in anayurdudur. Anadolu'da bundan 8 bin yıl önce de Türk devletinin varlığı belgelerle kendini gösteriyor. Bu yanlış öğrencilere öğretiliyor" dedi.

ÇİVİ YAZILI METİN

Memiş, tezini belgelere dayanarak şöyle anlattı: "Elimizdeki metinler M.Ö.2 bin 200'lere ait bir olayı anlatıyor. Akat Kralı Mezapotamya'dan gelmiş. Fırat nehrini geçmiş ve Anadolu'ya geçmiş. Anadolu'da o zaman küçük küçük şehir devletleri var. Bu küçük şehir devletlerinden 17'si Hatti Kralı Pampa'nın önderliğinde bir araya gelmişler ve Akat Kralı'na karşı vatanlarını korumak için mücadele etmişler. Bu 17 kraldan biri de çivi yazılı metnin 15. satırında geçen Türki Kralı İlşu-Nail'di. Burada geçen Türki kelimesinin Türk olduğuna şüphe yok. 2 bin yıl da buradan koyduğumuzda 4 bin 250 yıl önce Anadolu'da Türk kavmi olduğu gerçeği karşımıza çıkıyor." Memiş, bu Türk krallığının da Hurri isimli bir kavimden geldiğini belirterek, bu kavmin M.Ö. 3. binde yaşadığını ve dillerinin Türkçe ile aynı dil grubuna girdiğini söyledi. Türki krallığını oluşturan grubun bu kavimden geldiğini ileri süren Memiş, çok geriye gidildiğinde kavmin soyunun 6 binlere dayandığını anlattı. Memiş, “2 bin de milattan sonraki dönemi eklediğinde 8 bin yıllık geçmiş ortaya çıkıyor" dedi.

KÜLTÜRLERDE KOPUKLUK YOK

Yazılı metinlerden Hurriler’in geçmişlerinin 3. bine gittiğini kaydeden Ekrem Memiş, “Fakat işin bir de arkeolojik boyutu var. O günden bu güne gelen bir 3 kültür var. İlki neolitik köy kültürü. Onu takip eden 5 binlerde kalkolitik kültür var. Köylerin yerini şehirlere terk ettiği dönem. 3. dönem ise eski tunç çağı. Şehir kültürünün tamamen oluştuğu dönem. Bu üç kültür arasında hiçbir kopukluk yok. Bu kopukluğun oluşmaması kavmin değişmediğine işaret ediyor” dedi.

TÜRK ADINI TAŞIYAN iLK DEVLET: TURKiLER

Ekrem Memiş, Huriler'in Anadolu'nun doğu bölgelerinde yaşayan en eski sahiplerinden biri olduğunu ve Anadolu'nun Türkün ikinci vatanı olmadığı, hatta anayurdu olduğunu söyledi. Göktürk Devleti'nin de ilk Türk adını taşıyan devlet olduğu tezini de çürüten Memiş, Hureler'in devamı olan ve M.Ö. binlerde yaşayan Türki Krallığı'nın Türk adını taşıyan ilk devlet olduğunun altını çizdi.

YETKİLİLER KULAK VERSİN

"Türk tarihini Hunlar'la başlatıyoruz. Hunlar Orta Asya'da büyük bir devlet kurmuşlar ama ilk değiller. Yetkililerin bu serzenişe kulak vermesi gerek. Çocuklarımıza yanlış bilgiler veriyoruz. Biz buralara sonradan gelmedik. Hep vardık. Bu toprakların o tarihlerden bu yana bizim olduğu gerçeğini görmezlikten gelemeyiz. Ders müfredatlarına bunlar işlenmeli" diyen Memiş, yeni araştırmaları gözden geçirmek gerektiğini belirtti.

link

http://www.forumcampus.com/universitehaber/haber_detay.asp?haberID=187

Sosyal ağlarda paylaş

turani toplumlar çok geniş sahalara yayılmıştır,bunda şaşlacak birşey yok.mesela macar,bulgar halkları da türklerle aynı soydan gelmekle beraber,daha sonradan slavlaşma -bulgarlar bakımınan- eğilimi göstermiştir.

konuya gelirsek verilen bilgi şu an için çok iddialı ve kuşkulu doğrusu.dünya türkoloji tarihinde buna benzer birşey görmedim..ama ispatlanırsa da çok şaşırmam,binlerce yıl önce bering boğazından amerika kıtasına yayılmış türklerin,gene binlerce yıl önce anadoluya girmiş olması da şaşırtıcı olmasa gerek..
Sosyal ağlarda paylaş

hadiya..

üzüldüm, acıkcası yağlı ballı anadolu topraklarında kebap yapmış bi medeniyet olmaktansa orta asyanın bozkırlarında pişmiş olamyı tercih ederim.

bizi ezen bi yazı olmuş bu 301'den yargılanmasını talep ediyorum profesörün.

bu arada 800 bin yıldır biz burdamışızdan hittitler asurlar frikler nerdeymiş?
Sosyal ağlarda paylaş

civi yazılı bir metinde "türki" diye bi kelimeye rastlamış allah bilir nasıl okunan bir kelime. zaten bu bile anlamsızllaştırıyo prof'un savını belki osman diye okunuyodu belki karpuz o kelime.
anlatabildimmi demek istediğimi?

öbür yandan türki kelimesinin varlığı türk medeniyetinin varlığını kanıtlamaz. buda baska bi gercek.

amcam işkemneden sallamış, bilmemneye dayandırmış değil, işkembeden sallamış.

8000 yıl öncesinden şimdiye kadar ki bütün medeniyetler gelip gecerken anadoludan biz bodrumda saklanmışız yanı?
Sosyal ağlarda paylaş

SON_SAVASCI said:
adam orada prof ve araştormalara dayanan birşeyler yapmış tutup ta işkembeden sallamamış ama aldığı tepkilere bak

şimdi neden tarih bölümünün sıkıcı ve hiç kimsenin uğramadığını şimdi daha iyi anlıyorum.

dünya da türk marslılar da türk evet

bunu hemen ustume aliniyorum ve cevaplar hazirladim

hicbir zaman belgesiz masallara dayanan tarihten veya olsaydi etseydi tarzi kahvehane sohbetlerinden haz almadim

tarih bir bilimdir
hemde cok ozel bir bilimdir cunki tarih yillar once olmus bitmis seyleri inceler

tek bir kaynaktan anlatilan bir olay tarih icin sadece bri ihtimaldir

2-3 kaynakta aynen anlatilan bir olay guclu bir ihtimaldir

5-6 kaynakta aynen gecen ve elle tutulur bulgulari olan bir kaynak ise hakikattir

bugun hickimse cikip istanbul aslinda fethedilmedi, bizanslilar turkleri davulla zurnayla karsiladi diyemez

veya elinde tek bir kaynakla gelip 4-5 kaynakla vrligi dogrulanmis olan bir olayi hayir olmadi bu diye degistiremez

o yuzden tarih tarihcilerin bireysel olarak anlatabilicegi birsey degildir, tek bir tarihci ve onun calismalari tarihe cok etki etmez onemli olan diger tarihcilerinde ayni konuda hemfikir olmasidir

tarih biliminin babasi herodot bile "yanlisim varsa bana anlatan kaynakalrimin yalancisiyim" seklinde yazmitir eserine

evet burasi ciddi bir tarih forumu degil, fazla baymamaya da calisiyoruz ancak tek bir tarihcinin yazdiklarini herkesin kabul etmemesinden dogal birsey yoktur

tarih bolumunun bayik olmasinin yegane sebeplerinden biridir buda ama kahvehane tarihi tartisilirken geyik yapilmasindan dogalda birsey yoktur

tek bri tarihcinin dogrudur diye iddea ettigi ve senelerdir turkiyed egeyigi yapilan bir konudur bu

ancak haksizda degildir
arastirmada bahsedilen kavimin varolmasi normaldir, dunyanin heryerine turkler gitmistir ancak "anadolu hep turkyurduydu" gibi bir cumle asiridir
bahsi gecen kavim su yada bu skeilde asimile olmustur

+ bu turk dedigimiz insanlar senin benim gibi turkler degil on-turklerdir
ural-altay dan goc eden buyu buyuk buyuk dedelerimizdir ama ural altay halklarini icelersek
macarlar,bulgarlar,turkler,kazakalr,azeriler,ozbekler,turkmenler,mogollar,koreliler,japonla

bunlar hep turan halki ayni kokenden yani ural/altay dan gelmisiz ancak seneler gecmis alaka kalmamis

en basiti oguzlar bile ayri bir millet gibiyken oguzlarin cesitli boylarindan gelip anadolu yerlesen turkler bizim atalarimiz
yani hunlarla bile baya uzaktan akraba oluyoruz aslinda

bizim yaptigimiz buyuk buyuk buyuk buyuk buyuk dedemizin 3. cocugunun 4.cocugunun 2.torununun ilk cocuguna kardesimiz bizim demeye benziyor ki kuzen biel degil driek kardes diyoruz

anadoluya ilk gelen turklerle biel cok alakamiz kalmadi bizim hernekadar burda %100 saf oldugunu iddea eden tipler olsada allah askina akil avr mantik var

ortaasyadan yola cikican
cinden gecicen kapisican hazara akdar
ordan kafkaslrdan ve iran ustunden araplarda karisip gelip ermenilerin ve rumlarin ikamet ettigi turkiyeye yerliscen

ve bu yolculuk boyunca saf kaldik biz diyicen

bundan komik birsey varmi
eski dunyanin bir ucundan diger ucuna gitmissin nerdeyse ve kac halka karismissin akc halkta sana karismis corba olmus

herneyse fazla sulandirmadan tartisin iste fena konu degil genede :)
Sosyal ağlarda paylaş

pek yanlisda demiyorlar

fati hsultan mehmet tuhaf bir adam gercekten

antik cagin eserlerini okuyarak buyumus ve tarih tutkunu o yuzden briaz fazla kaptirmis kendini

zaten oldurulmeseydi romayi ele gecirip yeni roma imapratorlugunu kurmaya hazirlaniyordu
yollanan mektuplari emirleri filan bile caesar olarak imzalamaya baslamisti

enteresan adam fatih sultan mehmet
eger oldurulmeseydi cok daha cilgin seyler yapicagindan kuskum yok :D
Sosyal ağlarda paylaş

venedik arsvilerinde franz babinger ile ismet ertaylan in yapmis oldugu buyuk capli bri arastirma var konu ile ilgili

ahmet almaz bu calismalari "fatih sultan mehmet nasil olduruldu" isimli kitapta topladi

bunan yaninda fatihin dogal yolalrdan olmedigini olaya tanik olan asikzade su siirinde anlatir

Tabibler şerbeti ki verdi Han'e
O han içti şarabı kane kane

Ciğerin doğradı şerbet o hanın
Hemin dem zari etti yane yane

Didi neyçün bana kıydı tabibler
Boyadılar ciğer-i canı kane

Isabet etmedi tabib şarabı
Tımarları kamu vardı ziyane

Tabibler hane çok taksirlik ittü
Budur doğru sözüm düşme gümane.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
GERGE said:
Romalılar da Türk zaten. Romus ve Romulus'un öyküsü incelenirse benzerlik hemen yakalanıyor. Soldan değil sağdan bak yeter.

Şimdi şunu belirtmek isterim öncelikle ROmus ve Romulusun hikayesi için pek çok şey söylenmekte ..benim inandığım ve okuduğum kadarı ilede bu iki kardeşim dedeleri Truvalı Hektorun kardeşidir.Size komik gelebilir ama Roma kültürünün çoğunu (Sanat bakımından) Truva ve anadoludan almıştır. Yunan Sanatından oldukça etkilenmiştir... ee diceksiniz bu nereye gidiyor. Eğer profesörün tezi doğru ise ve Turanilerin anayurdu Anadolu iseki sanmıyorum ama keşke doğruluğu ortaya çıksa ve kanıtlansa.Bu Dünya nifusunu oluşturan halkların ve devletlerin pek çoğunun türk olduğu anlamına gelir. Anadolu devletleri dahil.

Ama tabi benim inancım MU ve Atlantis söylentilerine kadar dayandığından. Türklerin ve doğu toplumlarının Mu medeniyetinin devamı olduğu görüşündeyim
Sosyal ağlarda paylaş

turk oldugumuzdan daha cok hititli frigli rum vs oldugumuzu dusunuyorum. dedemin geldigi koyden kazılarda hitit aslanı figurleri cıkartıldı. muslumanlasmıs turkler daha cok rumlar ve ermenilerden ayrılmalarını sagladı. osmanlının taseron halkının turk sayılabilecegini sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

o değilde yazı yaklaşık olarak ne zaman bulunmuştu? Benim hatırladığım M.Ö 5000 yılları değil miydi ya? :S O Halde bu yazının kaynağı en fazla M.Ö 5000 civari olabilir ve bu yazıyla bize 3000 sene önceki halkların hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir? Buna moderator arkadaşım kusura bakmasın ciddiyeti biraz bozacağım ama "Lolololololololo" derim. Ayrıca birakin milleti yok romali yok türkü hepimiz insaniz önce bunun farkına varalım. (Lafım sizlere değil dünyanin geneline mağlum bunun tersi durumların yol açtığı sorunlar ortada.)
Sosyal ağlarda paylaş

bi de şey var einstein diye bi adam vardı ya, demiş ki "önyargıları kırmak atomu parçalamaktan daha zordur". kim bilir bu önyargılardan ne keşifler, ne kaşifler yitti tarihte.

türki karpuz diye okunuyodu belki ahah mala bak diye cevaplar görmektense biraz daha somut ve herkesin aklına yatacak anti argümanlar görmek isterdim bu topicte. ama hee abi dünya türk ten ileri gidememiş cevaplar.

konu türk tarihi olunca neden tartışmanın yönü değişiyor anlayamıyorum, kendi tarihimizle dalga geçmek prim mi yapıyor acep öyle bi moda vardı da ben mi kaçırdım?
Sosyal ağlarda paylaş

veyr10 said:
o değilde yazı yaklaşık olarak ne zaman bulunmuştu? Benim hatırladığım M.Ö 5000 yılları değil miydi ya? :S O Halde bu yazının kaynağı en fazla M.Ö 5000 civari olabilir ve bu yazıyla bize 3000 sene önceki halkların hakkında ayrıntılı bilgi vermektedir? Buna moderator arkadaşım kusura bakmasın ciddiyeti biraz bozacağım ama "Lolololololololo" derim. Ayrıca birakin milleti yok romali yok türkü hepimiz insaniz önce bunun farkına varalım. (Lafım sizlere değil dünyanin geneline mağlum bunun tersi durumların yol açtığı sorunlar ortada.)

Tamam Roket Adam burada bir soru sordum kimse cevap vermedi yani biri cevap verse içim rahatlıyacak. Şu durumda bu araştırmacının bulduğu yazılar bana çok "kolpa" ve desteksiz geliyor bu yüzden de konuya bir ciddiyetle yaklaşamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...