Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkler Anadolu da 8000 yıldan beri varlar. ilk türk devleti hun veya göktürk değil

SON_SAVASCI

Öne çıkan mesajlar

Bu tip tartışmalarda konuya, Türkler şu tarihte burdaydı, şu gün şurda bu kişiler vardı gibi yaklaşmak mümkün değil.

Sadece şöyle birşey yapılabilir, çevre kültürlerde izini sürdüğünüz insanların bir etkisi var mıdır, yok mudur? doğu anadoluda pek çok yazıt var, ancak bunlar kime ait tam olarak bilebilmek şu günün şartlarında mümkün değil. işte bu tip durumlarda dediğim gibi hareket ediliyor. mesela orta asya türk tarihi ile ilgili en çok yayınların çıktığı iki ülke rusya ve çindir. bu adamlar olayın özünü kavramışlar. sittin sene önce etkileşimde oldukları bazı kültürler var, kimdir bunlar, necidirler? bunları anlamadan kendi tarihlerini tam olarak anlayamayacaklarını bildiklerinden konuyla ilgili pek çok araştırmaları var. coğrafi olarak o bölgelere daha yakınlar bunun da etkisi var tabii. www.chinahistoryforum.com var mesela ben takip ediyorum burayı, zaman zaman orta asya türk tarihi üzerine ilginç bilgiler tartışılıyor.

8000 sene önce burda türkler var mıydı yok muydu bu soruya kesin cevap vermek mümkün değil bugün için ama anadolu'da türk varlığının 1071 yılında başlamadığı kesin. çok okumak lazım, gördüğüm kadarıyla bu tip konuların altından kalkacak bilgi birikimi patide yok zaten. bu sebeple hırpalamayın kendinizi.

başlık zaten falso o ayrı bir konu, ilk türk devletinin hun ya da göktürk olmadığı biliniyor. verdiğim linkte bile elin çinlisi neler tartışıyor karıştırın biraz :P
Sosyal ağlarda paylaş

roket adam güzel noktaya değinmiş.konu türkiye veya türkler olunca,doğru dürüst 2 kelime yazamayıp, makara yapmaya çalışan garip bir güruh oluşuyor forumlarda.aynı şey ekşi sözlük türü başka sitelerde de var,dikkatimi çekti..artık bunu adı topluma yabancılaşmamıdır,yoksa eğitim sistemine duyulan öfke-önyargımdır belli değil..

rus,fransız,yunan,rum,ermeni forumlarına baktığımda enteresan şekilde en solcusundan liberaline ırkçılık derecesinde milliyetçiler varken-ki bu özenilecek bişeyde değil- türkiyede de abartıya kaçarak biraz aşağılık kompleksi ortamı görülüyor.

tarih şunu gösteriyor,şu anda millet olarak tanımladığımız topluluklar birbirine karışmış ve sürekli hareket halindeki kavimlerden oluşmuş.bu sebepten turani halların anadoluya binlerce yıl önce göç vermiş olması çok da saçma değil.unutmamalı,amerika yerlilerinin orta asya kökenli olduğu kanıtlanmış bir gerçektir,onların türklerle aynı kültürel iklimden mi, başka bir halkmı olduğu daha başka bir tartışmadır.bu kadar uzak kıtalara göç veren toplumların anadoluda daha önceden görünmesi hiç garip değildir..

tarih bir bilimdir,masallardan oluşmaz ve makul bir tartışma ve kanıtlarla herhangi bir iddia çürütülebilir.o zaman konuya hep, geyik muhabbeti yaratma hevesiyle girmek, "marjinal görüneyim,resmi tarihle dalga geçeyim, bütün dünya türk vb" saçma yazılar bir tartışmanın sağlıklı olmasını ve keyif vermesini engeller..
Sosyal ağlarda paylaş

proseförün araştırmasının doğruluk payı olabilir;fakat abartılı bir yaklaşımı olduğunu düşünüyorum..evt Türkler Anadolu da bizim kabul ettiğimizden çoook çok uzun yıllar önce yaşamış olabilirler buraya sahip olmuş olabilirler ama Anadolu hep bizimdi ya da biz aslında hep buradaydık gibi aktarımlar fazla bence sonuçta Malazgirt Zafer i sıraısnda olsun ondan çok önce olsun hep başka milletlerin başka devletlerin varlığından söz ediliyor -kanıtlarla- tutup da onlar da aslında Türktü gibi yaklaşımları da komik buluyorum dil farklı yaşam tarzı farklı en önemlisi kültür! farklı vs vs farklı ee ne kaldı ki Türklükten geriye.. ama yine de profesörün araştırması incelenebilir...
Sosyal ağlarda paylaş

profesör se atma sallama ihtimali zayıf ben ce

olabilir hem de. atlı bir topluluk maden çağını yaşayamayan elemanları kolay ca yener. arta asyadan atlı göçebelerin anadoluya gidip kalıcı olmadıklarını kim söyleyebilir. anadolu gibi verimli toprakları neden terketsin göçebe türkler. göç etmenin tek amacı hayatını devam ettirebilmek
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Türki Kralı İlşu-Nail! türk kelimesinin kökeni bir krallıktan değil zamanın orta asya dillerinden gelir türk kelimesi göçebe savaşçı yanı kısmen barbar (vahşi anlamında değil) demektir. dillerinin bizim dil grubumuza giriyor oluşuda çok eğlendirdi beni hele biraz sakin olun bi latinceyi falan yutalım ondan sonra aynı gruba sokalım yahu. hani çok dalgaya sarmak da istemiyorum aslında bilim adamıdır profesordur vardır belki bir bildiği ama bana pek gerçekçi gelmedi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
bir gun biri cikip turklerin ana vatani amerika derse hic sasirmicam :) metinde turki yaziyo bu ila turkmu demek oluyo simdi ingiltede yemek kitaibnda firina turkey atin diyince firina turkiyeye atmi oluyo ( yindi ingilisce turkey demek )
hem nerden biliyo o kavimin dilininm turkce oldugunu turkce cok uzun zamanlar turkler yaziyi kulanmadi bildigim kadariyla kulansalarda asya dilinde harfler kulanirlardi onlar bugune cevirmek hicde kolay deyil :)
simdi fillandiyada turku diye bi sehir adi var deyismediyse oyunda gormustum :) yani utamasalar onuda turkler kurdu dicekler
hadi simdi uzak dogu dakiler (asya) cekik gozluydu simdi anadoludan orda gittilerse o zaman anadoluda cekik gozlu olmaliydi ve bu ozellik bin yillarca kalmaliydi :)
sonucta mukelamunlardan bahsetmiyoz :)
Sosyal ağlarda paylaş

Buzullar erimeye başladığı zaman Orta Asya'dan göç edilmeye başlandı. O zamanlar Orta Asya'da yaşayanların hepsi Çinliler ve Türk'tü. Çinliler her zamanki gibi yerleşik hayatlarına devam ettiler. Ancak buzulların erimesi Türkler için tam bir göç koşulları yarattı. İçlere doğru göç etmeye başladılar. Bazıları da göç etmemeyi seçti.

Nihayetinde şimdiki İran'a, Türkiye'ye, Kırım dolaylarına her yere göç ettiler. Yani buralarda yetişen halkın hepsinin kökeni Türk diyebiliriz.

İkinci göç dalgası ise binlerce yıl sonra oldugundan ve göç edenlerin kültürleri iklim ve hava kosulları vs. den neredeyse tamamen değiştiği için(evet konuşma şekli ve neredeyse dili bile değişmiştir bu binlerce sene içinde) Türkler tekrar Anadolu yakınlarına geldiklerinde göç edenleri göremediler, onların karşılaştığı başka bir ırktı..

Hatta 8000 yıl önce değil 14 bin yıl önce de olabilir Türklerin ilk göçü. Bu yüzden Sümerlerin falan içinde birçok türk de olabilir, ya da onlarda türk olabilir. Hatta Kürtlerin kökeni de Türk'tür ama başka bir kültüre sahip olup değişmişlerdir.

Dikkat ettiyseniz Türklerin doğuş efsanelerinin hepsinde Dişi bir kurttan bahsedilir. Bizans imparatorlugunun efsanesinde ise Roma'yı kuran Romus ve Romulus kardeşleri Dişi bir kurdun beslediği görülecektir. Ve Avrupalıların bizzat yaptığı tahlillere göre Bizanslı İmparatorların DNA'ları şu andaki Türklerinkine yüzde 90 benzemektedir.

Atatürk'ün okuduğu kitaplar arasında da Türklerin aslında 14 bin sene önce buraya yerleştiği yazılmaktadır.

Türklerin ilk göçüyle Anadoluya yerleştikleri zamanlar Karacahöyük gibi o zamanlara ait mağara duvarlarındaki çizimlerin aynıları şu anda evdeki halınızda bile mevcut olabilir. Hatta ben çizimleri gördüğümde direk evdeki eski halıya bakmaya gittim ve evet gerçekten de aynıydı.

Ama bütün bunların ne önemi olabilir ki?Tamam Türkler çok büyük bir milletti, içerisinden şu anda varolan belki onlarca millet oluştu. Ama şimdi?Sadece bir Türk devleti mevcut. Onun hali de ortada zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...