Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atlas Jet Uçağı Düştü (30.11.2007)

Angelotti

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:
ben hem atlasjete hem de onur aire güvenmiyorum.

onur air'ın bir ara böyle haftada bir olayları oluyodu inerken tekerleği yanıyodu havada motorun teki bozuluyodu millet gidip bunu 4-5. sayfa haberi yapıyodu. Türkiye bu zihniyette işte, gazetelere para verdiyseler şaşırmam bile. Ulan uçağın motoru bozuluyo havada herifler gidip bunun 5. sayfada ufacık bi köşeye iliştiriyolar.

tek motorla bile ucabiliyor galiba bazi model ucaklar sanirsam.
Sosyal ağlarda paylaş

ee. motor arızası biraz genel bir anlam olmuş

şu şekilde, uçaüın hatalı kullanılması sonucu uçak limitleri zorlanabilir düşebilir.

limit demişken, inişlerde limitlere gelindiğinde prosedür hatası olur uçak düşer. tabii bu durumda uçağın (sıkıyorum) hidroliklerinde sorun olmuştur ve kontrollere tam cevap vermez, iniş takımları açılmaz falan uçak düşer..

ancak motor arızası ile düşen uçak çok fazla hatırlamıyorum ben. 2motor dursa dahi -tırmanış tamamlanmışsa eğer- bir şekilde iniş olası.

genel olarak kumanda ve pilot sorumlu oluyor uçakların düşmesinde.

motor arızasına takılmalarında bahsetmek istedikleri sanırım uçakların bakımsız olması. ancak burada da şunu söylememde fayda var. amerikada uçaklar türkiyedekilere göre çok daha sık ve az bakımla uçmaktadırlar.

biz de ise yerde kontrol ekipleri sayısı az, eğitimli personel az. bir de özel havayollarının politikaları gereği (kar marjını arttırma yönündeki hareketleri vs.) hava koşulları ne olursa olsun pilotların inmeleri isteniyor. özellikle ils olmayan havaalanlarına görüşün yetersiz veya yan rüzgarların kuvvetli olduğu anlarda inmek zor oluyor. tabii pilotların limit değerleri çok takmamaları gibi bi olay var. bizde yardımcı pilot falan zank diye "limitlere geldik, haydi inelim!" der genellikle. ya da pilot takılıyordur kafasına göre. "sigara bitsin öle inelim" diyebilirler (ciddiyim)

nihayetinde motor değil de diğer aksamlar önem kazanıyor sanırım. lufthansa da, sun express'te ve onur'da çalışan arkadaşlarımdan duyduğum, gördüğüm bunlar. ama pilot olan varsa daha aydınlatıcı bilgileri verebilirse elbette daha güzel olur
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:
Shalafi said:
zaten korkuyorum uçaga binmeye abuk subuk işler yapıp sırf para ugruna insanların hayatlarıyla oynuyolar.. git otobüs al daha ucuza gene aynı parayı kazan..

allah ölenlerin aile lerine sabır versin..

bi insanın otobüste ölme oranı daha yüksek yalnız.
git biraz istatistik araştır.

o istatistikler kilometre üzerinden yapılıyor.
uçaklar sudan çıkmış ak kaşık falan deil git biraz daha araştır sen..
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 yıl sonra ...
Ayrı bir topiğe açmadan burda yazayım dedim.
Engin Arık zamanında kurulmasına öncülük ettiği Türk Hızlandırı Merkezi birkaç sene önce açıldı,ve 11 nisan 2013 te ilk elektron demeti görüldü,linki aşağıda...
http://thm.ankara.edu.tr/?bil=bil_haber&gosterim=haber_icerik&haber_id=76

Ayrıca Engin Hocamızın asistanlarından olan ve gene aynı uçak kazasında kaybettiğimiz Berkol Doğan'ın anısına Kadıköy de babası tarafından bir Bilimkurgu kütüphanesi kuruldu.
PErşembe akşamları farklı konular üzerine söyleşiler oluyor,birkaç tanesine katıldım,gerçekten güzeldi.

şu da aşağıda fb sayfası kütüphanenin
https://www.facebook.com/OzgenBerkolDoganBilimkurguKutuphanesi

Mesela bu perşembe Engin Hocanın eşi Metin Arık bir konuşma verecek saat 7 de,hızlandırıcı fiziği ve Toryum başlıklı
Sosyal ağlarda paylaş

Abi keşke ayrı bir başlık açsaydın gece gece 6 senelik uçak düştü diye başlık mı uplanır ya? Uyanık bir mod varsa bari başlığı 2007'da düşen Atlas Jet uçağı falan yapsın valla korktum, yurtdışına gidecek arkadaş vardı Atlas Jeti görmeden direkt uçak düştü diye görünce.

edit: Dasaaaaaa meğerse çoook önceden yapmış heyecandan onu bile farketmemişim

dasaaa said:

Ufff! içime indi lan!

başlığı "Atlas Jet Uçağı Düştü (30.11.2007)" olarak değiştirdim çok hızlı bi şekilde
Sosyal ağlarda paylaş

başlık zaten 2007 tarihliydi ondan herhalde kimse paniklemez dedim =)Pardon.
Aket-Atum said:

Abi keşke ayrı bir başlık açsaydın gece gece 6 senelik uçak düştü diye başlık mı uplanır ya? Uyanık bir mod varsa bari başlığı 2007'da düşen Atlas Jet uçağı falan yapsın valla korktum, yurtdışına gidecek arkadaş vardı Atlas Jeti görmeden direkt uçak düştü diye görünce.

edit: Dasaaaaaa meğerse çoook önceden yapmış heyecandan onu bile farketmemişim

dasaaa said:

Ufff! içime indi lan!

başlığı "Atlas Jet Uçağı Düştü (30.11.2007)" olarak değiştirdim çok hızlı bi şekilde
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...