Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pvp mi daha zor Pve mi?

Xhunarion

Öne çıkan mesajlar

Şahsen wow gibi pvp si için [ultra] bir yetenek gerektirmeyen oyunda pvp mi pve karşılaştırmak hmm bilmiyorum cevabı basit sanırım hehe birde pve için monotonlaşıyor demişsiniz de allah için karşınızda 9082138923 kez resto druid çıkıtığı zaman ne yapıcagını kestiremiyormusunuz? hehe pvp de aynı pve de karşında ne kadar farklı beyin olsada zamanla herşey sıradanlaşıyor çünkü yapılabilecek seyler sınırlı örnek fire mage ne yapabilir uçarken fireball atamaz heralde :P

[ Mesaj 30 Temmuz 2007, Pazartesi - 18:45 tarihinde, Lind3r0th tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren, pvp de mesela mage den bahsedelim, rogue daldıgı anda blınk e basabılecek yada warrior hamstrıng vurdugu anda nova + trinkete basabılecek hızda olan bırıne sen kafana raın of fire gelınce kacıcan desen, adam rahatca kacar, demek ıstedıgım su; pvp de zaten reflexlerin yeterınce gelısıyor, pve yanında basıt kalıyor... Ha anca cok abartı derecede pvp ıle ılgılenmıs ınsanlar, instance ı tanımadığı için pull yapan class sa pull u buyuk ıhtımal yanlıs yapar yada overaggro manyagı olur ılk baslarda... ama bunuda cok kolay ogrenır. ama pve ıle sureklı mesgul bır adam , ıtemıyle outgear yapamadıgı surece bır pvp cı ıle kapısmasında, olayları tam cozene kadar baya uzun bır sure bocalar.
Sosyal ağlarda paylaş

Hard core pvp'ci olan herkes tek elle pve yapar. Şu an freelancer olarak SSC'e gidiyorum mesela. Takdir ediliyorsun çünkü. Ama hiçbir zaman illidan'ı göremicem, koymuyor. Ondan düşecek gear kadar iyi gear alıyorum kendi başıma. Pve'de arkadaşın batırıyor sana patlıyor. Pvp'de yok gibi bu. Ona göre adam alıyorsun. Elit bir sistem.
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle baktığımız da iki grafik çıkıyor esasında ortaya

mesela ssc ya da bt olsun, ilk defa çıkmış, guildce hazırlanıyor denemeye başlıyorsunuz, sıfırdan taktik yazıyorsunuz; bu durumda pve instance'lara zorluk seviyesi olarak tepeden başlarsınız, taktikler anlaşıldıkça, guild oyuncuları alıştıkça, gereken resist gearlar vs'ler tamamlanınca, bu sefer grafik düşer, sizin için başta çok zor olan instance'ı 1-2 ay sonra farm'da görebilirsiniz. yani pve zorluğu guild için giderek azalan bir zorluğa sahiptir, en azından öyle olmaldır.

olay pvp'ye geldiğinde(arena'yı kast ediyorum) zorluk tamamiyle random'dır. mantık olarak oynandıkça zorluk seviyesi artar, bu yönüyle pve'nin tersi gibi, ama random kelimesini de şu sebepten kullandım;
yani ortada durumu kolay ya da zor kılacak bir sürü etken vardır, sen gelir stun atarsın kritik bir noktada, attığın kişi resist geçer, bir an 2-3 sn lage girersin, addonun hata penceresi en ekşın yerde gözüne bört diye açılır(lanet getirdi bana bir kaç kere:), takım arkadaşının lagi hönk diye 2k ya vurur, ki ttnet saolsun artık bu da çok kolay. ya da tam aksini karşındaki takım yapar, sen kusursuz oynarsın o saçmalar. bu durumda normalde gerçekten kafa yorman gereken zor olması gereken combat çıt diye biter.

ama 2 tarafta da şüphesiz bir emek var, pve için gidip nature resist itemları, recipeleri toplayan, ench için, flask için sıkılarak bayarak farm yapan adamın emeğini de küçümseyemeyiz, zorluk seviyesi artan, işi bilen adamların kafa yorduğu pvp'deki emeği de. pve'yi de pvp'yide basit ya da zor kılan gruptaki kişilerin işini nasıl(doğru/yanlış) yaptığı ile alakalıdır. pvp'de rakip dahil, pve de ise sadece sizin haraketleriniz olayın zorluğunu ayarlar. zira boss'ların sizi sheeplemeyi unutması gibi bir olay yok:)

şahsi kanaatim budur, adım hıdır, bıdır bıdır.

[ Mesaj 30 Temmuz 2007, Pazartesi - 20:49 tarihinde, aente tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Oyuncular TBCden önce pveden eşyaları toplayıp pvpde god mode gezebiliyordu. Şimdi bazı sınıflar arena için resilience kasmaya "mahkum". Roguelar, mageler, kıscası kağıt sınıflar bunu yapmak zorundalar.
Pvp ile pve eşyalarına bir ayrım getirmeleri bence güzel oldu ve yeni sistemle de millet eskisi gibi 24/7 kasmak zorunda değil.
Sosyal ağlarda paylaş

işte asırlık, hiçbir zaman üzerinde anlaşılamayacak konu heh.. kendi gözlemlerimi paylaşayım madem ben de.

gördüğüm en iyi pvpciler aynı zamanda en iyi pveciler arasındaydı hep. lakin gördüğüm bazı en iyi pveciler pvp'ye gelince zortluyordu. halen de böyle.

raid boss dersen bunlar belli kalıplar. bu oyunda yapay zeka YOK. threat listte ne varsa ya onun üzerinden hedef seçiliyor ya da random generatore filan bağlı en fazla. ancak mobların ve bossların dmgleri anormal boyutlarda tutuluyor ki bir encounter kasabiliyor onun item seviyesini geçene kadar. taktiğini ilk defa bulmaktı filan bunlar yalan işler doğrusu, tamam buldun bir kere bitti işte. uygulaması evet zor, bazı bosslar çok iyi uygulama gerektiriyor. ama sonuçta herkes belli bir ciddiyetle oynuyorsa ve ciddi kötü değillerse yapılıyor ergeç. ve oraya kadar.

şimdi pvp'de yapay zeka bile değil, gerçek zeka var karşıda. ha ama öyle dumkof oyuncular da var ki farmlanan moblardan beter. ama bu durum online shooterların botlarıyla da yaşanabilecek bir durum sonuçta. belli bir oyuncu seviyesine gelinince hiçbir şey söylemek mümkün değil. 'farma bağlama' olayı yok yani, bir kere iki kere kestin hep keseceksin olmuyor. ciddi rakibe olmuyor yani. zorluk derecesi değişik devamlı tabii. inisiyatif gerekiyor, doğaçlama gerekiyor, herşeyi tam kapasitede kullanmak gerekiyor.

hatta şöyle bir örnek vereyim: en gerizekalı oyuncular warriorlara saldırır bg'lerde. gebermeye mahkumdurlar. işte anlı şanlı bosslar da aynı şeyi yapıyor. :p

özet olarak diyeceğim odur ki evet pve zor ama pvp her zaman için sınırı olmayan bir zorlukta. illidan'la gün gelir dalga geçeriz ama arenada maç başlamadan sonucu kestiremeyiz. bugün illidan yarın falanca.

ikisinden de haz alıyorum (gerçi raidlerden sınıfımın abukluğu nedeniyle baydım) ama pvp her zaman multiplayer hissini daha güzel yaşatıyor bana. ayrıca healerlığın eğlenceli olduğu tek yer oyundaki.
Sosyal ağlarda paylaş

Lvl 70 Char kasan her Player pve de kendini kanıtlamış demektir. Ama Her lvl 70 player pvp de kendini kanıtlayamıyo.

Pvp ile pve yi kıyaslamak zaten çok mantıksız bişi... Yani canımız sıkıldı hadi tartışalım topiclerinden başka birşey değil bu.

Pve = El alışkanlığı.

Pvp = Öngörü.

Pve de yaratıklar kesilmeyi bekleyen tavuklardır. Buna raidler de dahil. Grup el alışkanlığı ve tecrübe kazandıkça her seferinde daha hızlı bi şekilde tamamlarlar.

Pve= Spell ve attacklarını ezberlediğinde kesemeyeceğin yaratık yoktur.

Pvp= Spell ve attackları ezbere bilmek, rakibin oyuna başladığı taktikle devamını nasıl getireceğini kavramak ve counter attack a geçmektir. Ve bunlar saniyeden kısa bir sürede gerçekleşir. Aksi halde ölünür.

Eğer npcler bizim gibi düşünebilseydi zaten pvp die birşey olmazdı... 5v5 de mobblarla kapışırdık.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaslar olayi cok basite indirgiyorum. Okuz olsa 200 kere denedikten sonra, giydigi donun markasina kadar bildigi bossu keser. Bosslarin nasil kesildigine dair bilgiler internette cirit atiyor.

Ha ama ayni okuzu alip 200 degil 200bin maca soksak, iyi takimlari gene yenemez.

Bu arada azmi, huor'a soyle oynamayi ogrensin. Ne zaman karsilassak "allah free point" diye naralar atiyoruz ventriloda :P Thorginle birlikte got zoruyla gladiator oldular zaten gecen sezon 2v2 gibi setup based bir bracketten :)

Bu arada birileri nihilum PvE itemleri ile filan giriyor demis, armory surekli update oluyor, bi bakarsin raid yaparken update olmustur adamda PvE itemleri vardir, bi bakarsin PvP yaparken update olmustur adamda PvP itemleri vardir. Misal rulah'in filan 400e yakin resilience i var, ha yeniyo muyuz yeniyoruz orasi ayri :) (team lotto su an 6.ci Team Failure 4.cu :) Ama adam gordugum en iyi druid. Keza awake'te fena oynamaz. Kungen kalastir biraz malum warrior :) Saka bi yana hepsi cok yetenekli cocuklar, bakmayin bok attigima girgir yapiyorum.

Bi de soyle bir gerceklik var, adamlarin racialleri bizim raciallerden cok ustun PvP'de, can sikacak derecede ustun yani. Blood elf silence atar (tobe ya) Tauren desen fazladan HP bi de stun atar, undead'i zaten hic karistirmiyorum wotf nedir ya yuh bre, Orc desen az bisey stuna resisti var hesapta ama inatla stun yemez ustune adamda trinket gibi racial var bas dmg up'i kap allahsizlar ya, gene en gay irk troll pvp icin.

Bizde bizim racialleri keselim. Gnome olarak uber fonksyonel olan(allahsiz blizzard) escape artistim var, hesapta hamstring filan yiyince kaldirabiliyorum, kaldirsak cok fark edio sanki adam bi daha basio aninda :/ Nightelf desen shadowmeld filan stealth oluyor, super yararsiz gene pvp icin arenada, ha derseniz ki su icmeye oturunca shadowmeld acarim, su icmek nedir zaten arenada biri bana bunu anlatsin ya. Arenada adam oturup yere su iciyor, yok artik essegin bi tarafi ya. Combatin ortasinda pillar'in arkasina gidip su icmeler filan, kufur etmek istiyorum ama tutuyorum gene kendimi...

Neyse, hadi dwarfla humanin racialler iyi sayilir ama yinede overall olarak bakinca horde'larin racialler fazlasiyla guclu.

Bu arada, bu sezon ilk defa 5v5 yapmaya basladik. Yani ben sohrath liquidator olarak hep 3v3 ve 2v2 yapardik sezon 1de, tam takimi oturttuk diyoduk shamanimiz slack mode'a gecti haftalardir online degil. Neyse bi kac saat once PC den bi shaman aldik, fena adam degil, iki uc mac yaptik durum iyi gibi. Tekrar top 5'e cikariz her ne kadar su an 11.cilikte surunsekte bohuhu :(

Ha bu arada bizim pingden dolayi handikapimiz var ordan bi darbe yiyoruz derseniz haklisiniz, her boku 0.5 sn filan gormekten imanim gevriyor gerek pvp gerek pve. PvE de cok koymuyor belki ama PvP'de izdirap oluyor ya, millet genis genis oynarken aci cekerek kasmak, kimi zaman yetisemeyip "lol what u counterspelled, he already finished casting" gibi cumlelere maruz kalmak, hatta ve hatta isi iyice tassaga vurup benim adamlarin ekraninda nasil gorundugumu gostermeleri (adam kosuyor, duruyor, 0.5 sn sonra cast etmeye basliyor, sonra aha aynen boyle gozukuyosun diyor bana, sac bas yolduruyorlar tabi haliyle) delirtiyor insani. Ama sonucta boylede olsa top5'e oynuyor muyuz? oynuyoruz. O zaman sorun yok, boyle yenmek daha zevkli ve egitici, 25 pingi verseler imanini gevretirim izbelerin demektir :) (polyanna olacaksiniz kardesim biraz, yoksa niye benim pingim 300, ne yaptim bunu hakedecek filan diye bakirkoye kadar uzar mevzu)

Boyleyken boyle, konu nerden nerelere geldi anlayamadim cok ani oldu. Simdi silesimde gelmedi o kadar yazdiktan sonra :/ Idare edin artikin...

[ Mesaj 31 Temmuz 2007, Salı - 06:39 tarihinde, nihlathak tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

Olayı bu kadar basite indirgemeyin arkaşlar.

PvE = El alışkanlığı

PvP = Öngörü ??

Örneğin PvP'de bir mage'in, cheapshot'a, charge'a, ıta bıka attığı Blink öngörü mü?

Yediğin poison'u cure etmek, öngörü mü?

Zerker'a geçip, Intercept atmak, hamstring atmak, karşındakinin dodgeladığını görünce, Battle Stance'a geçip, Overpower atmak öngörü mü?

Her shadowpriest'in attığı Misery + SW:P öngörü mü?

Alakası bile yok, el alışkanlığıdır. Öngörebileceğin birşey yoktur. Sadece ne yapacağını bilirsin.

PvE'ci ile PvP'ci karşılaştırması yanlış. Bakınız Milenium vs Nihilum.
Sosyal ağlarda paylaş

Mage'e cheapshotla cikan zihniyete selamimi iletiyorum :)

Bu arada isin ongoru kismi bu soylediklerin degil, bu soylediklerini yaparak zaten arenada iyi bir takim olunmaz. Bunlari zaten yapacaksin, bunlar isin basic kismi.

Iyi bir takim demek, okuz gibi oynamis, her turlu combinasyona karsi (sadece class combinasyonlari degil, o classlarin farkli talentli olanlarida var bunun icinde ki yuzlerde combinasyon eder) fikri ve tecrbesi olan adamlardan kurulu, maloz gibi bi taktige sarilip onunla herkesi kesmeye calismayan, diger iyi bir takimla ard arda yaptigi maclarda surekli farkli taktikler kullanabilen ki bu taktiklerin hepsi ayni kalitededir, yani A taktigi B taktiginden ustun olmamalidir, ikiside kendi capinda pasta olmalidir, eli ve koordinasyonu uber hizli (bu onemli bir nokta, yetenek diyebiliriz. Kimi insan 100milisaniyede tepki verir kimisi 50ms'te aradaki fark korkunc derecede buyuk) akli kafasi calisan, bi yandan oynayip bir yandan rakibinin kafasindan gecenleri anlayan ve ayni zamanda ventten real time olarak konusabilen insanlar toplulugu demektir.

Arti PvE de bosslari once kesmek marifettir ama sonucta herkes onlari kesiyor gunu geldiginde. Arena'da durum oyle degil maalesef.

Arena yetenegini olcer, PvE ezberini ve sabirini. Aradaki fark bu kadar basit. Bilemiyorum hala niye insanlar PvE zor diyor, zor baska birsey, mesakkatli baska birsey. PvE ye cok zaman harcarsin ama kolaydir, PvP ye az zaman harcarsin ama kutuksen kutuksundur, degismez :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...