Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kandırmaca

bilkan

Öne çıkan mesajlar

Sizce tarihin en büyük kandırmacası nedir?Ya da soruyu böyle birşey varmı şeklinde de algılayabilirsiniz.
Örneğin yahudi soykırımı bir kandırmaca mıdır,eğer öyle ise işin aslı nedir.
Lütfen iddialardan ya da söylentilerden bahsetmeyin.İnsanların, yeminler edecek kadar ,inandırılmış oldukları tarihi olaylar,inanışlar ve olgular varsa bunları yazın.
Sosyal ağlarda paylaş

evrim teorisi deyim topic birbirine girsin lol

tarihin en buyuk kandirmacasi diye bisey yok bize gore en buyuk baskasina gore onemsiz yada kandirmaca olmiyabiliyor cunki

objektif davranirsak ben en buyuk kandirmacanin kuba misil krizi oldugunu dusunuyorum

amerika getirip turkiyeye nukleer baslikli 12 ICBM (kitalararasi balsitik fuze) yerlestiriyor
ve yonunu moskovaya ceviriyor
kruschev bir gun karadenizde otururken hatta turkiyeye bakip o yonde olum var filan diyor
kafasina takiyor kaldirtmayi
gidip kubaya yolluyor missileme olsun diye
amerika hemen karsi cikiyor dunya nukleer savasin esigine geliyor en sonunda amerika fuzeleri kaldirmaya razi oluyor ve turkiyeden cekiyor

oysa halkina ve tum dunyaya biz kazandik sovyetler kubadan cekildi zafer bizim diye anlatiyor olayi ve tum dunya gercegi bu zannediyor
oysa sovyetler amacina ulsasiyor ve kruschev turkiyeden kaldirtmis oluyor fuzleri
Sosyal ağlarda paylaş

Hoş bi olaymış:)Kennedy zamanıydı yamulmuosam:)
Bence ilkokullarımızda anlatılan Osmanlı 1. dünya savaşını kaybetmedi müttefiklerimiz kaybetti die kaybetmiş sayıldık olayı çok büyük bi kandırmaca ve komedidir:)İşin kötüsü okuduğum Anadolu Lisesinde Atatürk hakkında ki kompozisyon yarışmasını kazanan kompozisyonun giriş cümlesiydi bu:D
Gittim edebiyat öğretmenine(arada bi ahh ah nihal atsız ne doğru sölemiş sie gezinen bi kadındı:) bu kadar büyük i yanlışlığın yapıldığı kompozisyon nasıl birinci olur fln dedim bu sefer kadın tutturdu osmanlı 1. dünya savaşını kaybetmedi almanlar kaybetti die kaybetmiş sayıldık demeye:)
Akabinde araya giren tarih öğretmeni kendisini ikna etmeyi başarmıştı ancak birdaha edebiyattan yüksek not alamadım:D
Sosyal ağlarda paylaş

Orson Wells'in Dünyalar Savaşı isimli radyo tiyatrosu

Orson Wells dinleyici sayısı gittikçe azalan radyo şovuna ilgiyi arttırabilmek için sansasyonel bişey yapmaya karar verir ve Marslılar dünyayı işgal etti temalı bir oyun hazırlar. Programı başından beri takip etmeyen dinleyiciler, aslında oyunun bi parçası olan ve marslıların dünyayı işgal ettiklerine dair haberleri gerçek zannederler. Akşam gazeteleri sırf bu oyuna dayanarak baskı çıkartır, milyonlarca insan marslılar tarafından öldürülmemek için başlarına ıslak havlu bağlayıp dağlara kaçar. 2 kişi inhatar eder, onlarca insan gerçekten marslıları gördüm diye polis ve orduya ihbarda bulunur.

Nooluyo diye radyo binasına giden iki polis memuru olayın vehametini anlayamaz, öyle oturur şovu izler falan filan :) Ertesi gün Orson abiyi nerdeyse idamla yargılayacak kadar bi sinir birikmiştir insanlarda ama ciddi bi suçlama yapılamaz. Tam de istediği olur Wells'in, şovunun adını iyice duyurur.
Sosyal ağlarda paylaş

Müttefiklerin İkinci Dünya savaşında Alman ve Japon şehirlerine yangın bombalarıyla yaptıkları saldırlarda milyonlarca sivil ölürken tarihte lanse edilen cevakar ve vefakar kahraman müttefik askerleri.

Yada teslim olmak için görüşme talep eden Japonyaya "Savaşı Bitirmek!" adına atılan 2 nükleer bomba.

Edit: Irakta kimyasal silah olması?

[ Mesaj 20 Temmuz 2007, Cuma - 00:37 tarihinde, Apis tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

tarih degil mit onlar
zeus thor herkul filan neyse onlarda o iste tek kaynak dini kitaplar veya yerel hikayeler

tarih dediginizin kapi gibi kaynagi olacak belgesi olucak hatta 3-4 tane olucak bundan

kulaktan dolma soylentiler dini hikayeler fantazi yada ya olsaydi seneryolarinin tarihte yeri yoktur

ha birinci dunya savasi olayi bence sayilmaz sonucta gariban cocuklari kandiriyolar :P

ilkokuldaydim en arkada haritanin altinda oturuyordum hic unutmam ogretmen anlatiyor

"bakin cocuklar bu beyaz yerler hep bizimdi"
"Oo nasi yani ogyetmeeeniiim"
"oralar hep bizimdi sonra birinci dunya savasina girdik dostlasrimiz yenilince bizde yenik sayildik elimizden aldilar sonra ataturk geldi yurdu kurtardi bu kadarini kurtarabildik"
"Iran yaziyor orda ne o"
"dusmanimiz"
"yunanistan?"
"dusman"
"bulgaristan?"
"soydaslarimizla ugrasiyor, dusman"
"suriye?"
"hatay ilimizi istiyor, dusman"
"Irak?"
"dusman"
"SSCB? ne demek?"
"sovyet sosyalist cumhuriyetler birligi"
zipir viktor: "ama gecen sene dagildi onlar kafasinda elim kadar curuk olan bi adam dagitti"
"ehmm harita eskimis canim neyse onlarda eski dusman iste"
v:"komunist olduklari icinmi?"
baska cocuk:"ogyetmenim komunist ne demek?"
"tamam susun sosyal bilgiler dersimiz burda bitti simdi matematik defteriniz cikarin"
"yaaaaaaaaaaaa"

sonra ailemi aramisti derste cok konsuuyor zor durumda birakiyor diye -.-

sonra hirs basti bana 2. sinifmi ne oturdum evde ne bulduysam okumaya calistim ataturk yazmis bundan vardir diye nutuk a el atmistim bi halt anlamamistim filan sonra babama zorla anlattirmaya calsitim baktim oda ayni yonde bilgiler veriyor filan ama leylek hikayesinden daha az inandirici geliyor anlatimi

neyse 4. siniftami ne ogrenebildim anca
"turkler cok super osmanli bizim 3 kitayi ele egcirdik ama kalleslik yaptilar yikildik" propagandasi pek islemedi bana ortaokulda filan

aldatmaca sayilmaz ama sonucta kucuk yastan vatan sevgisi hede hodo yuzunden boyel soyluyorlar
gercegi soylese kucuk yasta psikolojin bozulucak cunki misal o yillarda ingiltereye gitmistim gercegi bilsem tekme tokat dalardim o yasta ingilizlere :P
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Musa'nın asası tarihin değil kutsal kitapların aktardığı bir hikaye o yüzden tarih aldatmacası diyemeyiz.

Bir de bir-iki sene oluyor discovery'de bunun olabilirliğini inceliyorlardı; güçlü bir hortumla olabileceğine karar vermişlerdi galiba :)

aynı belgesel mi bilmiyorum ama öyle bi belgeselde, mısırda şu anda asaya yılan sarıp dekor gibi gösteren insanların olduğunu söylüyodu (yılanı sarınca sopaya duruyomuş öyle muhtemelen korkuyo ya da av aramak için hareketsiz duruyo) ayrıca denizin açılma mitine de o bölgenin çamurlu oluşunu öne sürmüşlerdi neden olarak. belgesele göre mısırlı askerler arabaya biniyolardı ve tekerlekleri çamura saplandı devam edemediler diğerleriyse yaya olarak çamurlu araziyi geçebildiler.

bu arada belgeselin fikri bunlar burdan bi din tartışmasına dönmesin konu lütfen :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ermeni soykırımı, Asuri-Keldani Soykırımı, Süryani Soykırımı, Pontus Soykırımı ,Orhan Pamuğun gündeme getirdiği(ermeni soykırımıyla beraber) Kürt soykırımı ,hede soykırımı hödö soykırımı gibi şeyler saçma sapan ve tamamen belgedışı ifadelerdir. Kanıtlayamıyorlar zaten. Bir de yukarda değinilen müttefiklerin kahramanlıkları(!) ve savaşı bitirmek için şüphesiz gözdağı ve bakın biz buyuz bulaşmayın yakarız amacıyla atılan 2 atom bombası ve tabi ki de almanlar yenildi biz de beraber kaynadık gibi şeyler.. ama musanınki doğrudur çünkü o kitapları sonuçta Allah yazıyor.. Allah'ın herşeye gücü yeter.

:)
Sosyal ağlarda paylaş

hmmm dinler diyosunuz kafanızı dısarı cevirdiginizde soyle dısarı baktıgınızda bunları durupdururken olduguna mı inanıyosunuz

incil ve tevrat uzerinde oynama olmustur bunu okurken felanda gorebiliyosunuz ama kuran da en ufak oynama olmadıgı bilinen birsey yukardaki yıldızı altımızdaki dunyayı insan insa etmedigine gore yalan degil bence
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...