Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bioshock

Bone

Öne çıkan mesajlar

yav niye ki.
fallout atmosferi var biraz oyunda.
mesela oyunda geçen şehir, 1946 yılında kurulmuş.
bu yüzden 2. dünya savaşı sonrası, soğuk savaş dönemine göndermeler içeriyor.
belki çölleşmiş bir gezegende değiliz, ama yine de okyanusun altında hayat kalım mücadelesi veriyorlar.
high tech silahlar da mevcut.
hatta erkekler tuvaleti kapısında pipboy resmi bile koymuşlar.
tamam belki "fallout 3" denecek kadar bir fallout eşitliği yok, ama yine de benzeri bir "post-apocalyptic retro-futuristic" atmosfere sahip.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
post-apocalyptic retro-futuristic

röh =]

gerçekten muhteşem bir oyun olacağa benziyor, level dergisi nisan sayısında bulunan cd'de oyun içi bir video var (yapımcı olayları anlatıyor, türkce alt yazısı da mevcut).

karşılaştığımız durumlarla başa çıkmak için ille de sağa sola kurşun yağdırmamız gerekmemesi de oldukça güzel bir olay.
Sosyal ağlarda paylaş

komik bir yanı ikisini peş peşe kullanman. yani demek istediğim bikere oyunda post-apocalyptic bi ortam yok konusuna bakarsak, retro-futurist bir mekanda yok.

Ztn ikisinin yanyana kullanılması bir garip, bir yandan post-apocalyptic bir dünya bir yandan retro-futurist binalar, insanlar, gelişmekte olan bir dünya hmm.. Tartışmalı bir laf. Neyse ben ztn öylesine espri amaçlı takılmıştım, alınma olmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
komik bir yanı ikisini peş peşe kullanman. yani demek istediğim bikere oyunda post-apocalyptic bi ortam yok konusuna bakarsak, retro-futurist bir mekanda yok.

Ztn ikisinin yanyana kullanılması bir garip, bir yandan post-apocalyptic bir dünya bir yandan retro-futurist binalar, insanlar, gelişmekte olan bir dünya hmm.. Tartışmalı bir laf. Neyse ben ztn öylesine espri amaçlı takılmıştım, alınma olmasın.

şöyle izah ediyim olayı:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fallout_(computer_game)

wikipedia'daki yazıyı okursan şu iki cümleye gözün çarpacaktır.
"The game is set in a post-apocalyptic world following The Great War, a nuclear war"
"as retro-futurism is a hallmark of the Fallout series"

yani bir oyunun veya filmin hem retro-futurist hem de post-apocalyptic olması anormal birşey değil. dediğim gibi bu konunun en meşhuru fallout'tur.
post-apocalyptic, yani bir felaket sonrası yaşananları anlatır.
retro-futuristic'tir, çünkü geçmişteki bir hayatı gelecek üzerinde kullanır.
araba tasarımları, neon ışıklar, caz müziği, lazer silahların tasarımı, cold war, nuclear war, magazin kapakları, pipboy... bunların hepsi 50'li yıllara gönderme içerir.

bir oyunun hem post-apocalyptic hem retro-futuristic olması tartışmalıdır diyorsun, ben de sana fallout oynamanı öneriyorum.

ha, elbette şimdiden bioshock için hem retro-futurist hem de post-apocalyptic demem biraz iddialı oldu.
hikayeyi ve oyunun akışını henüz tam olarak bilmiyoruz.
ancak oyun videolarını izlerken, kapı dizaynları, poster dizaynları, müzik, hep bana retro-futuristic bir hikaye çağrıştırdı.
post-apocalyptic meselesine gelirsek,
aslında oyun çıkmadan hikayeyi tam olarak bilemiyeceğimiz için, oyunun tam olarak post-apocalyptic olup olmadığını kesin olarak söyleyemem. bu konuda haklısın.
ancak, gene videoları izlerken, 40'lı yılların sonunda deniz altına bir şehir kurulması, bu şehrin büyük bir felaket geçirmesi, bunun sonucu çok kişinin ölmesi ve geride kalanların da su dolu binanın yıkılmasını bekleyerek gün geçirdikleri bir hikaye olduğunu düşündürttü.
bu da aklımda "post-apocalyptic" bir hikaye olduğu kanısı uyandırdı bende.

said:
Sanat olarak 50lerin havası var onu mu anlatmaya çalıştın bilmiyorum, onun dışında Fallout a benzetemedim.

"fallout atmosferi var" veya "fallout kokulu" dediğimde elbette sen birebir olarak falloutla eş tuttuğumu felan anlamış olabilirsin.

ama ilk başta "fallout kokulu" dememin nedeni, fallout gibi nükleer savaş sonucu insanların vault'a kaçması, dünyanın çöl olması ve insanların mutasyona uğramasından dolayı değil.
eğer "fallout kokulu" dememle bunu anladıysan yanlış düşünmüşsün.

"fallout kokulu" veya "fallout atmosferi"yle benim kastettiğim, post-apocalyptic ve retro-futuristic olmasından dolayı.
bunun nedenini de üstteki quote'ta açıkladım.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bir oyunun hem post-apocalyptic hem retro-futuristic olması tartışmalıdır diyorsun, ben de sana fallout oynamanı öneriyorum.

Güzel izah etmişsinde:), birincisi ben bir oyun değil bioshock hakkında konuştum sonuçta başlıkta fallout'mu yazıyo anlamadım bu konu uzuyo. İkinci olarak fallout güzel oyundur evt bende herkeze tavsiye ederim.

Neyse daha öncede dediğim gibi tartışmalı konu bunlar, ne biliyim sen sen fallout dersin ben futurama, sky captain and the world of tomorrow, bladerunner derim.
Sosyal ağlarda paylaş

xp ve 7900gt ile directx 10 oynanır mı ki?

merak ediyorum böyle bir oyunu directx 10 ve directx 9 ile ayrı ayrı oynasak ne tip farklılıklar olurdu?
directx 10 ile ilgili böyle bir karşılaştırma videosuna rastlamadım şimdiye kadar.

yani mesela bioshock videosunda gördüğüm şeyleri benim ekran kartı gösterir diye düşünüyorum.

[ Mesaj 22 Nisan 2007, Pazar - 22:33 tarihinde, Bone tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

fallouta fallout havasını veren nedir ? wasteland olmasımı nüke yagmuru sonrası insanların vaultlara geçmesimi
buna benzer şeyler mad maxtede vardı. atası sayılır hatta dr.strangelove saymazsak

fallouta fallout tadı veren popart ögelerdir savaşı dogal göstermek birazda.. bunları bioshock sitesindede gördüm. insanda tebessüm yapıyorlar

[ Mesaj 22 Nisan 2007, Pazar - 22:40 tarihinde, Daesu tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...