Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Battlestar Galactica (2004) - Syfy

Zegna

Öne çıkan mesajlar

Geçen hafta falan 3 bitti. Az biraz eleştiriyim diziyi. Yanlız spoilera koymuyorum çünkü spoiler olacağına inanmıyorum eleştirilerin, ama baştan uyarayım farklı düşüncede olanlar olabilir 3ü tamamlamadan okuyanlara sorumluluk kabul etmem.

Öncelikle dizi çok başarılı bu bir gerçek. Her ana karakter çok güzel oluşturulmuş, iyilikleri kötü yanlarıyla hepsi gerçek canlı insan adeta. Karakterleri o kadar detaylı verilmiş ki "bu adam şimdi böyle yapar." diyebiliyorsunuz rahatça diziyi izlerken. Olaylar, kurgu vs de oldukça hoş.

Ancak bilimkurgu olarak başlayan diziye mistik ve fantastik olayların katılması falan çok da hoşuma gitmedi benim. Hani fantazi ve bilimkurgu ayrı olmalı bence, ha mesela bazı şeyler açıklanır, No6 ve Balthar arasındaki "interaction" teleparti ve psişik güçle falan belki açıklanır (bu da benim teorim) ama dini kitapların çıkması 4000 sene bekleyen novaların saniyesi saniyesine patlaması vs bana ters geldi. Biraz da bunlar soğuttu beni diziden.

İlk sezon çok başarılıyken, 2. sezonun ortasından itibaren bayağı bir ağırlaştı dizi, yani ne bileyim konular iyice birbirine ağırdan gitmeye, ufak tefek şeyler fazla göze sokulmaya başlandı. Bir yerlerden de dizi koptu... Hani giderek 2 ay 3 ay atlaya atlaya gösterince olayları artık kopuk gelmeye başladı insanlara olaylar. 2. sezon finali bence tam anlamıyla fiyaskoydu. Hiç beğenmediğim gibi diziden de soğudum ve hatta 3. sezonu izleyip izlememeyi ciddi derece düşündürttü beni. Buradan sonrasını spoilera alayım....

[spo]Tutup da zaten son dönemlerde iyice kopuklukların üstüne 1 sene sonrası ce-eee diyince, bayağı bi soğudum. Yani ne bileyim yakışmamıştı bence. Hele 3. sezonda da bunun etkisi sürdü başlarda. Yani tutup da o kadar sağlam çılgın starbuckın o kadar ezik büzük bişeye dönüşmesi, otorite manyağı apollonun göt göbek koca ayı olması falan... Her ne kadar sonrasında muhteşem bir kurtarma operasyonuyla -ki bence BSG'nin en iyi bölümüdür- biraz toparlasa da dizi sonradan yine batağa saplandı. uzun uzun aralar karakterlerin o sağlam bağlarını koparttı. Bir bölümde hiçbir problem olmayan yiyecek ertesi bölüm bi anda 1 günlük kalıyor, son derece sağlam kaya gibi bir starbuck ya da apollo ertesi gün bi bakıyoruz kafayı sıyırmış, bi bölüm direnişin baş kahramanı şef ertesi gün asker alehi isyan çıkarıyor... Belki uzun vadeye yaysak normal, ama 3 bölümde 6-7 ay ilerletip de arada bişi sokmayınca doğal olarak bize bu ani değişimler çarpıyor bir anda.

3. sezon o kadar ağırlaştı ki dizi, bir ara 7-8 bölüm boyunca saylon gözükmedi adeta. 3. sezon finali yine çok zorlama olmuştu bence... Hani sırf son 5i açıklamak için müzik çaldılar. Eee? Naptı bu 5li? Bişi yapmadı. Toplandı, "vay be saylonmuşuz" dedi ve işlerinin başına döndü. Madem böle olcak niye önceden çalmadı müzik, madem bi pislik yapacaklar niye normal işlerine döndüler

Ha bu arada final 5 e de sözüm var, yavşak basketçiyi sevmemiştim zaten, danışman da silik bi karakterdi. Şef iyi oturmuş bir karakterdi ama normaldir. Ama kel çıkmamalıydı. Kapı gibi Saul Tigh saylon olmamalıydı yani. Bu çok ayıp olmuş. Dizinin belki de en gerçekçi en iyi işlenmiş karakteriydi Saul. Starbuck için şüpheliyim hala, saylon mu değil mi diye.

Yine bir teorim var, şimdi Adama'nın insan sarrafı olduğunu hesaplarsak (hatırlarsanız sezon 1 öncesi mini filmde çat diye saylonu bilmişti, dizi boyunca da insan karakter tahlili ustasıydı) ve Saul'la yıllardır tanışıyorlar. Hele o dönemde Saylonların o teknolojiye sahip olmadığını ve Saulun inişli çıkışlı kariyerine güvenerek baştan onu yollamanın da çok büyük risk olacağına inanırsak, bence sıfırdan adam türetmek yerine Saylonlar yaptıkları modelleri orjinal insanlarla değiştiriyorlar. Böylece insanlar birden bire ortaya çıkan yeni adamlardan da şüphelenmiyor. Yani 4. sezonda Saul Tigh, eğer saylonsa Starbuck ve diğerlerinin gerçek insan orjinallerini de bir yerlerde (muhtemelen saylonların elinde) görebiliriz.
[/spo]

Tüm bu kötü gidişata, ağırlaşan tempoya, zaman atlamalarına ve son dönem tutarsızlıklarına rağmen hala iyi ve merakla beklenen bi dizi bence BSG, bakalım, en azından sezon 2-3 arasından daha umutla bakıyorum 4e. Umarım toparlarlar
Sosyal ağlarda paylaş

said:
yaa birisi bana tek tek açığa çıkan 12 insansı saylonların kimliğini yazabilirmi spoiler olarak tabiki

SPOILER 3. sezon finali:

[spo]
-Starbuck (velet)
-Tigh (ayyaş)
-Tyrol (usta)
-Anders (topçu)
-Tory (sekreter)
[/spo]

[ Mesaj 30 Temmuz 2007, Pazartesi - 03:36 tarihinde, arcane tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

rewendor'un spoildeki bişeye cevap.

[spo]
said:
Eee? Naptı bu 5li? Bişi yapmadı. Toplandı, "vay be saylonmuşuz" dedi ve işlerinin başına döndü. Madem böle olcak niye önceden çalmadı müzik, madem bi pislik yapacaklar niye normal işlerine döndüler

caprica5 dahil diğer saylonlar, tanımasalar da farkındalar ki bu 5'li saylonların amaçlarına ulaşabilmiş yegane modelleri. saylonlar insanları yok etmekten ziyade insan olmak istiyorlar. zaten 3. sezonun sonunda tigh'ın söyledikleri durumu özetliyor gibi.

"my name is saul tigh, im an officer in the colonial fleet. whatever else i am what ever else it means, thats the man i want to be and if a die today thats the man i will be." [/spo]
Sosyal ağlarda paylaş

[spo]huun yanlız gerçekte Colonel Tigh diye bir insan olmalı, 40 senedir Adama anlamadıysa, hadi onu geçtim 40 sene önce saylonlarda o teknoloji olmadığına göre muhtemelen gerçek Tigh'in yerine geçmiş bir saylon o.

Eğer o şekilde bakarsak Boomer da amacına ulaşmış bir saylondu, çünkü Adama'yı silahla vurana kadar bilmiyordu saylon olduğunu.

Benim bahsettiğim olay finalin uyduruk olması.

Yani hani illa son 5liyi çıkartalım ortaya dediler tamam da hani bir şekilde belli ederler seyirciye tamam, ya da bunlar tutar saylon olduğunu farkedip bişi yaparlar o da tamam. Ama "Toplandık anaa saylonmuşuz hadi şimdi dağılalıım" olayı tamamen ve sadece "Aman aradan çıksın bu da hadi saylon olduklarını belli edelim" den öte bir şey değil bana göre.[/spo]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ArchangelTanwen
üye § 30 Temmuz 2007, Pazartesi - 03:14 [ özel msj ]

--------------------------------------------------------------------------------

yaa birisi bana tek tek açığa çıkan 12 insansı saylonların kimliğini yazabilirmi spoiler olarak tabiki

[spo]- Caprica (No6)
- Boomer (çinli pilot)
- BSG'nin tur rehberi
- Zenci iriyarı doktor
- Yaşlı rahip
- Gazeteci sarışın (Zeyna)
- intihar bombacılığı yapan adam
- Albay Tigh
- Piramit oyuncusu
- Şef Tylol
- Başkanın zenci sekreteri
- Starbuck (?) (ben hala şüpheliyim o konuda)[/spo]
Sosyal ağlarda paylaş

huun henüz linke bakmadım şimdi bakıcam ama eğer dediğin gibiyse o halde ciddi bir problem var

[spo]Tigh Adama'yla 40 senedir dost, adamın yaşlanmasını bilmemnesini gördü, Adama rahat anlardı Tigh'i, hadi o anlamadı, 40 sene önce var mıydı Saylonlarda humanoid saylon yapacak teknoloji? Olsa zaten bu kadar beklemezlerdi ki. Hadi onu da yaptılar diyelim, neden Tigh gibi bu kadar riskli, yükselmesi son derece şüpheli, hatta Adama torpili olmasa orduya geri dönmesi imkansız önemsiz bi adam olacak bir karakter olarak yaptılar Tigh'i...[/spo]
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
arkadaşlar az önce 3. sezonu bitirdim.

[spo]bana en sürpriz olan şey Kara'nın geri dönmesi oldu. ama bence Kara cylon çıkmayacak. son anda atladım falan birşeyler diyecek. 5. cylon o olamaz. yani daha ön planda biri olması gerekirdi bana göre. ayrıca Lee'nin o kadar sıkıntı ardından hayal görüyorolması da olası bi ihtimal.
Baltar'ın sıyırmasıysa hakkaten komik. herşeye rağmen o 200 kişinin öldürülmesinin altında imzasının olması gayet yeterli bir sebep. ölmeseler bile. sezon başında airlockdan gönderdikleri onlarca insan var sonuçta. ne biçim bi yargı sistemi yani bu. [/spo]

ya 3.sezon finalinin sonunda çalan şarkı ne bilen var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...