Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnternetimde tuhaf ve can sıkıcı problem

Bone

Öne çıkan mesajlar

Kıbrıs'ta internet kullanıyorum.
ADSL veya Kablo internet değil.
Wireless Internet diye birşey.
Ancak wireless olarak kullanmıyorum, pencerenin dışından bir kablo geliyor, o küçük bir cihaza bağlanıyor (modem değil, adaptör gibi tuhaf birşey), ordan da başka kablo, ethernet kartına takılıyor.
Böyle tuhaf bir düzeneğe de wireless adsl mi ne diyorlar. öyle birşey.

512 hızını seçmiştim.
Eylül-ekim-kasım aylarında hızı oldukça iyiydi. WoW felan da oynuyordum.
Ancak sonradan tuhaf bir düşüş başgösterdi.

ftp'lerden felan downloadlarda bir sorun gözükmüyor.
Kimi zaman 50kb/sn ile indirdiğimi görebiliyorum.
Buna karşın internet siteleri açılmamak için ayak diriyor resmen.
Firefox kullandığımda sürekli "siteye bağlanamadı" mesajları gelip duruyor, opera ise epey uzun bir süre bekledikten sonra siteyi açıyor.
Download hızları bu kadar iyiyken, neden internet siteleri açmakta inat ediyor onu anlamadım.

Dahası da var. MSN'den kimseye mesaj yollayamıyorum. Bazen mesajlar geliyor, cevap vermek istiyorum, yarım saat sonra "mesajınız ulaşmadı" diye uyarı geliyor, sinir oluyorum.
MSN de çalışmıyor yani.

emule kullanıyım diyorum, hiç bir servera bağlanmıyor, bağlansa da 2 dakika sonra kopuyor.

Öyle kalakaldım ortada. Sitelerden dosya indirmek dışında birşey yapamıyorum. Zaten o siteler de zar zor açılıyor.

İnterneti veren şirketle görüştüm onlarca defa. "Bizde bir sorun gözükmüyor" dediler.
"Teknik servis felan yollayın baksınlar" dedim.
Kimse göndermediler.
En sonunda bir gün telefondan aradılar, "şu an interneti kullanmıyor olsanız da, internet hızınızın yarısını harcıyorsunuz, kesin virüs vardır, format atın" dediler.

Laptop kullandığım ve yanında windows cd'si vermemiş oldukları için zaten format seçeneğini düşünmedim.
Normalde antivirüs, firewall vs vs kullanan birisi değilimdir.
Çünkü kullandığım süre boyunca bu programların hiçbir yararını görmedim. Tersine sistemimi aşırı yavaşlattığı için silmek zorunda kaldım.
Yine de bir şansımı deniyim dedim. McAfee kurdum bilgisayara. Restart sırasında makinenin epey geç açıldığını gördüm. Uzun bir virüs taramasından sonra hiçbirşeyle karşılaşmadım. Bilgisayarı gene çok yorduğundan silmek zorunda kaldım.

Halen "bizde bir problem yok" diyorlar.
Ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim.
512 hızında bir internetim var, ama siteler açılmıyor bile.

Belki bu işin teknik yönünü felan benden iyi bilen birileri bir yardım edebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

portları kapatmışlardır filan diycem de az da olsa girebilmişsin p2p lere.

notebookta kurtarma cdsi yapman lazım varsa öyle bir seçeneğin; windows üzerinden oluyor genelde, seçiyorsun kendisi yazıyor dosyaları cdye
yeniden başlatırken de bir tuşa(f tuşlarından biriydi) basıyorsun, cdyi takıyorsun, ilk kurulduğu haline getiriyor bigisayarı.
tabi kurduğun programlar, oyunlar, indirdiğin dosylar ucuyor önceden yedeğini alman lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

bilgisayarında yüklü birşey internete erişimini engelliyor veya interneti seninle ortak kullanıyor olabilir. dolayısıyla sen internete erişmekte güçlük çekiyorsun. format çözüm olabilir ama atacak durumum yok diyorsan bir virus scanner ile tarat bilgisayarını derim. bilgisayarında yüklü yoksa ve yüklemeye uygun değilsen google'dan "online virus scanner" diye aratıp çıkanlardan 1-2 tanesiyle taratmayı deneyebilirsin. trendmicro'da vardı sanırım, fena birşey değil gibi gelmişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Ping sonuclarinda ne cikiyor? Hiz testi sonuclarinda ne cikiyor? Network destekli guvenli kip'te acmayi denedin mi? Oradaki internet hizi nasil? Bilgisayarina sniffer tarzi birsey kurdun mu? Garip gurup paketler var miydi gidip gelen yoksa temiz mi duruyordu?

Yapmadiysan bunlari yapip sonuclarini yazarsan daha iyi olur..

(Bu arada off topic bisi sorucam, benim arkadaslar windows'suz laptop almak icin cok kastilar, kendileri fanatik Linux'cu M$'e para yedirmek istemediler ama ne kadar kastilarsada istedikleri markalardan alamadilar, gidip yaninda Linux veren bir markadan aldilar. Sen nasil OS'suz aldin? Ya da sende Linux'lu mu aldin?)
Sosyal ağlarda paylaş

yok aldıgı laptopta windows var ancak windows cdsi yok.

malum artık laptoplardan windows cdsi değil de recovery cdleri çıkıyor windows da o recovery cdlerinin içinde oluyor başka bilgisayara kurama diye

ancak bazı laptoplarda recovery cdsi gelmiyor. burda da böyle olmuş. yukarda birinin de dediği gibi genelde bi program oluyor recovery cdsini direkt kendin cdye yaziosun. laptopu ilk açarken çıkıyor kaparsan başlat>programlardan bulunabilir heralde

bu arada windows-linux laptoplarda ne yazık ki microsoftun işgüzarlığı... bazı laptop modellerinde oluyor işletim sistemsiz alıp kendin kuruyorsun ancak bunu bırakın bir laptop alcaksın windowslu diyelim, laptopların 95%inde windowsu pro olarak alamıyorsun... pro istiyorsan paşa paşa gidip yenisini alacaksın ki oem de alamayacağın için oldukça yüklü masraf oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

recovery cd'si gelmiyor, ama windowsu kurarken (yani laptopu aldığında windows tam olarak kurulmamış oluyor, son adımları sana kurduruyor) bir de recovery cd'si hazırlattırıyor.
o recovery cd'si elimde var da, zırt pırt format atmayı seven biri değilim :P
hem elimde bir sürü program var, onları sil baştan yüklemek, kaydetmek, kaybetmek felan istemiyorum.

sorunun format atmakla (benim durumda recovery) düzeliceği kesin değil çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

DNS'ler ile ilgili bir problemin varmış gibi gözüküyor.

hmm, bir de dışarıdan gelen kablo, sanırsam wireless olan bir routerdan geliyor, acaba o router uzaklığı sebebiyle signal alımında problem yaşıyor, tekrar tekrar bağlanıyor olabilir mi?

zira, eğer sürekli kopup tekrar bağlanıyorsa bunu karşı taraf trafik olarak görebilir.

DNS dememin yegane sebebi websitelerinin ve emule gibi sürekli DNS'e ulaşma ihtiyacı olan sistemlerin problem çıkartması. Zira, emule her yeni bağlantı kurduğunda yeniden resolve etme ihtiyacı duyan bir zımbırtı. Keza websitelerine de URI ile bağlanıyorsun. FTP'nin problemsiz çalışmasının sebebi de bu olabilir diye tahmin ediyorum, ve resumable bir FTP sistemi sana çaktırmadan kopan bağlantıya rağmen downloadına devam edebilir.

[ Mesaj 20 February 2007, Tuesday - 18:16 tarihinde, dominic tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

adware scan, spyware scan, online virüs scan felan denedim.
sadece cookie'ye rastladılar.
onları da sildim.
ancak hız konusunda çok büyük bir değişiklik oldu gibi gelmedi bana.

emule'de bir servera bağlanmak istediğimde "Your 29979 port is not reachable. Please review your network config." diyor.
Oysa ben adamlara sorduğumda, tüm portlar açık demişlerdi. Ne biçim bir iş ya bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Başlat > Çalıştır: cmd

ipconfig /renew Yer* ( Türkçe Windows kullanıyorsan )
ipconfig /renew Loc* ( ngilizce Windows kullanıyorsan )

Yazıp çıkanları söyler misin bir. DNS problemi olabilir.

Ya da 80 portun ile ilgili bir ey olabilir, belki Windows'un updatelerinden biri kıllık yapıyordur, firewall 80 portunu kapıyordur. Çünkü internet sayfası açarken browserlar 80 portunu kullanır.

İlkini deneyip çıkanları bir yazar mısın?
Sosyal ağlarda paylaş

Hehe
Ben nethousenetworks kullanıyorum şu an

Benim de upload hızım 0KBPS idi zamanında...

Sonra kabloların hepsini kontrol ettim bi baktım adamlar bir kabloyu düzgün takmamışlar sonra yerinden çıkmış, arada bir rüzgâr olduğunda temas ettiği için bir tek download yapabiliyordum.

Başka bir problem de adaptörün 4-5 günde bir aşırı ısınmasından oluyor... Özel soğutma sistemi ayarladım ben de (buz dolu kap :P)

Spyware falan da olabilir, ama sanmam. Kabloları kontrol et sen bence.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Başlat > Çalıştır: cmd

ipconfig /renew Yer* ( Türkçe Windows kullanıyorsan )
ipconfig /renew Loc* ( ngilizce Windows kullanıyorsan )

ipconfig /renew Yer* yazdım,

"Windows IP Yapılandırılması
Yerel Ağ Bağlantısı bağdaştırıcısı Dhcp için etkinleştirilmedi"

didi...

said:
Hehe
Ben nethousenetworks kullanıyorum şu an

hoh. sen de mi ^^

valla ev içindeki kabloları zaten sürekli söküp söküp takıyorum da bir işe yaradığı yok.
en sonunda çatıya çıkacam, o olcak :)
da çatıyla ilgili bir problem olduğunu da sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anlamadığım, modem falan yoksa NAT (Network Address Translation) nasıl gerçekleşiyor? Port forwarding yoksa p2p'lerin normal çalışmaması doğaldır.

Bir de yukardaki mesajında DHCP'nin kapalı olduğu yazıyor. O zaman statik IP kullanıyor olman lazım. Statik IP ayarlarında bir yanlışlık yapmış olmayasın? Gateway ve DNS adreslerini nasıl ayarladın?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...