Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sinek

Öne çıkan mesajlar

2 adet haberim daha var.

1. İddialara göre bugun veya yarın yeni yıl hediyesi olarak yayınlanacakmış.

2. (bu kötü işte) Amerika vsde genellkle 20 aralıktan ocagın ilk haftasının sonuna kadar yeni bölümler normaldede yayınlanmazmış bu sebeple 11 ocaga kadar bekleyebilirmisiz
Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:
avatar roku nun hayatını anlatırlarken roku airbendingle binanın kolonlarını yıkmıştı hortumla uçarken, okadar da ezik değil yani. hatta avatar çizgifilm değilde anime olsaydı çok daha parçalayıcı şeyleri olabilirdi airbendingin, waterbending de aynı şekilde. hatta earthbendingde havanda sarımsak dövme edasıyla ezebilir insanları. ama yapmıyolar işte çocuk çizgifilmi sonuçta.

ateş diye birşey var. ateş ile adamları yakabiliyorsun, öldürebiliyorsun. e madem ateş ile adam öldürebiliyorsun, hava ile öldürsün?

demek ki havanın ateş gibi direct damage bir gücü yok, aange direct damage büyüsü vermemiş olmalarının nedeninin "çocuk çizgifilmi sonuçta" olmasıyla alakası olmadığını düşünüyorum.

evet, bina felan yıkabiliyor, ama avatar state'e geçip yıkmıştı binayı. yine de bina yıkma özelliğinin fire nation askerlerine karşı efektif bir yanını göremedim :)

ArchangelTanwen said:
The characters Bumi and Koh, the face stealer, have been mentioned by the writers as characters who we may see again

Firelordla kapışmak için Bumi'den mi yardım isteyecekler :)

Adam o kadar yaşına rağmen (110 felan mıydı...) halen öküz gibi güçlü.
İlginçtir, Earth King, Bumi'den sonra baya bir fos çıktı.

Şeyi merak ettim ben, "dinleyen bir master bulmalısın" derken kör kızı bilerek mi söyledi, yoksa kafadan bir felsefe sıkıp mı söyledi :)
eğer öyleyse, bu felsefenin yolunda giden başkaları da olabilir mi?

Bleda said:
2 adet haberim daha var.

1. İddialara göre bugun veya yarın yeni yıl hediyesi olarak yayınlanacakmış.

2. (bu kötü işte) Amerika vsde genellkle 20 aralıktan ocagın ilk haftasının sonuna kadar yeni bölümler normaldede yayınlanmazmış bu sebeple 11 ocaga kadar bekleyebilirmisiz

28'i official tarih olarak verilmemiş miydi?
neden şimdi "iddialara göre" durumlarına kaldık?
bir de senarist grevlerinin avatarın yayınlanmasıyla alakası nedir, onu çözemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Canada da yayınlanması için officialdı ancak yayınlanmadı ondan sonrada herhangi official bir bilgi gelmedigi için bu "iddialara göre"ye kaldık.

Senaristler senaryolarını yazdıkları dizinin yayınlanmasını yasaklayabilior yada anlaşmaları geregi bu haklarından feraget ettilerse senaryosunu yazdıgım diziyi yayınlarsanız size daha fazla senaryo yazmayacagım diyebiliyor.

Alakası bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Bleda said:
Senaristler senaryolarını yazdıkları dizinin yayınlanmasını yasaklayabilior yada anlaşmaları geregi bu haklarından feraget ettilerse senaryosunu yazdıgım diziyi yayınlarsanız size daha fazla senaryo yazmayacagım diyebiliyor.

Alakası bu.

ha anladım. ben sadece senaryo yazmıyorlar diye biliyordum
Sosyal ağlarda paylaş

airbenderların fatality damage olarak akciğerdeki havayı bükmek dışında pek bi becerisi olmaz heralde, ama ateşe karşı baya bi avantajı var bence hava bükücülerin, elektrik atmadığı sürece ateş bükücünün bi hava bükücüyü yenmesi bence olanaksız, anca 40+ ateş bükücü öldürebilir işte. ama airbendingle okadar kişiyi nasıl öldürmüştü acaba o keşiş =/ akciğer kombosuyla öldürmüştür heralde yoksa rüzgarla adammı ölür lol

earthbending ftw bence, hem saldırı hem savunma olarak en güçlüleri earthbenderlar heralde(dolunayda waterbender hariç)
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
işte o dediğin olmaz hehehe.

dediğin basınç yöntemini her bender yapabilir.
airbenderlar için farklı bir şey lazım.

aklıma gelen tek şey yıldırım :P

Hava akımıyla kuvvet uygulamak değil de "kan basıncı vs. hava basıncı" konusunda saplantılarım var benim. Daha önceki sayfalarda yazdığım hava basıncı konusunda ısrarcıyım ben:) Bence pasifist olmayan bir airbender, rakibin etrafındaki havayı uzaklaştırıp hava basıncını 0 layarak rakibi domates gibi patlatabilir.

detaylar

Normalde kan basıncımızı(tansiyon), atmosfer basıncı dengeliyo. Atmosfer basıncı da tepemizdeki hava kütlesinin yaptığı baskı işte.Eğer hedefin etrafındaki hava uzaklaşırsa, içerideki tansiyonu dengeliycek bişey kalmaz ve rakip te muhtemelen patlar(patlamasa bile yüksek tansiyondan ölür).
Bütün etrafındaki havayı uzaklaştırmaya gücü yetmese bile(dediğim olayı yapmak için yüzey alanı x (yaklaşık olarak)1 kg/cm^2 lik bi kuvvet lazım) belli bi bölgedeki (mesela 1 cm kalınlığında 20 cm uzunluğunda bir bölgede 20 kg kaldıracak kadar kuvvet gerekir) havayı uzaklaştırsa kılıçla kesilmiş gibi yarması lazım. Eline kılıç alıp 1 kg lık kuvvet uyguladığında oluşan basınç farkı nasıl eti kesebiliyorsa, kan basıncı da aynı şekilde basınç farkı yaratıp eti kesebilir.

Evet, Aang bu yöntemle Ozai yi patlatmadan(veya dilimlemeden) içim rahat etmiycek.

-ve evet, işte bu yüzden benden airbender olmaz=)

Gerçi sırf bunu denemek için bile airbender olmak isterdim, ama olmazsa waterbender.
Suyla tek darbede çelik kesiyo ya, insan mı kesemiycek=)
Sosyal ağlarda paylaş

Aang Airbending'te ustalaşmak için kimseden yardım almadı. Hiçbi usta tarafından eğitilmedi. Tamamen 'temel' hareketlerin ustası konumunda. Zıpla hopla it çek döndür... Aang yüzünden airbending defansif bi güç sanılıyo.

Bana kalırsa Aang airbendingte, water ve earth e göre daha tecrübesiz. Nezaman avatar state e geçse, airbending'in muazzam gücünden faydalanıyo. Diğer zamanlarda bu kabiliyetlerden eser yok.

Bikere uçamıyo... (planörsüz)
Sosyal ağlarda paylaş

In order to receive the tattoos as well as the title of a master, an Airbender must pass the thirty-six levels of airbending along with engendering a new technique. In actuality, Aang had only reached the thirty-fifth level before he left the Jongmu Temple, his invention of the Air Scooter earned him the tattoos prematurely, making him the youngest airbending master in history.
yani aang 34 seviyede ustalaşmış 35. olarak airscooterı icat etmiş ama keşişler bunu 36. seviyeyi öğrensin diye yollayacakları zaman bu salak tutupta evden kaçtığı için ustalık seviyesinde ama ustalığını tamamlamamış inşallah western air templeda 36. teknik hakkında bilgi vardır ve ustalığını tamamlar ki büyük ihtimal öyle olacak weatherbending dedikodusu ordan çıktı çünki :)
Sosyal ağlarda paylaş

öyle ama sonuçta blood bending plant bending bitkilerden su çekmek havadan su çekmek bunlar hep teknik bunlarda bir seviye katara şu an bir waterbenderın ulaşabileceği en üst seviyede eskeza tophda earth bender olarak sand bending metal bending gibi tekniklerdede usta oda o yüzden en üst seviyede aange gelince son teknik her neyse çok güçlü bir teknik olmalı ama henüz öğrenmemiş bu tekniğin öğrenileceğini varsayarsak bloodbending-metalbending-lightning özellikleriyle benzer seviyede güçlü olması gerekir hatta mantık olarak düşünürseniz bu teknik bloodbending-lightning öldürücü metal bending ise doğrudan ölümcül değil ama çok daha sağlam bir materyali kullanıyorsun toprak yerine airbendingdeki son teknikte bu tarz bir şey olmalı karşılıklı denge açısından bu yüzden weather bending olma ihtimali yüksek daha yoğun ve geniş bir alanı büküyorsun havayı ve nefesi çekmek bir yan alan olabilir çünki zönk diye havayı çekmek için havaya tam manasıyla hükmetmesi gerekir ki burdada devreye teknik giriyor ;)
Sosyal ağlarda paylaş

metalbending veya bloodbending'in, o bender'ı "en üst seviyede" veya "en master" yapması mümkün değil.
metalbending, bloodbending gibi şeyler, "alternatif"tir, mevcut element bendingin "en üst seviyesi" değildir.
bakınız swampbenderlar (waterbenderların alternatifleri), bakınız desertbenderlar (earthbenderların alternatifleri)
Sosyal ağlarda paylaş

yannış okumuşum şöyle düzelteyim, onların hiç biri alternatif değil daha ileri teknikler bence. metalbending e bak mesela toph un ilk yaptıı bölümde, metal in içindeki toprağı kullanarak büküyodu, waterbending de aynı şekilde canlıların içinde ulaşılması nispeten daha zor olan suyu bükerek bloodbending oluyo. yani demeye çalıştığım bi alternatiflik söz konusu değil gene toprağı veya suyu büküyorlar ikisindede sadece bulunduğu yer farklı veya form farklı, ha master denebilir mi bilmiyorum belki biraz abartı ama daha ileri bi teknik olduğu kesin
Sosyal ağlarda paylaş

"daha ileri teknik" olduğuna katılmıyorum.

avatar'da geçen olayları rpg olarak düşünürsek,

her element için farklı teknikler mevcut.
eğer water yolunda ilerlemek istiyorsan sana birçok farklı skill sunuyorlar.
waterbending - temel savaş yeteneği.
healing - waterbending ama savaşma yeteneklerinden yoksun.
swampbending - suyu kullanıp bataklıktaki çevreyi kullanabilme yeteneği (misal sarmaşıkları etrafına dolama)
bloodbending - insanların kanlarındaki suyu kontrol ederek o kişinin vücudunu yönlendirebilme.

katara, waterbending'i 80, healing'i 60, bloodbendingi 60 diyelim.
katara'nın northern tribe'da öğretmeni olan master, waterbending'i 100'lemiş, ama healing bilmiyor.
katara'ya bloodbending gösteren kadın, waterbending 40, healing yok, bloodbending 50.

yani şöyle bir olay yok:
waterbending'i 40'a getirirsen healing öğrenirsin, 60'a getirirsen swampbending öğrenirsin, 80'e getirirsen bloodbending öğrenirsin diye birşey yok.

tersine bunlar hep ayrı yetenekler.
birisi (mesela bahsi geçen grandmaster) isterse hayatının boyunca waterbending çalışsın, waterbending yeteneğini 100lesin, waterbending kullanarak savaşan en iyi kişi olsun, ama onun grandmaster olması, aynı zamanda bloodbending, swampbending, healing gibi skilleri de elde etmesini sağlamaz.

dikkat edersen, northern tribe'da iki master vardı. biri erkek, diğeri kadın. erkekler sadece savaş açısından waterbending öğrenebiliyorken, kadınlar sadece healing öğrenebiliyor.

başka bir örnek vereyim.
toph'un metalbending öğrenmesinin nedenini "skillini 100'ledi o yüzden metalbending yapabiliyor" diye bahsediyoruz.
peki ya desertbenderlar? toph desertbending yapamıyor, e o zaman desertbenderlar toph'dan daha usta mı demek oluyor bu?
hayır, dediğim gibi tüm hepsi farklı skiller olduğu için farklı değerlendirilmesi gerekiyor.
toph desertbending yapamıyor, ama desertbenderlar da metalbending yapamıyor.

aslında bu biraz da hayat deneyimine bağlı.
toph metalbending yapılabileceğini anlayıp denedi ve başarılı oldu.
"earth nation bender" olan desertbenderlar ise, desertta yaşadıklarından dolayı, earth'tan ziyade sand ile haşır neşir olduklarından onlar da desertbender oldular.

yani anlatmaya çalıştığım şu.
mevcut 4 elementten birinin "master"ı olduğun zaman, o elementle ilgili her bending olayını yapabilirsin diye bir kural yok.

"alternatif skiller" derken bunu kastediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ultima skill sisteminden ziyade daha çok d&d deki prestige class olayı gibi işliyo desek yanlış mı olur?

Yani aynı tekniğin farklı bi dalı, ayrı özellikleri var ama özünde aynı şey.

Mesela level3 earthbendingi olan sandbending level ı alabiliyo, level13 earthbender metalbending level ı alabiliyo gibisinden?

waterbendingde de ne biliyim healing, swampbending, bloodbending gibi şeyler var.

firebenderda da mavi ateş,yıldırım filan var

airbenderda da bişeyler vardır heralde, öğreniriz ilerde=)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...