Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dövüş Sanatları ve Kursları

Dregoth

Öne çıkan mesajlar

Zaman buldukca youtubedaki videolari izlemeye calisiyorum. Suana kadar izlediklerim;

Tekwando,
Wing Tsun,
Aikido,
Box ve türevleri,
Kendo
Ninjutsu

Sadece Aikido bana hitabediyo gibi geldi. Karsi tarafi dövmeden yada öldürmeden etkisiz hale getiriyor. (umarim dogru anlamisimdir) Defansif oldugu belli, zaten söylemistim amacim sokakta basim derde girerse kullanmak degil. Egitiminin de aci verici olmadigina karar kildim. Vücudun zayif noktalari kullanilarak karsi taraf malup ediliyo. Bu da egitimler sirasinda oranin buranin sismemesi demek.

Fakat kendime en uygun olani bulana kadar aramaya devam edicem.

dipnot: kendimi etkisiz hale getirilen taraf yerine koydum bi an, özellikle Aikido calisirken kendini ordan oraya firlatmak baslarda baya bas dönmesi yapsa gerek =)

Hosuma gitmeyen kisim ise 1930lar ve 1960 larda gelistirilmis bi dövüs sanati olmasi. Cok isterdim eski bi sanati ögrenmeyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Aikido eğitiminde bol bol fırlatıcaklar sağa sola, yere filan çakıcaklar yani öyle kebap bi eğitim olduğunu sanma=) Tabii kafana tekme filan yemiyosun, güzel bişey. Ama diğerlerine oranla daha kazasız daha belasız tabii.
fırlatmalar, düşürmeler filan da başlarda takla atarak sıyrılmayı öğrenmen için yavaş yavaş olucak, ciddi hamlelere başladığın zaman o olayı tamamen kavramış olucaksın muhtemelen.

Doğru anlamışsın, tamamen defansif. Hatta genelde hamleler için fazladan efor bile sarfedilmiyo, rakibin saldırırken yaptığı hamlenin yönünü değiştirip adamı diğer tarafa fırlatıyosun mesela, ya da kolunu savuruyosa ters çevirip büküyosun filan. Bildiğim kadarıyla saldırı hamlesi barındırmıyo hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim arkadaşım gitmişti baya aikodo'ya. Sonra birgün abi bak süper bir hareket yapıcam, kitlicem seni dedi. Aldı bileğimi evirip, çevirmeye çalıştı. Yok öyle değil, şöyle dur diye de yerimi ayarladı bir daha denedi sonra. Yine başaramayınca direk soğumuştum aikodo'dan. Yani özetle rastgelen yere gitmemek lazım böyle sporlarda, sonra saldıran adama abi öyle değil şöyle durman lazım diyebilirsin :)
Sosyal ağlarda paylaş

Anason said:

Selam, sana verebilcegim tavsiye kesinlikle kendodur, youtube dan videolarini izleyip fikir edinebilirsin, onun disinda iaido ve aikido da olabilir. Ama senin tarzinda insanlar bence 'Do' larda mutlu oluyor.

Sadece DO'lar dersen bence arkadaşın istediği önemli bazı isteklerinie es geçmiş olursun.
Mesela çin stillerini es geçersin ki en az japonlarınki kadar kadim öğretiler bir kalemde silip atamayız bence.
DO diyince hem Karate Takwondo Judo da işin içine giriyor ki arkadaş taekwondo istemiyorum demiş zaten.
Ben sana tavsiyeler verirken Türkiye için düşünerek vermiştim madem almanyadasın çok daha şanslısın demektir. Almanya bu tip konularda çok daha ileri düzeyde bizden. Bir çok iyi eğitmen ve değişik stil bulma şansın var tabii bölgene yakınlığını bilemiyorum.
Mesela İzmirde olsaydın sana bayağı iyi bir Aikido eğitmeni tavsiye edebilirdim.
Aikido ve Kendo için yorum yapılmış onlar için cevap vermeye çalışayım.
Aikido Samurai öğretisinin içinden Aikijutsunun çekip çıkarılmasından sonra bölümlere ayrılmasından ortaya çıkmış bir stil. Aikido olarak çıkartıldıktan sonra geliştirilmiş. Bir çok şey eklenirken maalesef çıkartılma esnasında da bir çok şeyi kaybetmiş. Eğer Aikido istiyorsan benim sana tavsiyem öncelikli olarak Aikijutsu aramandır. Aikido, kendonun bütünleşik olduğu daha gelenksel bir tür. Fakat dikkat etmen gereken bir şey var kapısında her Aikijutsu yazan Aikijutsu öğretmez. Bazıları farklılaştırma yaratmak için isimlerde farklılaştırma yoluna gidebiliyor. Eğer yok bulamıyorsan Aikido'ya gidebilirsin bence müthiştir.
Bu işlerde en öenmli şey eğitmendir. Hatta eğitmeninin eğitim geçmişi de çok öenmlidir. Yani eğitmeninin eğitmeninin kim olduğu. Herkes temel olarak öğrendiği gibi öğrettiğinden bence öenmlidir. Tabii eğitmeninin mantık yapısı da çok önemli. Bu bazen stil ve stil kökeninin bile önüne geçebilir.

Ben olsam öncelikli olarak kendo tercih etmezdim. Önce Aikidoya başlar sonra kendo ile beraber kombine edebilir miyim diye bakardım.

Biraz da Wing Chundan bahsedelim.
EBMAS var Emin Boztepe Martial Arts System
Biraz araştırma yaparsan bayağı bir bilgi alabilirsin ben uzun uzun kim olduğunu anlatmayayım. Sana 30dk. mesafede Moers' de bir okulu var mesela.
http://www.ebmas-nrw.de/
Emin Boztepeyi tartışmaya gerek yok okullarındaki eğitmenler de onun onayından geçmiş eğitmenler olduğundan kalitesi bellii bir seviyenin zaten üzerinde ama geleneksel metod, düşünce sistemi felsefe ve savaş sanatını EBMAS' in içerisinde bulman zor olabilir. Bunu almak içi senin çabalaman araştırman gerekecektir. Ama şu da çok öenmli bir yerden başlaman gerek ve eğer seversen bazı şeyler zaten o sevgiyle beraber gelecektir.
Bunun yanında Köln' de bir hoca var Philipp Bayer diye, benim açıkcası çok uzun zamandır merak ettiğim bir adam.Hikayesi çok ilgimi çekmişti sana da 1 saat felan mesafede olması lazım -yeni okul açmış- ki bence o adamla da gidip tanışabilirsin. İlla okuluna gitmesen bile seminerine katılabilir ya da konuşarak da bir çok şey öğrenebilirsin.
Araştırmak farklı ekolleerde insanlarla da tanışmak iyi olacaktır.

http://www.philippbayer.info/

Geçmişinde spor olması olmaması ya da bu işe yatkın yetenkeli olman ya da olmamanın hiç bir önemi yok bence. Önemli olan senin bu işe ilgin ayıracağın zaman sevgin ve hayatın boyunca devam edip etmemen.
Seni hızlandıracak, güçlendirecek, kondisyonunu artııracak, reflexlerini güçlendirecektir her halukarda.Şunu da unutma hiç biri salona gidip iki hareket yapıp girdiğin gibi çıktığın yerler değiller. Hepsinin antremanından çıktığından bir tarafından ter damlıcak ertesi günü ağrıların olacak emin ol. Ben bir buçuk senemi body salonunda geçirdim ama en ağır antremanım bile bir WT antremanının yanında hiç bir şeydi emin ol.
Bir aikido hocası tanırım benim gittiğim dönemde salona gelirdi ağırlık antremanı yapardı. Benimle aynı anda karın antremanına girerdi benim 45 dakikada çıkardığım karın antremanını benden daha fazla hakkını vererek 15-20 dakikada bitirir başladığı gibi de bitirir giderdi. Ben bitirdiğimde bir parça enerjim kalmazdı. Benden en az 10 yaş daha yaşlıydı hem de.
Aikido antremanının yanında bu antreman hiç bir şey değil ki derdi. Gerisini sen düşün.

Burada Aikido ya da WT' den bahsederken herkes giriyosun iki hareket yapıyosun sonra gidip boksözrlere kafa tutuyorsun gibi düşünüyor olabilir fakat hiç bir uzakdoğu sporunun öyle yan gelip yatarak öğrenildiği yok yorucu şeyler. Daha önce de söylediğim gibi WT ile Aikidoyu diğerlerinden ayıran en büyük fark her yaşta başlanabilir ve 80 yaşında gelindiğinde hala yapılabilir durumda olmasıdır. Boks ya da Thai Boks için aynı şeyi maalesef söyleyemem.

Biraz karışık anlattım kusura bakma biraz aceleye geldi bu aralar çok zamanım olmuyor artık idare ediver.
Zamanım olduğunda daha yazarım sen sormaya devam edebilirsin.
Bu arada WT'ci Othranx da var forumda eğer ilgini WT çekerse o da sorularını yanıtlıyacaktır. Hatta EBMAS ve WT' nin pratik tarafı konusunda benden çok çok daha fazla bilgilidir. Benim yanlışım varsa o düzeltir diye de düşünüyorum zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Bende boks'a başlamak istiyorum ama etrafımdaki herkes sırf antremanda bile burnun kırılır,kafana çok darbe yersin tarzında şeyler söylüyor valla pek inanmadım.Boks'a giden biri varsa acaba bana yardımcı olabılırmı bide beşiktaş çevresinde iyi bir yer varmıdır acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

@ ghaldszar

Zaman ayirip bilgilendirdigin icin cok tesekkür ederim. Halen aramaya devam ediyorum.
Düsseldorf nüfus olarak Japonlarin cok tercih ettigi bi sehir, orda sansimi ilk denemeyi düsünüyorum. Düz mantik 'Japon savas sanatini Japonun cok oldugu yerde ögrenmek'
Suan cok istekliyim, fakat sözlesmeler yillik kontratla yapildigi icin dogru yeri deneyerek secemem. Egitmenlerin gecmislerini arastirmak benim de aklima geldi.

Sormaya devam ediyorum;
3 üstte msj atan bi arkadasin söyledigi kafama takildi. Onlarca video izledim internette, hepsi de sanki önceden planlanmis gibiler, belkide yapanlarin prof oldugundandir bilmiyorum ama show gibi duruyo. Dövüs sanatlarina baslamayi video izleyerek heveslenmedigim icin beni etkilemiyo.
Kafama takilan su, Aikido defansif bi stil. Bu sebepten egitmenle calisma saatleri disinda tek basina kendini nasil gelistirebilirsin diye düsünmeden edemiyorum. Benim icin yanliz calisacagim saatler de önemli. Her zaman elini ayagini bükücek bi partner bulmasi kolay olmayacaktir. Bu kafami kurcalayan ufak bi detay, bana WT yi düsündürten.

Bu sorum sacma gelebilir ancak mrk ediyorum, defans defans nereye kadar? Aikidoya defansif deyip kücümsemiyorum aksine bekledigim tarz bu ancak, bir kickboxcunun yumruklarini durdurabilecek savunma sekli canlandiramiyorum aklimda. Pekcok spor asiri ölümcül, Aikido ile kiyasladigimda ögrenmeyi istedigim dövüs sanatinin sönük kaldigini hissettim.

Aikido tüm dövüs sanatlarina 'karsi' kullanilabilirmi?

Sorularim komik gelebilir, altini ciziyorum daha önce ilgilendigim bir spor dali degildi. Aikido hakkinda tek bildigim youtube da izledigim videolardan ibarettir.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam, benim düşüncem Aikido ve diğer bu tür sporlarda uzun yıllar emek vermediysen pratikte çok işe yaramadığı, yani tüm tekniklerin düzgün olabilir 1-2 dan da almış olabilirsin ama dediğin gibi er meydanına çıktığın zaman eğer içine sindirememişsen ki, vücut formundan tut duruşuna kadar bozulmalar oluyor. benim ise aikidodan sonra kendo tercih etmemin sebebi, kendo nun zaten bir müsabaka sporu olduğu (ve kılıç konusu tabiki ;) ) ve doğası gereği daha yavaş ve oturaklı ilerliyorsun.
jutsu ları ben çok sevemedim kişisel olarak, çünkü sadece savaş sanatına giriyorlar, Do lar ise hayata dairde birşeyler verebiliyor sana.
Bu arada aikidoyu heryere ve her duruma uygulayabilirsin, aikidoda görüntüye çok bakma hocam, onlar çalıştıkları için öyle kolay düşüp kalkıyorlar. Yumruğa karşı koyabilirmiyim gibi şeyler bence düşünmemelisin zira el elden üstündür :) Bu samuray icatlarının hepsinin temeli aslında duruşta ve pozisyonda yatar (diğerleride böyledir tahmin ediyorum) yani sen o eğitimi ve disiplini aldıktan sonra, adamın kolunu kıvırmışın, kıvrandırmışın çok önemi yok bence, ama bu tür zor durumlarda 1-2 adım öne yada arkaya atarak çok farklı boyutlarda oluyorsun. Ayrıca kendini disipline ettiğin zaman nefesini kullanmak, vücut dengeni sağlamak, soğuk kanlılığını korumak, ki ni bastırmak gibi kavramlarla karşılaşıyorsunki bu bırak spor salonunda yada müsabakada, hayatın her anlamında kullanabiliyorsun. BBC nin güzel bir belgeseli var 80 li yıllarda yaptığı. onu izlemeni tavsiye ederim.
Çin disiplinleride bunlar gibidir tahmin ediyorum. Benim verebilceğim tek tavsiye var internetten izle, birisine aşık ol ve onu bırakma, sürekli olmak çok çok önemli.
ps. taekwando japon sanatı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Çok kısıtlı bir zamanım olduğundan şimdilik sadece kısa bir şey yazıcam devamını sonra getirebildiim kadar getiririm.
WT için şöyle bir şansın var.
Bence Köln' e git br ara bugunlerde bir Philipp Bayer ile konuş görüş biraz fikir al hatta antreman günü git antremanını seyret. Bir buçuk saatlik bir yol çok deil.
Sonra
7 Şubat Cumartesi günü senden 50km. uzakta (30dakika) Schwelm' da Emin Boztepe semineri var. Ona en azından izleyici olarak katıl (Hatta istersen direk de katılabilirsin). Bence kaçırılmayacak fırsat.
Eğer Cumartesi uygun değilsen bir gün öncesinde bir semineri daha var (ama o biraz uzakta Kassel'de) ona da katılabilirsin.
Bu iki kişi tanışman görüşmen ve izlemen sana WT hakkında çok ciddi bir fikir vereceği gibi kafandaki tüm soruları da cevaplayacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ya mayısta falan aikidoya başlamayı düşünüyorum, bizim burdaki bir salonun hocasıyla görüştüm.
ama yerlerde çuval gibi yuvarlanırken, bilek-parmak-burun gibi uzuvlarımızı zırt pırt kırma burkma gibi olaylar oluyormu sıkça!?
yani acemi oldugumuzdan hocalar daha soft davrancaktır tabii, ama genede youtube videolarını ve altlarındaki 2 kere şuramı 5 kere buramı kırdım gibi yorumları okuyunca insan tırsıyo biraz:D aikido yapanlar, sakatlık tecrübelerini falan yazarsa sevinirim...
Sosyal ağlarda paylaş

hmm ii öğrenirken bişi olmaz diyosunuz yırttım ozaman, zaten siyah kuşak alma yada hoca olma gibi uçuk sevdalarım yok:D
kısa vadede hedefim ilk başta giyilen eşofmanlardan kurtulmak ve 1. dana gelenlerin giydiği etek-pantolon arası kıyafete kavuşmak
cok havalı duruyo yaw, acaba hocaya sorsam izin verirmi onu hemen giymeme:D
bundan bahsediyom yani hakama; http://www.spormalzemem.com/modules/catalog/products/pr_01_199_max.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...