Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nasıl yani? [Orhan Pamuk'un açıklamaları ]

asinanyavuz

Öne çıkan mesajlar

Güzel bir yazı

Avrupa Parlementosunda ve çeşitli ülkelerin parlementolarında kabul edilen 'soykırım' yasalarını anlamak isteyenler için çok aydınlatıcı ....

Bir küçük hatırlatma: ülkemizde de özellikle İstanbul'da yaşayan Ermeni vatandaşlarımız var ve onlar Fransa'nın soykırımı yasasının kabulünden sonra :

Türkiye Ermenileri: Bizim meclisimiz Ankara'da.

Fransa Cumhurbaskani Jacques Chirac'in Ermeni soykirimi yasasini onaylamasina, Türk Ermenileri de tepki gösterdi.
Kumkapi Meryem Ana Kilisesi Salonu'nda, Türk Ermeni Patrigi 2.Mesrob, ruhani meclis üyeleri, vakif yönetim kurulu baskanlari ve farkli meslek gruplarindan 90 temsilcinin katilimiyla yapilan toplantida, Fransiz Ulusal Meclisi'nin, 1915 olaylarini görüsürken, Türkiye'de yasayan Ermeniler hakkinda da kusku uyandiracak söylemlerde bulundugu kaydedildi. Türk vatandasi Ermenilerin sorunlarinin paylasacagi parlamentonun TBMM oldugu vurgulanan açiklamada, su görüslere yer verildi: "Türkiye'de yasamini sürdüren Ermenilerin ekonomik ve sosyal herhangi bir sorunu yoktur. Özellikle dini açidan tam bir serbestlik içinde yasanmaktadir. Yabanci ülke parlamentolarinin Türkiye Ermenilerinin hamisi gibi davranmalari, tarafimizca gereksiz bir tutum olarak algilanmaktadir. Lozan Antlasmasi dogrultusunda, Türkiye Ermenileri 540 yillik Patrikhanesi, iki hastanesi, 57 kilisesi, 58 vakfi, 18 okulu, 25 korosu, 17 dernegi, iki spor kulübü, üç gazete ve bes dergisiyle onurlu yasamini sürdürmektedir."
Uluslararasi stratejiler ugruna bu tür müdahalelerin kendilerini üzdügünü vurgulayan Türk Ermenileri, "Bu tutuma son verilmesini dileriz" diye görüşlerini ifade etmişlerdi.

Bu açıklamanın çok cesur ve onurlu bir yaklaşım olduğuna eminim linki okuduktan sonra herkes katılacak.

Ayrıca Emre Kongar'ın sitesinde bu konuyla ilgili çok aydınlatıcı makaleler var .
Mesela;

bu ve devamı
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Gimli, 10 Şubat 2005 15:24 tarihinde demiş ki:
said:
Dragonmax, 09 Şubat 2005 19:51 tarihinde demiş ki:
yanılıyorsunuz.. Elimizde osmanlı belgeleri var (üniversite yönetimi olarak) artı gerçek ermeni bilm adamlarıyla konferans düzenledik..

olan sayısı 400.000 ancak yapıyor.. o da tecritden ötürüdür..

400 bin insan dedigin nedir ki zaten?

Sanki burda elma armut sayiyorsunuz. Bu ne biçim üslup ya

burda insanlar bireycilik fesefesiyle solcuyum heyde hey heyyy havalarına girerek pirim yapmaktansa tarihin saptırılmasına isyan ediyor..
Yani evet 400.000 CÜK[signature][hline]Stjoseph [Anatolian Knights]RR8L8 Paladin (Kay Albion)
Yettimgari RR4L0 Skald(Merlin Midgard)
Teddyybearr [Anatolian Knights] RR5L8 sorc (Kay albion)
Kebap [ROFL] lvl 50 4L2 Enchanter (Lancelot Hibernia)
Kokorec lvl 50 3L4Druidbot (Lancelot Hibernia)
Kereste lvl 49 Animist (Lancelot Hibernia)
Rosina 2L9 Vampiir (Lancelot Hibernia)
Stjo 3L9 Nightshade (Lancelot Hibernia)

For Albion için!!!

[Bu mesaj StJoe tarafından 19 Şubat 2005 15:04 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar araştırma yapacaksanız ve bu konu hakkında bilgiyi bu siteden rahatlıkta bulabilirsiniz.www.eraren.org bu sitede bu günkü ermenistan diaspora ve biçok şeyle ilgili makale bulabilirisiniz özellikle composmentis galiba bu konuyla ilgili site hazırlıyodun .bide eer çalışmalrımı görmek istersen mail adresi ver yolliyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben öncelikle tüm paticigi kutlamak istiorm.Gerçekten de böle şeylere sessiz kalmak yalnıştır.Ama bu konunun büyük devletler tarafından desteklendigini varsayalım(bence de oole ama bir kanıt bulamadım) şu anda burada boole konuşmamız bile onların yararına olurdu.Düşünsenize bi bu konular önümüze atıldıkça ermeniler hakkında içimiz biraz daha kötü oluor midemiz bulanıor.Ben hala onları sevmiorm ermeniler kötüdür demesemde ikide bir bu ''sözde'' soykırımı öne çıkarmaları yüzünden giderek sinirimi bozmaya başlıolar.Ve eger bigün bunlar yusunden tüm türkler ermenilerden nefret ederse bu türklere de ermenilere de bi çıkar saglamaz.Ki böle bu durumda bence kukla durumda olan ermeniler içinde büyük sorunlar çıkacaktır.

Eger ki ermeniler desteksiz şekilde tüm güçleriyle geride kalmış defterleri açıp kendi inandıkları gerçekleri bize de kabul ettirmek istiolarsa da bu da yukarda ki gibi sonuçsuz kalacak.Üstüne üstlük yine iki ırk arasında ki gerginliği arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Bu yüzden bence bu konuları abartmamalı(ne kadar abartılırsa o kadar büyük sorunlara yol açacaktır) ve unutmayalım ki Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayıp TC kimliğine sahip olupda ben türküm dien herkes türktür.Bu ermeniymiş kürtmüş farketmez.Eger birgün zor durumda kalırsak da sadece İstiklal Marşının sözlerini hatırlamak yeterli olacaktır(Biliorm alakasız burası ama dün bi düşündüm neredeyse aglıodum)

Bu uzun yazıyı şu sözlerle bitirmek istiorm çünkü artık benim için ayrı bir anlam taşıo
Ne Mutlu Türküm Diyene!

[Bu mesaj Bodrack tarafından 19 Şubat 2005 21:55 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadaşlar, lütfen mantıklı olalım ve sağ duyuyla hareket edelim.

Bu mesajların konusu Orhan Pamuk'un açıklamaları ve soykırımı ithamları olduğu için konu kaçınılmaz olarak diaspora ve Ermenistan Ermenileri oldu. Ama Türkiye'de yaşayan Ermeni vatandaşlarımız bizdendir. Osmanlı döneminde ve hatta Cumhhuriyet döneminde de bir çok Ermeni asıllı vatandaşımızın bu ülkeye büyük yararı dokunmuştur.

Ermeni diasporasını anlamaya çalışırken, nefretin insan benliğini ve aklı ne derece tahrip ettiğini gördüm. Lütfen onlar gibi olmayalım. Ermenilerden nefret etmek hiç birimize bir şey kazandırmaz ve hiç bir sorunu halletmediği gibi yeni sorunlar yaratır.

Gimli,
'Ölü sayısı' denildikten sonra doğal olarak bir sayı verilir. Bunun o insanları değersiz saymayla ne ilgisi var? Bir iki hafta önce Sarıkamış Şehitleri TV'de konu edildi. Orada da 'ölü sayısı ...... geçmemiştir' dendi. Bunu nasıl ters anlayabiliyorsun anlamıyorum. Lütfen öküz altında buzağı aramayı bırak.

'Hiç birimiz orada değildik' sözlerinin tersini söylemiyoruz. Ama zamanda geri gitme mümkün oluncaya kadar hepimiz geçmişi değerlendirmek istediğimizde çeşitli yazılı kaynaklara bakıp, olayları düşünüp karar vereceğiz. Senin daha iyi bir önerin var mı?!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Composmentis, 19 Şubat 2005 22:40 tarihinde demiş ki:
Ya arkadaşlar, lütfen mantıklı olalım ve sağ duyuyla hareket edelim.

Bu mesajların konusu Orhan Pamuk'un açıklamaları ve soykırımı ithamları olduğu için konu kaçınılmaz olarak diaspora ve Ermenistan Ermenileri oldu. Ama Türkiye'de yaşayan Ermeni vatandaşlarımız bizdendir. Osmanlı döneminde ve hatta Cumhhuriyet döneminde de bir çok Ermeni asıllı vatandaşımızın bu ülkeye büyük yararı dokunmuştur.

+1.Tam olarak anlatmaya çalıştıgm buydu:DBiraz gaza gelmiş olsamda
Sosyal ağlarda paylaş

said:
StJoe, 19 Şubat 2005 15:02 tarihinde demiş ki:
said:
Gimli, 10 Şubat 2005 15:24 tarihinde demiş ki:
said:
Dragonmax, 09 Şubat 2005 19:51 tarihinde demiş ki:
yanılıyorsunuz.. Elimizde osmanlı belgeleri var (üniversite yönetimi olarak) artı gerçek ermeni bilm adamlarıyla konferans düzenledik..

olan sayısı 400.000 ancak yapıyor.. o da tecritden ötürüdür..

400 bin insan dedigin nedir ki zaten?

Sanki burda elma armut sayiyorsunuz. Bu ne biçim üslup ya

burda insanlar bireycilik fesefesiyle solcuyum heyde hey heyyy havalarına girerek pirim yapmaktansa tarihin saptırılmasına isyan ediyor..
Yani evet 400.000 CÜK

+1[signature][hline] Türk Oğuz Beğleri budun eşidin! Üze tenri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilinin torunun kem atatı? Udçı Türk budun ertez okun!
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar eeeeeeerrrrrr dier ülkelerin bu mesele ile ilgili kanıtlarını istiyosanız kamuran gürün ün ermeni dosyası ve esat uras ın tarihteki ermeniler ve ermeni meselesi kitabına bakın burada herşey kanıtları ile sunuluyo hiç bunları bulamadıysanız sevr e ve mondros a bakın oradaki vilayet-i sitte maddesini hatırlayın
Sosyal ağlarda paylaş

Orhan Pamuk tarihi çok iyi bildiğini sanmıyorum. Tarihi tamamen yabancıdan almış. Yabancı tarihe göre Barbar, Göçebe, Köpek kafalı Türkler Ermenileri kesti, öldürdü, soykırım yaptı. falan. Tarihten anlamayan Yazar Orhan bundan söylemişti zaten. Orhan kendini Türk gibi hissetmeyi pek bilmiyor, hissetmemişti. Bizden tavuk gibi kaçan işbirlikçi Türkler ve Ermenilere çok tepkisini çekiyorum. Ne oluyor? Size şunu söylemek istiyorum. Önce bağır sonra tavuk gibi kaçarlar. İşbirlikçi Türkler ve Ermeniler, gerçeğin ortaya çıkmasına asla ve asla istemiyorlar. Soykırım iddialarının tartışılmasından bile son derece rahatsız oluyorlar. Ama "Türkler bizi kesti. Bize soykırım yaptı" diye bütün dünyada bas bas bağırıyorlar. Hadi gel, bunu araştıralım dediğin zaman kaçıyorlar. Böyle pespayelik olur mu? Böyle iki yüzlülük, hatta böyle sahtekârlık olur mu? Sen bağır çağır, hadi ispatla deyine tabana kuvvet kaç... İşte İşbirlikçi Türkler, "Evet, Biz yaptık, kestik ve soykırım yaptık. Almanlar Yahudilerden özür dilemesi gibi Ermenilerden özür dilemeliyiz. Ermenilere doğu anadolu toprakları vermeliyiz"

Başlık şu ki "LOBİDEN KORKUYORLAR"

Ama kabahat Ermeniler'de değil. Onların soykırım iddialarını hiç araştırmadan, gerçekleri bilmeden kabul eden hükümetlerde. Bunu kabul edenlerin hepsi Ermeni lobilerinden, Diaspora'dan korkularından kabul ediyor. Yani onlarda iki yüzlülüğün ve sahtekârlığın daniskasını yapıyorlar!.. Fransa'sı da, Belçika'sı da, Amerika'sı da aynı... İşlerine de geliyor. Türkiye'ye bir fiske vursunlar da nasıl olursa olsun.

Ermeniler tartışmıyorlar bile!..

Geçenlerde gazetede okudum. Türk ve Ermeni tarihçiler arasında belge değiş-tokuşunu amaçlayan Viyana Türk-Ermeni Tarihçiler Platformu'nun (VAT) öncülük ettiği görüşmeler Ermeni heyeti niye çekildi biliyor musunuz? "Ermeni soykırımı gerçek mi, değil mi tartışması yapılamaz" dediler. Yani soykırımı gerçek kabul ediyor, sadece belge değiş tokuşu istiyorlarmış....

Ne biçim Ermeniler kafa'yı yemiş. Hak, Hukuk bu mu ??..

Ermeni Tarihçiler Birliği Başkanı ve Ermeni Soykırım Müzesi Müdürü Lavrenti Barsegyan "Dünyanın her tarafında kabul edilmiş soykırımı tartışmayız" diyerek toplantıyı terketti. Kafaya bakın. Adamlar iddialarının doğru olduğunu belgelerle asla ispat edemeyeceklerini bildikleri için "Dünya, kabul etti ya bize yeter" diyorlar. Hak hukuk tanımayan, dürüst ve açık olmayan bu kafalarla neyi konuşacaksınız Allah aşkına?..[signature][hline]Tarih Türkler'de başlar---Pontus ve Bizans'ı Hortlatmak isteyenlere yanıt!---Türk Olmak---Vatan
Sosyal ağlarda paylaş

ayriyatten souyorum ermeniler 1 . dünya savaşında ruslara yardım ederek kaç türkün ölümüne sebep oldular yada türkiyedeki rumlar yunan işgalinde kaç yüz bin türk ün ölümüne sebep oldular ve bir arnavut olarak soruyorum yunanistanın çam bölgesinde yunanlılar kaç arnavutu katlettiler sırplar ve avrupa sırf zamanında osmanlının jandarması diye ve o topraklarda yaşayan en eski slav olmayan bir ırktan kaçını katlettiler
kürt ve ermeniler öldürülmüş yiyim hepsini tekke ve zaviyeler kanunu niçin çıktı zannediyorsunuz siz
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ayriyatten souyorum ermeniler 1 . dünya savaşında ruslara yardım ederek kaç türkün ölümüne sebep oldular

Cevap: 519,000 kişi... İsim isim, köy köy kimliği tespit edilmiş olanlar. Üstelik bu rakam sadece Ermeni çetelerinin katlettiği insan sayısıdır. Yani; Doğu Cephesinde ve Anadolu'da salgın hastalıklardan ölen, Ruslar tarafından savaşta şehit edilen yada göçe zorlandıkları sırada ölen insanlar bu rakama dahil değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
Arden said:

Bakin ben bir ermeniyim fakat ailem in kökü 1000 senedir fln burdadır. Bazi arkadaslarimiz ermenileri gercekten kötülemişler evet böyle düşüneneler olabilir ama hiçbir ırk digerinden ustun degildir. Ben duyuoryum ordan burdan ermeni soykirimi yapilmis bir ara ama ermenilerde turkelri oldurmusler. Bazi yakinlarimdan duyduguma göre bazi sehirlerde ermenileri toplamislar bu dogru ben cok arkadasimn annesinden veya babaannesinde vs. duydum bunlari bence bu konu gecmişte kalmıştır şimdi tartışılması tamamen gereksizdir...
Ben burda kimseyi kötülemiyor veya aşşağılamıyorum

Bilginize :)

[Bu mesaj Arden tarafından 16 Şubat 2005 20:54 tarihinde değiştirilmiştir]

doğru diyorsun bu kadarını kimse inkar etmiyor zaten.Kabul etmediğimiz kısım yaşanan olayların soykırım olarak nitelenmesi.Soykırım kelimesi uluslararası hukukta yeri olan, tanımı ayrıntılı bir kelimedir ve bunun kabul edilmesi için belirli koşullar vardır.Bir ırkın ,dini veya etnik grubun sistematik bir biçimde yokedilmesi vs... şeklinde.Ermenilere yapılanlar bu yüzden Soykırım değil katliam(massacre) olarak tanımlanabilir.Sayılara gelince ööle 1 milyon gibi uçuk sayılar ancak hiçbir altyapısı olmayn insanlar tarafından savunulabilir.

Almanya ki, 80 milyonluk nüfus ve dünyanın en ileri ağır sanayilerinden birine sahip, 12 yıllık süre içerisinde 6 milyon yahudi öldürmüş bunu yaparken kullandığı araçlar, gaz odaları, fırınlar vs teknik resimlerine kadar bulunmuş ve bu soykırımın uygulanması için sayısız yazılı emir verilmiş.

Bir de Osmanlıya bakalım nüfus 20 milyon ve dağınık,sanayinin s si yok ve soykırım yapılması için ortada emir yok, hiçbişii yok.Bütün bunlara rağmen 1 yıl gibi bir sürede 1,5 milyon Ermeni sistematik olarak yokedilmiş.İnanılır gibi değil

Son olarak bu Orhan Pamuk tarzı satılmış, ülkesine ihanet eden sözde aydın tipini başta Amerika olmak üzere bütün sömürücü ülkeler ezelden beri kullanırlar şaşırmamak gerek
Sosyal ağlarda paylaş

Bir devlet, ne olursa olsun, kendisini arkadan vuran, cephe gerisinde düşman kuvvetleri için çalışan bir grubu öyle bırakmaz. Ya yokeder, ya da yokeder. Osmanlı Devleti sadece yer değiştirme yaptığı için biraz fazla merhametli davranmışki, bugü konuşanlar, o saye de konuşabiliyorlar. Planlayarak, bir soykırım yapsaydı, ERmeni soykırımını iddia edebilecek pek fazla ermeni kalmayacaktı bu -1

Hukuk'a göre, bir madde çıktıktan önceki yapılanlar o madde kullanılarak cezalandırılamaz. Yani siz bir fiili suç kabul eden bir yasa çıkardıysanız, o yasadan önce o suçu işleyenler cezalandırılamazlar. Bu tüm dünyada uygulanan bir Hukuk kaidesidir. O yüzden beirtilen zorunlu göçten ötürü Osmanlı suçlu tutulamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

zaten cezalandirma filan yok ermenilerin hayali o

ama soykirimmi degilmi sorusu var cunki yapilan olay bugunki yasanin tanimiyla soykirim

birazda tarihi bilmekte fayda var

ittihat ve terakki partisinin projesi anadoluyu turk olmiyan azinliklardan arindirmakti, onalrin yaptigi cesitli katliyamlar ve kistkirtmalarin faturasini bugun oduyoruz ama o devirde cogu ulkede benzer yontemler uygulaniyordu zaten, ittihatcilarin fasizan calismalari olmasa kurtulus savasini vericek milli bilinc de olusmiyicakti

ancak tarihi gercekleri inkar etmemek gerekir, boyle bir proje var
soykirim demek mutlaka toplama kampi gazodasi demek degildir milleti evinden alip baska topraklara surmekte soykirimdir

soy kirmakta oyle kolay is degildir, battle of britain a akdar isin toplama kismini bitirmis butun yahudiler belli yerlerde toplamis naziler savasin sonuna kadar kamplardaki yahudilerin tamamini yakamadi, birsurude kurtulan var nazi kamplarindan demekki "isteseydik 1 tane birakmazdik" ile olmuyor bu isler

turk tezinin eksik oldugu ve adam gibi savunulmadigi da malum, YOK OYLE BIRSEY ISTESEK TE KERMENI BIRAKMAZDIK SURDUK HEPSINI KESMEDIK!!!111 le olucak is degil

sene 1914, ulke "osmanli imparatorlugu" iktidarda "darbe ile" gelmsi bir partinin verdigi kararlar ve o zamanlarda suc olmayan isledigi suclardan "Turkiye Cumhuriyeti" ve onun "demokratik kurumlari" ni sucliyamassiniz kardesim

bunu cikip dunyaya anlatan yok varsa yoksa laf kalabaligi ile "biz adam oldurmeyiz hede hodo"
ama bugun bakiyoruz amerika kolelik icin zencilerden ozur dilemis, kizilderililerden ozur dilemis papa bile cikip hacli seferleri icin ozur diliyor

ozur kulturu yok bizde
ozur dilemek insanlari kucultmez aksine yuceltir
en haksiz oldugumuz yerde bile BEN HAKLIYIIIM BEN HAKLIIIYIM diey diretiyor gerektiginde butun kopruleri yikiyoruz ozur dilememek icin

ittihatcilar bri hata yapmis yaptikalrida belgelenmis
bu hatayi sonuna kadar savunmak veya ortmeye calismak yerine bununla yuzlesmek lazim
ermenilerde bu isi siyasete bindirip kostek olmasalar super olucakta adamlarin amaci maduriyetlerini ispat degil garibani oynayip bunun ustunden rant saglamak

bu soykirim olayinin cozulmesi demek ermeni diasporasinin sonu demek ama azerbeycan var arada ve onlarda magdur

ermenilerin simarikligi ve magdurum istedigimi yaparim pire iken deve meydan okurum tavri hic yardimci olmuyor
Sosyal ağlarda paylaş

Yüzleşmek mi??
Ortada bir soykırım yok.
Olsa DAHİ; öyle birşeyi kabul etmek, dışpolitika ve ülke açısından ancak AHMAKLIK olur.

Sebeb-sonuç olayına gelince. Almanya batı devleti olduğu için nispeten hafif kurtuldu, ancak şu an bile milyarlarca avro para ödüyor her yıl İsrail'e.

Sen çıkıp, evet böyle bir soykırım oldu, biz kestik biçtik dersen, adamlarda zaten "BArbar TÜrkler" zihniyeti var, bırak Milyarlarca dolar tazminat ödemeyi, Ağrıdan başlayıp Kilise uzanan bir toprak isteme ile karşılaşacaksın. E uluslararası Hukuk'a göre, kendinde suçu(!)unu itiraf ettiğin için yaptırımları uygulamak zorundasın. Zaten halihazırda kürt sorunu var, birde Ermenilerin zaten rahatsızlık veren politik gücünü kat be kat arttırmanın sebebi ne?

Reelpolitika iyi niyetle yürütülmez, hiçbir devlette "bunlar suçunu kabul ettiler ama artık uslu çocuk oldular hadi affedelim, kara kaşının gözünün hatırına" demez, gözünün yaşına bakmaz, çıkarı neyse onu koparır alır.

Yarın bir gün bizde ABD gibi höt dediğimizde Avrupayı dahi hizaya getirecek bir kudrete sahip süper güç olursak bizde özür dileriz tabii. ÜStelik Amerikada Kızılderilimi kaldıki doğru düzgün, özür dilenecek?
Sosyal ağlarda paylaş

hicbir devlet turkiyeyi cezalandirmak icin kovalamiyor bu isi

gene uluslararasi hukuktan birhaberiz

olaylari soykirim olarak tanimliyan birlesmis milletler ICTJ raporundan gayet kesin ve rapordada kocaman buyuk harfle ve kalin yazilmis olan su alintiyi koyiyim

said:
ALTHOUGH THE GENOCIDE CONVENTION DOES NOT GIVE RISE TO
STATE OR INDIVIDUAL LIABILITY FOR EVENTS WHICH OCCURRED
PRIOR TO JANUARY 12, 1951, THE TERM "GENOCIDE", AS DEFINED IN
THE CONVENTION, MAY BE APPLIED TO DESCRIBE SUCH EVENTS.

bundan ibarettir olay, uluslararasi hukukta bunun devami yoktur, ermenilerin davasinin sonucuda budur

tazminat alicaz toprak alicaz diye hayal pesinde kosmaktadirlar, bu gibi taleplerinede zor destek bulurlar

yaptikalrida gayet sacma bir istir, butun dunyaya "soykirim" kelimesini kabul ettirmek icinbu kadar para ve emek harciyorlar oysa alabilicekleri hicbirsey yok

kabul eden ulkeler turkiye tazminat versin barbar turkler diye degil olan trajediyi soykirim oalrak kabul ettiklerinden "bona fide" olarak kabul ediyor

herhangi bri yaptirim gucu yok kimsenin bu olayda, zamaninda ingiltere bu isi kovalamis sevr e sokmsutu ancak mustafa kemal sevr i yirtip atinca ve esir alinan ingilzi subayalrini geri alabilmek icin isin sorumlulari diye maltada tuttuklarini yargialamdan serbest birakinca gecti bitti

lozandada boyle bir madde olmadigindan gecmis olsun
kimse tazminat veya bugun ustunde ermeni yasamiyan topraklar ustunde hak filan talep edemez
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...