Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Paris Olimpiyatlari 2024

Llama

Öne çıkan mesajlar

Bence kırılma anı son çeyrekte bir hücumda 2 üçlük attıkları jokiç'in de 4'lediği yerdi. Yazık oldu valla.

Fransızlar tam kazma gibi oynuyoyr, mücadeleyle çıktılar finale, hem çeyrek hem yarı final maçlarını izledim. Wembanyama defansta iyi ama sürekli atış kaçırıyor. Şu embiid amerika'yı değil fransayı seçmiş olsa belki sırbistan finaldeydi. 2021'de fransız vatandaşı oldu, böyle bir fransa milli takımına katılacak gibi yaptı sonra gitti Amerikan milli takımına girdi. Yuhluyor fransızlar zaten onu.

Sosyal ağlarda paylaş

Yav türkolar sizin çapınız ne, spora verdiğiniz destek ne? Bir de utaanmadan altın almayı mı umuyordunuz olimpiyatlarda? Hadi yallah futbol izleyip hata yapan oyuncuyu mobbingleyin, siz anca ondan anlarsınız allahın toksik milleti 

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Haha ben de bir baktım çok sarmadı, ilk defa deneniyor.

Artistik cimnastik gibi bir şey aslında, gençleri çekmeye çalışıyorlar.

Yalnız tırmanmayı herkes beğenmiş hakkaten ben de zevkle izledim, o da ilk bu olimpiyat. İki türü var biri hızlı duvara tırmanma, öbüründe bir duvar parkur yapmışlar en üste giden en çok puanı alıyor, o daha keyifliydi bence. Seyir zevki yüksek bir spor

Sosyal ağlarda paylaş

eldar, 09.08.2024 20:23 tarihinde dedi ki:

Haha ben de bir baktım çok sarmadı, ilk defa deneniyor.

Artistik cimnastik gibi bir şey aslında, gençleri çekmeye çalışıyorlar.

Yalnız tırmanmayı herkes beğenmiş hakkaten ben de zevkle izledim, o da ilk bu olimpiyat. İki türü var biri hızlı duvara tırmanma, öbüründe bir duvar parkur yapmışlar en üste giden en çok puanı alıyor, o daha keyifliydi bence. Seyir zevki yüksek bir spor

6 yaşındaki kızımın ilgisini çeken neredeyse tek spor oldu tirmanma. Acayip böyle gozunu ayırmadan izledi tüm yarislari. İnsan fıtratına çok uygun bir yarış sonuçta hepimiz çocukken duvara kapıya dağa taşa tırmanmak için ölüyorduk. Dağ çileği toplamak için uçurumlara falan çıkıyordum köyde. Tırmanma o yüzden çok ilgi çeken bir spor bence. Benim şahsen en az ilgimi çeken kadınlar basketbol ve futbol oldu. 

Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad, 09.08.2024 19:49 tarihinde dedi ki:

Ulan bu ne

logistx gibi musicality'si güçlü bi bgirl karşısına bunun gelmesi biraz talihsiz olmuş.

ayrıca neden olimpik spor diye sorgulayanlar shigekix'e bir göz atabilir;

Ayrica su asamada breaking, skating, bmx gibi branslarda olimpiyatlardako kota uygulamasi gibi durumlardan dolayi bir bc one gibi musabaka gorememek cok normal sanirim. Bc one tarafinda oturmus bir kultur var, senelerdir acayip musabakalar yapiliyor,

Marl0_on tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Göründüğü kadar başarısız değiliz aslında. Geçen olimpiyatlarda 13 madalyanın 4'ü karateden gelmişti, o dal yok bu sefer.

Geçen sefer altın alan 2 sporcumuz, Mete Gazoz ve Busenaz Sürmeneli yine vardılar. Mete aslında çok formda gelmesine rağmen iyi sonuçlar alamadı. Boks takip etmediğim için Sürmeneli'yi bilemiyorum ama o da gümüş aldı sonuçta.

Yine geçen olimpiyatta tarihimizde ilk jimnastik madalyasını getiren Ferhat Arıcan bu sefer kazanamadı, 5. oldu. Bunlar normal sayılır.

Öte yandan okçulukta çok daha fazla sporcu gördük, atıcılıkta da keza bir kıpırdanma var. 

İlk defa takım sportlarında yarı finale kaldık, ilk defa yüzmede final yaptık, atletizmde sırıkla atlamada 5. oldu sporcumuz. 

Yalnız güreş kötü, kültür diyince güreş bizim kültürümüz olan bir spor dalı.  Dünyada güreşte en iyi ülkelerdeniz. Neden düşüş var o sorgulanmalı. Rıza Kayaalp'de doping çıktı o gelemedi, gelse o da madalya adayı olurdu. Ama tek madalya az ne olursa olsun.

Geçen olimpiyatta 7 karateci götürmüşüz, o farkı eklersek olimpiyata katılan sporcu sayımız aynı. Evet sonuçta geçen olimpiyattaki kadar başarılı olamadık ama genel spor anlamında bir düşüş yok, madalya kazanamadık sadece. 

Sosyal ağlarda paylaş

Sürmeneli madalya alamadı Çakıroğlu aldı onu karistirmissin sanırım. 

Akp'nin tesisleşme meselesine verdiği önem fena değil aslında işin ucunda inşaat ve müteahhitlik olduğu için. Bizim sıkıntımız insan kaynağı sorunu. Okullarımızda adam gibi beden dersi yok. Küçük yaşta beden öğretmenlerinin keşfi ve yönlendirmesiyle profesyonel sporcular çıkabilir ortaya. Bizde ailelerin bireysel çabalarıyla oluyor bu genelde. Bir devlet politikası olarak sporcu yetistirmiyoruz.

Bir de geçmişte böyle sportif faaliyetlerde taciz olaylari falan yaşandı antrenörlerle çocuklar arasında. Ailelerde büyük travma yarattı bu meseleler. Süreyya Ayhan'ın antrenörü ile evlenmesi mesela aşırı irrite etti milleti. Zaten kız çocuklarını zor gönderiyor aileler. Böyle haberler yıprattı baya. 

ahmedinejad tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto, 9.08.2024 16:12 tarihinde dedi ki:

Gayet normal. Ulkenin 20 yildir hali ortada. Spor kultur isidir. 

Su direk. Basarili olan ulkelerin orta halli mahalleleri her turlu sporu yapabilecegin tertemiz ve bedava tesislerle dolu. Turkiye’de tesisleri yapip bedava yapsan bile piknik yapan muzik calan tiplerle doluyor spor yapmaya calisani da kovuyorlar. O yuzden cogu spor azinlik bir kesim tarafından yapilabiliyor o yetenek havuzu da yetersiz. Ustune Amerikan kolejleri atletlere hayatini garantiye alan burs veriyor bu da zeki ve caliskan sporcunun para kazanma amaciyla baska is kovalama zorunlulugunu ortadan kaldiriyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Hatta daha da ileri gideyim. Kultur isin bir kismi.

Bana gore isin bircok boyutu var. Bunlardan birincisi besindir. Bu ulkede insanlar dogru durust beslenemiyor, protein tuketemiyorlar. Hatta daha da ileri giderek sunu diyeyim, domuz dunyanin en kolay ulasilabilen protein kaynaklarindan biridir. Cikartin bakin domuz yemeyen ulkelere spor konusunda geri olduklarini goreceksiniz. Protein ve beslenme bu isin en kritik noktalarindan. Hadi domuz rahatsiz mi etti, 3 tarafi denizlerle cevirili ulkede balik yenmiyor balik. Askerde arta kalan baliklara 3-5 kisi nasil gomuldugumuzu unutmam, cocuklar catala dokunmuyordu bile balik olunca. Bu da bir nevi kultur ve aliskanlikla alakali.

Bakin mesela Cin ve Guney Kore'nin yaptiklari yatirimlara son 30-40 yilda. Bunlar sadece tesis degil. Okullarda cikan yemeklerden tutun, protein kaynaklarina ulasimina kadar ulkenin boy ortalamasi bile artmis durumda.

Daha cok madde var kapali, konservatif, hayati sadece gunah/sevap iliskisi icerisinde degerlendiren, en ufak seyde Allah korkusuyla yetismis, kadina sosyal anlamda deger vermeyen, egitimde dunyanin gerisinde olmakla alakali da zaten bilmedigimiz seyler degil. Neye sasiriliyor anlamiyorum.

Cin in nufusu 50 yil once de bir numaraydi, bugun Cin neredeyse Amerikadan fazla madalya alacakken Hindistan'da oyle bir kultur ve yatirim devrimi yasanmadigindan herhangi bir olayi yok sporda. Genetik olarak Cinliler cok mu sporcuydu vs diye gider. Genetik denilen seyler nesillerle degisiyor zaten G.Kore gibi orneklerle. Her nesil, eger iyi beslenip iyi sartlarda yetisirse onune geciyor zaten bir onceki neslin. Hele ki dunyada buyuk capli savas kitlik vs olmayan durumlarda bu sicramayi yapan ulkeler ortada. Geriye gidenlerden de var mesela ayni sekilde, Rusya gibi. Suudiler de para basiyor yeni yeni mesela belki 15-20 yila bizi de gecebilirler tesis var o var bu var, ama dedigim gibi onlarin da kultur olarak o kafayi kirmalari lazim, cok zor.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Devlet politikası olarak sporcu yetiştirmek için öyle herkesi okullarda iyi beslemek gerekmiyor. Potansiyel sporcuları seçip onları iyi beslesen yetiyor. Sosyal çıkarımlar o kadar isabetli değil bu konuda

Bazı sporlar var ki, geniş kitlelerce yapılabilecek şeyler değil kesinlikle. Mesela artistik yüzme, yüzlerce artistik yüzme takımı var da aralarından seçiliyor gibi bir şey yok. Olimpiyatlar için özel olarak küçük bir grubu yetiştiriyorsun.

Çin'in toplam altın madalyalarının %18'i atlama, yani Çin 1984'ten beri katılmasına rağmen sadece atlama dalında(diving yani) yarışsa bizim tarihte aldığımızın 3 katı altın madalya alacakmış, ama hani Çin'in her yerinde atlama yapılıyor, halk arasında yaygın vs olduğu için değil. Madalya almak için özel olarak sporcu yetiştiriyorlar.

Masa tenisi ve badmington gibi başarılı oldukları yaygın sporlar var çin'de hiç spor yok demiyorum kesinlikle ama halkın yapması ayrı, madalya almak ayrı. İkisinin kesişimi takım sporlarında var daha çok.

Sporda komünist,  eski doğu bloku ülkeleri genel olarak daha başarılı hep, kültür kısmı doğru, ama halkın refahıyla korelasyon yok, onu atlamamak gerek.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Potansiyel sporcuyu nasil belirliyorsun peki? Ulkelerin genetikleri nesiller gectikce ilerleme kaydediyor mesela Guney Kore boy ortalamasina bakabilirsin yillar icerisinde. Cocuklarin beslenmelerine verdikleri onemi biliyoruz, artan refah ile birlikte. Sadece betona yatirim yapmadilar yani.
Keza Cin den sprinter de cikti, hem yuzmede hem atletizmde. Bunlar 40 sene once olabilen seyler degil; tesislesme ve devlet yatirimi sadece rastgele sokakta uc bes kisiyi secelim uzerine gidelimle olmaz, ulkenin genelinde bir degisim donusum yapman gerekiyor. 

ulkenin refahiyla elbette korelasyon var da dogu bloku ulkeleri aslinda ileri gidiyor mu gitmiyor mu emin degilim mesela, onlarin en buyuk artisi kultur dedigimiz gibi. Belki Sirbistan Hirvatistan gibi ulkeler fena degil ancak Romanya, Bulgaristan, Ukrayna tarihe gore cok da ilerde degiller sanki. Ama genetik olarak slavlarin avantaji, beslenmeleri protein kaynaklarina ulasimlarina da bakmak lazim. Dedigim gibi domuz tuketmeyen ulkelerin boy ortalamarini, sporcu yetisme sayilarini bir oranlayalim, bilimsel olarak bakmadim ama dunya gozlemim bu yonde. 

Sosyal ağlarda paylaş

Çin'de her şey çıkar, her türlü imkan var, ABD gibi. 

Quan Hongchan diye atlamacı var, bu olimpiyat çiftlerde altın aldı, geçen olimpiyatta bireysel altın kazanmıştı, 17 yaşında daha. 7 yaşındayken ilk defa atlamaya başlamış. Scoutlar dolaşıp küçük yaşta  çocukları deniyorlar Çin'de. Bu sayede jimnastik ve atlamada çok altın çıkarıyorlar. Tabii ki atlamacılar geleneği kültür vs etkili, doğru çocuğu tespit etmek bile önemli ama buradaki asıl farkı yaratan tepeden üretilen politika ve imkanlar.. Büyük imkanlar ayrılmış çocukları çok ufak yaştan seçip köpek gibi çalıştırıyorlar.

Simone Biles da aynı şekilde ilk defa 6 yaşında denenmiş, 8 yaşındayken ciddi çalışmaya başlıyor cimnastik için. Bunun toplumun refahıyla ve spora bakışla çok alakası yok.

Jamaika'da acayip koşucu geleneği var, hiç refah falan yok. Etiyopya keza maraton geleneği olan bir yer, yılın yarısı vegan besleniyorlar, her yere zaten yürüyerek giden aşırı yoksul bir ülke.

Bence kültür çok önemli ama birçok dalda imkan yaratırsan (buna müsait olan dallarda) madalya adayı yaratırsın. Çin'in atlamaya odaklanması tesadüf değil. Bence olimpiyatlara 18 yaş sınırı gelmesi lazım bu arada, ufak yaştan robot gibi atlet yetiştirilmesini doğru bulmuyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Spesifik alanlara odaklanirsan dedigin dogru ama toplam madalya sayilarina ve bunlarin gelisimine ve dagilimina bakarsan bu isin sadece scouting le olmadigini dusunuyorum. Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya, Guney Kore gibi ulkeler refah duzeyleri artisiyla beraber hep ust seviyedeler. Jamaika bu olimpiyatta cikaramadi mesela cok iyi sprinter demek ki yetistirmede onlar da zorlaniyor. 

Dedigim gibi Guney Kore bu konuda ornek teskil eden bir ulke sadece spor da degil, boy ortalamasi onemli bir gosterge. Spesifik ornekler disinda boy da refah seviyesi ile alakali bir durum.  

Senin scouting dedigin isin yetenek kismi. Sporcunun fiziksel gelisimini, boyunu posunu genetik ve beslenme belirliyor, bu da yaratilan imkanlar ve nesillerin gelismesiyle alakali. Ayni ornek futbolda da gecerli yetenekli tonla altyapi oyuncumuz var belki ama fiziksel olarak hep gerideler, donup bakiyorsun hep beslenme / protein eksikligi, herhangi bir program dogru yetistirme yok. O yuzden scoutingim tek basina bir anlami yok. Tek tuk ornekler genellemeyi bozmuyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...