Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapay Zeka ve Reklam Dünyası (a.k.a. surveillance capitalism)

Drall

Öne çıkan mesajlar

Geçenlerde Pegasus'tan çok korkutucu bi mail geldi.

"(Buraya burcumu yazmış) burçları için seyahat vakti! Belgrad yeni uçuş rotamız, gitmek istemez miydiniz? Hem de yanınıza (buraya sevgilimin burcunu yazmış) burcu birisini almaya ne dersiniz?" gibisinden bir şeyler demiş.

Beraber pegasusla hiç seyahat etmedik şu ana kadar yani doğum tarihini kendi sistemi üzerinden hatta başka herhangi bir sistem üzerinden bilmesi pek mümkün değil. Bunu dedim hatuna, bak dedim surveillance yavaş yavaş ele geçiriyo hayatımızı, kaptırmışız bilgileri. Yok dedi senin burcu doğum tarihinden biliyodur zaten, bizim burçların uyumlu olduğu da bilinen bi şey o yüzden yapmıştır, paranoyaya gerek yok. Sen öyle san dedim.

Bi hafta sonra yeni bi mail: Pegasus çetpicit ile anlaşmış, artık sohbet eder gibi asistan aracılığıyla bişeyler bişeyler. Bunu gösterdim, dedi hee bi saniye, o zaman haklı olabilirsin. Çetcibit sonuçta microsoftla baya bi haşırneşir sonuçta, ordan her türlü dataya erişmek mümkün.

Takdiri size bırakıyorum, bence surveillance kapitalizmi ciddi derecede korkutucu bi hal almaya başladı. Bunu ilk on yıl kadar evvel reklamların beni ne kadar etkileyebilmeye başladığına dikkat ettiğimde farketmiştim. Şimdilerde durum iyice boka battı

Ha her şey rastlantısal da olabilir, lakin paranoyak olmam durumun korkutuculuğunu değiştirmez

Sosyal ağlarda paylaş

85 milyonun edevlet bilgileri bi kaç kez çalındı yıllar içinde ve internete düştü/satıldı. bu yaz küçük bi aramayla bulunabiliyordu hatta.  bunun ötesinde bir çok firma da bize ait bilgileri el altından satıyor.

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen hafta bugüne kadar kullanmadığım bir firma üzerinden internet açtırmak istedim. Kurulumda sıkıntı çıktı, kayıt oluşturmak için aradım. Müşteri teyidi için TC kimlik no bi iki hanesi istediler (başvuruda vermiştim), sonra kimlikteki bilgileri sormaya başladılar. Yahu ben daha sözleşme imzalamadım kimlik fotokopisi falan vermedim ki bunlara, sadece formda no'yu vermiştim. Bi şekilde çekiyorlar demek ki.

Ama direkt sevgili olduğunuzu bilmeleri falan acayipmiş.

Birkaç sene önce rewe mi ne bi market almanyada milyon euro civarı tazminat ödedi bir kadına. kadının üyelik kartı (bizdeki migros kart falan gibi) üzerinden yaptığı alışverişleri takip ediyorlarmış, onlardaki değişimden istatistik olarak (şimdi yalan ifadeyle ai diyolar buna) script kadının hamile olduğunu çıkartmış. Sürpriz olsun diye kadına hediye sepeti yollamışlar eve bebeği tebrik ederiz diye. Kadın daha evdekilere söylememiş bebeği falan, böyle öğrenmişler. Büyük aile dramı çıkmış. Kadın siz nasıl benim kişisel bilgimi böyle takip edip sonra da yayarsınız diye dava açıp kazandıydı.

Sosyal ağlarda paylaş

@Rewendor istatistik meselesine katılıyorum. bence ai adı da çok büyük bi pazarlama stratejisi, komple istatistik algoritması ai dediği şey. gerçi bizim aklımız da genlerimizin soyunun + yaşadığımız hayattaki deneyimlerimizin istatistiksel ortalamasıysa bilemicem

bu pegasusu dava etsem kazanır mıyım acaba ben de, bi sorayım bugün hukukçu arkadaşa...

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor, 04.12.2023 00:59 tarihinde dedi ki:

Geçen hafta bugüne kadar kullanmadığım bir firma üzerinden internet açtırmak istedim. Kurulumda sıkıntı çıktı, kayıt oluşturmak için aradım. Müşteri teyidi için TC kimlik no bi iki hanesi istediler (başvuruda vermiştim), sonra kimlikteki bilgileri sormaya başladılar. Yahu ben daha sözleşme imzalamadım kimlik fotokopisi falan vermedim ki bunlara, sadece formda no'yu vermiştim. Bi şekilde çekiyorlar demek ki.

Ama direkt sevgili olduğunuzu bilmeleri falan acayipmiş.

Birkaç sene önce rewe mi ne bi market almanyada milyon euro civarı tazminat ödedi bir kadına. kadının üyelik kartı (bizdeki migros kart falan gibi) üzerinden yaptığı alışverişleri takip ediyorlarmış, onlardaki değişimden istatistik olarak (şimdi yalan ifadeyle ai diyolar buna) script kadının hamile olduğunu çıkartmış. Sürpriz olsun diye kadına hediye sepeti yollamışlar eve bebeği tebrik ederiz diye. Kadın daha evdekilere söylememiş bebeği falan, böyle öğrenmişler. Büyük aile dramı çıkmış. Kadın siz nasıl benim kişisel bilgimi böyle takip edip sonra da yayarsınız diye dava açıp kazandıydı.

E-devlet gibisi yok diye övüldüğünü görüyorum bazen, e-devlet gibisinin olmamasının sebebi temel olarak bu.  Özel hayatın gizliliğini askıya alınca rahat rahat bilgileri bir veritabananında toplayıp güvenlik vs sallamadan kullanabiliyorsun.

Geçen gördüm letgo'da istediğin kişiyi söylüyorsun para karşılığında bilgilerini veriyorlar.

• Like 1
  • Uzuldum 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...