Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

YKS ilk 1000 bölüm seçimi tavsiye

ReinerZuFall

Öne çıkan mesajlar

Forumda Boğaziçi Bilkent gibi üniversitelerde endüstri mezunu mühendisliği mezunu ya da tanıdığı olan var mı? Açıkçası biraz maddiyat açısından sormak istedim. Maaşların durumu nasıl? Bir memur maaşıyla arada kayda değer bir fark var mı? İnternette devlet sırrı gibi güncel maaş bilgisi bulamadım bir türlü bu üni mezunlarından

Sosyal ağlarda paylaş

ortalama olmayi hedefliyorsan hic olma surunursun issiz mezunlara katilirsin, bir isin en iyisi ol marangoz olsan dunya capinda marka kurup zengin olursun.

sen bu isi yapmak istiyor musun?

emprik aciklayayim yazilim muh olup 60 is gorusmesinden sonra is bulamayan, veya sitede gorevli olup ek isler yapip muteahhitlige soyunup 2 ev alan tanidigim var yani nasil bir maddiyat ortalamasi soruyorsun? 😄 sen en iyi endustri muhendisi ol, CEO olursun zaten.

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya, 06.08.2023 11:10 tarihinde dedi ki:

ortalama olmayi hedefliyorsan hic olma surunursun issiz mezunlara katilirsin, bir isin en iyisi ol marangoz olsan dunya capinda marka kurup zengin olursun.

sen bu isi yapmak istiyor musun?

emprik aciklayayim yazilim muh olup 60 is gorusmesinden sonra is bulamayan, veya sitede gorevli olup ek isler yapip muteahhitlige soyunup 2 ev alan tanidigim var yani nasil bir maddiyat ortalamasi soruyorsun? 😄 sen en iyi endustri muhendisi ol, CEO olursun zaten

Elbette dedikleriniz doğru. Benim dikkat çektiğim nokta o kadar çalışıyoruz bir memurdan da farkımız olmalı. Asgari ücret 2000 bandındayken 30.000 alan doktorlar biliyordum.  Maalesef şu an için pek bir şey ifade etmiyor bu. 150.000 aylık alan bir doktor tanımıyorum. Endüstri mühendisliğni istiyorum ve ilerleteceğim ortalama olmaktan kurtulacağımı düşünmüyorum en fazla uzaklaşabilirim. Bu yoğun nüfus bazında elbet benden kalifiye birçok şahıs  vardır. ort maaş bilgisi de bu yolda güdülenmeye sebep olurdu ondan sormuştum

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Şu anda ortalama maaş diye bir kavram yok.

30.000 de ortalama, 50.000 de ortalama, 60.000 de ortalama aynı işi yapan için. Maaşlar, fiyatlar havalarda, dengesiz. İki yıl önce aynı maaşı alan iki farklı şirkette iki adam şu anda çok farklı şeyler alabiliyorlar.

Boğaziçi Endüstri iyidir ama, işsiz kalmazsın. Sadece istediğine emin ol, ders programlarını, mezunların çalıştığı yerleri, yaptıkları işleri filan incele. Mühendislik yapmayan mühendisler çıkartan bir bölüm Boğaziçi Endüstri.

Sosyal ağlarda paylaş

Tıp, kamu, yurt dışı, siyaset, aile şirketi dışında bence düzgün bir gelir hayali kurmamalısın.

Yani dereceye girip o tarz bölümleri seçince sence gel şirketin başına mı geç derler yoksa alay mı ederler?

Eskiden mezun olunca bizi neyin beklediğini bilirdik. Üzgünüm ama yeni nesil çok umut kırıcı halde 😞

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE, 06.08.2023 12:05 tarihinde dedi ki:

Şu anda ortalama maaş diye bir kavram yok.

30.000 de ortalama, 50.000 de ortalama, 60.000 de ortalama aynı işi yapan için. Maaşlar, fiyatlar havalarda, dengesiz. İki yıl önce aynı maaşı alan iki farklı şirkette iki adam şu anda çok farklı şeyler alabiliyorlar.

Boğaziçi Endüstri iyidir ama, işsiz kalmazsın. Sadece istediğine emin ol, ders programlarını, mezunların çalıştığı yerleri, yaptıkları işleri filan incele. Mühendislik yapmayan mühendisler çıkartan bir bölüm Boğaziçi Endüstri.

Haklısınız, zaten yurt dışı düşünüyorum uzun vadede. İstediğime eminim bölümü. Elektrik elektronik mühendisliği dersleri oldukça ağır. Endüstri mühendisliği müfredatı oldukça uygun. Aklımda üniversite ve bölüm oturmuş durumda ama tavsiye almak her zaman iyidir. Tavsiyeleriniz için teşekkürler

Sosyal ağlarda paylaş

Duygucuk, 06.08.2023 12:26 tarihinde dedi ki:

Tıp, kamu, yurt dışı, siyaset, aile şirketi dışında bence düzgün bir gelir hayali kurmamalısın.

Yani dereceye girip o tarz bölümleri seçince sence gel şirketin başına mı geç derler yoksa alay mı ederler?

Eskiden mezun olunca bizi neyin beklediğini bilirdik. Üzgünüm ama yeni nesil çok umut kırıcı halde 😞

Yazdıklarınıza anlam veremedim hocam ama sanırım siz 4 sene boyunca gece gündüz çalışmanın karşılığının olmadığını düşünüyorsunuz. Kimse bana gel başa geç demeyecek, demesi de beklenemez. Üniversitede daha çok çalışacağım, çalışmayı seviyorum.   Sırf maaş garantisi var diye tıpa gitmek mürteci bir zihniyet ürünü olacaktır. 1 sene önce Boğaziçi endüstriden mezun olmuş birine denk geldim. 5 günlük tatil için 75k harcamış biri kendisi. Ayrıca konu açmamın nedeni 2011 seneli hemen hemen aynı bir konuya denk gelmem. Bu eski nesil sayılmıyor sanırım sizin gözünüzde. Bahsettiğiniz yeni neslin kim olduğunu anlamadım ama şu anki nesil hakkındaki düşüncenize de katılıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Çok fazla endüstri mühendisliği seçen var son zamanlarda.

Büyük kız psikoloji seçti geçen sene çok memnun.

Ufak kızda bu sene heralde işletme oldu gibi duruyor.

Açıkcası yeni mezun olacakların nasıl hayat geçindireceklerinden emin değilim yani hem beklentileri çok yüksek hem de harcamaları saçma sapan oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

hangi alana girersen 10 yıl içinde o alanda müdür pozisyonuna geliyorsun ve kazanıyorsun işte. beyaz yakada müdür kıtlığı yok çok şükür. bi şirkette 30 müdür var🙃 en kötü e-ticaret, perakende sektörüne girip kategori yöneticisi fln oluyosun. fabrikalarda üretimde çalışanlar da maaşlar daha düşük gibi gözükse de 16 maaş oluyo fln. 

ben mesleğimi hiç yapmasamda endüstri mühendisi olduğum için yakın arkadaşlarım hep endüstri mühendisi. sektörü yakından takipteyim.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Kazanacağın para doğrudan çalışacağın sektörler ve kurumlarla alakalı. Yazdığın üniversitelerden mezun biri Türkiye'de her sektörde top tier yerlerde iş bulabilir, maaş aralığını da onlar belirler. Tüpraş tarzı biryerde de çalışsan, TAI vb. biryerde de çalışsan alacağın maaş ilk mesajında belirttiğin memur maaşıyla kayda değer farklı bir maaş olacaktır. Ortalama maaşı bilmiyorum ama takım lideri vb. konumlardaki ODTÜ mezunu arkadaşlarım 50k+ alıyor suan.

Endüstri mühendisliği yelpazesi açık bir alan. Satış temsilcisi olan da var, fabrikada iş geliştirme yapan da, yazılım kasan da. Pozisyon bazlı yapman lazım araştırmanı.

Duygucuk, 07.08.2023 14:27 tarihinde dedi ki:

İmza yetkisi bile olmayan bir mühendislik ortalama 100k mı kazandırıyor?

Reis haklıymış açız diyene kızmaya

LPG projesi onaylayamayacak 😕

µh tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

df, 07.08.2023 13:50 tarihinde dedi ki:

ben istediğin bilgiyi vereyim sana. ortalama bi üniversiteden mezun tecrübeli endüstri mühendisi yeni zamlarla 70-100k arası alıyor. yeni mezun piyasasını bilmiyorum 20-40 arası değişir diye tahmin ediyorum girdiğin şirketin kalitesine göre.

70-100k arası ortalama üniversiteyse gayet iyi, daha ne olsun

Sosyal ağlarda paylaş

Absolut, 07.08.2023 14:02 tarihinde dedi ki:

Çok fazla endüstri mühendisliği seçen var son zamanlarda.

Büyük kız psikoloji seçti geçen sene çok memnun.

Ufak kızda bu sene heralde işletme oldu gibi duruyor.

Açıkcası yeni mezun olacakların nasıl hayat geçindireceklerinden emin değilim yani hem beklentileri çok yüksek hem de harcamaları saçma sapan oldu.

Hayırlı olsun hocam. Umarım mutlu olurlar seçtikleri yerlerde.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...